Új hozzászólás Aktív témák

  • adam520

    tag

    Üdvözlök mindenkit!

    A CÉL:
    A miniDV kamerámról a letöltött(PinnacleStudio9.3) anyagot akarom jóminőségben DivX, XviD, vagy MPEG2 formátumban letárolni, úgy azaz olyan méretben (ez a minimum követelmény) hogy 2 óra anyag 1 DVD-n elférjen.
    Ja, és ezt mind belátható időn belül tudjam tömöríteni.
    Néztem én az Divx-es meg XviD-es mozifilmek bitrátáját, de sehogy sem tudtam elérni azt tömörséget olyan minőségben, tehát ezért engedtem az elvárásaimból és így alakultki a fenti 2óra/1DVD (5600kb/s) minumum tömörségi követelmény.

    A KÉRDÉSEK:
    -Milyen Codec-ek kellenek a gépre?
    -ÉS ezekhez milyen BEÁLLÍTÁSOK kellenek (DivX,XviD,Mpeg2)???!
    !!!No ez az amire még sehol sem találtam választ!!!

    Írja már meg valaki kérem hogy kell ezeket a szoftveres tömörítőket beállítani jó minőségre és nagy tömörségre!

    Dr.Adam520

  • LordX

    veterán

    válasz adam520 #1 üzenetére

    Ha tudnék MPEG4 AVC kódeket mondani, amit lehet értelmesen használni, azt ajánlanám. Se sajnos nem tudok, így
    a, keress :)
    b, DivX (Pro!) (Bővebben: link) / Xvid (Bővebben: link)

    DivX-hez beállítások: High Definition Profile, performance/quality ízlés szerint (legdúrvábbon hihetetlen lassú, és better-től fölfelé csak kicsi a javulás), Advanced Tools-ban legyen minden használható bekapcsolva (legnagyobb qualityn asszem Q-pixel nem lehet), illetve psyhovisual enhancement legyen bekapcsolva (talán shaping, ha ilyen a beállítás, egyébként low/high ízlás szerint). És mindenképp legyen többmenetes a kódolás, ha lehet. (Én hármat szoktam)

    XviD-hez: Profile: AS@L5, Adaptive Quanitsation, Quartel Pixel, Global Motion Compensation, H 263 mátrix (szertintem jobb, mint az MPEG mátrix). Motion search és VHQ mode legyen legnagyobb módban. A Trellis az nemtom mire való, azt próbáld ki.

    Talán minden beállítást elmondtam

    [Szerkesztve]

  • adam520

    tag

    Nagyon köszönöm ez legalább egy értelmes magyarázat amire gondolom sokan kiváncsiak, de még sehol nem találkoztam vele.

    Azt nem írtam az elején de én már szarrá próbálkoztam magam a beállításokkal és soha nem volt még élfogadható a minőség a fennt említett méretkövetelmények mellett, de most megpróbálom a te általad javasolt beállításokat, bár nem vagyok optimista mert ezek már ismerősek egy kicsit és ennél valljuk be több beállítás van egy ilyen Encoder-nél.

    De most rögtön kipróbálom és mondom is az eredményt.

    Dr.Adam520

  • LordX

    veterán

    válasz adam520 #3 üzenetére

    Én azt a beállítást írtam, amivel az adott kódek a legjobb minőséget tudja produkálni. Írtad, hogy DV-ről szeretnél tömöríteni. Próbálj meg interlaced-ben kódolni.

  • HSNet

    aktív tag

    válasz LordX #2 üzenetére

    Kicsit lassan végeztem vele, de hamár bepötyögtem, akkor nehogy már ne írjam le, úgyhogy XViD-re bővebben:


    Válaszok:
    -Milyen Codec-ek kellenek a gépre?
    Mindegy. Igazándiból csak az számít, hogy amibe tömörítesz, az fent legyen.

    -ÉS ezekhez milyen BEÁLLÍTÁSOK kellenek (DivX,XviD,Mpeg2)???!
    Először is, ha igazán jó minőséget akarsz, akkor az mpeg2-t elfelejted jól. Az 5600-as bitrátából még lejön a hang is, és ha DVD-Video formátumot akarsz, akkor az minimum 448kb/s-es AC3 kell legyen tehát max 5.2 Mb/s marad a képnek (DVD-nél ez VBR kódolást jelent. Ha sok az állókép, vagy nem mozgalmas téma, akkor még ez is elég, de ha mozgalmasabb a ''jelenet'', akkor már kevés tud lenni). Ha nem kell DVD-Video, akkor meg a formátum baromsága miatt mpeg2-es lesz a hangod is (nem túl kellemes), és az sem foglal sokkal kevesebbet.
    Ha alacsony bitrátán (1-2 Mb/s) akarsz jó képet, akkor arra az XVid és a DivX is jó. A beállítások igazán nem sok vizet zavarnak (csak maximalistáknak). Lényeg, hogy ne konvertálj képméretet, se FPS-t. Ellenben a két lépéses kódolás az sokat (rengeteget) tud dobni a minőségen. Ami szintén aranyos dolog, hogy az újabb codecek a post-processinget is be tudják lőni a kész anyagra, használd te is. Azaz ha egy letöltött filmet nézel, akkor abba bele van égetve, hogy őt milyen post-processing beállításokkal kell lejátszani. Ezeket a paramétereket át is adja a codecnak lejátszáskor, míg ha csak úgy ''simán'' tömörítesz, akkor ezeket nem állítja be, és lejátszáskor a lejátszó alapértelmezett értékeit veszi fel, amikenél ha át nem állítottad őket, akkor kikapcsolva van minden.

    Ha komolyabban akarsz vele foglalkozni, akkor a www.doom9.org-ot olvasgasd sokat, addig meg gyors segítség.
    Kelleni fog:
    -Virtual Dub (használhatod az 1.6.2-t is nálam stabil) Bővebben: link
    -XVid 1.0.2 Bővebben: link
    vagy
    -DivX 5.2.1 Bővebben: link
    -Tetszőleges hang codec, amit használni szeretnél (ha nem lenne a gépeden semmilyen, akkor a dvd.box.sk-ról szedj le egy mp3, vagy ogg-vorbist, izlés szerint).

    Beállítások:

    Virtual Dub elindít, DV-AVI betölt bele.

    A processing mód full processingre legyen állítva, mind a Video, mind az audio menüben.

    Audio->Conversion és interleaving izlés szerint. Compression-nél válaszd ki a neked tetsző codecet. Ha túl halk, vagy túl hangos a felvétel, akkor a hangerejét még tudod változtatni az Audio->Volume menüpontban. Még annyi, hogy az AVI Audio opció legyen kiválasztva, ha azt akarod, hogy a filmnek hangja is legyen.

    Video->Filters izlés szernint, ha akarsz ilyesmit használni. Video->Framerate, Colordepth legyen ugyanaz mint az eredetié (Framrate-nél van olyan lehetőség, hogy same as source, colordepth meg az esetek többségében 24 bit).

    Ezek után a Video->Compression-ben válaszd ki a neked tetsző codecet, majd configure.

    XVid
    Javaslom, az AS@L5 profilt, a more gombbal kapod meg a többi beállítását.
    -Adaptive Quantization: A sötét/világos átmenetek agresszívebb kezelése, elvileg nem lehet a különbséget észrevenni, de ha direkt ilyenekre mentél rá a felvételnél, akkor okozhat durva elmosást.
    -Interleced Encoding: ne ezt kameránál nem kell használnod (és nem is szabad). Az interlace hibákat (fűrészes kép és társai) javítja.
    -Quarter Pixel: durván le tudja lassítani a kódolást, elvileg a mozgás kompenzáció minőségét javítja, idunno, még sohasem használtam.
    -Global Motion Compensation: lásd előbb, csak ez nem lassít annyira.
    A második fül csak információs ablak, a harmadik fül, meg már finom optimalizáció, !csak maximalistáknak!, ahol a pixelek geometriáját, és a kép arányait tudod belőni, csak akkor van értelme, ha egy konkrét eszközre akarod abszolult belőni a végeredményt, mondjuk egy 16:9-es projektorra, ami a kameráddal és a monitoroddal ellentétben nem négyzet alakú pixelekkel dolgozik

    Encoding Type legyen Twopass - First Pass. A more gomra kattintva be tudod állítani, hogy hova készítse a stat filet, erre lesz szükséged a következőkben. Az opciók lehetnek nyugodtan a default-ok (Full quality... - OFF, Discard... - ON)

    Ha ez kész, akkor lesz egy Stat file-od, meg esetleg egy elég kicsi avid, de azt nem lehet még lejátszani.

    Ezek után mehet újra a kódolás, de most Twopass - Secon Pass-t válassz.
    Bitráta izlés szerint, 256kb/s-es mp3 hanggal 1300-1400kb/s körüli videoból fér el 1 óra egy 80-as CD-n, de a konkrét bitrátát kiszámolhatod a calc-ban.
    Az Encoding Type utáni more gombon be tudod állítani, hogy honnan vegye az első fázisban elkészült stat file-t. a többi opciót hagyhatod úgy, ahogy van. Ha nagyon sok közel állóképed van (kevés mozgás, fix háttér), akkor az első részben belőhetsz kb 30/5/30-at, ha sok a változás a képeken, akkor meg inkább 10/1/20-at (ez a default).

    Az advanced optionsban a következőket érdemes állítani:
    Motion Search Precision: Sok állókép (pl versmondó verseny) 3 - medium; Normál felvétel (pl színházi előadás, vagy szülinapi zsúr) 4 - High; Sok/gyors mozgás (pl karate, vagy jazz balett bemutató, autóverseny, bungie jumping, autós üldözés:D, etc) 6 - Ultra-High.
    VHQ Mode: az alapértelmezett (1 - Mode decision) általában jó, ha blokkosodást látsz a hirtelen mozgásoknál, akkor emeld a bitrátát, ha elmosódást, akkor a Motion Search Precisiont, ha az már 6-oson van akkor ezt 4 - Wide Search-re.
    Use Chroma Motion: ha kevés a mozgá, akkor kapcsold ki (pl versmondó verseny), egyébbként maradjon bekapcsolva.
    Turbo: Ha a Use Chroma... -t kikapcsoltad, akkor ezt akár be is kapcsolhatod. Annyit csinál, hogy a mozgás érzékelését még jobban lebutítja a nem teljes képkockákra.
    Frame Drop Ratio: hagyd 0-n.
    Maximum I-frame Intervall: A teljes kockák max távolsága. Amikor seekelsz, akkor csak teljes kockára tudsz ugrani a legtöbb lejátszóban, tehát, ha másodperc pontos állóképeket akarsz akkor vedd le 25-30-ra (framrate függgvényében), de ne feljtsd el, hogy erősen tudja rontani a minőségét, ha túl kicsire veszed. 300 fölé ne állítsd, mert egy csomó lejátszó háklis rá.

    Cartoon Mode: nem a szín infók alapján keresi a mozgást, hanem a határoló vonalak alapján, rajzolt/renderelt anyagnál (rajzfil/anime/szerkesztett felirat/demóanyag) van értelme használni, ezekre elég kicsi az esély kameránál, tehát maradjon kikapcsolva.

    A Quantization fület hagyd úgy ahogy van, azt a tömörítési profil alapján már belőtte a rendszer, ha nagyon elállítod, akkor bizonyos esetekben nem lesz lejátszható a film.

    A debug fülön a Print Debug Info... legyen kikapcsolva (kivéve, ha debugolni akarod a rendszert), mert komolyan képes lassítani a kódolást, a Display Encoding... meg maradthat bekapcsolva, így legalább látod, hogy merre jársz (ha kikapcsolod, az sem baj, mert a Virtual Dub, úgy is kijelzi.

    Végül a decoder optionsban megadhatod, hogy visszajátszákor milyen opciókat kapcsoljon be a codec-ben a filmed, a Deblocking-ot mindenképpen érdemes bekapcsolni, és a film effect sem szokott ártani, viszont így nagyobb a gépigénye a visszajátszásnak (annyira nem kell tőle megilyedi, az asztali lejátszók helyből figyelmen kívül hagyják azt ami sok nekik, pc-n meg lejátszáskor úgyis ki tudod kapcsolni).

    Ha ezek után még mindig nem vagy megelégedve a minőséggel, akkor a fenti paramétereket akár zónánként is beállíthatod külön-külön, új zónákat középen az add gombal tudsz felvenni, de ezt már csak tényleg fanatikusoknak rakták oda.

    Ha nem gond DivX-re nem írom le külön, mert az opciók ott is hasonlóak és ez alapján azért be lehet állítani azt is:D

    Remélem használható lett, ha meg nem, akkor MS filózófia rulez, ha már jó nem lehet, akkor legalább legyen nagy:DDD

    [Szerkesztve]

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

  • adam520

    tag

    válasz HSNet #5 üzenetére

    Ez nem semmi!

    Köszönöm! Már ki is másoltam az írásodat magamnak.
    Ez az ami kell az embernek, nem a filozofálgatás meg a mellébeszélés, hanem a konkrét információk, tapasztalatok.

    Közben már előrébb haladtam a dologban, bár a Pinnacle Studio 9.3-ban Divx 5.2.1-es coder-hez nem tudok kapcsiból mp3-mat tömöríteni, és a Twopass-First pass beállításál a start után minden jel arra mutat hogy csinálja a dolgát (Makeing process.... / Create AVI File.... ) a vinyó nem dolgozik, a kis csíkocska meg nem akar elindúlni útjára. Ezért 1 pass-ost tömörítettem, és azt is kénytelen voltam De-interlaced-ba mert másként szálkás volt a végeredmény. De még sok gyakorlás áll elöttem.

    Most egy 53 másodperces Divx avi ami lakásban van felvéve fele mozgás fele ''álló'', 29 790 KB-ot foglal és mp3 a hangja.
    Remélem ez már nem rossz így amatör szinten.

    Dr.Adam520

  • slash

    csendes tag

    Szerintem pedig igenis jó az mpeg2! Egy nagy felbontású divx folyamatos lejátszásához igazi erőmű kell, ez biztos. Amire szükséged van: TMPEG Encoder. Ez a program képes bármilyen videóból vcd,svcd,dvd-hez előkészített mpeg-et készíteni. Nagyon egyszerűen kezelhető. Segítségképpen persze nézd meg a doom9.hu-n a tutorialt hozzá, mert van egy pár beállítása az mpeg2-es kódolónak, de mondjuk én eddig nem baráltam belük. Ugyanúgy van itt is multipass, ami rohadt lassú, viszont van cbr üzemmódja, ami folyamatos bitráta mellett kódol. Mikor egy kb 100 perces filmet konvertálok, az kb 3,5-4 óra alatt lesz kész 720*576-os felbontásban. Szerintem szedjél le a netről valami jó minőségű dvd filmet, hogy lásd, mire is képes 4,5 gigán az mpeg2. A hangot szintén mpeg-be kódolja, ennek pedig van vbr és cbr módja, és mindkettőnél változtatható a bitráta, egyáltalán nem foglal sokat. Ja és a varázsló megbecsüli, hogy a beállításaid mellett mennyit foglal majd a lemezen az anyag és ezen interaktívan változtatni is lehet.

    Ha ez kész, akkor kell az ifoedit nevű progi. Ebben beloadolod a kész videót és audiót, nyomsz egy ok-ot, eltelik kb 15 perc és létrehozza a dvd-s struktúrát, feldarabolja, tehát elkészíti az egészet úgy, hogy neked csak ki kelljen írni. Semmi felesleges klikkelgetés, csak a legszükségesebbek. Szerintem próbáld ki!!!

  • dabadab

    titán

    válasz slash #7 üzenetére

    ''Egy nagy felbontású divx folyamatos lejátszásához igazi erőmű kell, ez biztos.''

    DivX 5.0, 720*576, 1600 kbit/s, mindez egy PII 500-on kb 25% procit evett. Eromu, az :)

    Az MPEG2-t meg mindenki ismeri a DVD-krol, azonos bitrate-en sehol sincs az MPEG4-hez kepest.

    DRM is theft

  • Raymond

    félisten

    válasz dabadab #8 üzenetére

    Pontosan :)

    Es meg egy aprosag - a Cinemacraft MPEG Encoder a foldbe dongoli a TMPEG-et sebesseg es minoseg teren (SZVSZ).

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • adam520

    tag

    Na emberek!

    Kezdünk eljutni a másik részéhez a dolognak.
    Azt írta valaki még az elején, hogy mindegy milyen Codec van a gépen, csak tudja azt amire nekem szükségem van.
    Na azt már tudhatjátok mire van szükségem, de milyen Codec Pack kell nekem?
    Van már:
    -Divx pro 5.2.1 (az a Divx.com-ról)
    -K-Lite 2.34 Full
    -Morgan M-JPEG

    Ennyi!

    Ami a gondom, hogy nem tudok egyből a Divx mellé PCM-en kívűl semmilyen hangot se tömöríteni, akár 1-menetes akár többmenetesen kódolok. Mind a PinnacleStudio mind a VirtualDub hibaüzenetet ad, vagy rosszabb esetben kipurcan. Ami érdekes, hogy volt amikor tudtam de ez most mindegy.
    Tuti, hogy a Codec-el van a baj.

    Tapasztaltak ti mit használtok???

    Dr.Adam520

  • HSNet

    aktív tag

    válasz adam520 #10 üzenetére

    Na azt már tudhatjátok mire van szükségem, de milyen Codec Pack kell nekem?
    Ha jót akarsz magadnak, akkor semmilyen. Leszedsz egy G-Spot-ot, Felteszed a DivX-XVID párost, meg amit még esetleg használni akarsz (pl DirectVobSub, OGG, stb), és ha valamit ezek után nem tudsz lejátszani, akkor G-Spot megmondja, hogy mire van még szükséged. Azt leszeded pl dvd.box.sk-ról, és máris minden rendben. A codec packok általában többet ártanak, mint használnak.

    Ami a gondom, hogy nem tudok egyből a Divx mellé PCM-en kívűl semmilyen hangot se tömöríteni,...
    Ilyen gondom nekem is volt régebben, csak nem kaptam rá hibaüzenetet, aztán elmúlt. Az okát nem tudom, de én úgy hidaltam át, hogy kiszámoltam a video bitrate-et kódoltam a video stream-et PCM hanggal, majd kódoltam a filmet újra, Video Direct Stream Copy-n, hang ogg-ba (mp3-ba). Amikor a hangot kódolod, az már kellően gyorsan megy (nálam XP 2400+-szal a HDD-k voltak a szűk keresztmetszet neki:) )

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

  • oregcsóka

    őstag

    válasz HSNet #5 üzenetére

    Hát ez nagyon király leírás, köszönjük szépen! /csak azért írok, hogy bent legyen a kedvencekben.../
    És nagyon boldog karácsonyt kívánok mindannyiótoknak!
    Üdv: oregcsoka :)

    ''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

  • vtechun

    veterán

    válasz adam520 #1 üzenetére

    (bit/(pixel*frame))>=0,25 akkor már elég jó minőséget kapcs divx-el ill. xviddel...

    tehat masodpercenkent mondjuk 1500 kbit, a film 25 frame/sec-es, és 720*576-os akkor az eredmény : 0,15 tehat nem eleg, de 2500 kbit/sec mar eleg lenne hozza vagy több kbit/sec... ez megbizható mértékegység, vagymi...

Új hozzászólás Aktív témák