Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz kilua #15 üzenetére

    Bár az Open AI (ChatGPT) jut eszébe az embereknek mint AI úttörő, a Google szerepe alighanem sokkal nagyobb volt ebben, pláne sok évvel ezelőtt, amikor még totál nem volt a köztudatban ez a téma.

    "viszont amilyen ütemben felzárkóztak kínai cégek"

    Nagyon gyorsan fejlődő területen elég kis késleltetéssel utol lehet érni a konkurenciát, vagy akár még sorrend is megkavarodhat ideiglenesen. Pl. ha elterjed egy új ötlet, amivel 2x olyan gyors a betanítás, akkor az aki már egy hónapja elkezdte a betanítást, az szélsőséges esetben akár még később is végezhet vele, mint aki az új ötlet bevezetése után kezdte. Szóval elég kaotikus terület.

    "de ki tudja milyen gyorsan fejlődnek fel a kínai chipek"

    Szoftveres/matematikai ötleteket gyorsan be lehet vezetni, viszont az AI chip fejlesztés, és pláne a gyártás megoldása és felfuttatása, az léptékben egy lassabb folyamat. Márpedig döntő tényező lehet a hardver abban, hogy nyílni vagy záródni fog-e az olló a két versenyző között, és egyértelműen az USA-nak áll ott a zászló.

  • ddekany

    veterán

    válasz kilua #13 üzenetére

    Az USA-n kívül futó szolgáltatás (mint DeepSeek által kínált) bannolásáról van szó, gondolom. Pont mert open source, USA-n belül is kínálhatnak hasonló szolgáltatást. Bár kétlem, hogy előnyös lenne a hazaikkal szemben (mint olcsóbban futtatható), vagy tartósan az lenne. Nehéz persze tudni, mivel nem tudjuk a zárt modellek mennyit esznek.

    Semmi köze ehhez az AI témához, de a Trump féle vezetés lényeges elem az izoláció minden tekintetben (lásd tarifák, NATO-ból kilépés, stb.), majd térben kifelé terjedni (szomszédos országok csatolása az USA-hoz).

  • ddekany

    veterán

    válasz angyalpc2 #9 üzenetére

    "kínai állam által támogatott, sufnituningcég"

    Ja, és csak side projectként csinálták ezt... ez is a narratíva része. Mert hát a Kínai embernek ez ennyire semmi. :N

    "lopott chatGPT kódokkal"

    Ilyen gyanúról nem hallottam, csak arról hogy az előfizetői szerződést megszegve a ChatGPT-t a saját AI-uk tréningezésére használták. Technikailag olyankor ők csak sima felhasználók, csak nem a házidolgozatot írtnak vele, hanem AI tréningezésre hasznos dolgokat. Amúgy ez a fő módszer mindenütt, csak jó esetben a cégek a saját előző AI-ukra építenek, és nem suttyóban máséra. Viszont, a következőt akár DeepSeek R1-re építve is csinálhatják már, mert elég jó válaszokat ad. Persze ha az OpenAI o3 tidásban előz (ami több mint valószínű), akkor megint lesz rá motiváció, hogy titokban megfejjék.

    "és nem működik csak kínai telón"

    Mármint kínai telefonszámmal lehet csak regisztrálni már? Amúgy a hype roham olyan ütemben hozhatja a felhasználókat, hogy hamar kifuthatnak a hardver kapacitásból, és akkor azért is korlátozni fognak.

    Viszont, bármelyik nyugati szolgáltató felteheti a szervereire, és kínálhatja szolgáltatásként. Ha tényleg olyan olcsó futtatni (ami közel sem biztos), most aztán le lehet nyomni az OpenAI-t meg Antropic-ot bárkinek akinek vannak AI szerveri úgy is, és még csak a fejlesztési költséget se kell visszatermelni.

  • ddekany

    veterán

    válasz kilua #6 üzenetére

    Nem vennék rá mérget, hogy ez a szám korrekt és összevethető... hogy a párt ezt publikálta, ez kb 0 információ. De legyen több. Akkor is valamiért amerikai cégektől indult ez az egész mostani típusú AI, szinte minden áttörés onnan jött eddig. Ilyen szempontból mindegy, hogy import brain power-e. Persze titkot nem nagyon tudnak tartani, pl. nagyon sok mindent kipublikálnak a közösségnek, meg néha látok AI kutatással kapcsolatos publikációkat a nevesebb amerikai egyetemekből, és a nevek jelentős része (többsége?) kínai. De az új USA rezsim tippre ezt korrigálja, mi több, valószínűleg túlkorrigálja.

    A másik, hogy eléggé robbanékony ez a terület, pl. mivel önmagával taníttatják az AI-t. Így egy szerencsés ötlet nagyot lökhet hirtelen. Persze, ezért az is benne van, hogy Kína tenyerel bele túl jól egyszer csak. (Igazából a végét tekintve egyik sem lesz szép... Mindkettőt nárciszisztikus piszchopaták (politikusok) vezetik, szóval el lehet képzelni mit fognak kezdeni valami túl hatékony találmánnyal.)

  • ddekany

    veterán

    válasz ddekany #4 üzenetére

    Plusz, gondolod, ha az OpenAI-nak meg Google-nek sok újat mutatna a DeepSeek R1, akkor kiszórják nekik "open source" formájában? Az van, hogy mivel sok újat nem tanulnának belőle, a PR nyereségért cserében megéri így kiadni.

  • ddekany

    veterán

    válasz clon #2 üzenetére

    :F Ez így megy pár éve már, hogy ha valami ötlet bejön AI terén, azaz rengeteg kísérletezés (sok hardver és pénz) után eltrafálják, hogy mi a tuti, akkor utána fél évvel, vagy pár hónap késleltetéssel azt jobbára mindenhol átveszik. Új "open source" (nem az) model újra és újra leverte a pár hónappal ezelőtti zártat, de aztán kijön az új zárt ami meg azt leveri, és kezdődik elölről az egész. És igazából ez a ciki, hogy annyira gyors a fejlődés, hogy bár az USA eddig (és továbbra is) vezet, bármi előny pár hónapra jó csak. Most DeepSeek R1-nél rápörgették a sajtót (ami tárgyi tévedéseket ismételgetve sokkal nagyobbnak áttörésnek állította be mint ami), és most a laikusok is felébredtek. Jó reggelt! Ez az AI egy ilyen terület.

    Ettől még annak van nagyobb esélye a versenyben, akinek több a hardvere. Avagy, Kína akkor is teljes gázzal nyomná a fejlesztést, ha az USA-na tized annyi hardvere lenne. Plusz mindenki tudja, hogy akinek először lesz "az igazi AI", az a világ ura (eltekintve a kétségbeesett atomvillanástól amit ez a szitu kiválthat), szóval eleve nem volt fék. Plusz, ha nem a világégés részét nézzük, akkor meg úgy mint tavaly is, idén is ott tartunk, hogy ha ez bejön, akkor nem lesz elég chipp és energia.

  • ddekany

    veterán

    Ez az "őrület" a médiában 10x akkorát pörgött, mint a valóságban. Persze ehhez hozzájárult a rakás ökörség terjesztése, hogy most akkor a OpenAI top AI-ét lenyomót futtathat bárki a laptopján, meg 30x olcsóbb, stb. Ezt a felhájpolós kommunikációs stratégia Kínai vezetőség részéről kétélű kard, mert csak tovább hergeli USA vezetőit, hogy még több pénz, és még kevesebb megszorítás legyen AI kutatás terén.

    Amúgy meg, ez race to the bottom... így jártunk.

Új hozzászólás Aktív témák