Új hozzászólás Aktív témák

  • Mister_X

    nagyúr

    IMIIKE1998 fórumelvtárs privátban megkeresett pár kérdéssel, engedelmével itt válaszolok :)

    Az érettségi önmagában nem nehéz, hogyha az ember rendesen készül rá. Ebben benne van ugye, hogy a házik többségét mindig megcsinálja rendesen és a dolgozatokat ne puskázza ki, mert akkor a 4.5-ös átlag sem ér semmit sem. Az érettségi írásbeli része nem szokott nehéz lenni, a szóbeli az, amire jobban rá kell feküdni tapasztalataim alapján, főleg emelt szint esetén.

    Hogy mennyi pont kell egy jó egyetemhez, az változó: van ahol 476 az államilag támogatott képzés ponthatára, de egy neves egyetem szakai is végződhetnek 340 környékén. Érdemes megnézni három évre visszamenőleg visszanézni, jó támpontot adhat, de nem szabad kőbe vésettnek tekinteni. A ponthatárok átlagosan csökkenő tendenciát mutatnak az egyre nehezedő érettségik (és lustább diákok) miatt.

    A ponthatár ugye úgy lesz megállítva, hogy X egyetem szakára meghirdetnek 100 helyet, a kétszáz jelentkezőt felvételi pontjaik alapján sorba állítják és a századik főnél meghúzzák a vonalat. Ha neki 369 volt a felvételi pontja, akkor általában kap egy potya pontot, ha még három másik főnek is 369 pontja volt és így lesz a ponthatár 370 (azt ne kérdezzétek, hogy a négy 369 pontos felvételiző közül ki lesz a befutó, mert nem tudhatom).

    A pontjaidat az alábbi három módon állapítják meg:
    A) utolsó előtti és utolsó év érettségi tárgyainak év végi értékelésének átlaga* x40 + érettségi átlag x2 + pluszpontok
    pl. matek, magyar, angol, történelem, földrajz
    (3 + 5 + 5 + 4 + 5 + 5 + 4 + 5 + 5 + 4)/10 x40 + (69 + 85 + 92 + 73 + 85)/5 x2 + 100 pluszpont
    = 180 + 161 + 100 = 441
    B) érettségi átlaga x4 + pluszpontok
    (69 + 85 + 92 + 73 + 85)/5 x4 + 100
    = 323 + 100 = 423
    C) egyetem által megjelölt érettségi tárgyak közül kettő átlaga x4 + pluszpontok
    pl. matek, angol és földrajz közül az utóbbi kettő
    (92 + 85)/2 x4 + 100
    = 354 + 100 = 354

    Remélem érthető :)

    *pontosabban fogalmazva az érettségi tárgyak utolsó kettő lezárt évének értékelése, pl. a földrajz általában két éves (1. és 2. év rendszerint), míg a magyar, matek, töri és nyelv négy éves, fizika meg nálunk három volt. Ha olyan tárgyból akarsz akarsz érettségizni, amit csak egy évig oktattak, akkor egy különbözeti vizsgát kell tenned, ahol megkapod a "második év" jegyét.

    -

    Konklúzió: érdemes jó előre kinézni a kívánt egyetemeket és megnézni, hogy milyen tárgykövetelményeik vannak. Általában három tárgyat szoktak megjelölni, ahol az egyik rendszerint egy tetszőleges idegennyelv, de van ahol csak kettőt szoktak. Ezeknek a tárgyaknak kell ráfeküdni rendesen az érettségijükre, mert rendszerint a C) verzió adja ki a legmagasabb pontszámot (nálam is ez valósult meg) és így kiküszöbölheted azt, hogyha teszem azt gyenge vagy matekból, de kened-vágod a törit és nagyon jól beszélsz egy nyelvet.

    Remélem segítettem :)

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

Új hozzászólás Aktív témák