Új hozzászólás Aktív témák

  • daninet

    veterán

    válasz L4mie #50 üzenetére

    -szét kell szedni a modellt darabokra, próbáljátok az egyes darabokat 400mb alatt tartani. gépészetnél általában a vizszintes bontás a logikus, a tervlapok is ez szerint készülnek.
    -5-8 embernél több ne dolgozzon egy időben egy modellen, a hálózat sebességétől függően ez sokat lassit, ha interneten keresztül csatlakozik akár egy ember az mindent hazavághat, nem szabad, hogy bottleneck legyen a rendszerben
    -döntsetek a worksetekről, az egyes rendszerek és épület szárnyai kerüljenek külön worksetre. a munkához nem használt workset legyen zárva. ugyanez igaz a linkekre is
    -ha nem használjátok a revit flow számitásait kapcsold ki a system type propertiesnél, ezzel is kevesebbet számoljon
    -tartsátok a warning-ok számát olyan alacsonyan ahogy csak lehet, főleg a kritikus hibákat javitsátok
    -hetente nyissátok meg auditálva a modellt detacholva és mentsetek rá az eredeti modellre a szerveren. Ez kipucolja az összes temp könyvtárat, a tárolt fájlok mérete leesik akár párszáz megával. értelemszerűen akkor lehet ha senki nem dolgozik
    -a sok sheet terheli a modellt, sok cégnél a sheet külön fájlban van, mivel azokon külön emberek dolgoznak
    -purge mindent.. tudom, a gépészek szeretik a választék miatt a family-ket a fájlban tartani de ezt ne
    -teszteljék a revit accelerator-t ha esetleg nem használjátok
    -teszteljétek lokálban is a tervet ha már nem javul a dolog. A revit szerver egy teljesen elhagyott rendszer, nulla fejlesztés történik rá. Nagyon sok a bug, a sebessége nem minden esetben kielégitő. A TOP10 épitészirodákból kb 8ban nem használják revit esetén a szervert mert egy sz@r

    nekünk van egy rendszerünk amiben csak a linkeléshez kipucolt modelleket használunk amiben nincs sheet, nézet, minden purge-olva van, linkek törölve vannak. Ez naponta többször frissül, rengeteget számit, ha nagy projekteken dolgoztok vannak erre a piacon már szoftverek fontoljátok meg a megvásárlást ha használhatatlan már a téma

    tömören ennyi :) kell egy bim manager/coordinátor

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • L4mie

    veterán

    válasz daninet #51 üzenetére

    huh! komplex :D de mindenképpen köszönjük!

    Bontásban már gondolkoztunk, sajnos nem tudtuk kivitelezni a rendszerek folytonossága miatt, de fel fogom vetni következő projektben.

    Maximum 4 en tudunk effektíve revitezni a cégnél, egy projekten eddig maximum 3 an dolgoztunk párhuzamosan. Külsős bedolgozás legfeljebb akkor volt amikor otthonról fejeztem be ezt azt, sajnos már mindenkinek 2016+ van, így nem tudtunk együtt dolgozni szerveren más szakággal....pedig ezért lett beállítva még 1 szerver, na sebaj én örülök, mert sokkal jobb mint a fileszerverre szinkronizálgatni. bottleneck-ről nem tudom micsoda, de utánajárok.

    -Worksetekre sablont már csináltam/tunk nagyon hasznosak a template állítgatásnál, korábban mindent filtereztünk :W :DDD

    -Flow számítást ki fogom kapcsolni, mert sokszor vezető tervező előre méretez, már kerestem hol lehet kikapcsolni, köszönöm!!!!

    -Ha nem is heti, de havi rendszerességgel új revízióként újra mentjük a központi file-t detach jó ötlet!! Rámentést nem csináljuk, mert jól jön a korábbi revízió, ha egyik kolléga sikeresen kitöröl egy magnyi kiállást :D /pont tegnap történt, észre se vette.../

    -Sheet! ohh na erre nem is gondoltam, nem tudom meg tudjuk-e oldani, előző projektben volt vagy 250 sheet :(

    -Purge! No WAY :D gépészek vagyunk szeretjük ha ott a 1/2" os gömbcsap meg a 2" os is :P
    Komolyra fordítva, komplex, paraméterezett családok gyártásával leálltam, iszonyat kínlódás tud lenni, kell egy új szerelvény, gép? sablon alapján gyorsan legyártom, így a fenti egy projektben benne van minden család minden mérettel probléma is enyhül, nem fog kitisztulni, mivel alap szerelvényből úgy is kell minden. De felvetem!

    -acceleratort használjuk, revitserver van beállítva, lehet nem jól használjuk, szinkronizáláskor segít ugye?

    Hát jó lenne egy coordinátor, de nem vagyunk mi akkorák, hogy egy embert rá tudjunk állítani :) Én abban látom a megoldást, hogy elhagyjuk a 2014 et és frissítünk, de 1. nincs rá jó pár milliója a cégnek 2. ez a előfizetős licensz eléggé trének tűnik :(

    Nagyon köszönöm a segítséget, tele van hasznos, jó dolgokkal :)

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • daninet

    veterán

    válasz L4mie #52 üzenetére

    A cső végére ahol kettébontod a modellt teszel egy csővéget, ha esetleg kell a flow számítás még beadhatod a cap-ben a bemenő flow-t is így lehet szétszedni a modellt.
    Duplázzátok meg a fájlt és fele-fele beletöröltök.
    A sebességet nagyon befolyásolják még a lehelyezett CAD fájlok, nagy méretű képek is, töröljetek minden CAD-et.

    Az autodesk árazási stratégiája egy taliga szarral egyenlő, azt gondolom már nem is kell mondani, hogy ezért a pénzért közel nulla fejlesztést kapsz. Pl naviswork feature list az elmúlt 2 évben üres (!!) de meg kell venned az új verziót, mert nem lehet revitből másképp exportálni. LoL

    [ Szerkesztve ]

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • L4mie

    veterán

    két nem teljes, de legalább valamilyen teszt CPU ill VGA Revit 2017 hez.

    VGA

    CPU

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • daninet

    veterán

    válasz L4mie #54 üzenetére

    ami gyanitható volt. hulladék erőforrás kezelés, a hyper threading kb semmit nem jelent hiába létezik már 15 éve, az a processzor nyert aminek egy magon magasabb az órajele. Pont olyan mint az autocad. Egy magon magas órajel, csókolom.

    Az egész szoftvert kukázniuk kellene és semmiből ujrairni. Autodesknek csak az megy, hogy összevásárolnak mindent de tényleges fejlesztést nem tudnak belerakni. Cégen belül még a DWG kezelés sincs normálisan megoldva, csupa szivás bármit behúzni CAD-ből.

    Ehhez képest ott egy hasonlóan nagy cég mint az Adobe ahol érdekes módon minden megy mindennel, minden szoftver kezel mindenféle formátumot, minden kezelőfelület egységes.

    Ha nem monopolizálták volna a piacot bizonyos országokban már rég tönkrementek volna.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • DimPiit

    újonc

    20 év ArchiCAD után, most Reviteznünk (is) kell. Megbízó Closed BIM és natív Revit file-t kíván. Érdekes lesz az átállás..... :F

    BIM a cimBIM.

  • daninet

    veterán

    válasz DimPiit #56 üzenetére

    én 12 év archicad után most 50-50% dolgozok revittel és archicaddel. Eleinte kicsit fájdalmas az átállás de 1-2 hónap alatt bele lehet jönni.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    Sziasztok!

    Revit 2018-ban vasbeton szerkezet modellezésénél, az egyik födémemen ha kijelölöm megjelennek kék sarok fogópontok a széleken és áttörések körül is. A többi födémen ilyet nem látok.

    Mit csináltam másképp hogy ez megjelent? Egyáltalán mire funkcionál?

    Köszi

  • daninet

    veterán

    válasz solyomsherif #58 üzenetére

    az az analitikus szerkezet. kitörölheted vagy elrejtheted a view template-ben

    további infó [link]

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • L4mie

    veterán

    Urak, mik a tapasztalatok a 2018-al?
    Használja már a gép erőforrásait normál szerkesztésnél vagy még mindig az egy mag minél magasabb GHz a mértékadó?

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • daninet

    veterán

    válasz L4mie #60 üzenetére

    mi használjuk, sok különbséget nem érzek. Van dynamo player meg global parameter az miatt megéri.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    Sziasztok!

    Archicad-del való kapcsolathoz van jobb megoldás az IFC-nél? Borzasztó nehézkes...
    Tekla nagyon jól kezeli az IFC-t, nem értem a Revit miért nem képes erre. :F

  • L4mie

    veterán

    válasz solyomsherif #62 üzenetére

    Sajnos mi még nem találtunk jobb megoldást mint az ifc...bár mi 2014 el dolgozunk.

    Graphisoft adott ki revit addont az ifc-khez, azokkal némileg jobb a dolog.

    daninet: van már 2019 is. :K

    [ Szerkesztve ]

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • daninet

    veterán

    válasz solyomsherif #62 üzenetére

    21től linkelhető revit fájl archicadbe és tud rvt fájlokat menteni :) [link]

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • L4mie

    veterán

    válasz daninet #64 üzenetére

    Akkor akinek már 21-es archicade van az tud nekünk adni mondjuk 2014 es rvt-t?Vagy csak a modernebb reviteket támogatják?
    az nagyon jó lenne.

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • daninet

    veterán

    válasz L4mie #65 üzenetére

    asszem 2018as verziót ment

    mi próbáltuk, szép modellt ment, tárgyakat családokká alakitja. igaz, mindennek gépi neve lesz (family1,family2) de használható

    van graphisoftnak ifc pluginja revithez. azt próbáltátok?

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • L4mie

    veterán

    válasz daninet #66 üzenetére

    igen, különösebben nem jobb mint a gyári, de legalább a rasztereket nem dobálja össze vissza átalakítás után :)
    Mostanában mindig födémmentes ifc-ket kapunk szegény építészek nem tudják hol lehet a gond.
    Korábban átjöttek a födémek. Megoldás: mostanában 2-3 ifcben kapunk épületet, így legalább látunk födémeket is....ciki volt amikor a szerkesztő végigment a légtechnikával a födémben mert álmennyezetnek tűnt.
    Ezért is örültem, annak amit mondtál....kéne már szoftvert fejleszteni, de nagyon drága az éves bérlet.

    Arról hallottatok, hogy lehet majd lesz valami EU-s BIM pályázat? Nemrég hallottam valami ilyesmit pedzegetni valakit telefonon, de nem tudok semmit, mondjuk kormányalapítás után nem hiszem, hogy kapásból indulna egy-egy ilyen, de lehetne pályázni!
    Én rábeszélném a főnököt mert pár dologban nagyon gyér a 2014.

    [ Szerkesztve ]

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • solyomsherif

    csendes tag

    Sziasztok!

    Fal nézet készítésére van egyszerűbb megoldás mint a metszősík felvétele? Vasalási terv készítéséhez lenne rá szükségem. Arra gondolok hogy adott egy vasbeton fal, van egy konszignációja, és adott konszignációjú falról készülhetne egy automatikus falnézet.... de ilyen lehetőséget nem találok.

    Köszi, Üdv

  • daninet

    veterán

    válasz solyomsherif #68 üzenetére

    Dynamoval tudod megoldani, hogy metszeteket hozol létre a falak előtt. Nem tudod berakni konszignációba.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz daninet #69 üzenetére

    Köszi a tippet, de sajnos a dynamo-t nem használtam még. Marad a kézi módszer.

  • sba1980

    újonc

    Üdv Mindnekinek!

    Klassz a fórum, ha nem gond becsatlakozok én is :).
    5 évig Microstation Venturis/Tricad -ben terveztem HKLS/HVAC-t 3D-ben. Imádtam :)!
    Úgy hozta az élet, hogy elsodródtam 1-2 éve ettől a műfajtól, de a szívem visszahúz, pár hónapja elkezdtem nézelődni a területen és baromira érdekel a Revit (igaz az angolom gyengus, de ez nem akadály :) ).
    Látom van olyan gépész kolléga aki napi szinten benne dolgozik itt a fórumon, ki, hogyan került kapcsolatba a Revittel?
    Szép napot mindenkinek! :)
    SBA

  • daninet

    veterán

    válasz sba1980 #71 üzenetére

    Nem vagyok gepesz, epitesz vagyok, de szerintem mindenki ugyanugy kerul vele kapcsolatba. Kap egy munkat ahol hasznalni kell :)
    En azota elsodrodtam kicsit epiteszettol mostmar inkabb bim management iranyaba.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • sba1980

    újonc

    válasz daninet #72 üzenetére

    Hehe :) , jogos, hülye kérdés volt a hogyan került kapcsolatba a Revittel szöveg :), persze, hogy munka kapcsán kerül az ember ilyesmivel kapcsolatba :).
    A kérdésem inkább az lenne, hogy melyik épületgépész cégek azok akik tolják gőzerővel a Revit vonalat? Illetve van e itt olyan épületgépész aki evvel dolgozik napi szinten? Egy kollégát láttam aki írt ide és épületgépész, de hol vannak a többiek? :)

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz sba1980 #73 üzenetére

    Szia! Én statikusként (tartószerkezet tervezőként) használom. Úgy vettem észre itthon még nem terjedt el annyira a program. Az építészek is nehezen állnak át a jól elterjedt és nagy gyakorlattal használt ArchiCadről. Lehet hogy azon a vonalon várják a BIM erősödését, de ahhoz a szakágak felé is nyitni kéne a programnak, amit nem nagyon látok.

  • daninet

    veterán

    válasz solyomsherif #74 üzenetére

    Archicad mas teszta. Jelen allapot szerint ha egy epitesz iroda csak epiteszekkel dolgozik az egy sokkal jobb megoldas minden teren. Sokkal konnyebb jot csinalni benne kevesebb szenvedessel.
    Abban a pillanatban, hogy egy helyisegben tobb szakagnak ossze kell dolgozni kezdodnek a problemak a szoftverek elteresebol. Lehet ezt csurni csavarni open bim meg hasonlok, de az output szar lesz. Mintha ugyanazon terveket 3 kulon iroda csinalta volna.
    Ezt tudja Grapisoft is, a kov verzioban mar lesz analitikus szerkezet es szerintem a MEP modeler is meg lesz ujitva.

    Jelenleg az igazi multi discipline megoldast csak Revit kinalja, de az igazsag az, hogy nullarol feltelepitve egy hasznalhatatlan program. Gyakorlatilag ha nem olsz bele idot es energiat, hogy osszerakd a family library-t es a szukseges plugineket sehova nem haladsz. Ugyanezen okbol egy kis meretu irodaba is kell egy Revit Jedi aki ezekkel tud segiteni. Revit mint egyeduli megoldas igy uralja a piacot, de a lenyegen nem valtoztat, rengeteg a problema a szoftverrel, a fejlesztes sehova nem halad, bug-okat alig javitjak stb.

    Ez egy orok tema, a legnagyobb gond, hogy mindenki ugy ir rola, hogy vagy ezt vagy azt a szoftvert ismeri, de mindkettot nem (szerintem te is csak revitet hasznaltal ha jol sejtem).
    Autodesk egyetlen szerencseje, hogy autocad utan behuztak az embereket, es a valtas nagyon nehez annak aki megszokta. Egy generacionak ki kell oregedni ahhoz, hogy a dolog visszausson.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz daninet #75 üzenetére

    Nem jól sejted, nem csak Revittel dolgoztam. 2001-ben az Archcad volt az első CAD szoftver amit megismertem. 10 éve már nem dolgozom vele, csak követem a verziókat hogy merre halad.
    Statikusok itthon elsősorban Allplant, Teklát, Consteelt használnak, továbbá számtalan Autocad-re épülő modult. Rengeteget dolgoztam Autocad-re épülő programokkal, Allplannal kevesebbet, Teklával csak ismerkedtem. Az Allplan rettentő népszerű itthon, de engem nem győzött meg.

    Én abban látom az egyik kulcsot, hogy a szakágak közötti kommunikáció dwg-n megy. Ha az építész és a fő szakágak közt meg is valósul a közös szoftver, van számtalan kis tervező (geodézia, közmű, spinkler, konyha, kert stb stb), akik mind csak dwg képesek. Archicad azt kezeli ez Ok, de ha én statikusként olyan platformra teszem le a voksom, ami úgy kezeli a dwg-t akár egy pdf-et akkor rengeteget szívok.
    A másik kulcs, ha nekem van szükségem hirtelen alvállalkozóra, akkor olyan programmal dolgozzak ami használható dwg-ket állít elő, mert akkor gyorsan találok magam mellé alvállalkozót.
    Archicad által exportált dwg pl nem ilyen...

    Részemről örömmel váltanék egy fejlett Archicad-re, de az én szakmámat jelenleg nagyon nem elégíti ki. Tudom rengeteg modul van rá, de nehogy már folyton mindent pluszba meg kelljen vennem. Legalább a szakmám alapjai legyenek belezsúfolva egy szoftverbe.

    + mi még végeselem programot is használunk. Az AxisVM beimportálja az említett szoftverek mindegyikét, de VEM programból is rengeteg van. Ne is gondoljunk bele merre ágazik tovább ez a történet.

  • daninet

    veterán

    válasz solyomsherif #76 üzenetére

    háát.... a revit által exportált dwg nagyon rossz, archicad ezt sokkal jobban abszolválja. problémák az alábbiak revitnél, ezekkel napi szinten szivok:
    -Nem kezeli a draw order-t, bármilyen surface fill felül lesz és kitakar mindent
    -A pcp fájl amit a dwg mellé rak nem ugyanazokat a szineket és tollvastagságokat adja vissza, a rajz ugyanabban a minőségben nem reprodukálható
    -blokkositja a linkeket, a blokkokat layer 0-ra rakja, a by layer stb opciót nem tudja blokkon belül beállitani
    -nem lehet blokkok nélkül exportálni, manuálisan kell explode-olni
    -nem tudod familyket blokkokba rakni, minden szét lesz vonalra robbantva
    -vonaltipusok nem ugyanolyanok export után
    -a kitöltések nem asszociáltak, egy nagyobb kitöltést (3-4000m2) ha kijelölsz autocad-ben lefagy a programod

    van még jópár bajom vele de nem emlékszem már...

    importálási gondok:
    -blokkok belső origója miatt a lehelyezett CAD elrepül a francba, mindent folyton explode-olni kell ha be akarod rakni
    -nem kezeli a draw order-t, helyette e layerek létrehozásának sorrendje szerint rajzolja ki az elemeket (!!)
    -az automatikus unit felismerés kb mindig inch-et állit be, manuálisan kell kiválasztani
    -ha nem linkeled hanem lehelyezed telehányja a revit fájlodat szeméttel. Üres fájlokba helyezzük le a dwg-t és azt linkeljük
    -csak törölni tudsz layereket elrejteni nem
    -revitben nincs polyline, egy sima telekhatárt sem tudsz kijelölni, egy szétrobbantott CAD azonnal egy rakás egymást fedő vonalak hibát csinál, ugyanezen okból nem tudsz polyline-t sem exportálni, mert nem létezik.

    ehhez is van még sok, nem emlékszem.

    Ugyanezen cég tulajdona a dwg mint formátum és más cégek jobban megoldják mint ők házon belül. :U

    A baj nem az, hogy vannak ilyen hibák, hanem, hogy 2009óta ezekről beszélnek a fórumokon az emberek.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz daninet #77 üzenetére

    Nagyon elgondolkodtató amit írtál. Ugyanis ezen vitázunk mindíg a kollégákkal hogy az egységes szoftverkörnyezet megvalósítható-e ha a szakágaknak teljesen mások az igényei és a prioritásai.

    Na most te azt mondod hogy az Archicad jó dwg-et exprtál. Én még nem találkoztam (itthon) olyan statikussal aki ne szidta volna az Archicad exportjait. Lehet a mi hibánk, hogy nem ültünk le az építészek mellé és beszéltük meg velük hogy mik legyenek a beállítások, de blokkok és wipeoutok egymásra zúdított halmaza, óriás file méretek, kezelhetetlen...
    Na de mások az igényeink. Mi egyszerű alaprajzokat meszeteket készítünk, és ilyenek isvárunk adatszolgáltatásba.
    - A draw order nálunk egyszerű. Sraffozás hátul, vonal, felirat elöl. Autocadben egy parancs az egész, persze plusz utómunka ha nem automatikusan így készül.
    - Az hogy vonalakból ál az egész engem is idegesít, legalább polyline-t készítene belőlük.
    - A vonaltípusok nekem nem voltak problémásak, de azt is meg kell jegyezni hogy a statikus terven olyan sok fajta vonal nincs. Ez se verte le a biztosítékot.
    - A pcp fájl-t kapásból törlöm mert színvezérelve exportálom a fóliákat. dwg-be eleve azért exportálok hogy szakágakkal, társtervezőkkel együtt tudjak dolgozni, ők autocadet használnak, alap a színvezérlés. Na de itt is az van, hogy nálunk fekete-fehér a végtermék. Nekem a vonalvastagságokra kell csak figyelnem, megjelenítet színekre nem.

    Ami pozítív az Archcad exportokhoz képest hogy kicsi kezelhető fájlokat kapok. Nyilván ha színes homlokzatok exportálnék nem így látnám.

    Ami engem idegesít:
    - a kótákat rendesen kótaként exportálja, de blokként is megjelenik a dwg blokkjai között. Az összes! Egyenként. Ezt nem lehet kikapcsolni?
    - elmetszett pilléreknek, gerendáknak nem tudom külön fóliára tenni a kontúrját és a kitöltését. Bár ezt is két parancs elintézni a kész dwg-ben, de még egy plusz utómunka.

    Mondjuk én csak 1,5 éve ismerkedem a programmal. Azt hittem hogy idővel megérkezik pl a polyline (ami nyilván nem egy nagy csoda), de abból amit írtál. Hát szomorú...

  • Sebaj Fóbiás

    aktív tag

    Sziasztok!

    :) WARNING! :) Előre szólok, abszolút laikusként valószínűleg elég fájdalmas kérdéseim lesznek, aki nehezebben viseli, inkább el se olvassa. :DDD Semmi közöm a tervezéshez elméleti, gyakorlati, szoftverhasználati szinten sem, alap dolgokkal, fogalmakkal sem vagyok tisztában, így meg még rákeresni, utánaolvasni is nehéz, ezért fordulok először hozzátok.

    Az az alapszitu, hogy egy Revit-ben készülő épületet (csak a szerkezetet, ajtók, gépészet, minden ilyesmi nélkül) 3D nyomtatunk, darabokban. Az épület egyes részleteit kapjuk meg rvt-ben, ahogy folyamatosan készül, ezt daraboljuk nyomtatható méretű részekre Revit-tel, amiből STL-t exportálunk, és ebből tud a nyomtatóknak geocode-ot (.gcode) csinálni a szeletelő program (Cura).

    A darabolás perpillanat úgy zajlik, hogy egy adott épületrészt megnyitunk, és a nyomtatókon kiférő részeken végigmegyünk egyesével úgy, hogy egy adott darabot meghagyva a többit kitöröljük, az aktuális darabot exportáljuk STL-be, aztán ugyan így a többivel is. Ez az esetek 98 százalékában működik is, probléma akkor van, ha egymásba metsző testekbe futunk bele, így a "belógó" rész mindkét darabban ott van és kinyomtatva nem tudjuk összeilleszteni a két darabot.

    A kérdésem az lenne, hogy van-e valami egyszerű de nagyszerű megoldás arra, hogy ezeket a részeket a darabolás előtt kipucoljuk a modellből Revit-ben?

    Érzem, hogy erre leginkább úgy lehet válaszolni, hogy "fú, @%$!#&, hol is kezdjem...", azt is hálásan fogadom, ha mondtok valami jó tutorial-t** az alapokhoz, hogy legközelebb értelmesebben tudjak kérdezni. :)

    ** vagy jobb esetben egy tutorial adott részét/fejezetét, hogy ha nem elengedhetetlen, akkor ne ott kelljen kezdenem, hogy hogy kell feltelepíteni, vonalat húzni, ablakot, lépcsőt rajzolni, stb.

    Köszi, köszi, köszi! Nyugtatót kinek vigyek? :D

    kép1 kép2 kép3

    [ Szerkesztve ]

    Két bolygó beszélget: - Te, képzeld, Homo Sapiensem van.. - Nem baj, ne piszkáld, elmúlik magától.

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz Sebaj Fóbiás #79 üzenetére

    Szia!

    Hogy közelebb kerüljünk a megoldáshoz egy-két dolgot jó lenne tudni. Milyen elemekből áll össze a modellnek ez a része? In-place family, esetleg egyszerű fal elemek? talán test modell?
    Próbáltam a kijelöléskor fent aktiválódó parancsokból ezt megfejteni de nem jöttem rá.

    Hát ez nagyon izgalmas feladatnak tűnik. Megkérdezem hátha nem titok, ez Magyarországon készül?

  • Sebaj Fóbiás

    aktív tag

    válasz solyomsherif #80 üzenetére

    Szia!

    In-place family, ahogy látom. Külön-külön tudnám is őket In-Place Editorral módosítani, de itt meg ugye nem tudok mindkettővel dolgozni, mert külön vannak. Próbáltam azt, hogy a tetején íves vágatú elemet kimásoltam, és a másik elemet editálva oda beillesztettem mellé (eredetivel azonos pozícióba) egy másolatot belőle, gondolván, hogy így majd ezzel az ideiglenes másolattal le tudom "Cut-olni" azt a kis hátomszög alapú kinyúlást, de persze nem ilyen egyszerű :D Nem is tudom hogy sikerült odamásolnom (valószínűleg nem oda másoltam), mert újra próbálva már hibát dob, hogy "Can't copy between ..".

    Meg lehet azt valahogy csinálni, hogy ezeket az elemeket egy adott Family Instance-ekből önálló testekké alakítsuk át? Véglegesítve az Extrusion-öket, meg ilyesmi. Anno flash-ben asszem break-link néven futott ez az "önállósítás". Mivel ezekkel a fileokkal nem fog senki tovább dolgozni, talán valami ilyesmi megoldás lenne a legkézenfekvőbb.

    Hű, ez a nyelvezet már nekem is fáj, inkább OFF-ba teszem. :)

    u.i.: Igen, Magyarország.

    Két bolygó beszélget: - Te, képzeld, Homo Sapiensem van.. - Nem baj, ne piszkáld, elmúlik magától.

  • L4mie

    veterán

    válasz Sebaj Fóbiás #81 üzenetére

    Hali,
    Ha family-ket kaptok akkor a join nem oldja meg a problémát?
    mert ha projektben kapnátok akkor az necces, de, ha family akkor talán egyszerűbb a dolgok megoldása.

    ahogy nézem főleg kohúzással appeláltok.

    [ Szerkesztve ]

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz Sebaj Fóbiás #81 üzenetére

    Kijelölöd az elemet és fent a szalag menün a Create csoportban a Create part ikonra kattintasz. Ez réteges szerkezeteknél elvileg külön kezelhetővé alakítja a rétegeket, de falaknál én nem boldogultam vele. Az extrusionok ilyenkor például eltűnnek... Nem tudom a te esetedben mi fog történni, talán alkotóira bontja, és talán szerkeszthetők lesznek.

    Off: Nekem az egész olyasmi mint régen az Archicadben a falak csatlakozása. Ha bizonyos szögtartományban találkoztak falak akkor csinált ilyen túlhúzáskat, néha kivágásokat. Anno sajnos ezt nem lehetett megoldani ez egyszerű program hiba volt, ezeket a program fejlődésével megszüntették.

    Revitben a modify fülön a geometry alatt van egy wall join ikon. Az bénán találkozó falak esetén elkezdi felkínálni a csatlakoztatási lehetőségeket, és jó esetben megtaláljuk a nekünk megfelelőt. Ugyan ezt meg lehet csinálni gerendákkal, oszlopokkal. Naív kérdés, de nem kínál fel ott valami lehetőséget a csatlakozások variálására?

  • Nisida

    aktív tag

    Hello!

    Eladóvá vált egy 1 éves A0-ás terv / "poszter" nyomtatonk és ha valakit érdekelhet az inkább itt van így ha nem probléma beraknám ide:

    https://hardverapro.hu/apro/1_eves_makulatlan_keveset_ment_canon_ipf_770_a0-as/hsz_1-50.html

    Ha bármilyen kérdés van nyugodtan keresetek.

    "Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

  • Sebaj Fóbiás

    aktív tag

    (#82) L4mie & (#83) solyomsherif

    Köszönöm a tippeket, rajta vagyok, csak nagyon elviszi más az időmet. A hogyan nem működik listával most nem is fárasztanék senkit, majd jövök, ha tudtam vele érdemben foglalkozni. Köszönöm előre is és még egyszer utólag is! :R

    Két bolygó beszélget: - Te, képzeld, Homo Sapiensem van.. - Nem baj, ne piszkáld, elmúlik magától.

  • Lien

    tag

    válasz sba1980 #73 üzenetére

    Van olyan cég Budapesten, akiknél 1 cégen belüli dolgozók, építészek, építősök, gépészek, elektromosok, sprinkleresek, közművesek 95%-ban Revitben dolgoznak. Egyelőre csak 1 ilyen van.
    Épületgépészetben is van 2-3 cég akik használják de nem napi szinten hanem csak akkor ha a megrendelő abban kéri a munkát. Illetve ezeknél a cégeknél is 1-2 gépen van meg a program.

  • daninet

    veterán

    válasz Lien #86 üzenetére

    A valóság ennél árnyaltabb. Épitészek szinte mindenhol archicad-el dolgoznak. BIM managerként ez Mo.-n a szent grál, oldd meg a jó workflow-t AC és Revit között. Ami egyébként baromi nehéz mert minden 2D információt elvesztesz a model átvitelénél, a gépészek pedig ugye azt szokták meg, hogy bedobják xref-nek háttérbe az összerakott épitésztervet és nincs dolguk a grafikai gondokkal a saját elemeiken kivül.
    Erre vannak megoldások, de nyilván nem egy seamless dolog.

    Amugy nem tudom hibáztatni őket, most egy olyan épitészirodában dolgozom külföldön ahol minden revit alapú, kivéve a tervezés, mert ahhoz szar a revit. Túl kötött. Sketchup-ban dolgoznak a koncepció fázisban, aztán ha megvan a forma elkezdik felrajzolni revitben a csatlósok :D

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • Lien

    tag

    válasz daninet #87 üzenetére

    Én most próbálom átrágni azt, hogy ha egy archicades fájlt küldenek a lehető legjobban tudjak benne revitben dolgozni. Nem egyszerű, de a gépészethez csak az építész alap kell, de ahhoz képest, hogy autodesken megy az exportált fájl nem éppen a legjobbak az elemek, és igen, vannak elemek meg vonalak amik elvesznek.
    Xrefben még sohasem dolgoztam, de gondolom simán megtanulható, hogy lehúzom és újrarakom az alapot meg a rajzot. :)

    Egyelőre az is fejlődés, hogy egyre többen belátják itthon is, hogy a programban lépni kell és ehhez a Revit elég jó megmozdulás, rendkívül sokoldalú.

  • daninet

    veterán

    válasz Lien #88 üzenetére

    A revit nem jó megoldás mindenkinek. Az import-export szándékosan alulfejlesztett hogy csökkentsék a kompatibilitást. Még a PDF-et sem támogatja (!). Importált IFC esetén minden inplace family és nem tudod szerkeszteni, nincs room bounding.

    A revit egyetlen előnye, hogy minden szakágat támogat amiben nincs jobb versenytársa. De egyesével ha külön-külön nézed a szakágakat sokkal jobb programok vannak. Épitészeknek archicad sokkal jobb, szerkezeteseknek a tekla structure vagy bentley jobb, gépészeknek talán a revit a legjobb.
    Ha most multi-discipline irodát csinálnék én is revit mellett voksolnék. Ha épitész irodát akkor archicad mellett.

    Az openBIM pont arról szól, hogy használd amit akarsz, a programod megfelelő kimenetet ad más programoknak. Az elző irodában ahol dolgoztam archicad-el ment a munka, a szerkezetesek tekla ifc-t adtak. Az a fájl olyan volt, mintha archicad-ben csináltam volna. Tiszta, tele paraméterekkel, nem voltak hibák benne.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • Lien

    tag

    válasz daninet #89 üzenetére

    Igen, ezzel maximálisan egyetértek.
    Nyilván jó lenne az, ha egy picit bele lehetne piszkálni egy-két szerkesztésbe, de ez van.
    Nekünk, épületgépészeknek ez egy nagyon jó megoldás, talán még a sprinkler szakágnak is, mert sok különálló elemünk van amit bele tudunk vinni, esővíz, gáz, fútés-hűtés és a többi, de az építésznek, statikusnak, villamosnak, közművesnek kevésbé jó. Ők berajzolják azt a néhány fixturet és készen vannak a tervezés fennmaradó részét meg másban végzik. Viszont, ahogyan a többi szakág úgy mi sem 100%-al revitezünk, mert vannak számítások amiket nem végzünk el benne, arra ott van a többi program vagy excel.

  • daninet

    veterán

    válasz Lien #90 üzenetére

    nekünk a legnagyobb fejfájást az okozta, hogy MEP kiosztotta a sprinker-t, HVAC grill-t, hangszórókat, antennákat, lámpákat, na most ezt az ID csapat rendbe akarta szedni geometriailag.
    Ilyenkor ugye mi van, nem nyitják meg a modelledet és kezdik el tologatni a dolgokat, azok ki vannak számolva.
    Ugy oldottam meg, hogy kaptak egy álmennyezet modellt amibe dynamoval a linkelt fájlból 3d tárgyba ágyazott detail item-eket helyeztünk el a MEP tárgyak tetejébe. Kaptak toleranciát hány centit mozdithatnak el elemeket, majd ők a saját fájlukban kezdték el tologatni a saját detail item-eket.
    A végén MEP aláirta a rajzokat. Ez nyilván egy nagy projekt volt, kisebbeknél nem igy megy, csak érzékelteti, hogy lehet okos megoldásokat találni akár IFC vagy hasonló kapcsolatok esetén direkt linkelés nélkül.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz Lien #88 üzenetére

    Mi szerkezet tervezőként küzdöttünk az Archicad inporttal. Nálunk tényleg nincs szükség olyan sok familyre hogy összerakjuk a modellünket, az acélszerkezeteteket nem számolva. Persze a Magyarországon alkalmazott acélszelvények familyjét is gyorsan összegyűjtöttük, másrészt aki acél gyártmányt akar annak ott a Tekla... megoldjuk azzal.

    Nekem az lett a leghatékonyabb megoldás hogy az Archicad honlapjáról letöltöttem az IFC Model Exchange bővítményt. Ez nem belinkeli az IFC-t hanem beolvassa. Az elemek nagyrészét felismeri, mármint a fal fal lesz, az ablak ablak stb, de természetesen ezek nem teljesen úgy viselkednek mintha revitben készültek volna. A falakat, födémeket tudom szerkeszteni (réteges szerkezeteket is) de a nyílászárókat nem. De ez logikus is... Na most mi pillanatok alatt átállítjuk a falakat, födmeket, oszlopokat, gerendákat revit familyre és kezdődhet a munka. Azokat az építész szerkezeteket amik a statikában lényegtelenek kikapcsoljuk (ablakokat is, mert csak a nyílás számít), vagy akár bekapcsolva hagyjuk és ha kell látszik úgy ahogy van, azokat amik meg növelik a modellfájl méretét egyszerűen töröljük. Ezek az autók, kerékpárok. Érdekes módon a bútorok, növények nem olyan nagy fájl növelők, de azokat is törölni szoktuk, a vasbeton hamarabb kerül a helyére :)

    Lehet gépészként te is hasznát vennéd ennek a módszernek. Vagy találtál más megoldást?

    Egyébként a hatékonyság nagy mértékben függ az archicad fájl készítőjétől is. Van olyan építész iroda akinek egy ~10 e m2-es társasházát 2x8 óra alatt munkára fogható állapotra hoztam egyedül, de volt pár hete egy 300 m2 körüli családi házunk amire szintén ráment egy nap...

  • Lien

    tag

    válasz solyomsherif #92 üzenetére

    Meg fogom próbálni ezt az IFC model exchangert, köszönöm, így már lehet rá tudok rakni a falra elemeket. ^^
    Jelenleg a saját templatemet próbálom összehámozni úgy-ahogy és ez rengeteg energiát emészt fel, hogy familiket is találjak amik normálisak meg magamnak is létre kell hozni párat.
    Az egyik nagy problémám aminél feladtam a dolgokat az a titleblockok egyedivé tétele. Hiába paraméterezem be, egyszerűen nem tudom megcsinálni azt, hogy ha beírom a 500x297-es méretet akkor ne random csússzon el a tervlap, hanem maradjon a jobb oldala a helyén a sarokpecsétes résszel pinnelve a bal oldala meg mozogjon. Interneten írták, hogy kell egy annotation generic model és csak egy sima common text-t kell létrehozni majd bemásolni a titleblockba és ez megold mindent, de magát ezt a generic modelt nem tudom hogyan használjam, túl rövid volt a leírás amivel nem értettem meg a helyzetet.

    Anno azt az 1 .ifc fájlt amit kaptam (~1300 m2-es tornacsarnok) azt bemásoltam újra, gyakorlás ként megcsinálom a diplomamunkám tervezési részét revitben is, hogy ha a templatem már rendesebben klappol(persze előbb magát azt a diplomamunkát is még össze kell rántanom egy hónap alatt :D ). Sajnos vannak elemek (anemosztát, csőanyagok, fittingek) amiket magicad nélkül megszívok, hogy nincsen meg és úgy érzem kénytelen leszek mást használni, pl. Rehau gyártónak a csövei egy ilyen eset, hogy használnám de nem tudom... Egy exe fájlt letöltöttem a honlapjukról telepítettem de semmit nem telepített, pedig jó lenne az Ő vezetékrendszerük...

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz Lien #93 üzenetére

    Mikor létrehozod a saját title block familydet a jobb oldali és az alsó keretet le kell lakatolni, a másik kettőt nem. Az én keretem valahogy így működik.

    Ha nem sikerül át tudom küldeni az enyémet és azt átalakíthatod.

    Gondolkoztam azon amit tegnap írtam. Sajnos a legnagyobb probléma az, hogy a különböző síkkokkal elvágott falakat solid elemként olvassa át ez a bővítmény, és azokkal nem tudsz mit kezdeni. Azokra én rá szoktam húzni egy falat, felveszek egy nézetet, és levágom a test mentén, azután törlöm a testet. Nekem így működik, csak ha sok ilyen fal van neked nem hiányzik újra húzni a fél épületet... Nekem mindenképp meg kell csinálnom mert ez a dolgom :D

    Persze lehet hogy a nagy sötét solid elem is megfelel neked, tudod hogy az egy fal és ennyi. Szerkeszteni nem tudod.

  • daninet

    veterán

    válasz Lien #93 üzenetére

    A szövegnek három fogópontja van, bal, jobb, közép. Ha balra igazitott a szöveg akkor jobbra nől, Ha jobbra igazitott akkor balra, ha középre igazitott akkor két oldalra nől ha több szöveg kerül bele. A szöveggel magával viszont az a gond, hogy nem lehet align-al hozzálakatolni semmihez. Ezért minden szöveget amit paraméteresen akarsz valamire illeszteni először egy generic annotation family-be rakod majd azt beágyazod a titleblock familybe.

    A titleblock familiben aztán a generic annotation két reference plane-jét tudod méretekkel lelakatolni vagy odalakatolni dolgokhoz.

    Szólj ha vmi nem tiszta ez alapján segitek még.

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • Lien

    tag

    válasz solyomsherif #94 üzenetére

    Néztem a szerkesztőt, de nem találtam pinelést a lakatot meg nem engedi minden vonalra rárakni.
    Ha privátban tudsz dobni egy dropbox vagy google drive linket ahol ez megvan azt megköszönném! Természetesen nem húzom be csak rá akarok jönni, hogy mit rontottam el és mi a nyitja a helyes titleblock szerkesztésnek! =)
    Subcategorynál is néztem, hogy "Title block", Medium lines illetve alatta a none, weak vagy strong reference-s, de egyik sem jó... :D

  • Lien

    tag

    válasz daninet #95 üzenetére

    Kipróbáltam, nem igazán akar működni ez az egész, de ez biztos azért van, mert nem tudom mit kellene jól csinálni.... Csak azt nem értem, hogy erről miért nincsen videó az interneten, mert biztos vagyok benne, hogy vannak még páran akiknek nem elég az A4-A0-s szabványméret, hanem kicsit hosszabb papírméretek kellenek...

  • Lien

    tag

    válasz solyomsherif #92 üzenetére

    Közben sikerült kipróbálnom az általad javasolt IFC model exchanget és jól mondtad, ez csak beolvassa, tehát én nem tudom rárakni a jelenlegi templatemre, de 1-2 falnál kiírta pl. a szerkezetek típusát. Akkor marad a sima linkelés, de hogy építészként kezdjek el ebben a bonyolult programban körberajzolgatni mindenféle tudás nélkül, hát azt nem igazán szeretném, nagyon sok időt venne ez el, elég a gépészet is. ^^' Köszönöm az add-in ajánlást.

  • L4mie

    veterán

    Van itt valaki aki használt 2014 vagy ez előtti Revitet és most használja az újakat?
    Javultak az elmúlt években? Kihasználja már a számítógépet vagy még mindig az 1mag minél nagyobb Hz-en ami számít, VGA meg csak rendereléskor?

    Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

  • solyomsherif

    csendes tag

    válasz L4mie #99 üzenetére

    Én a 2017, 18, 19 -es verziók használata alatt láttam folyamatos fejlődést. Tartószerkezet tervezésben elkényeztettek minket újabb funkciókkal amik bizonyos mértékig hasznosnak mondhatóak. Más szakágak nevében nem tudok nyilatkozni.
    Processor használat és vga fejlődésről nem tudok mit mondani. Ez nyilván gép és munka függő.

Új hozzászólás Aktív témák