Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ligend

    tag

    válasz ricsip #10 üzenetére

    Nem vagyok versenyellenes, támogatom, hogy több piaci szereplő legyen, azonban a jelek szerint az Intel sem hisz ebben eléggé, hogy tovább invesztáljon bele. Mindig rossz érzés látni, hogy egy nagy cég felvásárol egy kisebbet, aztán nem tud vele mit kezdeni és pár év múlva lehúzza a rolót / kiszáll a piacról.

    Tényt állapítottam meg, hogy nem a teljes hálózati piacról szállt ki az Intel, csak a hálózati switch-ek fejlesztését állította le. Az is tény, hogy a Broadcom piacvezető, és valamiért nem állnak sorba az újabbnál-újabb versenyzők, hogy megszorongassák. Közel sem lehet azonban egyszereplősnek nevezni a piacot. A második helyen álló NVIDIA / Mellanox is alig több, mint harmad annyi részesedéssel rendelkezik, mint a Broadcom.

    De nem csak a hálózati switch-ek piaca ilyen. Nézzük meg az x86-ot (Intel 75%, AMD 25%) vagy a dedikált GPU-kat (NVIDIA: 83%, AMD: 17%). Ezeken is van egy-egy domináns szereplő, ahol a második helyen álló még valós piaci potenciállal rendelkezik, de nagyon nehéz egy új kihívónak megvetnie a lábát. Az x86 ebből a szempontból eleve torz terület, mert licencet igényel, amit az Intel vagy odaad egy új gyártónak, vagy nem, de leginkább nem. Szerencsére a szerver processzorok piaca nem csak x86, ott van még az IBM Power, az ARM és talán egyszer a RISC-V is. A dedikált GPU-k pedig épp most kaptak új versenyzőt az Intel személyében, és tiszta szívemből támogatom őket, hogy befussanak. Teszek is érte, veszek egy A770-et, annak ellenére, hogy tisztában vagyok azzal, hogy fizetős beta-tester leszek ;)

    A Broadcom hegemónia megtörésére nem igazán tudok mit tenni. Ha a nagy switch gyártók (Cisco, Arista, Aruba, Juniper, Dell, de talán a Huawei is (FIXME!)) és még a whitebox gyártók is elsöprő többségben Broadcom-ra építenek, pöröghet a végfelhasználó vagy architect, hogy márpedig ő piaci versenyt akar, nem kap mást. Sőt, igazából neked, mint végfelhasználónak édes mindegy, hogy milyen ASIC dolgozik az eszközben, mert te Cisco, vagy Aruba switch-et veszel (esetleg whitebox modellt, hogy aztán mondjuk Cumulus Linux-ot futtass rajta), annak feature listája alapján választasz, nem a switch chip-ét nézed. Switch piacon pedig van verseny.

    Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

Új hozzászólás Aktív témák