Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BEE

    addikt

    válasz dark bit #24 üzenetére

    Igazad van!

    Hangfalat építeni nem egy nagy dolog!

    Csak az elsőt kurva nehéz! :DD :DD :DD

    BEE

    Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #30 üzenetére

    Töménytelen mennyiségű csövet gyártanak még ma is (újra). Akár még itt a ''szomszédban'' is.
    Miért ne lehetne hasonló minőségben barkácsolni otthon a csöveshez megfelelő hangdobozt? Mondjuk nem olcsó mulatság, és nem is egyszerű.
    A hangjával egyetértek tényleg nagyon szép, de az általános paraméterei rosszabbak mint egy 1000Ft-os IC-ből készülté!. Eza szép hang szinte bármilyen hangszórón kijön.
    Attól függ milyen csöves erősítőt vettél/barkácsoltál, meg milyen dobozt! Mert ha egy izmosabb ARC-t pl. - ami tipustól függően akár 150-200W-os is lehet - akkor akár egy ''zongoraláb'' is elég hangosan szólhat. Vagy egy 95-98dB érzékenységű dobozt szereztél. Ez meg 10W-tal halláskárosodást okozhat.
    Nem csak előfoknak lehet csövest építeni. Az meg, hogy ''Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.'' egyenesen tévedés. Mert, ha egy mikrofon, vagy RIAA erősítőre kötöd a PC-t akkor tökmindegy milyen, mert torzítani fog. Ha viszont vonalszíntűre akkor meg megint mindegy, sőt előnyben a csöves, mert a sokkal nagyobb táp (eseenként 300-400V) miatt jobban bírja a túlvezérlést. Egyébként meg ott a hangerő poti le lehet tekerni.

    Ezért ha vkinek sok pénze van akkor vesz MOSFET-est, ha számlálhatattlan akkor vesz csöves végfokokat, aha meg gondolkodik akkor vesz egy összeillő rendszert.


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • euclio

    tag

    válasz dark bit #30 üzenetére


    Szevasztok!

    Az nem úgy van, hogy a csöveseket a lemezjátszókhoz építik. Ha előfok, vagy integrált (elő+végfok) erősítőről van szó, _lehet_, hogy van benne RIAA korrektor, és így van rajta phono bemenet. Line bemenet viszont mindig lesz rajta. Avégfokok persze mind line bemenetesek. Pont mint a tranzisztorosok.
    Az persze eleve nevetséges lenne, ha valaki a ''jó hangzás'' miatt PC hangkártyára csöves erősítőt kötne. Olyan, mint Trabantba rózsafa műszerfal. Nem, még olyanabb.
    Hangfalépítésről: Miért van az, hogy a bolti hangsugárzók (nem a műanyag számítógéphangszórókra, hanem a hifi cuccokra gondolok) nagyrészének moslék hangja van, pedig képzett mérnökök/akusztikusok pénzért, sokáig, komoly számítási és _labor_háttérrel (mérőeszközök, süketszoba...) tervezik őket. Vajon otthon a konyhaasztal sarkán mindezek nélkül össze lehet dobni széphangú dobozt? Én kétlem. Persze, ha wattban mérjük a hangsugárzók ''jóságát'', akkor biztosan.
    Szerintem hangfalat építeni csak kitből érdemes, vagy egy az egyben lemásolva létező dobozokat. Valamikor lehetett pl. venni Triangle kiteket, de annak úgy is elég húzós ára volt...

    minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #40 üzenetére

    Lehet, hogy rajtam kívül senki nem értette a szövegem? Mert hogy a következőket írtam: Amilyen szub erősítőt én összebarkácsolok neked 30e ruppóból olyat te nem veszel 100e alatt az 7szentség
    Hol van ebben leírva az, hogy 5.1-es????? :( :o :O

    Vagy a szub erősítő fogalma zavaros? Akkor elmagyarázom. 1 csatorna, előtte egy 90-120Hz körül vágó aluláteresztő-közösítő szűrő. Mindez 80-100W teljesítménnyel 8ohmos terhelésre, de nem jön zavarba a kisebbtől sem. És ehhez nem kell tekercseltetni semmit. Vagy ha a trafót csináltatod akkor olcsóbb is.

    Mondok mindjárt egy egyszerű pédát. Végy 2 db LM3886T végfok ic-t (1500,-Ft /db) 2db TL082 IC-t (150,- Ft/db), egy 2*24V/5A-es tarfót (ha csináltatod kb. 5000,- Ft, a készen veszed akkor 12-15000,-Ft), egyéb alkatrészekre 5-6000,-Ft, hűtőbordára 7-8000,-Ft (a turkálsz egy kicsit akkor 4-5000,-Ft). Ezeket add össze. Ha a trafót csináltatod akkor bőven belül maradsz a 30-on

    A hangszórós megállapításoddal nem vitatkozom, mert tény amit írtál.

    Csöves Tma (a kedvencem mellesleg). (Mielőtt a ''HIGH-END'' fogalmát mint lerágott csontot ide citálod előbb definiálni kellene, hogy mit is jelent számodra, meg számomra. Gyanítom, nem ugyan azt. Ugyan is szerintem bakelit, és a ha nincs akkor legfeljebb CD.) Ha egy erősítő jó akkor szinte mindenütt jó. De tény, hogy rendszerbe szervezve hozza a maxot. Mint minden készülék, függetlenül attól, hogy miből készült.
    Vannak gyári leírások, amiket, ha ugyan olyan, vagy jobb alkatrészekből raksz össze, akkor jobb lesz mint a gyári. Kevesebb, vagy ugyan annyi pánzért. A bibi az, hogy minél feljebb megyünk a léccel annál nehezebb szerezni alkatrészeket. Pár milkós lécig bármi beszerezhető legrosszabb esetben az interneten keretsztül.

    Mindez saját tapasztalatból mondom. Túl vagyok már jónéhány erősítő tervezésén-építésén. (Az utőbbi időben inkább csöves.) Ettől függetlenül lehet, hogy hazudok.

    Bocs a hosszú off-ért


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • Szél

    tag

    válasz dark bit #198 üzenetére

    Az alapelv nem változott, de a módszer azért fejlődött! Feltalálták már az elektrostatikus hangfalakat, lásd Martin-Logan, és a tölcséreket is pl: Avangarde Aqustic, de ezek meg nem építed az is fix. Különbenis jó még a normál membrán!

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz dark bit #202 üzenetére

    Milyen hangszórót ajánlok :F

    Első kérdés: mire kell a hangdoboz? Ha tuc-tuc, akkor lehet M.N.C; ha valami házimizó lesz a dologból, akkor Westra, vagy Magnat; ha HiFi, akkor biza minimum kell valami olcsóbb Focal.

    Második kérdés: mennyi pénzed van? Ha sok, akkor Scan-Speak, Vifa, Visaton. Ha kevés, akkor Monacor, esetleg Magnat.

    [Szerkesztve]

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • Szél

    tag

    válasz dark bit #224 üzenetére

    Aha, akkor magamra vettem a 185-ös hozzászólást (is) :D
    Kb 10 éve foglalkozom a témával és jó néhány high-end kiállítást megjártam már. Egy csöppet azért érthethetek hozzá, ezért próbáltam meg segíteni. Én így érzem.

    1. (#177) Lényege - szerintem - csak valószínűleg nem érthetően fogalmaztam meg, hogy a normál gyári hangfalak esetén az igényesebb háromutas hangváltók használata a 200-300ezer forintos kategóriában kezdődik. Nem csak én állítom, hanem az egész Hifi Piac szerkesztősége (ami egy korrekt szaklap). Ők aztán teszteltek mindenféle fenevadat a Könczöl audió, Öcsi hangfalától egészen a B&W Nautilus sorozatáig. Így rendben van szerintem!

    2. A Klinger könyvet valóban nem ismerem, de szerintem nem is mondtam róla véleményt, mert az ökörség lett volna. Az elektrosztatikus hangfalakat csak azért említettem meg, mert nem fejezted be a mondatod és gondoltam megemlítek még néhány hangfaltípust, amik a hangszórók utódai is lehetnek. A hangsugárzás alapelve tényleg nem változott.

    Asszem így teljes. ;)

  • Szél

    tag

    válasz dark bit #232 üzenetére

    Jól van nézzük!
    Hangváltó csúcsminőségű ha:
    - speciális, magas minőségű tekercseket és nyáklemezt stb. alkalmaznak. A nagyok is össze-vissza csinálnak 6-24db-es meredekségig.
    A többi szerintem OK.

    A show-t csak azért írtam, mert hallottam már egyet-mást. Nem csak elmélet, gyakorlat sem árt! Az aktív hangváltó jó dolog, csak ne dobná meg annyival a költségvetést (3 utasnál 3 végfok/csatorna). Az aktív hangváltónak viszont azaz értelme, hogy már az erősítés előtt szét van bontva frekvenciatartomány és nem a hangfalnak kell ''szerencsétlenkednie'' vele (nagyon nagyon röviden).
    Elhiszem, hogy lehet 80e Ft-tól aktív hangfalat kapni, de lehet 1000-ért számítógépes hangfalat is venni és hogy szól... (sz*rul).

    A Klinger könyvet NEM ismerem, így a tartalmát sem tudtam, max ráhibáztam valamire, amit Te nem poénosan fogtál föl.

    Harag nincs (nekem nem is volt). Megbeszéljük, ha van valamilyen próbléma.

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #232 üzenetére

    Egy hangváltó is kompromisszum. Az elmélet ugye azt mondja, hogy minél határozottab legyen az elválasztás. Igen ám, de ezek a fránya váltók sajna nem csak a frekit módosítják, hanem a fázisát, és a futásideját is a jelnek. Az energia mérlegről nem is szólva. Egy 6dB/oktávos passzív váltót még csak-csak lehet futásídőre korrigálni, de akkor a fázisa megy el, vagy az energia mérlege, vagy mind a kettő. Ha esetleg mégis siekrül akkor jön a hangszóró amit rákötnek. Felborul a bili azonnal. Ugyanis az a fránya hangszóró változtatja a paramétereit a frekvencia és a ráadott elektromos jel függvényében. És akkor még be síncs építve a dobozba. Mert, ha ezek ellenére mégis sikerül vmi jót alkotni akkor tuti, hogy szétmegy mihelyst betesszük a hangszórót a dobozba. Na és ezek után mindezt 3 (vagy több) hangszóróval optimálisra összehozni... Amikor egy váltóban nem csak a frekit kell módosítani, hanem a hangszórók érzékenysége közötti különbséget is?!

    Ja és a váltóban lévő alkarészek is érzékenyen változtatják a paramétereiket a rezgésekre....

    Sőt...

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #255 üzenetére

    Akkor bezony imádkozhatsz. Mert tekercs és tekercs között ég és föld lehet a különbség. Egyéb más alkatrészekkel együtt. És bezony van olyan, hogy a váltó két oldala nem azonos meredekségű. Épp az álatlam felsorolt okok miatt...

    És talán kicsit el kellene mélyedni a szakmában ahhoz, hogy ezeket ne ködösítésnek véld.

    Bár én nem is vagyok szakmabeli, de nem vállalkoznék otthon egy 3 utas 24dB/oktávos váltó készítésére. A kétutassal is rengeteg bajom volt.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • Szél

    tag

    válasz dark bit #255 üzenetére

    Na akkor még egyszer utoljára: K**va mindegy, hogy 6 vagy 24 db meredekségű hangváltót alkalmazol, ha az jó minőségű alkatrészekből épül fel, és jól van tervezve. Nem mentem bele mélyen, írtam is.

    OFF
    Ezen én is szétröhögtem magam, egyébként DDL-től megkaptad a választ, akkor mért engem b***ogatsz. Azt hittem tudunk normálisan is eszmét cserélni, de a szivatást rosszul tűröm egy idő után.
    ON

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz dark bit #255 üzenetére

    Ezt talán nem kellett volna :((

    Nemhogy tekercs és tekercs, de kábel és kábel között is óriási különbség van.

    A nyák lemeznél pedig nagyon fontos a lemez hordozóanyaga, a vezetőréteg anyaga, a vezetőrétegen lévő fedőréteg, a maratás minősége.

    Egyébként a menő cégek nyáklemez nélkül szerelik a hangváltókat, mert még az is meghallatszik, hogy van-e nyáklemez, vagy nincs :C

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz dark bit #263 üzenetére

    ''Erről az jut eszembe, amikor a haverommal somogyis hangkábelt tekercseltünk a vasmagra az erősítőjébe, hogy szóljon a zene a trabantból... és nem szólt rosszul.''

    Mi van :F Te most hülyéskedsz és azért írsz összefüggéstelen dolgokat; vagy komolyan gondolod :F :F

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #259 üzenetére

    Ne keverjük az akusztikus futásidő különbséget (fázishibát) - erre szolgál a különböző síkban történő elhelyezés - az elektomos jel fázishibájával. Az előbbi rárakódik az utóbbira. Akkor miért is baj, ha azt amelyiket ''könnyebb'' utólag is módosítan megpróbáljuk csökkenteni? És nem csak én, hanem bárki meghalja, ha a doboznak nincs rendben a fázisa. Leginkább a középtartomány kuszálódik össze, válik zavarossá a tér. Kétutas rendszerben. A legegyszerűbb próba, ha felcseréled a kábeleket. HA nem hallod akkor szerencséd van. De nem jelenti azt, hogy nem hallható.

    Nem misztifikálom túl a dolgot. Csupán ne hiddje azt senki, hogy fillérekért összedobhat egy kompromisszum mentes dobozt. Az általam felsorolt problémákat - főleg a doboz fizikai kivitele - kis gondolkodással egészen jól meg lehet oldani. A legkeményebb dió a váltó. Amit Te elbagatelizálsz. Pedig sok barkács doboz ezen bukik meg. Egy egyszerű 6dB/oktávos váltót könnyű átlagosan jó szintűre összehozni. Nem is javasolok mást senkinek otthonra. Esetleg a 6/12-est. De Te 24dB/oktávosról nyilatkoztál hasonlóan.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #263 üzenetére

    Apám...! :F

    A kábelkapacitások, induktivitások azok smafuk igaz? Tiszta hangmérnöki hozzáállás. Nem ártana felfrissíteni a elektronikai tudásod az utóbbi 15 év vívmányaiból...


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz dark bit #268 üzenetére

    Ezt a vasmagra tekert hangkábelt fejtsd már ki részletesebben, mert nagyon nem értem, hogy honnan jött a zene a Trabantból :O

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #268 üzenetére

    Ha már kihúzol egy kábelt majd visszadugod, már azt is hallani lehet.Házifeladat ennek utánanézni, hogy vajh miért (középiskolás fizika). Ezért, ha csak ugyanazt dugod vissza már más lesz a hang.


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz dark bit #277 üzenetére

    ''rézdrót az rézdrót''

    Az emberek 99,5 %-a számára igen! A maradék fél % meg az ingét-gatyáját ráfizeti egy-egy kábelre.

    Legutóbb a HiFi Piacban már nem is hálózati kábelek sajáthangját elemezték (azt már axiómának tekintik, hogy van neki :DD ), hanem a villanyóránál lévő kismegszakító zenére gyakorolt hatását ecsetelték.

    Na, ez már nekem is sok :C

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #277 üzenetére

    És a tekercskapacitással mi lesz? Ami a tekecselési móddal és a fizikai kivitellel van összefüggésben?

    Annyiban igazad van, hogy egy feltekert kábel mindenképpen induktivitásként fog viselkedni. De a Trabant is autó..

    Nem kell feltétlenül drága kábelt használni drága berendezéshez. Csupán jó kábelt mindenhez (ez a kettő nem mindig találkozik). És ez nem misztikum. Csupán érteni kell a kábelek működéséhez, meg az elektronikához.

    Ismételten megjegyzem. Azért mert Te nem hallod attól még van hatalmas különbség. Csakhogy ezzel a képeséggel sem születik az ember. Sok gyakorlás kel hozzá (tesztelés).

    Emlékeztetnélek arra, hogy a '70 években kiröhögték azokat (főleg a ''mérnökök'') akik azt állították, hogy a lemezjátszó futómű legalább annyira befolyásolja a hangot, mint bármely elektronika. De miután a sok hülye hijendista csak szajkózta az szakmailag hiú mérnökök utána jártak a dolognak. Azóta nem misztikum. És manapság a kábelhangok sem tartoznak már ide.

    Van olcsón is jó kábel. Olcsóbban mint a SAL, vagy MNC villanydrót.


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #296 üzenetére

    Hol írtam, hogy lehet tökéletes fázisút csinálni??? Légyszi idézz nekem! Ne erőlködj nem fog menni. Mivel csak azt írtam, hogy ha lehet akkor ne csesszük el nagyon ott ahol viszonylag kézbentartható a dolog.
    Részemről nem vitázom veled ezekről a dolgokról, mert még gyakorlati szinten sem vagy olyan ''állapotban''. Nemhogy elméleti szinten. Előbb talán sok-sok zenehallgatással és kísérletezéssel el kellene jutnod arra a szintre, hogy biztosan halld a különbséget. Ezután elkezdhetsz azon gondolkodni, hogy vajh miért lehet. De amíg nem hallod addig ne akarj arról vitázni velem, hogy amit hallok az nincs, mert te nem hallod, és tudásod szerint nem is lehet.
    Igaz, hogy én nem tudok megtervezni egy dobozt 30 perc alatt, és 5 perc alatt a váltót (nekem így 6-7 év gyakorlata után már eltart 2-3 napig), viszont tisztában vagyok azzal, hogy milyen egy csöves erősítő és mit lehet kihozni belőle, ill. miért jobb és eleve strapabíróbb mint a félvezetők. Nekem nem a minőség bizonyítéka a MOSFET, stb.


    Üdv: DDL

    De ennek ellenére ha gondolod akkor nekiállhatunk itt a nyívánosság előtt egy doboz tervezésének, és a kábelek sajáthangjának. De akár egy erősítő tervezésének is. Hátha tanulok tőled vmit.

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • Bencom

    senior tag

    válasz dark bit #328 üzenetére

    Hát figyu: nem terv árúsitással akarunk foglalkozni, hanem a megrendelésre készített hangfalakat/ saját tervezésű hangfalakat akarjuk eladni.

    De ha erre van szükséged, látod hol lakom, ha a környéken laksz, megoldható.

    nincs MSN-em már ez is baj:(((

  • Bencom

    senior tag

    válasz dark bit #330 üzenetére

    Neeeeeeeeeeeeeem!
    Úgy értettem, hogy nem hangfal tervezéssel, hanem összeállítással foglalkozunk.
    És ez ist csak most van indulóban...
    De persze kinézetre(ismétlem kinézetre) tervezem a hangfalakat, a belseje nem az én asztalom, és mikor megkérdeztem az illetékest azt mondta, hogy még korai feltenni a netre a reklámot, úgyhogy vegyétek úgy, mintha ez csak egy előzetes lenne!

    nincs MSN-em már ez is baj:(((

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #349 üzenetére

    Az látszik a válaszból, hogy a manusnak fogalma sincs arról amiről beszél. Hiszen csak találgat. Mert bezony ratyi erősítővel harsány a hangja. A sodrott voltához semmi köze a dobseprűnek.

    Nem tudom miylen erősítőel hallgatta a telefonzsinórt, de lehet, hogy jobb lenne a rendszerébe egy nagy ellenállású kábel. És nem az ellenállás nagysága miatt szólt rosszabbul az vékony kábel, hanem a nagy kapacitásai miatt magasban vágott.

    Mérés előtt bizonyosodj meg arról, hogy hallod a különbséget. Ugyanis szinte biztos vagyok benne, hogy nem fogsz találni egyértelmű magyarázatot enélkül. Spektrumanalizátor, 1MHz-es hanggenerátor frekimérő és AC voltmérő, 100MHz-s szkóp minimum kell. Ja és erősítő+kábel+hangdoboz rendszert mérj, mert különben téves következtetéseket fogsz levonni.


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • emvy

    nagyúr

    válasz dark bit #349 üzenetére

    Ja, fura, hogyha érzi az alig nagyobb ellenállású telefonkábel és a 220-as kábel közti különbséget, mást pedig nem. Ugyanis a nagyobb ellenállásnak két hatása van: hangerőcsökkenés és fázistolás. A hangerőcsökkenést kétlem, hogy meghallja, csak picit fel kell tekerni az erősítőt. A fázisdolgok hallhatóak, abba viszont ugyanúgy belejátszanak a szórt kapacitások/induktivitások is, mint az ohmikus ellenállás...

    while (!sleep) sheep++;

  • emvy

    nagyúr

    válasz dark bit #354 üzenetére

    The 10BASE-T and 100BASE-TX Ethernets consist of two transmission lines. Each transmission line is a pair of twisted wires. One pair receives data signals and the other pair transmits data signals. A balanced line driver or transmitter is at one end of one of these lines and a line receiver is at the other end. A (much) simplified schematic for one of these lines and its transmitter and receiver follow:

    Pulses of energy travel down the transmission line at about the speed of light (186,000 miles/second). The principal components of one of these pulses of energy is the voltage potential between wires and current flowing near the surface of the wires. This energy can also be considered as residing in the magnetic field which surrounds the wires and the electric field between the wires. In other words, an electromagnetic wave which is guided by, and travels down the wires.

    The main concern is the transient magnetic fields which surrounds the wires and the magnetic fields generated externally by the other transmission lines in the cable, other network cables, electric motors, fluorescent lights, telephone and electric lines, lightning, etc. This is known as noise. Magnetic fields induce their own pulses in a transmission line which may literally bury the Ethernet pulses, the conveyor of the information being sent down the line.

    The twisted-pair Ethernet employs two principle means for combating noise. The first is the use of balanced transmitters and receivers. A signal pulse actually consists of two simultaneous pulses relative to ground: a negative pulse on one line and a positive pulse on the other. The receiver detects the total difference between these two pulses. Since a pulse of noise (shown in red in the diagram) usually produces pulses of the same polarity on both lines one pulse is essentially canceled by out the other at the receiver. Also, the magnetic field surrounding one wire from a signal pulse is a mirror of the one on the other wire. At a very short distance from the two wires the magnetic fields are opposite and have a tendency to cancel the effect of each other out. This reduces the line's impact on the other pair of wires and the rest of the world.

    The second and the primary means of reducing cross-talk--the term cross-talk came from the ability to (over) hear conversations on other lines on your phone--between the pairs in the cable, is the double helix configuration produced by twisting the wires together. This configuration produces symmetrical (identical) noise signals in each wire. Ideally, their difference, as detected at the receiver, is zero. In actuality it is much reduced.

    while (!sleep) sheep++;

  • emvy

    nagyúr

    válasz dark bit #358 üzenetére

    Nem, nem csak differenciális jelzés esetén működik.

    while (!sleep) sheep++;

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #354 üzenetére

    Tudok olvasni a sorok között. Csupán finom reagáltam le. De ha gondold ide is leírom azt amit ilyen ''szakiknak'' szoktam írni/mondani ilyen esetekben. Bár sok lenne benne a ***.

    Félreértettél. Te nem fogsz találni különbséget. De ez nem azt jelenti, hogy nincs. Kicsit elszántnak kell lenni. Pláne akkor, ha nem hallod a különbséget. Ja és nem árt egy kicsit otthon lenni az erősítők lelkivilágában is. Mondjuk ha ez mind meglenne akkor eleve nem kérdőjeleznéd meg a dolgot. A szaktársaiddal együtt. És igen is van magyarázat. Csak tudod nehéz ám úgy keresni vminek az okát, hogy nem is tudjuk mit keresünk, mert nem tapasztaljuk a jelenséget.

    Látom nem olvasol figyelmesen vagy nem értetted (vagy ami rosszabb nem is akarod érteni), mert ezt írtam a két link után: ''De lehet variálni. Én jelenleg 2x6 teflon szigetelésű CAT7 kábelt használok (bikábelezés)''. Ebben benne van, hogy akár 1 is lehet.

    Jelen esetben (Triple T) a fonásnak leginkább a mechanikai szilárdság miatt van jelentősége, ill a külső (és kisebb részben a belső) zavarok hatásainak csökkentése miatt. Viszont van egy nagy hátránya. Növeli a kábelkapacitásokat. Ami dúsítja a felsőbasst és kicsit felkeményíti a magasakat. Főleg erősen visszacsatolt erősítők esetén.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #358 üzenetére

    Sok lehetőséged van. Én az alábbi kettőt próbáltam ki.

    1. a pöttyözés szerint minden pirosat ''+''-nak, minden zöldet ''-''-nak
    2. a piros pöttyösekből minden nem fehér elemi szálat ''+''-nak a zöld pöttyösből ''-''-nak. A fehéreket az erősítő felöl a ''-''-hoz kötöm, esetleg földeléshez. És ezzel máris lett egy irányított kábelem.

    Nekem ez utóbbi vált be jobban. De egy ismerősnek az első.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #362 üzenetére

    Már megbocsáss, de nem én jöttem azzal, hogy kijelentettem a tekercs anyaga lényegtelen. Innen indúltunk ki. És nem én néztem idiótának azt aki nem így gondolja.

    És nem én gúnyolódok folyamatosan olyanokkal akiknek egy kicsit jobb füle van és talán kicsit szélesebb ismeretanyaggal rendelkeznek...

    (CAT3-al nem valószínű a 100Mbit üzembiztosan.)

    Megint nem olvasol figyelmesen. Azt írtam le ahogyan én csináltam. A TNT Triple-T az információim szerint az 1-es változat. De megint megismétlem: gyakorlatilag a fantáziádra van bízva a dolog. Egyéb ismeretek hiányában.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • emvy

    nagyúr

    válasz dark bit #362 üzenetére

    Ott tévedtél el, kedves dark bit, hogy a téma pont a házi hangfalépítéshez tartozik. Ugyanis arról szól, hogy ne vegyünk egyébként még a gagyibb kategóriába tartozó 500 ft/m-es kábelt hangfalaink elkészítésekor, hanem olcsóbban kijövünk egy UTP-vel, ráadásul jobb lesz a hangminőség

    while (!sleep) sheep++;

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #368 üzenetére

    ''Ha valaki azon 10-20 közé tartozik kis hazánkban, hogy megengedhet magának 1 millás mono erősítőket (például) vagy egyéb magas minőségűnek kikiáltott kütyüket, az ne képzelje, hogy ettől kezdve csak Ő az aki ért a dologhoz, és csak neki van joga ítélkezni hangminőség felett.''

    1. Ne sértegess. :)) Nekem sincs ilyen cuccom.
    2. Nem ítélkezem az ízlések fölött. Csupán azt mondtam, hogy kábel és kábel között van hangzásbeli különbség.
    3. nem állítottam, hogy tudok mindent és csak én értek a dolgokhoz. Nem is sértődök meg azon, ha vki nálam többet tud. Arra viszont hisztis vagyok, ha vki kétségbe von dolgokat csak azért mert ő nem tapasztalta még, vagy mert nem tudja magyarázni.

    ''Szvsz, a hanganyag már felvételkor torzul, innentől kezdve meg már esélyt nem adok olyan blőd dolgokra, hogy cseréljük ki aranyozottra a 220 kábelt, stb. ''

    Már miért lenne blőd? Esetleg annyi a cél, hogy ne rontsuk tovább a minnőséget ha nem muszály. Vagy az adott forrásból minél jobb minőséget kicsikarni.. Ha majd Te is hallani fogod a különbséget és ekkor is azt mondod, hogy felelsleges hajszolás (érték nélkül!), akkor és csak akkor elfogadom az álláspontodat. De akkor sem fogom elnézni, ha ezt rá akarod tukmálni másra. Aki esetleg érdeklődne a Tma iránt. És ezért is tartozik ide is a dolog, mert házi barkácsban is lehet igen jó dolgokat csinálni.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • klepto

    addikt

    válasz dark bit #385 üzenetére

    Hiába, mindenki elkezdi valahol, és álltalában tudatlanúl, majd olvas, teszteket hasonlítgat, meghallgat több mindent, és a végén még jó is kisülhet ;]

    Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

  • Xyron

    csendes tag

    válasz dark bit #395 üzenetére

    Dark bit milyen programot használtál a hangfalak megtervezéséhez?

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #413 üzenetére

    Hogy ne csak érezd :))

    ... én a helyedben azért sima hangszórókábellel kötném be 220 helyett mert az mégiscsak arra való...

    Miért is? A villanydrótnak nevezett réz kábel miért is nem lehet jó? Vagy miért jobb egy gagyi hangszórókábelnek nevezett villanydrót? Mert nem arra való? Ez aztán az érv!? És miért nem való arra? Tán szigetel és nem vezet? Vagy? Hm?

    Az elnevezéssel én is bajban szoktam lenni. Hogyan nevezed azt a kábelt amelynek a vezetője 1 szálból áll? Tehát nem sok vékony elemi szálból (ez a sodrott vagy ezen is nevetsz?), hanem 1db vastagból?


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • emvy

    nagyúr

    válasz dark bit #421 üzenetére

    A villanydrót azért lehet jó, mert relatíve olcsó, és kicsi a reaktanciája, ennyi. A felső határfrekije (akár a -0.5 dB-s is) elég magasan van ahhoz, hogy ne legyen zavaró, viszont kevésbé tol fázist (amire egyébként jobban érzékeny a fül...).

    ''Ha jobb lenne és ez tény lenne akkor minden gyár már rég olyat adna el és nem foglalkozna szar ''hagyományos'' hangátvitelre szántal.''

    Hm, azért nem feltétlen jellemző, hogy a gyárak jó dolgokat árulnak. A csillivilli minihifikből is milyen sok van, aztán mégsem jók. :) Egyébként a sodrott kábel nehezebben törik, stb., szóval nagy mennyiségben a teljes költsége alacsonyabb lehet, ezért is használják.

    ''Különben is vizet prédikálsz, mert igaz rábeszéled, hogy mekkora frankó de neked isten őrizz, hogy olyan legyen. ''

    Keresd meg Szalma kollegát, neki ilyenek vannak otthon.

    while (!sleep) sheep++;

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #421 üzenetére

    Mindenkitől előre elnézést kérek, mert olyat teszek amit nem szoktam.

    Édesapám fogd vissza magad sűrgősen. Ha nem veszed a fáradságot, hogy elmenj és ellenőrízd az árakat akkor kussolj. Jó mélyen. Keress hangszórókábelt amely legalább 1.6mm^2-es és kevesebbe kerül mint 300Ft/m. Namost a tömör villanydrótból 1 m ugyanilyen keresztmetszetűből kb. 30-32Ft. De ha meg veszel egy dobozt akkor lehet, hogy még kevesebb. Ennyit erről.

    Ha nem lennél ennyire cs****, *****, szűklátókörű sznob mint amilyen, akkor előszednéd a középiskolai fizikai tanulmányaidat (márha egyáltalán van) és elgondolkodnál azon, hogy vajon miért ajánlgatom folyton olcsó megoldásnak azokat amiket. De nem, hanem jössz olyan ''megdönthetlen'' érvekkel, hogy:
    - nem arra való. Hogy miért nem, arra már nem futja a szellemi teljesítményedből
    - nem arra találták ki. Szintén pazar érv.
    - mert mások sem használják. Az fel sem merül benned, hogy ennek mindössze gazdasági okai vannak. Az ilyen szobok előtti presztizsveszteség elkerülése miatt.
    Ezen kívül semmmi kérdésemre nem válaszoltál.
    Viszont kijelentesz olyan dolgokat, hogy: idézem

    ''Hozzátenném még, tévhit, ha azt hiszed, hogy egy csöves erősítővel hajde nagy hangerőt tudsz kihozni a hangfalaidból (tegyük fel vettél egyet a barkácsolt hanfalak mellé , mert csöves erősítőket, csak előerősítőnek szoktak berakni, és ehhez még vesznek csöves, ill más elven működő végfokokat. Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.''

    Vagy:

    ''Nos, akkor vesézzük ki ezt a hangváltót.
    Egy hangváltó akkor csúcsminőségű ha:
    - minél meredekebb a levágás, ezt 24dB/oktávig csinálják mert onnantól nincs értelme.
    - minél kevesebbet torzít''
    (csak zárójelben jegyzem meg, hogy itt saját magadnak mndassz ellent)

    Következő:

    ''Magas minőségű tekercsek és nyáklemez... úristen
    Na ezen szétröhögtem magamat. Nulla szakmai tudás, full ködösítés, meg a háj end fíling. jessssz!''


    Következő:

    ''Na azóta is röhögök az ilyen kijelentésektől mint háj end kábel. van tiszta és tisztább réz meg zajszűrére plusz egy ér de ez inkább olyan mint a placebó tabletta''

    Továbbá:

    '' Ha mondjuk eltakarnám előled a részleteket és cserélgetném a kábelt akkor te serényen irogatnád, hogy melyik kábelben mi volt a jó és rosz, és a végén meg kiderülne, hogy végig 1 kábel volt benn... ez így összefügg?

    A kábel az ami a legesleglineárisabb az egész rendszerben ugye...?''


    Stb.stb.
    És most csak szemezgettem a hülyeségeidből. Amelyek sorra tele vannak tárgyi tévedésekkel, és ennek ellenére olyan tudást képzelsz magadnak, amivel nem rendelkezel. Sőt nem is mutatsz hajlandóságot a tanulásra. De ettől függetlenül bátran kijelented, hogy nincs ilyen jelenség, mert Te nem hallod, és mert nem lehet magyarázni (megjegyzem a Te kevéske tudásod alapján).

    Ragozhatnám még tovább, de akkor is ugyanaz lenne a konklúzió és a tanulság amit a #298-as hozzászólásomban írtam:

    ''Részemről nem vitázom veled ezekről a dolgokról, mert még gyakorlati szinten sem vagy olyan ''állapotban''. Nemhogy elméleti szinten. Előbb talán sok-sok zenehallgatással és kísérletezéssel el kellene jutnod arra a szintre, hogy biztosan halld a különbséget. Ezután elkezdhetsz azon gondolkodni, hogy vajh miért lehet. De amíg nem hallod addig ne akarj arról vitázni velem, hogy amit hallok az nincs, mert te nem hallod, és tudásod szerint nem is lehet.
    Igaz, hogy én nem tudok megtervezni egy dobozt 30 perc alatt, és 5 perc alatt a váltót (nekem így 6-7 év gyakorlata után már eltart 2-3 napig), viszont tisztában vagyok azzal, hogy milyen egy csöves erősítő és mit lehet kihozni belőle, ill. miért jobb és eleve strapabíróbb mint a félvezetők. Nekem nem a minőség bizonyítéka a MOSFET, stb.''


    Üdv: DDL

    Az meg aztán vérlázító, hogy úgy jelented ki, hogy nekem milyen cuccom van, hogy arról halvány lila gőzöd sem lehet.

    [Szerkesztve]

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #458 üzenetére

    Az a ''hangszórókábel'' ugyanaz, mint amit villanydrótnak veszel. A drágábbak 231,-Ft-os Klotz már hangszórókábel. Ebben tévedtem, de nem nagyot. Igaz, hogy ezek nem mindegyike legalább 1,6mm^2-esek, de tény. Viszont a 2.5-es sem kerül sokkal többe a villanydrótból. Nem úgy a hangszórókábelből. (365,-Ft).

    Nem annak szántam aminek Te hiszed. Csupán erre a hozzászólásodra vártam. Hoztad is amire számítottam. Semmmi konkrétumot nem tudsz felhozni (a kábeláras dolgot kivéve) ellenem. Ollózgassál csak nyugodtan. De én veled ellentétben meg fogom védeni az álláspontomat. Vagy legalábbis megpróbálom. Így lehet tanulni. Tőled is ezt vártam volna, ha vitaképes lennél. De továbbra is hiányoznak az érveid. Csak gúnyolódások, röhögések de semmi érv.

    Ollózom én helyetted a kérdéseimet. Hátha elkerülte a figyelmed:

    #263-as szösszeneted után kérdeztem (tekerccsel kapcsolatos röhögésed után):
    ''A kábelkapacitások, induktivitások azok smafuk igaz?''
    A válasz érdekes módon elmaradt. Ill. Ez jött #296:Amit én állítok az a gyakorlat, amit te az meg amit különböző újságokban olvastál, vagy hallottál. Felesleges szakszavakkal kábítani, ahogy Donki Hóte is mondta a fázis különbséget se lehet kiküszöbölni és ebben se hallod a különbséget. Miért nem cáfolsz műszaki érvekkel? Az más kérdés, hogy én soha nem állítottam, hogy ki lehet küszöbölni a fáziskülönbségeket. Honnan tudod, hogy én mit hallok, vagy mit nem?? Teszteltünk már valaha együtt? Terveztünk már valaha együtt bármit is? Ezért eleve sértő ez a mondatod. Hiszen itéletet mondassz a hallásomról, úgy hogy nem is ismersz. Ezzel csupán beismered, hogy Te nem hallod. Ez érv? Mire?

    #268-as felvetésedre is rákérdeztem:
    ''Ha már kihúzol egy kábelt majd visszadugod, már azt is hallani lehet.Házifeladat ennek utánanézni, hogy vajh miért (középiskolás fizika).'' Reagálás: semmi. (Egy kis lökés: az anyagszekezetbeni torzulások körül kell keresni a választ. Ez a ''bejáródás'' jelenségére is részben a válasz.)

    Az UTP-s felvetésemre azt a gúnyolódó rosszindulatú irományt amit írtál nem idézem #349.A szövegben rejlő ellentmondás bizonyítja, hogy eleve rosszindulat szülte. De azért megpróbáltál reagálni #354: ''Igen, sajnos abban én is biztos vagyok, hogy magyarázat nincs, csak fantáziálás a dolog mögött.'' Ha szerinted eleve nem lehet különbség akkor mire nins magyarázat? Akkor mit akarsz magyarázni? És ennyi az érved a javaslatom ellen. Holott fingod sincs róla, hogy miről szövegelek, hiszen nem is hallod a különbséget. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem is létezik. Vagy szerited, ha Te nem tapasztalsz vmit akkor az nincs is? Emer kérdésemre megint semmi érdemleges reagálás csupán gúnyolódás, és lenézés. Én ennek ellenére a segíteni szerettem volna, azzal, hogy az összekötésekben ötleteket adtam.

    Ezekre a kédésekre, felvetésekre (meg arra a többire amit nem idéztem) ha reagálnál értelmesen akkor tanulhatna belőle mindenki. Engem is beleértve.

    Üdv: DDL

    [Szerkesztve]

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #458 üzenetére

    '' Nem várom el, hogy ismerd be, hogy (ezzel is) nagyon nagyot bakiztál, és ezekután még anyáztál 3 oldalt, csak ne okíts butaságokat továbbiakban.''

    Én Veled ellentétben beismerem ha tévedek. Viszont Te? Csöves erősítők című fejezet? Tekercsek, kábelek sajáthangja című fejezet?

    ''kíváncsi vagyok ki ad ezekután a szavadra''

    Remélem senki nem veszi készpénznek a javaslataimat. Én (Veled ellentédben) nem tartom magam mindent tudónak. Csupán ötleteket adok - amiket mellesleg saját magam is kipróbáltam (most persze ezen is röhögsz majd és szerinted hazudok) -, hogy mit érdemes kipróbálni. (Apropó! A vitánk tárgyát képező UTP és villanydrót ötletem kipróbáltad már?)

    Figyelmedbe ajánlom a #418-at: ''Na, bekötöttem tömör réz vezetékkel, és sokkal jobban szól, mint az eddigi hangszorókábelemmel. Főleg a magasok. Viszont a közép kevesebb lett, de ez pont így jó.'' És ez csak 1 a sok közül. Nekem ennyi bőven elég.


    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • DDL

    őstag

    válasz dark bit #464 üzenetére

    Fejezzük be ezt, mert ennek így semmi értelme.

    ''Nézd, ha valakinek annyira nincs pénze, hogy hangszóró kábel helyett is 220-al van kötve a Hifi azt nem szólom le, mert van ilyen. De egy ilyen tákolt olcsó rendszeren szerintem csak egyvalami tud javítani a hangzáson: A fantázia.''

    Szerinted a pénz egyenes mutatója a hangminőségnek? Tehát csak azért mert vmi drága az már biztos jó/jobb? Az nem lehet, hogy vki azért használ 220-as drótot, mert jobb hangja van a rendszerében mint egy drágább hangszórókábelnek? Vagy UTP-t? Nem pedig azért mert nem tudja megvenni a drágábbat? Ne is haragudj, de szaki létedre tudni kellene, hogy éppen egy olcsó és emiatt általában rosszul megépített készülékeken lehet a legegyszerűbben a legnagyobbat javítani. Pl. az erősítőkben a visszacsatolásban lévő elkó cseréje lehetőleg fóliára, vagy jobb minőségű elkóra+fóliára. Vagy amit szinte mindig kispórólnak az olcsóbb cuccok tápjából a 47nF÷100nF kerámiakondi a nagy pufferelkókkal párhuzamosan (ne adj isten a dióda híddal párhuzamosan). Ezek 300-400,-Ft-os költségek és esetleg több kategóriát is ugorhat a hangja. Ugyanakkor lehet olcsón igen jó dolgokat barkácsolni elektronikában is viszonylag könnyen.

    ''Rengeteg mindent be tudnék bizonyítani neked, de sajons nem mindig vagyok olyan szerencsés helyzetben, hogy egy linkel letudjam, úgyhogy elégedj meg azzal, hogy szerintem még sokmindenben tévedtél, és hülyéztél le az ellenkező véleményem miatt, de ezentúl azt megtartom magamnak, hogy téged ne sértsen''

    Biztos, hogy általánosságban sokmindenben tévedek. De itt konkrétumok hangoztak el. Egyelőre csak pro (tőlem), de nem jött rá kontra (tőled). Sehol nem cáfoltál tételesen engem (meg sem próbáltad, csak kiröhögtél, meg gúnyolódtál). Pl. miért nem számít a tekercs anyaga és kivitelezése (semelyik paraméterére nincsenek ezek hatással?)? Miért nincs igazam a csöves erősítők tekintetében? Miért nem lehet jó hangszórókábelnek a 220-as tömör vezetőjű kábel (mely elektromos paramében)? Vagy a tekercselő huzal? Az UTP kábel? Netán a keresztváltó nem csinál olyanokat, hogy fázistolás? Ezekre az egyszerű kérdések cáfolatára nem kellenek linkek. Néhány mondattal el lehetne indítani a beszélgetést. De érvekkel és nem lenézéssel, gúnyolódással. Esetleg egy másik topicban. Látod, ha vki ugyanúgy visekedik veled ismeretlenül, mint Te másokkal mennyire rosszul esik? Ezért én itt most befejezésül, bocsánatot kérek tőled a hangnem miatt.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • szasza_1

    senior tag

    válasz dark bit #464 üzenetére

    ''De egy ilyen tákolt olcsó rendszeren''
    Csak az erősítőm volt 170eFt.
    Kipróbáltam hangszórókábellel is, és a tömör rézvezeték jobban bejött. Mondjuk lehet hogy ott rontottam el, hogy nem 2000-5000,-Ft/m-es áron vettem a hangszórókábelt. De csak a frontokat kötöttem be 220-as kábellel, a többit 1 mm2-es hangszórókábellel kötöttem be, hogy jobban nézen ki. De ez a pár méter kábel is majdem 6000,-be került. Annyit meg nem ér meg.

Új hozzászólás Aktív témák