Új hozzászólás Aktív témák

  • dukola

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni sub láda építéséhez. A hangrendszer mély tartományát szeretném fejleszteni. A helyzet elég kacifántos, de nagyon igyekeztem előre olvasni és gondolkozni, mielőtt a segítségeteket kérem. Nem vagyok profi a témában, de nagyon igyekszem. Lehet, hogy a szokásostól eltérő dolgokat eszeltem ki, de ne vegyétek ezt rossz néven, ne nevessetek ki ezért.

    Tehát

    A TV alatti szekrény helyét kaptam meg az asszonytól, hogy építsek ide, amit akarok. Mélyládának nincs máshol hely a nappaliban, csak ide rakhatom. Igazából egy tölcséres mélysugárzót szerettem volna ide, de annak a tervezése meghaladta a képességeimet. Ezért a bass-reflex láda mellett tettem le a voksomat. A doboz alakjának a következőnek KELL lennie:

    szélesség: 180cm
    mélység: 45cm
    magasság: 42 cm
    + alul 8cm lábazat.

    Ez elég hülye alak a piacon lévő ládákhoz képest, tudom, de ez van. Legalább van benne kihívás.
    Sokat olvasgattam a témában, és elég sok extrém megoldást is láttam. Ezek a következők voltak:

    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell egyenesnek lennie, lehet benne ív is.
    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell a dobozban lennie, lehet kívül is.
    - Több reflexcsövet is lehet használni.

    Ez mind bekerült ebbe a projektbe, de mielőtt időt és pénzt ölnék bele, szeretném, ha véleményeznétek.

    A kiszemelt hangszóró a JBL CS 1214 lenne. Idemásolom az adatlapról a paramétereit. Ha lennétek olyan szívesek és leellenőriznétek, mondjuk a Win Isd-vel, azt nagyon megköszönném. Én is azt használtam.

    VOICE-COIL DC RESISTANCE: REVC (OHMS) . . . . . . . 3.6
    VOICE-COIL INDUCTANCE @ 1 KHZ: LEVC (MH) . . . . . . . 2.57
    DRIVER RADIATING AREA: SD (IN2) . . . . . . . . . 85.4
    SD (M2) . . . . . . . 551.00
    MOTOR FORCE FACTOR: BL (TM) . . . . . . . . 14.08
    COMPLIANCE VOLUME: VAS (FT3) . . . . . . . . . 2.7
    VAS (LITERS) . . . . . . 76.7
    SUSPENSION COMPLIANCE: CMS (µM/N) . . . . 177.00
    MOVING MASS, AIR LOAD: MMS (GRAMS). . . . 179.00
    MOVING MASS, DIAPHRAGM: MMD (GRAMS) . . . 171.00
    FREE-AIR RESONANCE: FS (HZ) . . . . . . . . 28.00
    MECHANICAL Q: QMS . . . . . . . . . . . 8.85
    ELECTRICAL Q: QES . . . . . . . . . . . 0.57
    TOTAL Q: QTS . . . . . . . . . . . . 0.54
    MAGNETIC-GAP HEIGHT: HAG (IN) . . . . . . . . 0.307
    HAG (MM) . . . . . . . . . 7.8
    VOICE-COIL HEIGHT: HVC (IN) . . . . . . . . . 1.26
    HVC (MM) . . . . . . . . . 32
    MAXIMUM EXCURSION: XMAX (IN) . . . . . . . . 0.48
    XMAX (MM) . . . . . . . 12.1

    Mondjuk van az adatokban pár hiba, mert pl az SD az 551 cm2 és nem m2, de mindegy. Én csak ezt szúrtam ki.

    Alapanyagnak csak famintás laminált bútorlap jöhet szóba, hogy passzoljon a többi szekrényhez. Mivel azt olvastam, hogy igazán az MDF lap lenne a legjobb, arra gondoltam, hogy duplafalú lenne a láda, belül MDF, kívül laminált faforgácslap. Így több mint 3,5cm lenne a falvastagság, amit persze merevíteni is kéne.

    Három dobozváltozatot gondoltam el. Készítettem hozzá 3D-s terveket is, ezt 3D-s pdf-be mentettem ki. A doboztetőket és az előlapokat félig áttetszőnek állítottam be. Az egyszerűség kedvéért a 3D-ben csak egyszeres falvastagság szerepel. Igazából az elvekre vagyok kíváncsi, hogy valamelyik megoldás elfogadható-e a hozzáértők szerint.

    [link]

    Remélem a link sikerült. A fájlt le kell menteni és pl. Acrobat Readerrel megnyitni, azzal biztosan működik. Aktiválni kell a 3D-t, és akkor lehet forgatni-mozgatni-nagyítani.

    Ezen látszik, hogy az egyiknél a portokat a tényleges dobozon kívűl vezettem el, de a szükséges dobozméreten belül. A térfogat így persze sokkal kisebb lett. 8 csövet használtam, mert a WinIsd ezt adta ki. A csövek hossza egyforma, csak az alakjuk különböző, mindegyik két ívet tartalmaz. ("8 felül")
    A másik megoldásnál a csöveket belül vezettem, így nagyobb térfogat adódott, de a csövek legalább egyformák. ("8 belül")
    A harmadik megoldásnál a portok nem kör keresztmetszetűek, hanem téglalap alakúak. Ebből csak kettő van, és oldalra kerültek. ("2 oldalt")

    Ezeket WinIsd-vel szimuláltam, de nam vagyok 100%-ig biztos benne, hogy így jók. Figyeltem a levegősebességre a portokban, a maximális membránkitérésre és az egyenletes átvitelre.
    A csövek 63mm-es PVC csőből lennének, mert az olcsó, mindenféle hosszban kapható és azt olvastam, hogy ez is megfelelő.
    ("8 felül")
    [link]

    ("8 belül")
    [link]

    ("2 oldalt")
    [link]

    Az egész mappa egyben
    https://drive.google.com/open?id=1A1h33D1e9iY0Qb1SDJDN5B09k727c-zr

    Azt kérném tehát, hogy aki igazán ért a témához, nézze át az ötleteimet a WinIsd fájlok, és a PDF alapján, és adjon tanácsot, milyen irányba induljak tovább.

    Segítségeteket előre is megköszönöm. :R

    Üdv:
    DK

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák