Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #636 üzenetére

    Pinky Demon:
    "Tovabbra is tartom azt, hogy a sima ryzenek 1 chipletes, max 8 magos integralt I/O-s kiszerelessel jonnek. 2019-ben semmi szukseg es semmi nyomas sincs 8 magnal tobbre asztali gepnel. Akinek tobbre van szuksege, lesz majd TR 16-tol 64 magig. Az kozponti I/O-val jaro extra kesleltetes pont agyonvagna az egyszalas teljesitmenyt, ami itt a legfontosabb (FPS). Es mivel ugy nez ki nem lesz L4 az I/O chipben igy az IF megint a RAM sebesseggel lesz szinkronban ami DDR5 hianyaban ugyanugy vallalhatatlan kesleltetest hozna szerintem, mint a jelenlegi TR-eknel."

    Hogy miért lenne nem praktikus és illogikus korábbi érák érvelése szerint a külön monolitikus design itt leírtam.

    A rome IO chipjében elvileg nincs L4. De ez nem jelenti azt, hogy a ryzen chipekhez ne lehetne olyat készíteni - a drágábbakhoz - amin van. Persze tudom, most úgy fogok dobálózni az IO chipekkel, mintha az ingyen lenne, de a GF14nm-én 8MB L3$ 16mm2 64MB kéne 2 zen2 chiplet mögé, a 128mm2. Ha ehhez hozzáadjuk a IO részeket szerintem 200mm2-ból biztosan kijön. Egy ilyen megoldás $15-ral dobhatná meg a költségeket. De Ne azt nézd, hogy ez abszolút értékben mennyi a megszivárogtatott árakhoz képest. Hanem, hogy ehhez képest mennyivel kerülne többe 7nm-en egy másik chipet tervezni, ami nagyobb is, mint a rome-hoz tartozó zen2 chiplet és a rome-ból hátramaradt hulladékot meg a kukába dobni!

    "
    Anno bulldozer eraban sem voltak rosszak a dozerek, felso kategoriaban nem versenyeztek, de eros kozepkategoriat megutottek, es mai arakhoz kepest fillerekert lehetett kapni oket. Cserebe hoztak 8 magot 4 helyett, es mire ment vele az AMD? Nem sokra. Most ugyanigy nem latom ertelmet 2019-re a 12-16 magos standard asztali kiszerelesnek. Hasra utok, de ha tudnak kisebb latencyvel mondjuk 10%-ot hozni 1 szalon, az szvsz tobbet jelent egy 8 magos Ryzennel, mint +50% mag. Gamereknel nem fog mindsharet nyerni tobb maggal, ha a legtobb FPS-t a meghatarozo jatekokban intel fog hozni. Jelenleg is aki gamer, az inkabb intelt vesz, hiaba kiegyensulyozottabb valasztas a Ryzen. Tavaly lehetett azt mondani, hogy streamereknek jobb, mert a 8 mag sokkal kiegyensulyozottabb FPS-t hoz mint a 4, de mar az intel sincs lemaradasban itt.

    Workstation es server piacra ez a strategia tokeletes, epp most veszunk egy 2990WX-et de maris csurog a nyalam, ha bele gondolok mi johet(ne) jovore. Ugyanakkor szerintem nem ez kell ahhoz, hogy az atlag pistit is megnyerjek maguknak, ahhoz az kell, hogy CS:GO-ban, PUBG-ben es Fortniteban is jobb legyen mint az intel, es szerintem az nem fog menni most oszver designnal, mert ahhoz kell az IPC, kell az 5GHz es kelleni fog az alacsony kesleltetes is. Viszont most van szabad 7nm-es kapacitas es forras is vegre, hogy egy kicsit modositott (integralt I/O) lapkat is gyarthassanak.
    "

    Szerintem teljesen más volt az a helyzet, amikor feleolyan erős magokból vehettél 8-at, vagy egységnyi erőt képviselő magokból 4-et. Ehhez képest a Ryzen megjelenésekor úgy dönteni, hogy most veszek 8 magosat, ami magonként 10%-kal gyengébb egy valódi, hosszabb távon gyümölcsöző döntés volt. Nem állítom, hogy ez már beérett, de mivel az intel is elkezdte emelni a magszámot, idővel be fog érni.

    Mégegyzer mondom: lehet, hogy a mai intel felhozatallal szemben elégségesnek tűnik, ha ugyanannyi magszámmal rávernek a ma kapható 9900K-ra 10%-ot (mindenféle értelemben) De a ryzen 3000 szerintem nem a 9900K ellen készül, hanem az intel 2019-es felhozala ellen, amiről egyfelől már pletykálják, hogy 10 magos, meg hogy 10nm és minden vonatkozásban előrelépést jelent majd, erősít. Egy 10 magos +50% L1$-t és mindenféle csodákat felvonultató intel újdonság ellen egy 12 magos zen2 szerintem épphogy megütheti +10%-ot.

    Abban persze igazad van, hogy ha monolitikus lenne a chip és arra törekednének, hogy minimalizálják a késleltetéseket, akkor akár abból is meglehetne a 8 mag & +10%

    Ehhez képest a chiplet, aminek mindenképpen hátránya a lapján kívüli memóriaelérés, a következő előnyökkel kecsegtet:
    - nem kell új, nagyobb chipet tervezni 7nm-en. Eddig az AMD mindig megúszósan kezelte a designt, a külön konzumer és pro gpu-ért is hiába könyörgünk.
    - Ha egyféle - 8 magos - chipletet használ fel, akkor azok méretüknél fogva rendkívül jól válogathatók
    - Ha egyféle - 8 magos - chipletet használ fel, akkor a selejtet fel lehet használni az olcsóbb chipekhez kidobás helyet. Ha két külön design van, akkor egyik selejtjét se nagyon tudod felhasználni.
    - Később marha egyszerű lehet a zen2-t átrakni DDR5-ös AM5-re.

    A video szerint a Ryzen5 és Ryzen7 esetén is 2 zen2 chipletből áll, mindkettőben olyan lapkák, amikben 1 vagy 2 magot le kellett tiltani. Ez tehát abszolút hibás, selejt lapkák felhasználását jelenti. Úgy képzelem, hogy ennek ellenére az 1-1 lapkán üzemelő 4-4 vagy 6-6 mag mellett mind a 32-32MB L3$ aktív lesz. (ilyen ugye a zeppelin lapká felhasználásánál is van, a 4 és 6 magos zeppelin ryzenek rendelkeznek a teljes 16MB L3$-sel)
    Ez egy 8 magos selejt chipletből felépűlő proci esetén pont 2x annyi L3$-t jelentene, mint ha monolitikusan készülne maximum 8 maggal. Én azt gondolom, hogy ha a videoban ismertetett felhozatal végül igaznak bizonyul, akkor a Ryzen 5-ök lesznek a legjobb gamer procik.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák