Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • birno

    addikt

    válasz g4mer #2729 üzenetére

    En is most gondolkozok muteten is kb. ugy vagyok vele, hogy inkabb szenvedjek utana egy hetig, minthogy valami hasonlo baleset bekovetkezzen.

  • birno

    addikt

    válasz whitezo88 #2746 üzenetére

    Jo kis, video, koszi, meg is neztem meg egy parat, olyan elvezetes volt. :D

    En a heten voltam vizsgalaton a sasszemnel, sima PRK es Femto lehetseges, PRK no touch nem, a magas cylinder miatt(-4.25 a bal szememen).
    Allitolag jobbat 100%-ra tudjak korrigalni, papir szerint a balt is, de ha jol ertettem 0.75-nel rosszabb nem lehet.
    Mondjuk azt nem mondtak es akkor nekem sem volt eszemben, hogy ez most melyik mutetre vonatkozik, de gondolom mindkettore.
    Tekintve, hogy a szemuvegem jelenleg 0.65-ra korrigal, igy meg az sem rossz, legrosszabb esetben kb. ugyanugy latnek mint most, csak szemuveg nelkul.

    Azt mondtak, hogy PRK-nal nagyobb a szoras, ezert a Femto ajanlott a cylinderem miatt.
    Mondjuk ennek nem orulok, mert tovabbra sem szimpatizalok a Femtoval, nem tetszik ez a lebeny felvagas, ugyhogy nagyon agyalok, hogy mi legyen. :(

  • birno

    addikt

    válasz whitezo88 #2751 üzenetére

    Engem inkabb a hosszabb tavu kockazat tart vissza, soha nem tudod, hogy mi fog tortenni.
    Meg pl a leirasba ki is emelik a squash-t mint sportot aminel vigyazni kell, meg hogy vedoszemuveg ajanlott, ami jogos lenne, alapbol is, de azzal meg nem igazan lehet rendesen jatszani.
    Raadasul mi ricochet-zni szoktunk jarni, ahol kisebb a palya es kb. ugyanolyan gyors a labda, dinamikusabb a jatek, szoval konnyebben megeshet, hogy rosszul talal el.
    Volt mar ra pelda, hogy az egyik ismeros megprobalt szemuvegben jatszani es pont ugy sikerult megutnom a labdat, meg neki beallni ele, hogy levertem a szemuveget oldalrol.
    Egy ilyen szitu pl, pont kedvezo a lebeny elmozdulasnak.

  • birno

    addikt

    válasz moma #2756 üzenetére

    szem alakjának torzulása?
    Errol meg eddig nem hallottam, ez mikor allhat elo?
    PRK-nal es Femtonal is lehetseges?

    (#2757) g4mer:
    Ezt en is megkerdeztem, alapvetoen nekem is ezt mondtak, annyi kulonbseggel. hogy ez akkor igaz, ha szembol jon telibe, a gond akkor van, ha oldalrol jon eros utes, bar teny, hogy arra is nagyon kicsi az esely, hogy akkor tortenjen valami.

  • birno

    addikt

    válasz moma #2760 üzenetére

    Nem remitszgetsz, de jo tudni rola, minel tobb info van, annal konnyebb donteni, koszi. :)
    Pupilla tagulast ugye neznek, gondolom en is, hogy akkor szoltak volna, ha ezzel gond van.
    Amugy ez szerintem total nem off tema moma. :)

    (#2761) whitezo88:
    Nezegettem en is ilyen videokat youtubeon, de soknal valoban csak annyit emlitenek, hogy Lasik es tokre nem tiszta, hogy a regi vagy a Femtorol van szo.
    Az ilyeneket inkabb ignoralom.

  • birno

    addikt

    válasz ingalls #2777 üzenetére

    Wow, ezt a stat oldalt eddig nem lattam, nagy koszonet a linkert! :R
    Azert elnezve a hozzam hasonlo eseteket eleg nagy szoras lett a vegeredmenyben...

  • birno

    addikt

    Talaltam egy egesz jo kis beszamolo sorozatot szemmutetrol, szerintem erdekes kerdeseket tesz fel, meg jo tanacsokat ad, van olyan amit meg nem hallottam eddig: [link].
    Tobbi reszet is erdemes elolvasni.

    Meg a linkelt Lasik vs. PRK is jo kis leiras, hasznos infokkal/statokkal, a referenciakkal egyutt.
    Par dologrol mar volt itt szo korabban, de igy osszeszedve nem lattam.
    Mondjuk szerintem sok statnal meg a regi Lasik-ot veszi alapul, de ettol meg erdekes.
    [link]

  • birno

    addikt

    Sziasztok,

    1 honapja volt PRK mutetem a sasszemklinikan, most mar ideje, hogy leirjam a tapasztalatokat. :)
    Eloszor is az eddigi eredmenyek:

    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
    | Szem | Shp | Cyl | Nyers visus | Szemuveggel | 1. nap | 1. het | 2. het | 1. ho |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
    | Jobb | -1,50 | -2,25 | 0,20 | 0,65 | 0,60 | 0,55 | 0,95 | 1,20 |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
    | Bal | -2,75 | -4,25 | 0,10 | 0,65 | 0,40 | 1,00 | 0,95 | 1,20 |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+

    A mutet maga semmi extra, elotte kap az ember 4-5 fele szemcseppet, koztuk erzestelenitot is, szoval azon kivul, hogy valami enyhen hozzaer a szemhez, kb. mintha csukot szemmel megdorzsolned, nem erezni semmit.
    Mikor a lezer dolgozik akkor van egy kicsit kellemetlenebb szag, kb. mint diszno porkolesnel, de engem mondjuk ez sem zavart, azon kivul, hogy eszembe jutott rola milyen jo pecsenyet lehet enni diszno vagason. :D
    Delutan 4 fele volt a mutetem, aznap mar sok minden nem tortent miutan hazaertem, nem igazan fajt.

    A 3 napban amig bent volt a vedo lencse, nekem nem volt kulonosebb gondom vele, neha ereztem, hogy kicsit szaraz, de sokat ittam es az segitett, mukonnyet talan ketszer ha hasznaltam a 3 nap alatt.
    Miutan kiszedik kb. olyan, mintha fognanak egy marek homokot es szemedbe dobnak, minden egyes kis mozdulatra erezni a "homokszemeket". Kellemetlen, de nem veszesen.
    4. napra ez javult es kb. 5. napra mult el.
    Az elso heten sok mindent nem csinaltam, leginkabb zene hallgatas/podcast/sorozat hallgatas(Rem rendes csalad, kep nelkul is utos :D ), kis filmezes, mert azt mondtak azt lehet, de sokat nem ertem vele, mert elso napot leszamitva eleg homalyos volt minden.

    6.-7. nap kornyeken mar kezdtem tabletezni, minimum fenyerovel, szemkimelo funkcio bekapcsolva, eleg jol birta, gepezni meg nem akartam.
    Masodik heten mar eleg jol birta a gepezest is, nem faradt annyira, filmezni is tudtam, sokszor meg elegge behomalyosodott, de erezheto volt a javulas.

    Amint a tablazatbol is lathatjatok az elso heten kicsit meglepoek lettek az eredmenyek, ugyanis a jobb szememmel rosszabbul lattam mint elotte, plusz mindig a jobb szem belso felet ereztem homalyosabbnak, olyan erzes volt mintha valami hamreteg vagy fatyol lenne meg ott elotte, ami ront rajta, de szinte fizikailag is ereztem.
    A dokino meg volt lepodve rajta, vizsgalgatott csomo ideig, adott pupilla tagitot, amit pedig ilyenkor mar nem szoktak, megnezte a szemfeneket, mindent, de minden jo volt, semmivel nem tudta magyarazni a dolgot.
    Azt mondta menjek el szemeszetre, vizsgaltassam alaposabban ki, hogy mi lehet, mert ok ilyen szinten mar nem tudnak belemenni.
    Viszont mielott kiadta a leletet bevitt egy masik, idosebb dokihoz(aki engem vizsgalt 30-35 lehetett max), akinek kikerte a velemenyet, O is megvizsgalt es mondta, hogy valoban nem tudja O sem, hogy mitol lehet, de O viszont mar maskor is talalkozott ilyen furcsasaggal es szerinte meg varjunk egy hetet vele, mert rendbe szokott jonni.
    Ezert aztan nekem 2. heten is volt egy kontrollom, ahol mar ugyanolyan volt a jobb is mint a bal, igazabol mar az elozo vizsgalat utani napon kezdtem erezni, hogy sokkal jobb, akkor kellett elkezdeni a Flucont, szerintem az segitett.

    Azota folyamatosan erzem, hogy javulgat, kezd tisztulni, egyre tobbszor latok elesen, kevesebbet kell fokuszalni, de azert meg nem az igazi.
    Majd idovel gondolom folyamatosan eles lesz, meg ha nem is olyan visussal mint most, igazabol felolem raer, mar most is jobban latok mint szemuvegben. :)
    En ugy gondolom ha az ember PRK-t csinaltat, par dologra kell nagyon odafigyelni:

    1. Tudd, hogy mire vallalkozol, legyel tisztaban a mutettel, a gyogyulasi idovel, a szorassal ami a PRK-ra jellemzo. Ehhez erdemes minel tobb beszamolot elolvasni innen a forumrol is, de kulfoldi blogokrol is, barhonnan igazabol. Minel tobbet olvasol, annal kevesbe leszel meglepve, mivel latni fogod, hogy iszonyat valtozatos a gyogyulas folyamata es ideje.
    Ezert nem is tudok egyeterteni a kollegaval aki fentebb azt irja, hogy tobb panasz van a sima meg a No touch PRK-val, nekem nem is remlik, hogy ilyeneket irtak volna akar itt akar mashol.
    Az nem panasz, hogy 1-2-3 honap utan, meg nem tokeletes a latas, mivel a PRK gyogyulasi, veglegesre valo beallasi ideje 6 honap, 1 ev, ha utana is azt mondja valaki, hogy neki gondja van, akkor ok, de a korai panikolasokat ne vegyuk ide.
    En is panikolhattam volna elso heten, hogy te jo eg mi van a jobb, amugy vezer, szememmel, de nem tettem, mert tudtam, hogy itt lehetnek ilyen erdekessegek. Mikor dumalt a ket doki, az idosebb egyszer csak felem fordul, meredten ram nez, aszondja, "Izgulos fajta?", hat mondom nem jellemzo, "Akkor hagyjuk a szemeszetet egyelore" es ennyi. :D
    Tudom, hogy mindenki felti a latasat, en is, de ha kb. egy ora vizsgalodas utan se latnak semmi problemat, akkor kar ragorcsolni szerintem.

    2. Nagyon, de nagyon gondold at, hogy mit fogsz csinalni az elso heten, amikor kb. semmit nem csinalhatsz. :)
    Amint irtam, nekem nem volt semmi ilyen "fal lekaparos" elmenyem mint amirol tobben is irtak, minden csak kisse kellemetlen volt, de siman elviselheto, ha van mivel elterelni a figyelmed.
    En attol szenvedtem leginkabb, hogy 4-5. nap kornyeken mar nem nagyon tudtam mit csinalni, kezdtem raunni mindenre, de ha valakinek sikerul ertelmesen lefoglalnia magat vegig, akkor szerintem semmi gond nem lesz.

    3. Ez gondolom nem csak PRK specifikus, de nem veletlen mondjak, hogy sokat igyon az ember, akinek alapbol nem megy, az szerintem eloszor szoktassa ra magat vagy valoszinuleg jobban fog szenvedni mint pl. en.
    En betegseg miatt amugy is sokat iszom, 4-6 liter egy nap.
    Tudom, letezik vizmergezes, de nekem meg soha nem volt ezzel gondom, sot, anno vakbelmutet utan amikor hetekig alig lehetett enni/inni, sokkal rosszabbul voltam, mint amikor elkezdtem vissza szokni ra, hogy sokat igyak.
    No, de a lenyeg, hogy az elso 3 nap a 4-6 helyett, lement 8 liter es nem eroltettem, egyszeruen sokkal jobban kivantam a vizet mint korabban, ha ereztem, hogy kezd szaradni a szemem, ittam es jobb is lett. Ejszakara is hiaba ittam meg 3-5 dl-t, amitol maskor egesz ejszaka jarkalnek a wc-re, meg reggel is alig kellett elmenni. A masodik het fele amugy ez normalizalodott es visszaallt a rendes kerekvagasba, mind a nappali mind az ejszakai vizfogyasztasom.
    Szerintem ez is nagyban hozzajarult ahhoz, hogy nem volt kulonosebb gondom.

    Egyeb jo tanacs, hogy surubben latogatott es fenyt igenylo helyekben(konyha, furdo stb), erdemes lecserelni az izzokat valami gyengebben vilagito, meleg fenyure, nalam ez elmaradt es elso heten eleg zavaroak voltak az eros mesterseges fenyek is.
    Ja es 2 het pihenot valahogy oldja meg aki PRK-t akar, mert egy het utan meg szivas lehet, foleg monitor elott, napi 8 oraba, ahogy ezt masok korabban le is irtak. Nekem 2 het utan mar gond nelkul ment a napi 8 oras monitoros munka.

    Ami a surun emlegetett, 120/160%-os latast illeti, szerintem elegge marketing duma. :)
    Utolso kontrollon 120%-os volt a latasom, ami ugye az jelenteti, hogy ha ulok egy helyben, fokuszalok 3-5 masodpercig, akkor epphogy el tudom olvasni a 1,25-os sort a 3. oszlopig.
    Ez szep es jo, de az eletben nem all meg az ember minden lepes/fejmozdulat utan es fokuszalgat masodpercekig.
    Persze, ez sokszor hasznos lehet, de szamomra a "valos/hasznos" visus az, amivel azonnal latok nagyjabol tisztan, ami inkabb 0.8-1.0 max.
    Szoval szepen hangzanak ezek, de attol fuggoen, hogy ki mennyire elesen lat a 0.8, 1.0, 1.2-es visus-al, eleg becsapos lehet.

    [ Módosította: radi8tor ]

  • birno

    addikt

    válasz TothBan #3135 üzenetére

    Nem ennyire drasztikus, de hasonlo jelensegrol irtam itt: [link].
    Most vagyok az 5. honap elejen, a hsz-ben emlitett homalyossag jobb szemre szinte teljesen megszunt, mar csak nagyon ritkan veszem eszre es egyre gyengebben.
    PRK-nal szerintem nem szabad ilyenekre raparazni, sokkal tobb ido mire beall, ezert is irtam a linkelt hsz-ben, hogy aki PRK-t akar, az nagyon nezzen utana es legyen tisztaba vele, hogy mire vallalkozik, akkor az ilyesmik nem lepik meg annyira, nalam legalabbis is igy volt.

    [ Szerkesztve ]

  • birno

    addikt

    Sziasztok,

    Ma voltam feleves vizsgalaton, Sasszem klinika, PRK, ezek az eddigi eredmenyeim:

    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+-------+-------+-------+-------+
    | Szem | Shp | Cyl | Nyers visus | Szemuveggel | 1. nap | 1. het | 2. het | 1. ho | 2. ho | 3. ho | 4. ho | 6. ho |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+-------+-------+-------+-------+
    | Jobb | -1,50 | -2,25 | 0,20 | 0,65 | 0,60 | 0,55 | 0,95 | 1,20 | 1,15 | 1,00 | 1,20 | 1,25 |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+-------+-------+-------+-------+
    | Bal | -2,75 | -4,25 | 0,10 | 0,65 | 0,40 | 1,00 | 0,95 | 1,20 | 1,20 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
    +------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+-------+-------+-------+-------+

    Ami ma a legmeglepobb volt, hogy szinte 0 fokuszalassal, kb. azonnal el tudtam olvasni mindket szememmel az 1,25-os sort, eddig ilyen soha nem volt, mindig kellett par masodperc fokuszalas, ha sikerult is.
    Ket szemmel pedig a 160%-is megvolt, szinten kb. azonnal, hunyorgas nelkul, en is nagyon megvoltam lepodve, de a doki neni is. :)
    Mondjuk most delelott kellett mennem, az is szamit, mivel sokkal kevesebbet ultem elotte gep elott,
    Azert kivancsi leszek az 1 evesre visszajon-e valami a cylinderbol.

  • birno

    addikt

    válasz csƵ #3309 üzenetére

    Elso par hetben mindenkepp faradt lesz, de lehetoleg a feny mennyiseget is meg kell probalni minimalizalni, en az f.lux progit is hasznalom nap kozben, ha nem sok a feny, rengeteget szamit, este meg foleg, sokkal kevesbe farad a szemem.

  • birno

    addikt

    válasz hdekakas #3648 üzenetére

    Itt en is irtam hasonlorol: [link]
    Bar nekem ez hamarabb megszunt, de ahogy ott is irom, nagyon sok eltero sztori van a neten, de jol szoktak vegzodni.
    Nekem pl az 1 eves kontrollomon jott ki, hogy ilyen mikro hegesedes van mindket szememen, a balon nagyobb, ugyhogy arra adtak valami speckos cseppet, amit kb. 3 honapig megint csepegtetnem kellett es meg mindig lesz egy kontroll vizsgalatom hatra, amikor pedig mar masfel evnel fogok tartani.
    De amugy meg tok jol latok, nincs semmi gondom, de ebbol is latszik, hogy lassan mennek vegbe a folyamatok es mindenkinek nagyon maskepp.
    A legfontosabb szerintem az, hogy a doki normalis legyen, ha ugy tunik, hogy kamuzik vagy nem foglalkozik a dologgal, akkor azonnal meg kell nezetni masikkal, nem varni semmire.

  • birno

    addikt

    válasz hdekakas #3650 üzenetére

    Na ja, de nekem meg 1 evesen jott meg elo problema, ami annyira nem jellemzo, szoval tenyleg nagyon valtozo, ez volt a mondando lenyege. :)

  • birno

    addikt

    válasz Plazmacucci #3774 üzenetére

    Szemfaradsagon Astaxanthin sokat segit, en a napom 90%-at monitor elott toltom, mutet utani naptol szedem, halolajal egyutt es alig farad el a szemem estere.
    Egyszer keszlethiany volt ahonnan venni szoktam, egy honapig nem volt, 2 het utan tunt fel, hogy megint elkezd fajni, szurni a szemem, meg szarabbul latok par ora monitorozas utan. Miutan lett megint, par nap es ismet elmult, monitoros munkanal ezt nagyon is erdemes szedni szerintem.
    Meg amit robesz87 irt, f.lux, az nalam alap, linuxon meg a redshift ugyanez.

  • birno

    addikt

    válasz #08010496 #4290 üzenetére

    Erdekes ez a pupilla tagitos papir alairas, amikor en voltam kb 2 eve semmi ilyen nem volt, minden papirt lattam elolvasni, a beleegyezot is a mutet elott mindenfele csepegtetes elott adtak oda, sajat peldanyert se kellett konyorogni, most is eloszedtem, az van benne, hogy a kezelt dioptria 30%-anal ha rosszabb lesz 1 ev utan, akkor mutik ujra.
    Mondjuk ha jol remlik ez itt volt leirva eloszor, elotte az altalanos 0.75-nel rosszabbat mondtak emlekeim szerint.
    Bar en PRK-t csinaltattam, nem femtot.

    Cylinder nalam is magas volt, -4.25, de szerencsere engem csak egyszer kellett muteni.
    Fel eves beszamolo, 1 eves, itt meg jottek elo gondok, 1,5 utan engedtek el, ekkor lett ugyanaz az eredmeny amit a fel evesben irtam es nekem azota sincs gondom, jol es elesen latok, este fenyudvar van a lampak korul, de mivel nem vezetek, ez nalam nem zavaro, gyaloglasnal, tomegkozlekedesnel nincs gondom vele.

    Nem tudom nekem mitol lett ilyen jo, betartottam amit irtak, plusz az itt emlitett 2 dolgot hasznalom a mai napig is, de hogy ezek befolyasoltak-e valamit(foleg ugye az Astaxanthin), azt nem tudom.

  • birno

    addikt

    válasz kory24 #4696 üzenetére

    Foleg ilyenkor telen nagyon figyelj arra, hogy megfelelo legyen a paratartalom a helyisegben ahol nagyreszt tartozkodsz.
    Nekem is volt tel eleje kornyeken ilyen szemfaradsagom, meg szaradas, eloszedetem a parologtatot, 50%-os paratartalmat tartom vele es azota semmi gondom.
    Meg persze a viz bevitelre is erdemes figyelni.

    Ezen az idoszakon kivul mondjuk nekem nem szokott gondom lenni a szemszarazsaggal, pedig monitor elott ulok 10-12 orakat es nem csepegtetek soha.
    4 eve volt PRK mutetem.

    A szemuvegre meg egy alternativa az f.lux program pl., nekem nap kozben 5000k-ra van allitva, estere pedig 2700k-ra, igy nem farasztja annyira a szemem.

Új hozzászólás Aktív témák