Aktív témák

  • csika

    tag

    Hi!
    Az a feladatot kaptam a melóhelyen, hogy fojam össze a raktározás során használt méréseket. A lényege az lenne, hogy így elkerülhetők lennének a duplikációk. Diagramm rajzolást is szeretnének ...
    De sajnos fogalmam sincs miben álljak neki megírni. Megkötés csak annyi hogy a cégnek meglegyen a program. Excell azért lenne jobb mert van ahol sok mezőt kell kitölteni ... Acces is szóba jöhet, esetleg valami webes megjelenítés ...

    A következőt kéne tudnia:
    10-20 ember töltené fel adatokkal. Szal gondolom egy csomó file kéne ... Ezek hogy tudnak egymása hivatkozni? De ez programfüggő gondolom ... Szóval lenne ilyen, hogy készletmozgás, amelyik táblát a bevételezés és a kiszállítás is töltené ki ... Itt gondolom külön-külön filet használnának, amit egy tábla fogna össze ... vagy nem?

    Rajzoljon diagramokat.

    Egyszerű kezelhetőség ... nem programozók fogják használni ...

    Még annyit, hogy nem vagyok programozó, szal ne azt mondjátok, hogy Java és társai .. :)

    Tudna valaki segíteni?
    Előre is köszi,
    csika

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • X-COM

    nagyúr

    ezt így önmagában az excel-lel nemigen tudod kultúráltan összehozni

    én mindenképpen azt mondanám, hogy legyen a háttérben valamilyen adatbázis access, vagy valamilyen sql (pl. msde).

    és az excel csak lekérdezéseket gyártson, ill. szükség esetén lehessen innen feltölteni az adatbázist.
    Pivottable-lel tudsz majd mindenféle kimutatást készíteni, vagy egyszerűen adazbázislekérdezéssel át tudsz húzni adatokat excelbe. Ha jobban kell automatizálni, a programozást nem fogod megúszni, kell VBA-ban kicsit ténykedni.

    Vagy az excel helyett megkértek valakit, hogy írjon rá egy külön alkalmazást.

    [Szerkesztve]

    Blog:http://ikszkom.freeblog.hu RSS:http://ikszkom.freeblog.hu/rss.xml http://live.xbox.com/member/ikszkom

  • heihachi

    addikt

    válasz csika #1 üzenetére

    Ez Accesban simán megoldható. Egy adatbázis, amit mindenki elér, használhatják egyszerre többen is, a többit meg megcsinálja az Acces.
    Jó kis riportokat (vagy hogy híjják Accesban) lehet vele csinálni, de ahogy feljebb írta X-COM, Excel is megcsinálja csili-vilire, csak a lekérdezést kell ''megírni''.
    Ha írsz konkrétumot, akkor megpróbálhatok segíteni.

    "Lehet a Shift 2 már realisztikusabb mint a valóság" by NOD

  • csika

    tag

    Ok, köszi az eddigi hozzászólásokat.
    Még csak gondolkodom rajta hogy is legyen ... De én is Acces felé hajlok ...
    Bár file kezelést még nem csináltam benne ...

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • rdi

    veterán

    válasz csika #4 üzenetére

    milyen fájlkezelésre is gondolsz, konkrétan?

    Fej! Tor! Potroh!

  • agostonl

    tag

    válasz csika #1 üzenetére

    Az Acces-t hanyagolnám neked lennék, mert önmagában egy nyitott adatbázis 10 Mb adatforgalmat generál egy szálon....

    Én hasonló melóra MySQL-t használok. A klienshez meg vagy Visual Baisc, vagy PHP. Én inkább a Web felületet (PHP) részesítem előnyben, mert ingyenes, és bármikor könnyedén tudom módosítani.

    Azt mondják, Einsteint az ő idejében csak 10 ember értette a világon. Ha engem senki nem ért, zseni vagyok?

  • heihachi

    addikt

    válasz agostonl #6 üzenetére

    ''Még annyit, hogy nem vagyok programozó, szal ne azt mondjátok, hogy Java és társai .. ''

    Így kezdte...

    "Lehet a Shift 2 már realisztikusabb mint a valóság" by NOD

  • jeges

    senior tag

    válasz csika #4 üzenetére

    bár ezt a filekezelés dógot nem értem, a felhasználónak access-nél is ölég egy internet explorer a megjelenítéshez, és valszeg ez lenne a leegyszerűbb is. :)


    ez még mindig ugyanaz a projekt? :)
    vagy keverlek csak valakivel? :Y:D

  • csika

    tag

    válasz jeges #8 üzenetére

    Hi Jeges!
    Újra itt ... :)
    Nem ez egy másik projekt ... sokkal nagyobb ... :((
    Hát ez az én sorsom ...

    A lényeg, hogy 10-20 ember is használná.
    Mondok egy pédát ...
    Készletmozgás:
    bevételezés kitölti a saját adatait.
    raktár szintén
    kiszállítás szintén
    Főnöknek meg olyan lekérdezés lenne amelyhez ugye mindhárom tábla kell ...
    Na gondolom ezek külön táblák az világos, de hálózatkezelés kell hozzá, ahhoz meg gőzöm sincs ...


    Hogy is jön össze a Acces és internet explorer?
    Mindenképp szükséges, hogy a lekérdezések alapján diagramot is rajzoljunk ... Azt tudja az Acces? Vagy hogy lehetséges?

    Itthon és a cégnél különböző verziójú Acces van, azért nem nézem meg itt ...

    A következő gondom a megjelenítés. Meg lehet azt csinálni, hogy mindenki ugyanazt a kezelőfelületet látja, csak korlátozva van?
    Pl. bevételezés tudja módosítani a bevételezési adatokat, de a kiszllításét nem?

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • jeges

    senior tag

    válasz csika #9 üzenetére

    hi! :)
    (csak jól emléxem, nem öregszem oly' könnyen :DDD)

    adatszerkezethez:
    ''Készletmozgás:
    bevételezés kitölti a saját adatait.
    raktár szintén
    kiszállítás szintén
    Főnöknek meg olyan lekérdezés lenne amelyhez ugye mindhárom tábla kell ...
    Na gondolom ezek külön táblák az világos, de hálózatkezelés kell hozzá, ahhoz meg gőzöm sincs ...''

    a fenti azt feltételezi, hogy egy adattáblát csak egy rögzítőfelületen tudsz bővíteni, de ez egyáltalán nem kell, hogy igaz legyen.
    ha van egyetlen, de egységes készletmozgás táblád, ami tartalmazza a bevételezéseket, meg a kiadásokat, akkó' ugyanazt a táblát két felületről kitöltve az egyikkel bevételezel, a másikkal kiadsz.

    fájlkezeléshez:
    nem t'om, jól értelek-e, az alapján, amit leírtál a fájlkezelésről, de két megjegyzésem van:
    1. ha nincs formához kötve az adathalmaz, akkó' egyszerűbb lenne eleve accessben megcsinálni, akkó' nincs probléma a táblák összekötéseivel, lekérdezések gyártásával, stb.
    2. ha már léteznek állományok, pl. txt-k, amikre alapozni köll, akkó' is megoldható a dolog. az accessnek vannak jól használható import funkciói, és gombra is kihelyezhetők, akár új táblát akarsz létrehozni, akár bővíteni akarsz egy régebbi táblát.

    ie-hez:
    ha jól emléxem, a 98as vagy 2000es verziótól lehet viszonylag egyszerűen exploreres felületeket gyártani accessben, a riportokhoz hasonlóan, de most nincs itthon telepítve access, ezér' nem t'om megnézni...

    jogosultságokhoz:
    az access jól tud jogosultságokat kezelni, tehát abszolút jóóól megoldható, hogy jogosultsághoz kösd pl. egy gomb ''enabled'' tulajdonságát.
    (én általában csináltam egy menürendszert, amiben minden gomb csoporthoz vót kötve. be lehetett lépni a programba ''user'' felhasználóval is, de minden le vót tiltva)

    soxerencsét! :)

    [Szerkesztve]

  • csika

    tag

    válasz jeges #10 üzenetére

    Thx,
    kell is majd a szerencse ... :)
    Bejövő formátomok nincsenek, olyan lesz amilyet én akarok ... :)

    De a bevételezés és a kiszállítás tábla különböző lesz, mert teljesen más típusú adatok vannak bennt ...
    Főnöknek csak annyit kell látni, hogy ennyi jött be, ennyi ment ki ...
    Majd tudósítok hol is akadtam el ... :)

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • rdi

    veterán

    Igen, az acces tud lekérdezésekből jelentést generálni, és tud grafikonokat készíteni.
    Sztem a legtöbb problémád abból lesz, hogy mivel a különböző adattáblák között integrált kapcsolatot fogsz felállítani, az adatbevitel egyszerre, egyidőben, többfelhasználónál, nem fog menni, ha jól emlékszem, mert amíg egy jogosult adatot ír, addig (természetesen) az adatbázis zárolva lesz a többiek számára (ebben azért nem vagyok olyan biztos).
    Mindenesetre gondolom az adatbázis az accessel a szervergépen akarod futtatni, kliens hozzáféréssel.

    Fej! Tor! Potroh!

  • csika

    tag

    válasz rdi #12 üzenetére

    Nos igen.
    Ez lenne a következő kérdésem.
    Összesn lehet akkor elég egy mdb file? Vagyis ha ezt teszem fel a szerverre akkor nem is kell file és hálózatkezelés?
    Vagy azért ez nem ilyen eccerű?

    Ha az adatbázis egyik táblája meg van nyitva írásra, attól még a másik is megnyitható írásra?
    Vagy ha meg van nyitva egy tábla írásra, akkor ugyanaz a tábla olvasásra megnyitható? Ha igen akkor mi látszik bennt?

    Köszi előre is a válaszokat.

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • dain

    tag

    szerintem is a legegyszerűbb php+mysql lenne..

    csini formokat lehetne csinálni minden egyes embernek, ennyi áru ki, ennyi be, meg lenne az az előnye, hogy a konkrét változások is benne vannak, platformfüggetlen, nem kell a hálózattal szórakozni, stb.

    persze egy kicsit bele kell mélyedni, de még mindig egyszerűbb, mint az accessel szívni és különböző kerülőutakon eljutni ugyanahhoz a megoldáshoz, sokkal körülményesebben és ''elegánstalanul'' :DDD

    my days are darker than your nights..

  • sziszegő

    senior tag

    Ahol dolgozom ott egy Octopus nevü programot használnak annyit tudok róla hogy delphiben irták és full sql adatbázist használ, pont olyan progi mint amilyen neked kell csak ez még számláz és könyvel is.
    Szóval valami egyszerü nyelvet nézz ki sql támogatással.

  • sziszegő

    senior tag

    Esetleg távoli asztal hozzáféréssel nem lenne jobb a szerveren futna a progi meg az sql szerver és a kliensek a szerveren futtatnák a progit.

  • jeges

    senior tag

    válasz csika #13 üzenetére

    hi! :)

    ''Összesn lehet akkor elég egy mdb file? Vagyis ha ezt teszem fel a szerverre akkor nem is kell file és hálózatkezelés?''
    ha access és többfelhasználós környezet, akkó' célszerű két mdb-t csinálni.
    az egyikbe magát az adatszerkezetet teszed (táblákat), ez lesz a szerver.
    a másikba csak belinkeled a szerver tábláit, és minden mást (riportok, űrlapok, lekérdezések, stb) abba teszel, ez lesz a kliens.
    innentől a ''szerver-adatbázist'' csak a linkeken keresztül látja a kliens, és ami fontosabb, az űrlapok és ripotok (amik sok erőforrást foglalnak) nem a szervert terhelik, hanem a klienst.

    ''Ha az adatbázis egyik táblája meg van nyitva írásra, attól még a másik is megnyitható írásra?''

    táblákat külön-külön egymástól függetlenül lehet írásra megnyitni

    ''Vagy ha meg van nyitva egy tábla írásra, akkor ugyanaz a tábla olvasásra megnyitható? Ha igen akkor mi látszik bennt?''

    alapesetben nem, ha egy felhasználó írásra megnyitotta vmelyik táblát, akkó' azt másik felhasználó nem nyithatja meg. ennek elkerülésére is jó az a tmp-tábla szerkezet, amit - ha jól emléxem - a múltkor átbeszéltünk. mivel a felület maga a kliensben lévő tmp-táblát nyitja meg, és írja, ezért csak akkó' van baj, ha két felhasználó ugyanabban a pillanatban nyomja meg az ''OK'' gombot. erre az esetre lekérdezhető minden tábla státusza (sajna a konkrét tulajdonságra már nem emléxem): megnyitott írásra, megnyitott olvasásra, szabad.
    ha a rekord hozzáadása/szerkesztése (azaz a szervernek való átadás) előtt lekérdezed a szerveren lévő tábla státuszát, biztos lehetsz benne, hogy a táblát más nem írja (ha vki olvassa, attól még írhatsz bele, csak az olvasó kliens nem fogja látni a módosítást)

  • csika

    tag

    válasz jeges #17 üzenetére

    köszi jeges.
    Ebből sokat tanultam.

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • jeges

    senior tag

    válasz csika #18 üzenetére

    nincs mit :)

    ha az adatszerkezetet Te határozhatod meg, én továbbra is erőltetném a ki- és bevételezések egységes adattáblában tárolását (de mindenképp érdemes elgondolkodni rajt').
    lehet, hogy a munka elején ez nem tűnik oly' fontosnak, de valszeg sokkal nagyobb problémáid fognak származni a külön táblában kezelésből, mint az egységesből, és ha erre csak akkor jössz rá, mikor már a felületek, lekérdezések, stb. mind elkészültek, az b@szott nagy szívás :U
    még ha a külön táblákkal meg is oldhatók úgy-ahogy a megfelelő riportok, lekérdezések futtatása, akkó' is feleslegesen hosszú ideig tarthat egy-egy ilyen lehívás...gondolj csak egy egészen egyszerű egyenlegre, amit minden alkalommal két alaptáblából köll összevadásznod egyetlen szűrés helyett...:Y

  • rdi

    veterán

    Szia Csika,
    bocs de nem voltam gépközelben, hogy válaszolni tudjak:

    a két mdb esetében a folytonos, vagy gyakori adatfrissítésre is fel kell készülni.
    Igazából Jegestől kérdezném, mert ezt írta:

    ''táblákat külön-külön egymástól függetlenül lehet írásra megnyitni''

    ez akkor is igaz, ha a táblák között integrált adtakapcsolat van ? Hogy van akkor, ha egy időben az egyik adathalmazban beírás van, és a másik halmazból pedig adatot vesz át, de közben módosítják a másik halmazban az adot, akkor mi van?

    Ja és mi van a normálformákkal, ha egy táblán belül vannak a bevételezés és kiadványozás?

    Fej! Tor! Potroh!

  • jeges

    senior tag

    válasz rdi #20 üzenetére

    ''a két mdb esetében a folytonos, vagy gyakori adatfrissítésre is fel kell készülni''

    ha lekérdezel, és éppen közben írja vki vmely táblát, azt az egy rekordot nem látod, de ''közel'' online a riport, ez elegendő lehet az esetek 99,9%-ában, gondolom (bár ezt csika kollega jobban tudja :U)

    ''ez akkor is igaz, ha a táblák között integrált adtakapcsolat van ? Hogy van akkor, ha egy időben az egyik adathalmazban beírás van, és a másik halmazból pedig adatot vesz át, de közben módosítják a másik halmazban az adot, akkor mi van?''

    nem feltétlen értem a problémát, de az accessben sztem teljesen felesleges előre definiálni ''beégetett'' táblakapcsolatokat, ad-hoc módon sokkal egyszerűbb a dolog tapasztalatom szerint.
    a másik, hogy a gyakorlatba' én spec még nem találkoztam olyan helyzettel, amikor ilyen módon összejoinolt táblákba köllött vóna írni, és nem is tartanám célszerűnek a dógot (pont amiatt, mer' teljesen feleslegesnek látom több táblát egyszerre ''megfogni'', mikor ölég egyet is)
    ha arra gondolsz, hogy pl. egy partner id-jét rögzíted egy készletmozgás-rekordhoz, és miközben éppen rögzíted a készletmozgást, a partner adatait vki más módosítja, erre azt mondom, hogy ebből fizikai adatbázis-hiba nem igazán származhat, ha nem engedsz fizikai törlést az adatbázisba' (én nem szoktam), csak központilag indított módon, pl. központi archiválás. emellett ügyviteli eljárásokkal lehet szorosabbra vonni a kontrollt a partneradatok körül, ha szükséges (ezek - ha nem figyelnek oda - egyébként is érzékenyek a duplikációkra, elírásokra, stb.)
    a gyakorlatban úgy nézhet ki a dolog, hogy a partnerek egy legördülő listán vannak feltüntetve, ezt a listát a készletmozgások rögzítőfelületén is lehet frissíthetővé tenni, amennyiben szükséges. ha a készletmozgás rögzítése közben vki módosít a partneradatbázisban, egy ''frissít'' gomb közbeiktatásával update-elhető a lista.

    ''Ja és mi van a normálformákkal, ha egy táblán belül vannak a bevételezés és kiadványozás?''

    nem látok kapcsolatot a normált formák kialakítása és az egységes készletmozgás-tábla között.

    én pl. a következő módon tudném elképzelni a dógot:

    km_id - készletmozgás id (elsődleges kulcs)
    ref_id - hivatkozás bizonylatra (idegen kulcs létező bizonylati táblához)
    mdt - mozgás dátuma
    p_id - partner (vevő/szállító) id (idegen kulcs egy létező partner-táblához)
    m_id - bevételezést vagy kiadást végző munkatárs partner id-je (szintén a partner-táblában létező id)
    elojel - a mozgás ''előjele'', iránya (pl. bevétnél 1, kiadásnál 0)
    t_id - termék id (idegen kulcs egy létező termék-táblához)
    menny - bevételezett vagy kiadott mennyiség (természetes mértékegységben)
    status - a mozgás státusza (pl. rögzített, validált (amennyiben ez elvárt), élő, storno, stb. - ízlés szerint)
    rog_dt - rögzítés időpontja
    rog_us - rögzítő felhasználó
    mod_dt - utolsó módosítás dátuma/időpontja
    mod_us - utolsó módosítást végző felhasználó

    remélem, nem hagytam ki semmi lényeges infot, persze a tábla bővíthető mindenféle infoval, meg más struktúrák is elképzelhetők, de az adatszerkezet ''magja'' sztem lehet a fentihez hasonló (egyébként se célszerű túlbonyolítani a dógot, mer' valszeg ebbe' a táblába' lesz a legtöbb rekord) :)

    hol a probléma a normáltformával? :U

  • rdi

    veterán

    válasz jeges #21 üzenetére

    KÖSZIKE, ezt vártam, mostmár értem .

    Vagyis készletmozgás táblát hozol létre. Ez nekem nem volt eddig teljesen világos, ja és a ''normális?'' (co. by Besenyő bácsi) formák is elégedetten dőlhetnek hátra.

    Fej! Tor! Potroh!

  • csika

    tag

    Na egy kis szünet után visszatértem ... :)
    Most egy szimpla kérdésem lenne ...
    Egy excell táblázatot meg tudok jeleníteni Access-ben úgy, hogy nem nyit meg excell ablakot? Elég lenne ha csak képként mutatná, nem kéne szerkeszteni ... mögötte az excell tábla persze szerkesztve lenne, de megjeleníteni akarom csak most ... A gond az lenne hogy cellák lennének összevonva, meg szinezve meg miegymás. Így is be lehet importáni vagy valahogy megjeleníteni?

    Előre is köszi a segítséget:
    Tamás

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • csika

    tag

    up

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • csika

    tag

    Na emberek! Senkinek semmi hozzáfűznivalója?

    Szóval egy űrlapra akarnék kitenni pár gombot. Attól függően hogy melyik gombot nyomám meg, más-más excell fájlt, esetleg munkalapot jelenítsen meg, de ugyanazon az űrlapon.

    Előre is köszi a segítséget,
    csika

    Magyarok! Férfiak és asszonyok! Hallgassátok csika vezért!

  • lao ce

    aktív tag

    válasz csika #25 üzenetére

    en nem vagyok nagy access szakerto foleg a programozasa teruleten vannak nagy feher foltjaim, szoval ne vedd keszpenznek amit irok, de nem probaltad mondjuk a form design-ban azt a menut hogy Insert, aztan azt hogy ActiveX Controls aztan legorgetni addig hogy MS Excel Spreadsheet vagy ilyesmi?
    Az hogy a kulonbozo gombok Click esemenyere masik file-t toltson be gondolom szinten lehetseges.

    [Szerkesztve]

    nicht kompot

Aktív témák