Új hozzászólás Aktív témák

  • elessar

    tag

    válasz Kalandor #1 üzenetére

    [link]
    Az első mondatok közül:
    ''A mi Általános Nyilvános Jogosítványainkat arra terveztük, hogy biztossá tegyék, önnek
    szabadsága van terjeszteni a szabad szoftverek másolatait ( és költséget felszámítani a
    szolgáltatásért, ha akarja), amelyek forráskódját megkapja vagy megkaphatja, ha
    akarja, amely szoftvert megváltoztathat vagy darabjait használhatja új szabad
    programokban: és tudja azt, hogy megteheti ezeket a dolgokat. ''
    Remélem, erre gondoltál.

  • Eperfa

    tag

    haha, ezt kerestem
    ha én letöltük egy gnu/gples programot (mint cég), használom - az odáig oké
    ha én szolgáltatok pénzért (most a példa kedvéért legyen fizetős mailszolgáltatás), amihez gnu/gples softwaret használok (azon fut a saját linuxom a postfixel mondjuk) - tudtommal az is oké
    de ha én vmit változtatok az egyik felhasznált program kódján, hogy azt _csak és kizárólag_ a saját servere(i)men futtassam, és így nyújtsam a fent említett webmail szolgáltatást, akkor mit kell tennem?
    a.) a saját oldalamon elérhetővé kell tennem a módosított programnak legalább a forráskódját (nyilván akkor uúgy gpl alatt), és kínálhatom mellette rendesen pénzért a mailezést
    b.) NEM kell elérhetővé tennem a forráskódot sem, mivel a programot nem terjesztem csupán saját (üzleti) céljaimra használom, és így nyújtom a mailezést

    átfutottam a licenszt (bár lehet kihagytam valamit), de ez számomra nem lett egyértelmű
    köszi

  • Eperfa

    tag

    egyébként, bár ez már kicsit filozófikusabb
    van itt vki aki aktívan fejlesztő is?kíváncsi lennék az ideológiára igazából. munkaidő kívül leülnek ügyes programozók és ingyen leprogramoznak oylan kaliberű dolgokat, amiket máshol nagy cégek csinálnak, majd ezt ingyen a világ kezébe bocsájtják, tudván, h más egyébként ebből pénzt fog csinálni magának? persze tudom, nem ien anyagias megfontolások vezetik (főleg az idealisztikus hackert), de vmiből azért neki is meg kell élnie, ha pedig erre rászánja a munkáján kívüli fél életét, akkor azér nem sok marad neki. persze lehet h teljesen rossz oldalról közelítek.

    tényleg, a fizetős linux-disztribeknél az van ugye, h ők elvielg a supportér meg kézikönyvér meg ienekér számolnak feldíat, nem? (merhogy magáér a programék nem tehetik). de a forrást uúgy ki kell tenniük és akkor ebből lesznek az ien újraforgatott disztribek lásd redhat--> centos, igaz? de mittomén, miért vesz meg mondjuk egy 500 useres cég ennyi felhasználóra licenszt meg mind a 10 serverre eredeti pénzes server editiont, mikor elvileg uazt megkaphatja support nélkül ingyen is? v megint kihagyok vmit?

  • ReJim

    őstag

    válasz Eperfa #4 üzenetére

    hogy miért ül le valaki, és csinál a saját szabadidejében, fizetség nélkül nagyobb programot?
    mert elismerést kapnak, és van akinek elég annyi. (igaz csak egy rétegben lesz ismert a nevük, de épp elég az.)
    vagy a másik: ha már nekem jó, akkor legyen másnak is jó :)
    tehát mondjuk az ember nekiáll csinálni egy programot, amire szüksége van. (mert nincs ilyen, vagy mert fizetős/nem nyújt elég szolgáltatást) és gondolja, ha már nekilát, akkor úgy írja meg (vagy késöbb átírja), hogy az sokrétű legyen, hogy az ne csak neki legyen használható. (gondolok itt arra, hogy mire, hogyan lehet használni, beállíthatóság)

    szerintem nagyrészt ilyen dolgok inspirálhatják a non-profit fejlesztőket. vagy csak nagyon ráérnek. (ahogy ez szokott lenni.)

    </end.?>

  • róland

    veterán

    válasz Eperfa #4 üzenetére

    ReJim jól látja a lényeget. Annyi kiegészítéssel, hogy inkább kisebb programokat (programocskákat) készít el egy-egy ilyen önkéntes programozó. Hogy hogyan születnek Linuxhoz hasonló méretű szoftvercsomagok. Torvalds például egyetemi kötelező programozás anyagként kezdte el írni a Linuxot. Szóval aki programozást tanul, annak bizonyos kötelező feladatokat le kell tudnia az iskolában. Ha meg már úgyis megcsinálta, akkor közkincsé teszi, hogy mások is használhassák a programját. Más programozók fantáziát látnak az elkészült programban és megkérdezik, hogy továbbfejleszthetik-e, vagy felmerül, hogy ők is hasonló programot írnak, írják meg közösen. Stb., stb.

    Mondjuk azért, hogy támogassa a fejlesztőket (legalább is, ha a linuxról beszélünk). Nekik is élni kell valamiből, ilyen cégeknek meg nem nagy összeg ennyi szoftver ára.

    http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz Eperfa #3 üzenetére

    A változtatott progit forrással együtt (vagy csak a forrását) ugyan úgy gpl alatt elérhetővé kell tenned. Például úgy, hogy a lapod alján ott a link. tulajdonképpen ekkor nem programmal keresel pénzt, csak a program segítségével. Sőt, ha népszerűbb akarsz lenni, akkor bőven kommentezd is a változtatást a forrásban, hogy aki tovább akarja fejleszteni, annak könnyebb legyen.
    asszem az eredeti progi írójának is illik elküldeni, hogy használod a progit változtatott formában, és megírni az elérhetőséget.

  • Eperfa

    tag

    válasz ngabor2 #7 üzenetére

    hát, ha ez tényleg így van akkor annak azér annyira nem örülök. mert változtatnom azért kéne h jól tudjam xy softwaret integrálni egy belső céges rendszerbe - amihez kapcsolódó adatokat pedig a legkevésbé sem szeretnék nyilvánossá tenni, főlegnem forráskódostul hirdetni a saját oldalamon :( visszaüt a nyíltforrás (persze tudom, zártforrásúhoz meg hozzá se tudnék nyúlni).
    egyébként ha lgpl lenne akkor megtehetném, nem? (nem mintha elérhető lenne az adott program lgpl-el..)

  • ReJim

    őstag

    ha írok egy progit, és gpl liszenszel látom el, akkor az mennyire lehet megvédeni mondjuk a csalóktól, akik mondjuk utánnam próbálnak egy eljárást szabadalmaztatni? (vagy teljesen megszűnt a szoftver-szabadalom? eljárást sem lehet szabadalmaztatni?)
    képes a programomat megvédeni a gpl a jogtalan felhasználástól? (bár mondjuk attól nem tudja megvédeni, hogy egy zárt forrású progiba használják az én programom forrását/részletét)

    </end.?>

  • Eperfa

    tag

    válasz ReJim #9 üzenetére

    nem vagyok guru, de számomra azt jelenti, h ha vmit gpl alá teszel, akkor azt sem te, sem más nem szabadalmaztathatja. egyébként nemtom hogy áll az ügy a softwareszabadalmakkal, de ez számomra mindig nagyon ingoványos talaj volt..
    a jogtalan felhasználáson nyilván itt csak azt lehet érteni, ha egy másik fejlesztő felhasznál valamit a programodból, de azt nem a gpl-el összhangban lévő licenc alatt terjeszti. ez esetben ő megsérti a te feltételeidet, ígyha ez kiderül (márpedig azér nemegyszer kiderült már), akkor te követelheted h vagy változtassa meg a feltételeit v távolítsa el az adott programrészt, sőt, ha odáig fajulna a dolog, elvben akár jogi lépéseket is tehetsz.

    sztem

Új hozzászólás Aktív témák