Új hozzászólás Aktív témák

  • Coolmat

    őstag

    Nyitok egy új gyűjtőtémát az új 7-es szériás Asrock alaplapoknak. Ezek a lapok a 6-os szériás Asrock alaplapoktól eltérően már 3 év garanciával kerülnek forgalomba, továbbá támogatják a régebbi Sandy Bridge és az új Ivy Bridge processzorokat is (a 6-os szériás alaplapok közül nem feltétlen nyújt mindegyik támogatást az Ivy Bridge processzorokhoz, érdemes leellenőrizni az Asrock honlapján, hogy az adott alaplaphoz kiadtak-e újabb BIOS-t, ami támogatja az új processzorokat).
    Az új 7-es chipsetek közti különbségek: [link].
    Az új alaplapok listája az Asrock honlapján: H77, Z75, Z77, B75, Q75, Q77.

    Személyes tapasztalatok: egy Asrock H77 Pro4/MVP lapot vettem, gyárilag 1.00-s BIOS-al jött, melyet egyből frissítettem 1.10-re. Az új BIOS legfontosabb újítása, hogy a CPU hűtő sebességének beállíthatunk tetszőleges értéket is, nem rpm hanem egy szám formájában (1-255 között), így teljesen leszabályozható a CPU hűtő: [link].

    A natív SATA3 és USB3 sebességére nincs panaszom, Kingston V+200 120GB teszteredmények: [link], USB3 külső winchester teszteredmény: [link]. Az alaplapi 20 pines USB3 csatlakozó további két USB3 portot ad, ezek előlapi USB3 kivezetéssel használhatóak (külső winchesternél figyeljünk arra, hogy lehetőleg minél rövidebb kábellel rendelkező előlapi kivezetést válasszunk, egy 90cm-essel nálam nem működött az USB3 winchesterem, csak egy 60 cm-essel).

    A lap egyik érdekessége az új Virtu MVP technológia használata, erről bővebben itt és a Lucid hivatalos oldalán találhatunk némi információt, a támogatott alaplapok listáját itt található. A gyakorlatban nagy változást nem vettem észre (minimálisan lett több fps a támogatott játékokban is), sok játékot (pl. Skyrim) pedig egyáltalán nem támogat még, 3Dmark pontszámokat viszont jelentősen megdobta: 3Dmark Vantage Virtu MVP kikapcsolva / bekapcsolva, 3Dmark11 Virtu MVP kikapcsolva / bekapcsolva.

    Az XFast 555 többnyire csak reklámfogás: az XFast RAM egy RAMDisket létrehozó és kezelő alkalmazás az ASRock Extreme Tuning Utility-n belül. Az XFast USB a már korábbról is jól ismert program továbbdolgozása, mostmár USB3 támogatást is kapott (nem nagyon vettem észre gyorsulást az USB3-as külső winchesteremmel, külső SSD-vel talán kimutatható lenne a javulás). Az XFast LAN pedig nem más mint a jól ismert cfosspeed program átdolgozása.

    A lapon található 3 PCI csatlakozóhoz sajnos nem talált semmilyen drivert a Win7 még a mellékelt telepítőlemezen sem (a H77/Z75/Z77-es lapokon már nem natív a PCI kezelés), és a honlapon sem találtam semmilyen drivert hozzá, szóval úgy néz ki egyelőre várni kell a megfelelő driverre (analóg TV tunert használnék benne). Minden máshoz a honlapról elérhető friss driver (sok esetben a mellékelt telepítőlemezen találhatónál frissebbek).

    Összességében nagyon elégedett vagyok ezzel az alaplappal, aki tuningot nem igényel, de azonkívül egy jól felszerelt lapot keres, annak nyugodt szívvel ajánlhatom ezt a deszkát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák