Új hozzászólás Aktív témák

  • mr.nagy

    tag

    Az elementary OS kezdetekben csak egy desktoptéma-gyűjtemény és néhány alkalmazás volt Ubuntu-hoz, mára azonban - noha teljes mértékben kompatibilis maradt az Ubuntu hivatalos tárolóival és csomagjaival - már egy teljes értékű disztribúcióvá nőtte ki magát.

    Az utóbbi években a Linux közösség több új választási lehetőséget is kapott a legnépszerűbb terjesztőktől. A Gnome 3.xx megjelenésével szinte egy időben az Ubuntut terjesztő Canonical, bemutatta a Unity-t. Ám ezidáig egyik sem ért el akkora sikereket, mint a Gnome 2.xx verziói. A Unity megjelenésekor nagyon sokan nyergeltek át a Qt alapú KDE-re, szerényebb hardverrel rendelkezők pedig az Xfce-re. Ez a teljesen eltérő felhasználói hozzáállást igénylő grafikus felületnek "köszönhető". Nyilvánvaló volt, hogy valamit tenni kell a GTK 3 alapú felületek kezdeti népszerűtlensége ellen, így a Linux Mint csapata például a Cinnamon fejlesztésébe kezdett, amely a hagyományos (alul tálca, menüvel) asztali elrendezést hozta vissza a GTK3 eszközkészletet használó Gnome 3.xx alapjaira építve. Az Elementary OS fejlesztői másként gondolkodnak, ők inkább a Gnome 3.xx megjelenését, alapvető funkcióit és vizuális hatásait gondolták tovább, mégpedig a Cinnamon egyes képességeinek, lehetőségeinek beolvasztásával. Ennek eredménye az Elementary OS Luna, valamint az ezen kiadással debütáló Pantheon asztali környezet. Az elementary OS tehát Ubuntu alapokra épül, a jelenleg legfrissebb 0.2 Luna kiadás, az Ubuntu 12.04 LTS-re. Az eOS következő kiadása az Isis nevet viseli és majd a 14.04-es Ubuntu verzióra épülve érkezik.

    Az Elementary OS alkalmazásai

    Hasonlóan a Linux Mint fejlesztőihez, az Elementary OS mögött álló emberek is úgy gondolták, hogy a sajátos disztribúciót a már meglévő alkalmazásainak átdolgozásával teszik népszerűvé. Így jelen esetben a Nautilusból Pantheon Files lett, a Gnome Settings-panelből Switchboard. A hiedelmekkel ellentétben nem forkolták, hanem újraírták a Gnome hasonló alkalmazásait.

    Az Elementary OS-szal érkező alkalmazások:

    - Switchboard
    - Pantheon Files
    - Pantheon Terminal
    - Scratch
    - Maya
    - Noise
    - Geary Mail
    - Midori (webböngésző)

    Telepítés

    Az elementary OS-t úgy tervezték, hogy minden viszonylag új 32- vagy 64-bites asztali számítógépen vagy laptopon használható legyen. Ha még nem tette volna meg le kell töltenie az elementary OS lemezképet weboldalukról. Ez egy ISO képfájl ami tartalmazza a rendszerindítót. A képfájl kiírásához szüksége lesz egy írható CD/DVD vagy USB meghajtóra.
    Az elementary OS jelenleg két processzor architektúrára épül 32- és 64-bitesre. Amiben 64-bites processzor van, akkor válassza a 64-bites verziót. Ha a számítógép régebbi, vagy nem tudja milyen típusú processzor van benne, válassza a 32-bites verziót. (A 64-bites processzorok is képesek futtatni ezt a verziót.)

    http://elementaryos.org/

    Minimális rendszerkövetelmények:

    1 GHz x86 vagy amd64 processzor
    512 MB rendszermemória (RAM)
    5 GB szabad lemezterület
    CD/DVD meghajtó

    Ajánlott rendszerkövetelmények:

    1 GHz x86 vagy amd64 processzor
    1 GB rendszermemória (RAM)
    15 GB szabad lemezterület
    CD/DVD és USB meghajtó
    internet hozzáférés

    Az elementary OS ígéret címszavakban: közösségalapú, nyílt és transzparens fejlesztés, gyönyörű és használható, modern számítástechnika, gyors, szolgáltatásteljes, teljes mértékben hozzáférhető, biztonságos, 100 százalékban szabad és ingyenes.

    HMNote10Pro

Új hozzászólás Aktív témák