Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    Sziasztok!

    Előrevetném, hogy nem volt időm a topic összefoglalót, csak futtában átolvasni.
    Nem vagyok egérbolond sem, így nem is értek hozzá sokkal többet annál, mint hogy ez nem olyan egér, amit a macska szok hajkurászni.

    Ma délelőtt elcipelt a hét esztendős fiam valami playit őrületre. (Számomra ez nem jelentett semmi egyebet, mint tolongás, őgyelgés a semmiért.) De a gyerek napja volt, én inkább kussoltattam magam a vokálba.
    Vettünk egy ilyen egeret (nem is occóér). Hazahoztuk, ikszpí nem ismeri fel, illetve varázsló nem tud életet varázsolni bele. Azzal záródik az interakció, hogy ez az eszköz nem fog megfelelően múkodni. És nem is múkod megfelelően. Ezt a fiam mondi, én azt se tudom, mi a bag, a lag, csak azt sejtem, mi az egér.
    Drivert nem csomagoltak bele tízezer forintért se cédén, se pendrájvon, de még egy árva link sincs, hogy driver download. Én innen tudom, hogy ez az egér tehát nagyon ócsó vót. De a fiamat (hét esztendős, és game függő) ez nem vígasztali.

    Nem tud valaki segíteni, hogy miként kelthetem életre?
    Vagy vigyem inkább vissza a médiamárkba, oszt kérjek érte pízt inkább? :F

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz SunMount3r #52671 üzenetére

    Gondolatok és érzések tömegét élesztetted bennem. Napokig vajúdtam ezt a talán szerényebb blognak is eladható választ. Koronológiag áll a lábán, de a „ma”, meg „tegnap” szavak jelentése benne sajnos teljesen invaliddá lettek a gyártási folyamat során.

    Minden szavad teljesen megáll a lábán. Célba is ért mind egy szálig. Nem is reflektálnék rá, ha nem tudnám a topic számára új kontextusban megvilágítani ezt a jelenséget, ami akár releváns is lehet.

    Valószínűsítem, hogy egy jelenséggel álltok esetemben szemben. Ugyanis úgy gondolom, nem én vagyok az egyedüli szülő, aki semmit nem ért az egérvásárláshoz. (Számtech tanár vagyok egyébként, amit nem gyakorolok - a játékhoz más összefüggésben napi szinten van közöm ráadásul: fajáték készítő vagyok, ami egy teljesen más világ. És mégis...)
    A vásárlás hirtelen felindulásból történt, otthonomtól 50 km-re. Kétség nem fér ahhoz, hogy felkészületlenül adtam ki pénzt. De hány apuka hordta vajon szét hozzám hasonlóan azt a raklap egeret, amivel a médiamárk figyelmeskedett azoknak, akik a gamerek táborát választották aznapi időtöltésül? Úgy, hogy még annyit sem ért az egérhez, mint én - igaz, nekem sem viszi már fel az adrenalint egy mouse látványa.
    A kuriózum kedvéért írom ide, hogy tennap esvte (őszintén csupa véletlenül) felkeltette az érdeklődésemet egy video a mouse-ról, aminek ezt a címet adnám: Fifika Mouse vs Human - lám, az az egér probléma sem olyan egyszerű, mint amilyennek gondoli a laikus.

    Szóval, teljesen átjött az üzeneted: Tudás híján könnyen kidobott pénz lesz az egérvásárlásból.
    S most jön, amiért tulajdonképpen választ generálok írásodra - talán megér néhány gondolatot.
    Tennap valóban nem gondoltam a rendezvényen, amit ma már tudok: Felkészültebben köll költekezni.
    Oké, ezt én ma már tudom. De ez a felkészülés kicsit bonyolultabb, mint amire gondoltam.
    Ide csöppentem, egy fórumra szakmai guruk közé okosodni. Na ja! De laikusnak olyan héber az a beszéd, ami itt folyik, hogy némely hsz-ből azt az egy szót érti meg, hogy "Szia!". A többit szótárból se. Ha valóban izgalomba hozna engem az egér, mint olyan, akkor egészen biztos, hogy itt, ennyi hozzáértő között erekcióm kerekedne, és habzsolva oltanám ezirányú szomjamat, míg minden bugyrát magamévá nem tettem eme tudományágnak. (Én nem pejor értelemben írtam most, hogy ez egy tudományág - vessen számot mindőtök, hogy mennyi óra informálódás, verbális, olvasott és empírikus okosodás árán jutott arra a szintre, hogy itt érdemi tanácsot tudjon már adni olyannak, aki kéri azt? Kicsit túlzó talán, de annyira mégse: Ennyi szakirányú önkupálás egyetlen témakörben, orvosi berkekben már adjunktusi fokozat elérésével párosul.)
    Nem vagyok gazdag ember, keservesen megszívok minden forintocskáért, aminek megszívása írva vagyon.
    Mégis olyan érzésem kelt, hogy amíg én annyi tudást nyerek, amennyi egy egér önálló vásárlásához olyan módon szükségeltetik (mert lássuk be, hogy aki pusztán bemagolja Noam Chomsky tételeit, borítékolható, hogy képtelen lesz azt helyesen alkalmazni), hogy az itt társalgók elismerően bólintsanak rá: Nna, ez megjárja, jó vétel volt - hát lemegyek a műhelybe, és farigcsálok néhány ilyesmit:

    Többet fogok talán keresni, mint amannyit veszítek ominózus balul sikerált ügyleten.
    Most, hogy már többet tudok az egerekről, mint tegnap reggel, még mindig nem vagyok képben ahhoz, hogy miként is javítgathatnám a csorbát, amit ejtettem. Mi több, még arról sincs fogalmam, minek a birtokába kellene ahhoz mennyi munka árán kerülnöm?
    Készült itt egy tekintélyes, és vélhetően igen komoly értékkel bíró lajstrom azok számára, akik felkészülten épp egér vásárlása előtt toporognak. Sajnos azonban nem bárki számára. Valószínűleg a fanok úgy böngészik, ahogyan a hívők a bibliát. Megszállottság híján viszont gyakorlatilag ennyit tesz: Ezek jók, ezek ajánlottak. Már most biztos, hogy csemetém következő egere ebből a listából leszen (valószínűleg hasraütéssel) kiválasztva. Ennek ellenére nagyon valószínű, hogy amikor fizetni fogok a pénztárnál, rendesen butának fogom érezni magam. És higgye el mindenki, ez sokkal kellemetlenebb fíling, mint annak a ténye, hogy ominózus Bloody csodával úgy tűnik, kicsikét befürödtem.
    Mert még mindig nem vagyok képben ahhoz, hogy legalább sejtésem legyen a következőkről:
    - Mi a különbség a lajstrom négy árkategóriába kasztlizott egerei között? Úgy kaszton belül, mint azon túl?
    - Mitől gaming mouse egy egér - és ha az, akkor ez jelenti egyben azt is, hogy irodai felhasználásra totálisan alkalmatlan?
    - Mit nem tud ez a vásárolmányom egy jó egérhez képest? Azon túl, hogy ha sikerálna szófogadásra bírnom valahogy mégis?
    Amikor szaklapok, amiknek becsípődésük a piac kínálatát tesztelve összehasonlítani, jól használható instrukciókat tesz a tarsolyába olyanoknak is, akik nincsenek semennyire képben. Azon által, hogy pl összehasonlítva tíz háztartási porszívót, tételesen osztályozza valamilyen skálán a mezei halandó számára is világos módon, hogy melyik példány milyen szempont alapján milyen helyezést ért el, amit aztán összesítve átlagol, és születik egy top lista. Abból választva egy mezei halandó, aki nem szenved demenciától, dönthet úgy, hogy pontosan fogja tunni:
    Vettem egy porszíjót. Kitakarít. Nem túl csendes, de tartós. Jól bír szíjni, de kicsi a tartálya/porzsákja. Sajnos vászonzsák nincs hozzá, csak drága papír, de nem fúj vissza semmi port a levegőbe. Elég sok pízt adtam érte, de e’ vót a legócsóbb, ami mán eszt a két dógot tuggya: Szíjjon jól, és ne adja vissza a port, mert a feleségem attól nagyon szok taknyosodni. Megvettem, oszt megérte a zárát, mer télleg jó.

    Tudom én, egy egér bonyolultabb jószág egy kenyérpirítónál. Mégis: Ennyire bonyolult? Hogy rendesen butának tudom magam érezni miatta?
    Az egér megvásárlása óta már kétszer borzoltam meg a sheggemen a szőrt, hogy most újra kinyitom a topic összefoglalóját, és átrágom újfent, tán csak megértem, amit nem értek. Több óra ment már el erre, az új rágcsáló még mindig nincs használatban. Már a por is belepte szegényt – a szó szoros értelmében. Ma délig szédítettem az agyam vele, aztán kihúztam az egeret, visszatettem porosodni, és ezt gondoltam magamban: Ha most egy Boeing 747 magasba emelését kellene megtanulnom, valószínűleg diszkrétebb módon haladnék a célom fele, mint egérügyben ez valaha is hatalmamban lehet.

    Öregszem. Feszengek is emiatt a fiatalok között, amikor érzem a szakadékot, ami minket elválaszt. Amióta világ a világ, mindig is volt szakadék a generációk között - erről tudtam én már rég. De csak most, amikor fehéredni kezdett a hajam (de még a tököm is itt-ott), akkor érzem úgy, hogy és ez mindig az öregebbik nemzedék miatt van. Olykor keresgélek, hogy mit is tudhatnék adni nékijük, ők meg énnekem, hogy legalább kisebb lenne ez a szakadék.
    És már más vizekre tévedtem.
    De ha már ide tévedtem, vérbeli gamerek közé:
    Tennap vót azon a playit őrületen, hogy megütötte a süket füleimet egy sok rajongóval bíró gamerguru néhány mondata:
    ... és ez az a pillanat, amikor az ember azt érzi, hogy anyáink azt mondták, hogy nem viszed ezzel a nagy játéktudással az életben majd semmire. Most itt vannak azok az események, amikor versenysporttá avatódik a játékismeret, és elismerő oklevelek születnek.
    Régen volt, talán igaz sem volt. Nekem is ugyanezt mondta édesanyám. Mert úgy kezdődött az ismeretségem a khámpjúterrel, hogy nagyon sokáig semmi egyebet nem csináltam, mint az összes lehetséges szabadidőmben játékokon lógtam. Akkor ez volt a szakadék. És éreztem akkor is, hogy ez bizony egy szakadék. Aztán nem is olyan sokára azon vettem észre magam, hogy azt írták a munkakönyvembe, hogy rendszerprogramozó alkalmazott. Ez is szakadék lett. Mert anyám úgy nézett rám, mint valami érinthetetlen túdósra. Nem voltam én az, ugyanaz voltam, aki éjt nappallá téve lógott a joystick-on. Csak ez a kurva szakadék - ezt nem bírom megfejteni.

    Szóval látom én világosan, hogy ez a szakadék semmi egyéb, mint az, hogy megváltozott a nemzedékek érdeklődési köre. Az öreget nem érdekli a fiatalé, a fiatalt nem érdekli az öregé. Érthető is, világos is. De hogy a phitsába kerekedik ebből érzelmi szakadék? :F Van pedig.
    Valahogy ezt is tudom talán kezelni.
    Tudjátok, hogy min nem találok én fogást?
    A párom épp úgy ellenkezik, amikor látja a srácot a májnkraftján lógni, ahogyan anyám ellenkezett, mikor én tettem. A gyerek ezt nem érti. Én igen. Csak itt ott nem értek vele egyet. Mert látom, hogy függőség, látom, hogy elcsúsztak az arányok, de látom azt is, hogy a srácnak ez egy világot jelent, ha virtuálisat is. És látom, hogy van benne kreativitás is, fejlődnek a reflexek. Magam is ellenérzéssel fogadom a "vértócsás" játékokat, de nem látok bennük akkora mumust, mint a párom.
    Kíváncsi lennék, mit tud üzenni neki egy ízig-vérig gamer, amivel csökkenteni tudná a szakadékot a feleségem és a gyerekem közt, valamint a feleségem és köztem?

    A topic gazdája nagyon gyorsan reflektált első segítségkérésemre, amiért hirtelenül hálás is voltam. Javasolta, hogy kérjem vissza az árát. El is határoztam, hogy amint kinyit a médiamárk, meg is teszem. Mert hülye azért nem vagyok. Vagy mégis? Ám amikor vissza akartam csomagolni, szembesültem egy szomorú ténnyel. A fiam a kocsiban hazaút közben úgy bontotta ki az új szerzeményt, hogy szétszakította patkányának fájintos dobozát. Így már ciki volt visszakérni az árát, meg úgy egyáltalán bemenni a boltba is.
    Maradt az egér, gondoltam, csak be tudom üzemelni. Ha képes vagyok egyetlen winchesterre egymás mellé telepíteni három, vagy akár több operációsrendszert úgy, hogy tetszés szerint bármelyik indítható legyen, már csak el tudok indítani egy nyamvadt egeret.
    Nagyot tévedtem. A linux kézi vezérlésű telepítése, partícióinak létrehozása windows alól adatvesztés nélkül, és fájlrendszerének megértése nem tudott úgy megakasztani, mint ez a gigaszuper Bloody ketyere. Ahhoz is kellett szótáraznom, mert az angol nyelv sosem volt az erősségem. Ott is szakkifejezések tömege ömlött rám, de arra valahogy jobban járt az agyam, mint ezekre az egeres nüanszokra.
    Arról már letettem, hogy a gyerek kezére hangoljam az egeret, hiába lejött a topic összefoglalójából, hogy mennyi módon is hozzá lehet idomítani egy ilyen bitsárkányt gazdája ujjaihoz, mert már a sikítófrász környékez, hogy még annyit sem tudok kicsikarni melőle, hogy legalább arra legyen képes, mint az én hatszáz forintos ronggyá koptatott egerem. Kezelje már legalább az ikszpít. De ez a Blodycsoda hol duflát klittyent, hol triflát, hol meg nem csinál az égvilágon semmitse egyetlen kattitásért cserébe.
    Hanem most villant át az agyamon egy gondolatsor:
    Vajon az a négy gomb, amivel a görgő világításának a színét lehet változtatni, az nem csupán egy parasztvakító, haszontalan optikai tuning lenne, hanem a fedélzeti memóriában levő elprogramozott variánsok vizuális megjelenítője?
    Meg is nézném menten, olyan erős ingerenciám kerekedett. Hátha ilyen banálisan egyszerű okból nem értettem, mi a francért váltakozik az egér viselkedése, és vált alig használható, meg teljesen használhatatlan, kihagyhatatlan tízezer forintos bitbolonddá?
    De a fiú épp hancúrt tart a gépével. Őt ilyenkor onnan kimozdítani reménytelenebb, mint a politikai ellenzéknek kormányt váltani.
    Feléledt a reményem, hogy hamarosan leszedhetik rólam a kényszerzubbonyt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz SunMount3r #52930 üzenetére

    Óh, köszi, köszi!
    Írásomban az utolsó szikra jónak bizonyult.
    A történet mostmár dióhéjban:
    - Felizzadtam.
    - Mondom a srácnak, tessék.
    - Srác tíz perc múlva: Apa, nem jó.
    - Nézem. Azannya! Télleg nem jó.

    Ez történt a vásárlás napján.
    Másnap nézem ismét. Szólok a srácnak, gyere vazze, ez teljesen jó.

    - Srác tíz perc múlva: Apa, nem jó.
    - Nézem. Azannya! Télleg nem jó. Mán meginn.

    Ma pedig beötlött ez a led szín gondolat. Jó gondolat volt. A fedélzeten levő makrók közötti váltás az a szín kapcsoló, nem pedig kéj a szemnek.

    És mán jó meginn. :DDD Amikor piros. Mer amikó ződ, akkor tán egy klikk, három lövés. Ennyi új lapot nyitott ugyanis a tűzrókában.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák