Új hozzászólás Aktív témák
-
paprobert
senior tag
Ian Cutress elemezte, hogy a már kiépült node-okra(14nm, Intel 7, 4) csak Intel belsős eszközökkel lehet tervezni (bérgyártásra körülményes). Így eladni, vagy külön cégbe kiszervezni sincs értelme.
A 18A, ami kompatibilis a cross-platform EDA tool-okkal pedig valószínűleg versenyképes lesz, emiatt megint nincs értelme eladni.
[ Szerkesztve ]
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
olymind1
senior tag
Vajon az Intel eladhatja-e egyáltalán? Kapott CHIPS act keretében 8.5 billió dollárt a USA kormányától, hogy ne függjenek külföldi bérgyártástól. Valószinűleg megakadályozná a törvényhozás egy ilyen dealt.
-
Watchdog
aktív tag
Amennyiben az államnak olyan igényei vannak, hogy "adott esetben" saját kapacitások álljanak rendelkezésre, de alapesetben ezek a kapacitások kihasználatlanok, akkor einstandolja őket magának (ha már nagyrészt amúgy is az adófizetők állták), és fizesse a stand-by módban való vegetáltatás költségeit is.
Hazai példa az oltóanyag gyár, ami milyen jól jött volna "adott esetben", különben meg kidobott pénz, és várjuk a következő adott esetet, hátha akkor jó lesz valamire. Ezek a fránya esetek persze soha nem akkor és úgy adódnak, ahogy el volt tervezve... -
Busterftw
veterán
Augusztusban meg feltuntettek, hogy az elso kulsos megrendelo jovo ev elso feleben mar tape-outol.
Microsoftrol tudni, meg az USA vedelmi hivatalrol irtak megrendelok kozott.
Csak gondolom ennyi nem eleg. -
olymind1
senior tag
Jó de chipekre szükség van és lesz is, főleg ha működik a gyár és gyártósorok, akkor chipet is fognak gyártani rajta, legalábbis gondolom. Ezért nem is értem ezt a szabadoljunk meg a gyártósoroktól hozzáállást, AMD is ugyanezt csinálta, igaz kisebb méretben, aztán ment mindent TSMC-n gyártani (és jól meg is drágult minden termékük) és függővé váltak a TSMC-től.
Mondjuk azt sem értem, AMD miért nem kapott támogatás mint Intel hogy fejlesszék a chipgyártásukat, vagy akkor még nem érezték fontosnak a kormányban levők?
A nemsokára érkező következő generációs Intel asztali procik meg úgy is TSMC-n kerülnek gyártásra, legalábbis ez a hír alapján: "Arrow Lake processor family will be built primarily using external partners and packaged by Intel Foundry"
-
Chiller
őstag
"[...] csak Intel belsős eszközökkel lehet tervezni (bérgyártásra körülményes). "
De hát akkor pont ezen lehetne (kellene) változtatni inkább a kiszervezés helyett.
Annyi mindenbe kell már a chip, nem tudom elképzelni, hogy nincs elegendő megrendelő.
Ott a sok chip a műholdakba, autókba, összes közlekedési eszközbe, ésatöbbi cuccba.Gondolom ezek többségét most a konkurenciánál gyártatják le. Versenyképes árat kell mondani és mérnököket rászánni, aztán lehet piacot nyerni...
-
Geri Bátyó
addikt
Nyilván nem kell senkinek, mert nincs egy értelmes gyártástechnológiájuk.
Gelsinger agymenése pont olyan nagyzási hóbort, mint amit a P4 5-10 GHz-ével, meg a Larrabee-vel kapcsolatban mondott.
Qrvára nem gyárakba kellene ölni a pénzt, hanem értelmes szakemberekbe, akik rendbe rakhatják a kókányolt gyártást és ha az meg van, akkor építeni gyárat. Jelenleg az van, hogy itt a fasza gyártás, csak mi nem használjuk, inkább a konkurenciáét."Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)
-
Duck663
őstag
Így múlik el a világ dicsősége... néhány éve még verték a mellüket, hogy az Intelnek van a legfejlettebb gyártástechnológiája... most pedig a TSMC-nél gyártatnak... a saját gyártást meg eladnák...
[ Szerkesztve ]
Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.
-
Cassi
senior tag
Péntek este van és pirosban úszik a Nasdaq, békés egyetértésben esik a TSMC, az Intel, az AMD és az Nvidia. Semmi jele annak, hogy itt győztesek és vesztesek lennének. Az egész szektor neki van menve a falnak. Az is csak egy feltételezés egyelőre, hogy a TSMC-s gyártás sikeres lesz az Intelnek.
-
Dragon3000
veterán
Én nem úgy vettem észre, hogy a tsmc miatt drágult volna az amd. Ahogy versenyképes lett minden területen, úgy drágult. Illetve, ha megnézed a cpu-k nagy része ugyanazon az áron kezdik a pályafutásukat. Viszont az am5 lapok sokkal drágábban jöttek, mint az elődök, ehhez meg semmi köze nincs a tsmc-nek.
-
hokuszpk
nagyúr
válasz Dragon3000 #16 üzenetére
"Én nem úgy vettem észre, hogy a tsmc miatt drágult volna az amd. "
valahol azert bennevan a TSMC is, egyreszt minel fejlettebb a node, annal dragabb a wafer ; masreszt ha friss nodera lepsz, az kezdetben draga ; ezt a 7 es 5 nm -nel hajlando volt az AMD kifizetni, ugytunik a 3nm -re nem. ( de lehet csak siman elkestek a foglalassal es nem maradt kapacitas... )
es arameles is volt, aramszűke, földrengés , stb.Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...
-
Norb79
őstag
Egyelőre az az elképzelés, hogy elkerülhetetlen a Kína-Tajvan összecsapás, és ha invázió lesz, vagy csak sima embargó/blokád, akkor hirtelen felértékelődnek ezek a gyártókapacitások. És lehet az Intel le van maradva most éppen, de ha a termékeinek a semmi lesz az alternatívája, akkor szárnyalhat újra.
Ha jól gondolják az elemzők, akkor maximum 2-3 év és kiderül ez. -
hokuszpk
nagyúr
ha lerombolják Taiwant, azzal Kína nem nyer semmit ;-- mert valahogy a chipgyárak még a levegő pollentartalmára is allergiásak --; ellenben jó eséllyel elveszít egy csomó fizetőképes piacot ; aztán terítheti a vackokat az Alibaba, Temu és tsai a belföldi piacra ; gyanús, hogy összekuszálják vele a növekedést és a Kínai jólétet.
Az Intel gyárai meg a jelenlegi Kínai fejlesztésekkel azért még mindig felveszik a versenyt.Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...
-
Dragon3000
veterán
Az 5000-res széria esetében volt nagyobb emelés, amivel minden fronton versenyképes lett az intellel. Ugyanazon a gyártás technológián készült, mint a 3000-res széria, a 7000-res széria nagy része meg ugyanazon az áron jött, mint az 5000-res, pedig 7-ről 5nm-re váltottak, ezt mivel magyarázod? Illetve az alaplapok drasztikus drágulásához, meg semmi köze a tsmc-nek.
-
ddekany
veterán
Azért csináltak már autokrata vezetők/rezsimek "bátor" dolgokat... értsd hülyeséget. De ha eszüknél vannak, gondolom nem rombolnak fizikailag, csak blokád, stb., aztán mikor már nincs kaja, stb., akkor kikényszerítik amit akarnak. Miszerint Taiwan Kína része, mint bármelyik más tartomány, tehát a TSMC egy kínai cég. Dehogy rombolnak le egy kínai céget. Persze ez se lenne elfogadható állapot az USA-nak, főleg ha az AI chip gyártás az valószínű tőzsdei lufi pukkanás után is valójában élet-halál kérdés marad, egymásban nem bízó felek közt. Persze a TMSC nem-vandál kisajátítása is ellehetetleníti a működést, hiszen a világ sok tájáról kellenek gépeket/anyagokat (lásd ASLM). De legalább az USA nem tud ott gyártatni az ővéknél high-techebb chippeket... ha már kínának úgy sem lehetett ott, az is valami.
[ Szerkesztve ]
-
hokuszpk
nagyúr
válasz Dragon3000 #20 üzenetére
5nm-es waferbol tobb chip jon ki, mint a 7nm -ből
Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...
-
paprobert
senior tag
válasz Dragon3000 #23 üzenetére
Csak egy nagyon-nagyon laza a kapcsolat van a gyártás ára és a boltban megvehető termék ára között.
Értelemszerűen a cégek a költséget minimalizálni próbálják, az árazás a max.-ig van eltolva, és a kettő között egy hatalmas mező van.
Mutatom ASCII artban:anyagköltség
boltban fizetett ár
|xxxxx|----------------------------------------------------------------------------------------------|
A fenti helyzetben megy a siránkozás, hogy az anyagköltség 20-50%-ot drágul...
Mint látható, elhanyagolható a pluszmínusz anyagköltség, és ha a végtermék nagyon sokat drágul egy generációról a másikra, akkor az a CPU gyártó kívánsága miatt van.[ Szerkesztve ]
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
Dragon3000
veterán
válasz paprobert #24 üzenetére
Ez rendben van, de ha megnézed mégis akkor volt nagyobb áremelés amd-nél, amikor versenyképes lett minden területen az intellel. Az 5000-res széria esetében, pedig ugyanazon a sorokon készült, mint a 3000-res, akkor utána a 7000-res széria érdekes mód követte az 5000-res nyitóárakat, miközben drágább gyártástechnológiára váltottak... Ezek alapján nem látom, hogy a tsmc miatt emelt volna az amd, mert akkor a 7000 drágábban nyitott volna, mint az előző generáció. Sőt, ha idevesszük a 9000-res megoldásokat, akkor a 9950x ára emelkedett az összes többi meg olcsóbban jött, mint a 7000-res a megjelenésekor, ez alapján sem látom, hogy a tsmc miatt változott volna az amd árazása, miközben a két széria közt is drágult a gyártás.
[ Szerkesztve ]
-
paprobert
senior tag
válasz Dragon3000 #25 üzenetére
Pontosan.
Tehát a fenti ASCII rajzomon nem a bal oldal növekedése miatt nő az ár, hanem mert a cég úgy érzi, húzhat egy nagyot a jobb oldalon.És a Ryzen 5000 széria fél évig tényleg a leggyorsabb volt a piacon, emiatt rápróbáltak egy nagyobb áremeléssel.
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
kilua
senior tag
válasz paprobert #24 üzenetére
Ahol árverseny van a piacon hogy ki tud jobb teljesítményt adni X forintért például PCbe kerülő CPU ott szerintem az anyag költség és bolti ár közti különbség lényegesen kisebb mint mondjuk divatmárkának számító okostelefonok (Samsung Galaxy/iPhone) esetén (a Xiaomi poco esetén megint közelebb lehet az anyag költség és bolti ár egymáshoz)
[ Szerkesztve ]
-
-
kilua
senior tag
válasz Dragon3000 #30 üzenetére
Az 20*20 is csak kb 400 dollárnyi pénz, aztán ötször annyiért van a telefonjuk. Mellette a világ legnagyobb pénztartaléka az appleé.
[ Szerkesztve ]
-
Dragon3000
veterán
Ez csak az előállítás, hol marad a fejlesztési költség és a többi kiadás? De ugyanez igaz a hasonló áron lévő androidos telefonokra is.
Az ötszörös közelebb van a 2,5x-hez, a 15 pro max 256GB előállítási költsége 502 dollár az elemzők szerint, a készülék meg 1199 dollár.[ Szerkesztve ]
-
gliskard
senior tag
"valahol azert bennevan a TSMC is, egyreszt minel fejlettebb a node, annal dragabb a wafer ; masreszt ha friss nodera lepsz, az kezdetben draga"
TSMC áraiban vastagon benne van az aktuális csúcs gyártás technológiának a csillagászati R&D költsége valamint a gyártósor kiépítése. Ugyan ez a költség jelentkezne az AMD estében is, ha nem adta volna el a gyártó kapacitását.
Anno pont az R&D költségek gyors növekedése és nehéz finanszírozása volt a fő oka a chip gyártó üzletág leválasztásának és később eladásának. Nagyon valószínű, hogy a TSMC-re váltás kevésbé emelte az árakat mintha sajátban gondolkodtak volna.Az AMD esetében valószínűleg nem az ár a probléma, hanem inkább a lefoglalható mennyiség, ami miatt az aktuálisan elérhető kapacitáshoz kell igazítaniuk a portfóliójkat.
Intel lényegesen nagyobb mennyiséget gyárt és értékesít mint az AMD, ennek ellenére problémát okozott neki az újabb és újabb gyártás technológiák kifejlesztése. Ezt rá lehet fogni a jelenlegi board-nak a töketlenkedésére, de ennek egyik fő oka Krzanich-nak 2013-2015 körüli indított 'spórolása' volt, aminek az egyik eleme a magas képzettségű és fizetésű mérnökök leépítése volt akiknek egy jó része a TSMC-t erősít. Ezek alapján nem igazán valószínű, hogy az AMD olcsóbban tudna gyártani házon belül, mint most a TSMC-nél.
[ Szerkesztve ]
-
kilua
senior tag
válasz Dragon3000 #34 üzenetére
"előállítási költsége 502 dollár az elemzők szerint, a készülék meg 1199 dollár"
Addig jó, de nézd meg például a konzolok esetén ezt az arányt. Ha a vásárlók árérzékenyek akkor simán lehetne olcsóbb.
-
kilua
senior tag
válasz Dragon3000 #37 üzenetére
Jó példa.. Mennyi bevétele van az applenek az appstore 30%ból?
Ugyanígy TVk eladásából sincs ilyen 150%os profit de még lehetne sorolni példákat. Persze egy cégnek jó ha nagy profitot tud termelni az a célja.
-
Dragon3000
veterán
Az apple bevételeinek nagy részét az iphone teszi ki, az appstore 30%-ból nem tudná fedezni a kieső bevételt, főleg, hogy annak is van üzemeltetési költsége, míg konzol esetében a drágább játéknak nincs, mert ha multizni szeretnél ahhoz kell előfizetés, ami a plusz költségeket fedezi.
De megnézhetjük kicsit a pc világát az amd részéről, ugyanazok a chipletek vannak a ryzen-től az epyc-ig használva csak több. Ott a AMD Threadripper PRO 7955WX 700e feletti áron és ott a 7950x 200e körüli áron, mindkettő 16 magos zen4, előbbi több ramot támogat és több pci-e sávval rendelkezik, nem látom azt a nagy plusz költséget, ami indokolja a 3,5x árat. Mindent úgy áraznak, hogy a legjobb legyen a cégnek, persze nem mindig sikerül.[ Szerkesztve ]
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az AMD-nek is lesz 3 nm-es lapkája. A Zen 5c chiplet.
Igazból annyira specifikus igények vannak, hogy a cégek manapság inkább válogatnak a node-ok között. Azokat használják, ami az adott termékhez az optimális választás. És nem, nem mindig a legdrágább a legjobb egy adott fejlesztésnek. Van amikor számos olyan tényező játszik közre, hogy inkább jobb egy régebbi node.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
Tasunkó
senior tag
válasz Dragon3000 #34 üzenetére
Az 502 dollár előállítási ár az elemző brit tudósok marketing elborultságára utal. Parasztvakuztatás közben elfelejtették, hogy 500 dollárért bármikor lehet jó telefont venni, amin hatalmas nyereséget lehet eszközölni, elég csak a Samsung, Xiaomi, semmiből felemelkedésére gondolni. A fejlesztés ára meg csillió eladott példányból tevődik össze, miközben nem borítékolható hogy a generációk között, történt érdemi fejlesztés, nem csak dupláztak valamit, ami már 10 éve is adott volt. Lehet hogy nem 15 dollárért veretik, de az előállítási költség meg bakfitty szokott lenni, csak kell az ábrándot táplálni, hogy nem vették palira a vásárlót, ha már a megrötyögtető 1190 dollárt kiadja érte.
Kérek egy számot a jútútú
-
Dragon3000
veterán
Igazad van felületesen olvastam el a dolgot az 502 dollár csak a komponensek ára volt, most tovább olvastam:
Összességében a végső ár 42%-át teszik ki a komponensek, de ebben nincs benne a gyártás, a szállítás, a marketing és persze a kutatás-fejlesztés, ezek pedig egyéb szükséges tényezők a mobilok előállítása során.
Ha már említetted a samsungot, náluk legfrissebb ilyen elemzésen a samsung galaxy s23 ultra-t találtam, ami 1199 dollár volt és 469 dollárba kerültek a komponensek, ehhez képest akkor az apple még kisebb hasznot is csapot hozzá. Az ábrándokról annyit, hogy a samsung esetében a költségek 67%-át a soc és a kijelző tették ki (~315 dollár), ezek után olyan hülyeségekkel érvelni, hogy egy iphone előállítási költsége 15-20 dollár az nagyon nem a talajon jár.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen