Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
t72killer
titán
nna, mégse a taxis és a mosogató lesz robotok által lecserélve, hanem a sen.java.dev?
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
Cyberpunk
félisten
Nem hinnem, hogy felni kene, kodolni tud, de megis csak az ember tudja mit akar. A munkat persze meggyorsithatja.
"You said you'd always be there for me.... but you're not..."
-
updog
őstag
Van erre már valami mém is, hogy az AI bemenetére először is értelmesen meg kéne fogalmazni hogy mit akar a projektmánáger, hogy az megírja a kódot. Szóval biztonságban vagyunk még egy darabig Amúgy chatgpt használok én is, förtelmesen hatékony ha tudja az ember mit akar, és megvan hozzá az alap
"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"
-
#57018880
törölt tag
Igen, szintén napi használó, és hát elég egyértelmű a fearmonger klikkbait cikk.
Sokszor 4-5x 2-3 sor kérdéssel kell levezetni, aztán a maradék 10 debug opciót egyesével kiértékelni, tesztelni a maradékot ami esetleg jó is lehet, aztán rájönni, hogy a végén mégis jobb lesz a workaround amit eredetileg gondolt az ember, mert az legalább 100% működik.
Annak meg külön sok szerencsét, ahol spéci libekkel kell megoldani vagy egy régebbi/újabb verzióval valamit.
Viszont jobb mint a kereső 95%-ban, mert gyorsabb és tud negatívot értelmezni, ami önmagában kb 10x jobbá teszi mint bármelyik ostoba kereső.
-
nonsen5e
addikt
„Minden főcím, ami kérdőjellel ér véget, megválaszolható nem-mel.”
- Betteridge's law of headlinesD4: hunPH, nonsense#2596
-
-
kk75
tag
Kezdhetnek félni a programozók (is) ?
Igen, idővel az MI, saját magát is fejlesztheti, emberi közreműködés nélkül.Dominion (Uralom) film a nagyüzemi állattartás kegyetlenségére hívja fel a figyelmet : https://www.dominionmovement.com/watch
-
ddekany
veterán
Nem meglepő pedig, hogy először az egyszerűbb feladatokat veszi át az AI. Ilyen a szoftver fejlesztés azon része, mikor már konkrétan technikai szintre le van redukálva feladat, és az emberi világ kaotikus komplexitását már kizártad. Az ember gyárilag nagyon gyenge ebben (kb. az algoritmus írásban), ezért az intelligensebbeknek tudják csak elsajátítani, sok gyakorlással. Mert nem erre fejlődtünk ki. Ellenben a vezetés egy sokkal komplexebb feladat (az edge case-ek miatt, amikor érteni kéne a világot), csak jobban fekszik az embernek. Plusz a vezetés nem úgy megy, hogy vannak egyszerű vezetők, akik csak a kormányt/féket/gázt tudják kezelni a kijelölt út lekövetése érdekében (ezeket váltani ki először az AI az analógiámban), és aztán mögöttük ül egy senior vezető, aki érti, hogy az ott egy útelágazás, és kiadja, hogy akkor balra kerüljetek.
Szóval ha(!) nem akad meg a fejlődés, akkor a juniorokat (akiknek elég részletes Jira issue-ket irkálsz, illetve elolvastatod velük a rendszerdokumentációt) lőttek pár év múlva. Ha egy nap már a seniorok sem kellenek, akkor ott sikerült AGI közelébe érni, és onnantól bizonyára már nincs messze, hogy a fuvarozók, sőt épületgépészek is menjenek a levesbe. Minden ezen múlik, hogy a mostani fellángolás után mennyire gyorsan megy a fejlődés...
[ Szerkesztve ]
-
mepet
addikt
En nagyon orulnek, ha vegre minden munka feleslegesse valna. Ideje lenne, hogy a teremtes koronaja, a bolygo legintelligensebb lenye vegre valahara eljutna arra a szintre, hogy munka helyett ertelmes elfoglaltsagokkal toltene az idot. Pl.: muvelodes, szorakozas, muveszetek, vagy barmilyen alkotas, amit nem aljas haszonszerzes motival.
-
ddekany
veterán
Azt én értem, hogy sokan utálják a munkájukat, és csábító kivenni szabit egy életre, de uhhh... ez azért egy veszélyes út, elég jó potenciállal egzisztenciális krízisre. Nem csak "aljas haszonszerzésről" szól most sem a munka. Jó érzés jól megcsinálni valamit, és látni, hogy mások használják. Le is nullázódik a teljesítményem, ha ez "drog" totál hiányzik a napi munkából.
A másik, amiről elfeledkeznek az emberek, hogy az, hogy szükség van ránk (ha nem is mindenkire, de úgy általában, csak ember tudja elvégezni ezt-és-ezt a feladatot), az egyfajta életbiztosítás. Ha nincs ilyen kemény ok, a fenntartásodra, akkor...
-
savior
őstag
Majd egyszercsak a Meta lekódolja a Mátrixot, aztán leshetünk.
https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home
-
nubreed
veterán
Oszt. a művelődésre, szórakozásra szánt "termékeket" mégis ki állítaná elő ha nem az ember munkával? Vagy a szórakoztató iparban dolgozókra nem vonatkozna ez az utópisztikus elképzelés? Tehát van mindenki más és vannak ők, hadd dolgozzanak, a lényeg, hogy legyen előállítva a szórakozásra szánt tartalom.
Amúgy meg valaki néha bele gondol abba, hogy amikor ilyet kijelent, hogy "minden munka feleslegessé válna" akkor miről is beszél? Pl. tűz van valahol, de nincsenek tűzoltók se, mert "minden munka feleslegessé vált", akkor ki oltja el a tűzet? Beteg leszel, orvos kéne, de nincs orvos, mert "minden munka feleslegessé vált". Beázott a ház, kőműves/bádogos kellene, de nem találsz ilyet "mert minden munka feleslegessé vált". Nem viszi el senki a szemetet, mert nincs szemét elszállító cég sem, hiszen "minden munka feleslegessé vált".
Ugyan már...
We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.
-
Montanaxy
aktív tag
A programozók elszállt béreit biztosan be fogja dönteni vagy meg fogja állítani az AI. Hogy a munkát elveszi-e? Ha mindenhol el fog venni valamennyit, akkor az IT-szektor sem lesz kivétel.
-
mepet
addikt
En pl. szeretem a munkamat. De, ha nem fizetnenek erte, 100%, hogy nem csinalnam, ezer "jobb dolgom" lenne helyette.
Ha nem fizetnenek erte, nem dolgoznek, igy nyilvan lenullazodna a munkam teljesitmenye, ami nem is lenne baj.
Nincs ok a fenntartasomra? Ez a munka alapu tarsadalom mantraja. Pont ezen kene tullepni.Tudom, hogy tobb emberolto lenne elerni a munka utani jovobe, de ha nem is indulunk el a helyes iranyba, akkor sosem erunk oda. Kezdesnek szerintem pl nagyon itt az ideje az alapjovedelemnek es a 3 napos munkahetnek.
Szerintem tudatosan kene haladni ebbe az iranyba. En nem gondolom, hogy majd az AI miatti technologiai munkanelkuliseg miatt kenyszerbol tullepunk a munka alapu tarsadalom metelyen. Az informatika elterjedesekor is ezt josoltak, aztan a vegen ugyanannyi munkahely lett, csak mas munkakorokben.
-
ddekany
veterán
Amikor valaki arról beszél, hogy "minden munka feleslegessé válna", akkor arra gondol, hogy minden munkát gépek végeznek. Mindent amit felsoroltál. Nyilván, ennek feltétele, hogy felfejlődik ilyen szintre az AI. Azt nem tudjuk, hogy ez 5 év, vagy 500 év. Nem tudjuk, valójában mennyire nehéz feladat (mennyi kalkuláció) egy emberit elérő intelligencia, mert eddig totál megfoghatatlan volt a probléma. Most épp közelebbinek tűnik.
-
mepet
addikt
"Oszt. a művelődésre, szórakozásra szánt "termékeket" mégis ki állítaná elő ha nem az ember munkával?"
Ezek alkotasok. Pl. konyvek, zenek, stb. Az emberek tovabbra is alkotnanak, de az alkotas oromeert, az onkifejezesert, a tudas atadasanak onzetlen oromeert es hasonlokert. Nem pedig haszonszerzesi celbol.A tuzoltokat/orvosokat/komuveseket a jovoben feltetelezhetoen mesterseges intelligencia vezerelt robottechnologiaval lehet helyettesiteni. Termeszetesen lehetne tuzolto is, aki az szeretne lenni. Nem penzert, hanem a mas embereknek segites oszinte oromeert.
-
Vesa
veterán
Nem valami realisztikus az elméleted, inkább utópia. Már az iparosodás után sem lehetett minden mukakört gépekkel kiváltani. Számos munkakört nem lehet automatizálni, vagy gépekkel elvégeztetni, pedig ma már elképesztően nagyot fejlődött az ipari robottechnológia és az egyéb automatizálással kapcsolatos technológiák. Ennek ellenére még mindig milliók dolgoznak szalag mellett vagy a földeken.
De még ha feltételezzük is, hogy idővel technológiával az emberek által végzett munka egy jelentős része kiváltható lesz, akkor sem jutunk el az általad vázolt célhoz. Ki fogja ezeket a gépeket, szoftvereket, egyéb technológiákat fejleszteni, gyártani és karbantartani? Itt nem válaszolhatjuk azt, hogy gépek/AI, mert a sor végén mindig egy ember van, egy mérnök, egy kutató, egy akárki.
Akkor meg igazságtalan a rendszer, mert nekik dolgozni KELL, a többi meg léhűtő lesz! Ki lesz az a hülye, aki így tanulni akar, hiszen mindenki más napot lop, nekik meg dolgozni kell? Ez értelmetlen és igazságtalan is.A másik tévedés -és itt vélhetően magadból indulsz ki-, hogy az emberek munka nélkül vágynak valami "értelmesebb" tevékenységre. Erre a mindennapi életünk cáfol rá egy méreteset. A tömegek semmilyen szinten nem igénylik sem a tudást, sem a kultúrát, sem más "értelmesebb" tevékenységet. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy milyen pszichés hatása lenne annak, ha többmillió ember, aki most a munkájában amúgy kiteljesedik mert szereti csinálni, hirtelen feleslegessé válik. Ha pl. valaki szeret házakat tervezni és látni azt, ahogy a terve megvalósul, de innentől megcsinálja helyette egy gép az egészet, az nem sokra megy azzal, hogy egyébként tele lesz szabadidővel és 0-24-ben hegedülhet. Mert nem hegedülni akar, hanem házakat tervezni.
[ Szerkesztve ]
A tudomány a valóság költészete!
-
ddekany
veterán
"Nincs ok a fenntartasomra? Ez a munka alapu tarsadalom mantraja."
Mi lenne a következő társadalom mantrája? Vagy mi motiválna? Ha semmihez nem tudsz már hozzátenni, mert béna és buta vagy, le vagy hagyva fejlődésben, akkor mi maradt? Az állati ösztönök pl., de ez nem túl felemelő. Mármint, fizikai akadálya nincs, hogy legyen egy rakás gép, ami hedonista disznókat tart, de valószínűleg nem erre vágysz.
"Az informatika elterjedesekor is ezt josoltak, aztan a vegen ugyanannyi munkahely lett, csak mas munkakorokben."Nem tudom milyen zöldségeket jósoltak akkor (vagy akár a szövőszék megjelenésekor, mert tuti valaki felhozza). De ezek azért voltak zöldségek, mert továbbra is sok feladatot kizárólag ember tudott/tud megcsinálni, az intelligenciánk miatt. Na de ha valami abban jobb lesz (nem tudjuk mikor, ha valaha), az egy radikálisan más felállás. Igen, van testünk kezekkel, de azért el lehet képzelni, hogy az lehet egy gépnek is (vagy akár specializáltabb "végtagok" is, vagy akár több külön mozgatható test). Az is már elsősorban AI probléma, mintsem mechanikai, hogy ha pl. le kell cserélni a cirkót, akkor hogyan kell felvinni a létrát, felmenni rá, megfogni dolgokat, stb.
-
ddekany
veterán
"Számos munkakört nem lehet automatizálni, vagy gépekkel elvégeztetni, pedig ma már elképesztően nagyot fejlődött az ipari robottechnológia és az egyéb automatizálással kapcsolatos technológiák."
Mert nem tudtunk emberihez hasonló rugalmasságú intelligenciát előállítani. Még most sem amúgy, de ez a kimondott célja legalább 3 cégnek. Szóval azzal tudsz érvelni, hogy szerinted nem reális, hogy ilyet belátható időn belül elő tudunk állítani, vagy hogy elképesztően drága lesz üzemeltetni, ergo, az ember olcsóbb marad sok területen. Viszont ezeket ma már rengeteg szakember nem így látja. Pár éve még legyintett a legtöbb, de most már megváltoztak a tippek.
"Ki fogja ezeket a gépeket, szoftvereket, egyéb technológiákat fejleszteni, gyártani és karbantartani?"
Hogy hogy kik? Ha(!) feltételezzük, hogy lesz az emberit felérő intelligencia, akkor a gépeket karban tudják tartani másik gépek. Semmi lényeges akadálya nincs akkor, nem de?
[ Szerkesztve ]
-
Vesa
veterán
Nem, mert a végén mindig kell valaki, aki legalább az irányokat meghatározza!
Ha feltételezzük azt a sciFi-t, hogy minden létező szinten emberszerű -itt nem megjelenésében, hanem funkcionalitásában- gépeket tudunk létrehozni, akkor 2 lehetőség marad:
1. Mindent átadunk nekik és egyetlen ember sem marad, aki ráhatással lenne a Mátrixra. Tkp. egy alternatív technológiai evolúció indulna be, ahol a gépek nem csak elvégzik az emberek munkáját, de már azt is képesek önállóan meghatározni, hogy milyen irányban fejlődjenek tovább. Ha tehát teljes önállóságot engedünk a rendszernek, akkor onnantól kvázi két létforma fog egymás mellett evolválódni, aminek jó vége bizotsan nem lenne, itt az ember hátrányba kerülne vélhetően rövid időn belül. Naivitás azt gondolni, hogy ebben az esetben a kvázi önálló létezésre képes rendszer, majd megreked az emberiség rabszolgájának lenni és más célja sem lesz, mint kiszolgálni a szén alapú létformákat, hogy azok "értékesebb" tevékenységeknek szentelhessék az életüket.2. A másik lehetőség, hogy nem hagyjuk a rendszert felügyelet nélkül, és a fejlődési irányok megahtározása továbbra is emberi irányítás alatt marad. Ebben az esetben viszont ismét az általam vázolt problémánál tartunk, mert mégiscsak kellenek emberek a rendszerbe, akiknek továbbra is dolgozniuk kell.
A tudomány a valóság költészete!
-
mepet
addikt
Meg elmeletnek sem neveznem, most rukkoltam elo vele. Inkabb vizio. Hogy kiforratlan es legbol kapott, azt garantalom!
"Akkor meg igazságtalan a rendszer, mert nekik dolgozni KELL"
Nem kell neki dolgozni. Ingyen "dolgozhat". Pl. ha hazakat akar tervezni, nyugodtan vegezheti ingyen ezt az alkoto tevekenyseget."A másik tévedés -és itt vélhetően magadból indulsz ki-, hogy az emberek munka nélkül vágynak valami "értelmesebb" tevékenységre."
Igen, magambol indultam ki. Lehet, hogy nem igy van, sot, valoszinu. Az emberek ugyanis lustak. Viszont celzott oktatas utjan sem lehetne ezt elerni akar tobbszaz ev alatt? Ezt nem tudom, en remelem, hogy el lehetne erni. Pl. ha az elet ertelmet a gyermekeid jolete miatti vagyonfelhalmozas helyett jelenthetne pl. pont ez, hogy ki-mit alkotott elete soran.A jelenlegi kapitalizmus+demokracia elott is voltak rendszerek. Pl. kiralysag+feudalizmus. Akkoriban szerintem ugyanilyen hihetetlennek hangzottak volna felsorolva a demokracia vivmanyai.
-
ddekany
veterán
Ha vannak buta emberek, és okosabb "gépek" (jobb szó híján), akkor azért eléggé valószínű, hogy hosszú távon a "gépekhez" kerül az irányítás teljesen. A szuper optimista forgatókönyv, hogy csinálnak valami Artifical God-ot (AG), aminek megváltoztathatatlan alapelve az emberi faj érdekének képviselése. Ez azt jelenti, hogy olyan irányba vezet, amivel utólag emberként egyet értenél, hogy az egy kívánatos jövő. De ebben benne van, hogy AG vezet... születésedtől ő határozza meg az ideológiádat. És valószínűleg integrálódik veled, stb., egyéb sci-fi dolgok. Na most ez a rettentő optimista forgatókönyv. Jelenleg meg az van, hogy versenyben minél hamarabb "Super AI"-t akarnak (Google, OpenAI/MS, és Anthropic, és talán a Meta). Jelenleg azt mondják az ezzel foglalkozók, hogy a belső késztetések megoldása (a morális rész) tűnik a legtávolabbinak, és ennél sokkal hamarabb várható, hogy a nyers szellemi teljesítmény meglegyen. Nem egy ideális sorrend...
-
ddekany
veterán
"vagyonfelhalmozas helyett jelenthetne pl. pont ez, hogy ki-mit alkotott elete soran"
Ha közben töredék idő alatt 10x jobbat alkot a mesterséges létforma, akkor ez szerintem korlátosan működik. De amúgy, nekem eléggé kézenfekvő, hogy az élen kell maradni, azaz, vagy integrálódsz, vagy lecserélődsz. Vagy egyik sem, hanem kihalsz méltó mesterséges utód nélkül...
"A jelenlegi kapitalizmus+demokracia elott is voltak rendszerek."
De azokban is benne volt, hogy a paraszt, meg a kádár stb. nem pótolható erőforrás. Különben hagyták volna a francba őket a nagyurak.
A másik, hogy számomra abszurd, hogy ha feltételezzük, hogy lesz egy ilyen brutális technikai előrelépés, akkor az azt felvezető pár ezer éves történelemben érdemes analógiákat keresni. A történelem nem ismétli magát, ha megváltoztatsz alapvető dolgokat...
-
bear_
aktív tag
Én meg nagyon nem örülnék ennek.
Elég körbenézni, hogy a világ legfejlettebb régióiban ahol az életszínvonal magasan az átlag felett van, ezzel arányosan az emberek nem küzdenek az átlagemberek mindennapi gondjaival, ezért kreálnak maguknak álproblémákat.
Én jómagam irodában tespedek, de számomra nincs annál jobb érzés a világon, ha fizikai munka után ledőlök az ágyra pihenni egy jót, vagy iszok egy korty hideg vizet betonozás közben, ilyenkor egy kicsit átértékelődik bennem mi mennyit is ér a világon, vagy a munkám amit hétköznap végzek. Ha az ember mindent megkap akkor nem fogja tudni értékelni azt a keveset sem amije van.
A másik probléma, hogy ezzel az ember még inkább csak fogyasztana, holott szegény bolygónk már most is nehezen bírja kiszolgálni az emberiséget. -
ddekany
veterán
Amúgy nekem naivnak tűnik az emberek azon feltételezése, hogy ha sikerül ezt a most AI név alatt felemelkedő technikai irányt kiterjeszteni, akkor az azzal megtermelt extra javakat visszaosztják a plebsznek. Igen, eddig ez volt a történelmi tendencia, de azért én ezt nem venném biztosra. Mert kérdés, hogy van-e rá elég ok, vagy kb. a mostani szintnél nem érdemes feljebb engedni az embereket, és a termelő eszközök tulajdonosai nem lesznek erre motiváltak. Eszembe jut a "Tóték", mikor ugye a katonáknak le kellett vágni a gombjaikat, és újra felvarrni, hogy ne gondolkodjanak hülyeségeken ha épp túl sok idejük van.
-
fanti
addikt
Valójában elég veszélyes ez ha globálisan szemléljük, összefüggéseiben a dolgokat.
Túlnépesedett a Föld, bevándorlók árasztják el Európát, azaz sok olcsó munkaerő tart felénk folyamatosan évek óta.
Ezek az emberek többnyire elég alulképzettek, de viszonylag könnyen betaníthatóak egyszerűbb részmunkák végzésére.Az "ész" munkáknál meg belépett a képbe az AI, amin manapság sok szekmában csak mosolyognak, de azon az iszonyú sebességen, ahogy fejlődik a számítógépes hardver, úgy az AI is egyre több feladatot lát majd el, így okosabb lesz, gyorsabb lesz, míg a végén már emberi beavatkozás nélkül is képes lesz önmaga tökéletesítésére. Ez nagyjából tíz év szerintem, és ez alatt a tíz év alatt szépen észrevétlenül vonul be a legkülönfélébb munkaterületekre csicskának, majd egyre jobban és gyorsabban tanulva/fejlődve lassan kezdünk mi emberek egyre több középszintű feladatot rábízni, mert ez nekünk kényelmes.
És a végére az lesz, hogy mi emberek maximum egy végső kontrollt és egy validálást kell elvégezzünk mindösszesen addig, ameddig azt el nem sajátítja az AI és ezt követően kihalt egy szakma emberi szempontból.Olyan lesz ez mint egy szakmájában profi pszichopata ember. Nincs érzelem, csak értelem, és érzelmi behatások nélkül, pusztán a kristálytiszta tudás alapján születnek a döntések. Az AI nem fárad el soha, nem lesz beteg, nem befolyásolják érzelmi ingerek és az év 365 napján 24 órában csak fejleszti önmagát és dolgozik.
Aztán egyesül a robotikával, és amikor már az AI tervezi a robotokat is speciális feladatokra...
Hiszen egy ilyen robotnak nem kell víz, nem kell levegő, nem kell motiváció, soha nem áll le, és ha meghibásodik, akkor csak cseréli egy másik robot a hibás alkatrészét. Nem kell pihennie, aludnia, nem menstruál/vagy nem bassza az agyát a tesztoszteron, sosem fél és nem ideges.Így megszűnhet az összes kórház, gyógyszergyár, élelmiszergyár, mezőgazdaság, sport, kultúra, korrupció, háborúk, vallások, politika...
Nem biztos, hogy ez rossz lesz így.
-
ddekany
veterán
A gondolat mentedet vége úgy értendő, hogy ilyen "approve" gombot nyomkodó véglények leszünk, akik valahogy mentálisan mégis fitten tartják magukat, hogy ne nyomjanak hülyeségre? Mellékesen, valahogy azt is el kell kerülni, hogy az emberek ilyen eszközzel a kezükben egymást kinyírják (elég lehet pár őrült), szóval az "approve" gomb nyomásnak is az AI-hoz kéne kerülnie... és ezzel körbeértünk (lásd God AI fentebb).
Az meg elég erős feltételezés, hogy nem lesz akarta/érzelmei egy ilyennek. Eleve, lesz aki direkt olyat akar majd csinálni, és ha a természetes szelekcióban az győz...
Amúgy amiről a "nem kell majd dolgozni" dologban reménykedők tán elfeledkeznek, az az, hogy ha ez így is lesz, az valószínűleg egy vékony elit rétegre vonatkozik, akik megmaradnak, nem rájuk, vagy gyerekeikre. Mert ha ez az AI dolog felfut és mindent visz (és nem robban ebben cafatokra az egész civilizációt), akkor elég valószínű, hogy az emberiség egy töredék százalékánál lesz az ezzel elnyert elképesztő gazdagság/hatalom. A plebsz meg fokozatosan feleslegessé válik. Pont ez a forradalmi ebben, hogy bár el lehetett mindig is nyomni a népet, de azért szükség volt rá. Egy ideig pár területen próbálhatsz alávágni árban az mesterséges megoldásnak, na de meddig? Szóval, amikor AI-val munka szerűen foglalkozók azon filóznak, hogy a faj megmaradhat-e, és ha nem, mi lesz helyette (tovább viszi-e az emberi törekvéseket), az valójában ennek az elitnek releváns.
[ Szerkesztve ]
-
ddekany
veterán
válasz Gargouille #42 üzenetére
Csak ha feltételezzük, hogy mindenben ki tudja váltani az embert a mesterséges megoldás, és hatékonyabb, akkor lásd #41 utolsó bekezdése... Azaz, lehet, hogy szeretnéd ezt, de közel sem garantált, hogy megkapod. Nem vagy hasznos az uralkodó rétegnek, aztán akkor mehetsz ahova akarsz.
[ Szerkesztve ]
-
Gargouille
őstag
"Mert ha ez az AI dolog felfut és mindent visz (és nem robban ebben cafatokra az egész civilizációt), akkor elég valószínű, hogy az emberiség egy töredék százalékánál lesz az ezzel elnyert elképesztő gazdagság/hatalom. A plebsz meg fokozatosan feleslegessé válik."
Tulajdonképpen ha jobban belegondolunk, akkor ez most is így van, eddig is így volt és a jövőben is valószínűleg így lesz függetlenül az AI-tól. A korábbi önkényuralmi berendezkedések (királyság, császárság, diktatúrák stb.) annyiból legalább őszintébbek voltak, hogy ott ez nyíltan ki volt mondva. A modern demokrácia meg - lényegét tekintve - nem sokkal különb, csupán annyival fejlettebb, hogy itt már nem kell elnyomni senkit, hanem helyette megkapsz egy "illúziót" és saját magadat győzöd meg róla, hogy ez így jó. Ha úgy tetszik ez ugyanaz az előadás, amit már évezredek óta nézünk, csak a díszlet változott. Én legalábbis ezt gondolom.
"Azaz, lehet, hogy szeretnéd ezt, de közel sem garantált, hogy megkapod."
Igen, ebben igazad van, de azért álmodozni lehet.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
ddekany
veterán
válasz Gargouille #44 üzenetére
De nincs most (még?) így, és régen pláne nem volt így. Jelenleg ahhoz, hogy a felső réteg jól éljen, kell sok-sok ember, akik előállítják a kaját, luxus villát, zenét, p*nát, stb. Persze igaz, hogy elég lenne kevesebb, ami többet dolgozik, és kevesebbet kap, de olyan volt a dolgok dinamikája (a nyugati világban), hogy jelenleg ide állt be az egyensúly. Viszont a technikai fejlődésével a "biorobot" kimehet a divatból, amikor már nem tud semmi olyat, amit semmi más.
Persze elvileg alakulhat úgy is, hogy mindenki elég jól él ahhoz, hogy ne érdekelje, hogy valami elithez tartozzon. Csak nem tartom valószínűnek. Nincs hozzá meg a kölcsönös bizalom. Ezért senki nem akarja kiadni a kezéből kontrollt. Ehelyett ráparázik, hogy nyerni kell, különben ki leszel szolgáltatva a másiknak (másik cégnek, rezsimnek, akárminek).
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Azért rengeteg olyan munkakör van manapság ami semmi pluszt nem ad az emberiség fejlődéséhez de valakinek meg kell csinálni és nyilván nem is egy karrierút. Ezeket biztos lehet előbb vagy utóbb robotizálni, direkt nem írok példákat nehogy valaki megsértődjön.
A felszabaduló időt meg valami értelmesebbre lehetne költeni. Elvileg az elme és a test pallérozása mindennapi feladatunk lenne de ezt mond egy gyári dolgozónak aki 3 műszakban dolgozik és még esetleg gyereke is van. Rengetegen csak tengűnk-lengűnk amíg meg nem halunk. Egy elpocsékolt élet. Akkor még az utazásról egy szót sem ejtettem, hogy világot kellene látni...
Thanos was right.
-
ddekany
veterán
Hát, kb. mindenre amit írtál. Hogy egy dolog, ha valami alantas/monoton munkákat vált ki, de itt afelé igyekeznek, hogy idővel mindent kiváltson, és ha ez technikailag elér oda, az egy radikálisan másik szituáció. Hogy naiv feltevés, hogy majd mindenki nyaralni fog állandóan, ahelyett hogy kettészakadna a társadalom egy kukázott többségre, és egy elitre. Hogy ha még is bejön a tuti, akkor sem biztos, hogy motiválsz maradsz hosszú távon bármire, mert agyon nyom a tudat, hogy valójában nincs értéke annak amit csinálsz. Szóval mire tőltődsz fel, mire készülsz, mikor utazol, edzel, lelkileg megerősödsz? Ha eleve ebbe szülttél, hogy nincs valódi dolgod?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- 24 col Acer V7 series FHD
- Dell G3 3579 - 15,6"FHD IPS - i5-8300H - 32GB - 512GB SSD - GTX 1050 - Win11 - Magyar
- Akciós ÚJ 4K DDR5 Gamer PC RTX 3080TI 12GB GDDR Core I5-12400 12x4.4GHz 16/32GB 1TB NVME SSD GAR!
- 3,5" hhd pakk 500-320-250-160gb 100/100
- Dell Latitude 3410 /I5-10310u/8GB/256GB SSD/14" FHD garanciás laptop eladó
Állásajánlatok
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen