Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csendes

    őstag

    Nagyon érdekes ez a bejelentés és az is izgalmas, hogy ezt egy kancellár jelentette be, aki elvileg az egyetem gazdálkodásáért felelős.
    Normál esetben. ha számítási kapacitásra van szükség, akkor van AWS, Google Cloud, MS Azure, (Alibaba, Oracle, IBM stb,) ott kiválasztom a virtuális gép teljesítményét, az operációs rendszert, stb.
    Tegyük fel, hogy én egy startup, saját vagy kockázati tőkéből működő kis magyar fejlesztőcég vagyok, akinek most felcsillant a szeme, hogy olcsóbban jut hozzá mindehhez a nemzeti együttműködés keretében. Nyilván, hogy össze kell valahogy hasonlítanom a fenti három óriással az ajánlatot. És itt mindjárt el is akadok, ugyanis nincs ajánlat.
    MIre gondolok?
    MS Azure ajánlat: [link]
    AWS ajánlat: [link]
    Google Cloud ajánlat: [link]
    Szóval szép az az 5 petaflops, de ha az egész nem piaci alapon működik, nincs SLA-ban rögzített elérhetőség, hanem amikor épp van egy kis kapacitás, akkor kapok pár órát, mihez lehet ezzel kezdeni? Az állami intézményekben a tanszékvezető (osztályvezető) meg szelíden szól. hogy sajnos nincs pénz ilyesmire. Egyáltalán hallottak már arról a magyar komondorok, a felhőról Magyarországon? Hogy az gazdaságosabb, mint egy egyedülálló szuperszámítógép? Persze annak is megvan a helye, katonai és egyéb szupertitkos témákra.

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz bambano #16 üzenetére

    a kutatói szférát meg ne kergessük már fel az amcsi adattolvajok szervereire, mert ennél nagyobb őrültséget elképzelni sem tudok.
    Nem a hadiiparról beszéltem, nyilván. Lehet az Alibaba Cloud-ot is használni, ha az szimpatikusabb. A kutatói szféra - a szövegkörnyezetből ítélve Magyarországról van szó, akik szuperszámítógépet igényelnek, de nem ipari fejlesztésekről, - számomra nem értelmezhető, nem tudom, hogy van-e egyáltalán ilyen. Abban sem vagyok biztos, hogy az informatikai biztonsági szint milyen egy komondoron.

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz bambano #19 üzenetére

    Nem egészen erre gondoltam, hanem például a beépített eszközök firmware-eire, vagy éppen a titkosításhoz használt szoftverre [link][link], stb. Mindez összehasonlítva a globális szolgáltatókkal.

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz bambano #22 üzenetére

    Ebben tévedsz, ott van az ábrán, hogy internetről is elérhető:

    Csak most tűnt fel, hogy 64 magos CPU-kat használ, úgyhogy ez egy igazi Komondor64 :C

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz dabadab #32 üzenetére

    az innovatív piaci szereplők is közel 100 Gb/s hozzáférési sebességgel használhatják.
    Erre reagáltam, ezért erre is érdemes válaszolni.
    Egyébként régen (30 éve, amikor még ott voltam), az egyik magyar műszaki egyetem egyik kara vett egy amerikai (akkori) szuperszámítógépet, ami miatt az össze többi pályázatot vissza kellett vonni. Mondtuk, hogy ha már van, akkor szeretnénk használni. Mondták, hogy semmi akadálya csak ki kell fizetni a gépidőt. Erre a tanszékvezető mondta, hogy nincs rá pénz. Nem is használta szinte senki. Egy idő után ez már kínos volt, úgyhogy úgy módosult a dolog, hogy ingyen lehet használni, de ha elromlik, akkor ki kell fizetni a javítás arányos részét. Erre aztán mondta a tanszékvezető, hogy erre sincs pénz. Nem is romlott el soha, mert nem is használta senki.

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz Dißnäëß #44 üzenetére

    Te biztos érted, amit írtál... :R

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz ellenallas #46 üzenetére

    Éppen az a legnagyobb baj, hogy kevés magyar kutatóhely tud bekapcsolódni a globális hálózatba. Az állam közvetlen beavatkozása általában káros, mert nagyon rövid távon gondolkodnak és hiányzik a gazdasági szemlélet. Lefordítva, olyan kutatásokat támogatnak, ami az éppen esedékes politikai témákhoz felhasználható, tipikusan ilyen például a magyarkodás, viszont semmiféle jövőbeni üzleti modell nem kapcsolódik hozzá. Néhány éve fordult elő az az érdekes eset, hogy az állam akart Einstein teleszkópot építeni egy bizonyos országban, de a kutatók nem támogatták: egyes vélemények szerint attól féltek, hogy semmilyen más kutatásra nem jut majf pénz évtizedekig, ha az megépül.[link]
    Tegyük hozzá, hogy egy szuperszámítógép gyorsan elavul, ezért nem elég megépíteni, hanem a beruházás jóváhagyásakor már ellenőrizni kell, hogy legalább az első három évben 100%-ban ki lesz-e használva és ehhez az erőforrások rendelkezésre állnak-e.

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz ellenallas #54 üzenetére

    Nagyszerű, bár eddig nekem a vármegyéről a páva jutott eszembe :R
    "Ezzel a régiós szinten is kiemelkedő teljesítményű számítógéppel olyan mélységű kutatásokat végezhetünk, mint például a beszéd- és arcfelismerés, a klímakutatás, a telekommunikáció, a közlekedésszervezés, az energetika, a gyártásoptimalizálás, gyógyszerkutatás, vagy a precíziós orvostudomány. Ezekre a hagyományos számítógépek nem alkalmasak” – mondta el dr. Spaller Endre, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnöke."
    Örömteli, hogy egy politikus ennyi mindenhez ért :C Ha jól értem, akkor ezeket a kutatásokat mind a kormány fogja közvetlenül irányítani? Ők döntik el, hogy az egyes témák mennyi gépidőt kapnak? Milyen gyógyszereket fognak kutatni? MIlyen gyártásokat fognak optimalizálni? Amennyire tudom az arcfelismerés már mobileszközökön is elég jól működik, de egyébként miért kell ehhez egy magyar szuperszámítógép? A magyar arcot nehezebb felismerni mint a többit? Az Apple-t és a Google-t le fogja nyomni a magyar arcfelismerés? Teljesen új beszédfelismerő algoritmusokat akarnak fejleszteni állami pénzből? Ha már az EU-hoz tartozunk, akkor az energetikai rendszereket és fejlesztéseket nem lenne-e célszerű integrálni és nem külön utakon járni, különös tekintettel a tervezett lengyel szélerőművekre, a Dél-Európában várható napelem fejlesztésekre? Vajon ki tudja-e számolni a szuperszámítógép, hogy miközben a magyar napelemekkel előállított energiát már nem tudja felvenni a villamos hálózat [link], viszont Azerbajdzsánból meg miért érte meg szél- és napenergia ideszállítására tenger alatti vezeték építéséről szerződést aláírni [link]? Kedvezőbb irányból fúj a szél Azerbajdzsánban, mint a jövőbeni lengyel szélerőműveknél? Vagy a három óra időeltolódás a magyarázat? Biztos, hogy a magyar klíma annyira különleges és egyedi, hogy ezt a nagyar államnak kell teljesen külön modellezni? Vagy az a cél, hogy valaki bebizonyítsa, hogy nincs is globális felmelegedés, így tehát a széntüzelésű (lignit) Mátrai Erőművet Visontán megérte az államnak visszavásárolni, kitől is..., talán ebben a cikkben benne lesz: [link]
    Ebből is látszik, hogy milyen hasznos egy ilyen szuperszámítógép, ha politikusok irányítják, hiszen így egyből az elvárt számítási eredményeket is közlik a kutatókkal, ami nagymértékben tovább gyorsíthatja az adattavakból a mesterséges intelligencia felhasználásáva a nemzeti érdekekek megfelelő tudományos következtetések levonását. Talán még azt is ki tudja majd számolni, hogy honnan lesz víz Debrecenben az új akkumulátorgyárhoz [link]?
    A közlekedéstervezésnél pedig arra az izgalmas kérdésre is választ kapunk a szuperszámítógéptől, hogy a megvásárolt trieszti kikötőben hogy kössenek ki a gazdaságosan működtethető méretű óceánjárók, ha nem elég mély a víz [link]? Vagy, hogy a Belgrád-Budapest vasútvonalon miért érte meg a teherszállítás fejlesztésére százmilliárdokat költeni [link]?
    Semmi kétségem, hogy minden fenti kérdésre a szuperszámítógép a politikaileg helyes válaszokat gyorsan, hatékonyan, és természetesen párhuzamosítva meg fogja adni. :C

    [ Szerkesztve ]

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

  • csendes

    őstag

    válasz tomcat78 #59 üzenetére

    És mi a helyzet a nevezetes Biodómmal [link]?
    Annak hasznosítására milyen ötletekkel tudna előállni a mesterséges intelligencia? A cikkben leírt válasz, hogy már annyi pénzt költöttek rá, hogy még sokkal több pénzt kell rá elkölteni, hogy még nagyobb legyen a veszteség, valahogy meghaladja a felfogóképességemet :U

    Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

Új hozzászólás Aktív témák