Új hozzászólás Aktív témák

  • TeeJay

    félisten

    válasz Ádyka #6998 üzenetére

    hát azért a HR-es Sanyo Sony Energizer legalább kb. hozta azt a kapacitást ami rá volt írva
    egy nem HR-es Energizer meg 2500 helyett 1600
    vagy a kedvencem a 2300-as GP jó ha 1300-at tudott IPC-vel

    én biztos nem vennék sem Energizer sem Duracell de GP-t meg aztán főleg nem
    az általad linkelt tesztben is látszik hogy a legkisebb szórás az Eneloop és Infinium akkuk közt van ;)

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • TeeJay

    félisten

    válasz Ádyka #6998 üzenetére

    ahogy látom ennél a tesztnél 500-as kisütés és 1000-at töltés volt
    szerintem itt kevésbé pontosabb mint egy 250-es kisütés és 500-as töltésnél vagy akár egy 100/200-nál

    ahhoz képest ilyen 500/1000-nél is csak 19mAh eltérés volt az Eneloop akkuk közt
    mondtam én hogy IPC-nél is 20mAh-n belül van 250/500 refresh után is 3éve használt akkuknál :R
    az a pár mAh többlet más gyártóknál engem nem érdekel
    csak az hogy az Eneloop hozza a legkisebb szórást és évekig tartja is azt :R

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • jozsi252

    veterán

    válasz Kernel #6982 üzenetére

    Köszönöm a segítségeteket :R

    Tegnap éjjel még elég sokáig olvastam a topicot, böngészgettem a hsz-ek között hogy még többet tudjak meg az akkukról illetve töltőkről és mostanra már összeállt az egész számomra, a böngészett hsz-ek illetve a kérdéseimre adott válaszotok alapján.

    Töltőből mindenképp az IPC-1L-t fogom megvásárolni.

    Illetve NI-MH akkuknál már nem nagyon kell tartani a memória effektustól, de jól gondolom hogy az akksi kímélése érdekében, illetve hogy minél jobban tartsa a kapacítást, úgy szabad tölteni az akkut hogy először kisütés majd feltöltés, jól gondolom ezt a teóriát? Legalábbis a hsz-ekből ez jön le számomra. Ezzel le is tudtam az akkutöltés kérdését.

    Az akkukról pedig olyan vélemény alakult ki számomra hogy

    - pl egy RC autóba aminek hirtelen nagy teljesítmény kell érdemes vásárolni márkás magasabb mAh-es akkut. Teljesen fölösleges LSD akku bele mivel ugye ezek 10-20-50 perc alatt lemerülnek.
    - Viszont egy fényképezőbe már jó ha LSD akku van, mivel ha ritkán használjuk, akkor jó az hogyha nem kell minden használat előtt tölteni az akksit, Ide is pl ajánlott az eneloop, illetve Varta R2USE akkuk.
    - Óra távirányító időjárásállomás -> ( ugye ebbe is kell nekem ) érdemes ugyanúgy LSD akkut vásárolni mivel ezeknek nincsen nagy energiafelvétele, és akár évekig is elmennek, ezért itt is fontos hogy minél kissebb legyen az adott akku önkisülése!?

    Akkukhoz visszatérve úgy látom hogy a topic nagy része az eneloop akkut javasolja. Nagyon sok jó vélemény van róla, kicsi önkisülés, névleges kapacitás leadása, illetve minőségi gyártmány. Viszont ugyanúgy más márkákat is preferálnak a topic lakói. Legyen az Varta és még felsorolhatnák 1-2 márkát.

    Vartából 2500mAh-es Ready 2 Use akkukat fogok vásárolni. Ez eddig okés is. Viszont akarok eneloop akkukat is vásárolni feltéve ha találok valahol jó áron, de ez eddig nem jött össze sajna. Itt PH-n van 1 hirdető de hetek múlva lesz csak. Úgyhogy azt meg megfogom várni szerintem mire neki lesz.

    Esetleg addig tudtok ajánlani más boltot eneloop akkukra, ami biztos hogy eredeti és jó áron is van?

    Valaki megtenné hogy megerősít benne hogy az akkukról létrejött véleményem valóban helytálló?

    Köszönöm :R

    iPhone 13 Pro Max

  • TeeJay

    félisten

    válasz jozsi252 #7003 üzenetére

    értsd meg hogy a mAh semmit sem ér!!!
    az LSD akkuk 2-2,2Ah körül vannak
    aki attól nagyobbat akar gyártani az kamuzik vagy kevesebbszer újratölthető lásd Eneloop Extreme
    felejtsd már el azt a Varta akkut, még RC autóba is Eneloop-ot vennék mert a belső ellenállás a lényeges
    és az ilyen autók elég jól szívják az akkut, nem mindegy hogy mekkora terhelés hatására esik 1V alá a feszültsége mert akkor már lassan fog menni a játék is...

    hidd el sok helyen lett már tesztelve hogy egy 2Ah-s eneloop a nagy Canon és Nikon vakukkal is gyorsabban töltött fel max fényérték mellett mint egy 2400-2500-as akku
    sőt még van olyan teszt is youtube-on hogy egy hajszálnyival a 2500-as Eneloop Extrát is megveri
    így utóbbit tényleg csak akkor éri meg használni ha töltés után azonnal szükségünk van rá tipikusan fotóriportereknek.

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • TeeJay

    félisten

    parancsolj 3. generációs Eneloop AA
    jó áron

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • Ádyka

    őstag

    válasz kugyu21 #6999 üzenetére

    Egy szóval nem mondtam, hogy eneloopal ment a gép, amíg át nem lett állítva. Gyakorlatilag semmilyen akkuval nem ment. Utána mint a kisangyal.
    Azért egy 2500-as és egy 2000-es alacsony önkisülésű között nincsen olyan veszettül nagy különbség, belső ellenállás - áramleadás viszonylatban, hogy a 2500-as már használhatatlan, vagy rosszabb lenne annyival, és ne vigye a gépet.

    TeeJay: az a legnagyobb gond, hogy te még mindíg fáradt/hibás, sanyo 2700-as akkuidból indulsz ki, amik még új korukban is jelentősen pusztultak 1 év körül, 2 évesen szinte tök halottak. Halott akkut pedig hiába veszel ki MOST a töltőből, az csak halott marad, sőt most még halottabb mint azelőtt. :K
    Sajnos volt szerencsém találkozni a szériával. 4-es bliszterekben gyárilag volt egy sokkal gyengébb cella, ami pár nap használat után feltűnő volt még IPC nélkül is. Korrekt dolog.

    Amúgy a szórás valóban a legkisebb a sanyonál, de a kapacitás is. Na most kb 50 mA nem hinném, hogy a világ vége. Kb fel sem tűnik használat közben, csak műszeres méréssel. Ezért tetszett a tesztelőnek pl. az uniross.

    Itt pl 2300 mA-nél !!! van mindössze 40mA. [link] Tényleg sok, tehát felejtős. :N

    Komolyan már ott tartunk, hogy azt mondod, ne vegyen 2500-as Eneloop XXX-et, meg Varta Prof R2U-t (holott mindkettő az adott cég legdrágább és csúcs terméke azonos tulajdonságokkal), mert olyan nagy a belső ellenállása, hogy szinte kidobott pénz, bármibe is használja a user.
    Mindezt úgy, hogy a régi energizeren, a sanyo 2700-on, és az eneloopon kívül nem próbáltál még más LSD-t. Más viszont szerencsére próbált, és emberről nem hallottam még aki a többi gyártótól ennyire óva intene, mert nagy szórás, meg a belső ellenállás, meg mittudomén.

    Olyan nincs, hogy más (valami minimális nevű) gyártó LSD-je kikapcsol 5 kép után, meg hamar megpusztul. (nem tronic).
    Vagy van ilyen? Erre vagyok már kiváncsi mióta. Normál használattól döglött LSD-t akarok már látni! :D

    Van itt még egy teszt több szereplővel. Szépséghibája annyi, hogy a mindkét tesztben szereplő tipusok értékeit copy-pastézték, pedig jó lett volna egy másik pakkot tesztelniük. Lusta disznók.

    Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

  • peti_s

    addikt

    válasz Ádyka #7006 üzenetére

    Amit mondasz neharagudj egy ideje már ismerjük itt a topicban egymást, de nem érvek. Az h a legdrágább terméke semmit sem jelent. Van Varta Professional 2700 mAh-s akkum, 1 nap alatt 0-ba lemerül. Ez is csúcs akku volt, van benne max 100 ciklus. Ott van a már korábban említett Varta Power 2500-s akkuk amiket egy ismerősömtől kaptam, ~30-40 ciklus után 3ból 2 halott. A mostani 2300 mAh-nél nagyobb akkuk pedig nem tudom miben lennének jobbak a régieknél. Nekem van új kora óta 2500-s Sanyo, egy év után is van benne bőven használható töltés, gondolom azért ilyen jó mert kb 10 ciklust élt eddig át.

    szerk: Van egy halom 2650-s Duracellem is, pontosan 8 db, 2 teljesen halott, a másik 6 még kisebb fogyasztókban, mint pl. szintetizátor elmegy 2 hetet.

    [ Szerkesztve ]

  • Ádyka

    őstag

    válasz peti_s #7007 üzenetére

    Úristen ennyire nem érthető? Tényleg tők az ellenkezőjét lehet kivenni a kommentemből?
    Kb ezek azok a dolgok amik miatt kimondottan utálok fórumozni, mert egyesek mind1.
    Felejtsük már el a klasszikus nagy kapacitású akkukat! Igen, azok nem jók, sőt nagyon nem jók! Most is ezeket sorolod itt nekem. :F Ki beszél ezekről? Persze, hogy rosszak, mert klasszikus mind. Nem LSD egyik sem.

    Itt az alacsony önkisülésű, és az alacsony önkisülésű nagy kapacitású akkukról van szó az elmúlt 30 hsz.-ben.

    Itt ami nem érv, az egyetlen dolog. Miszerint minden LSD rossz, csak egy van ami jó és kész.

    Sokadik szerk. Mi a különbség? Miért szerinted semmi? Akkor a Sanyo XXX alatt, a klasszikus 2500-as sanyot sózza el fekete ruhában?

    [ Szerkesztve ]

    Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

  • peti_s

    addikt

    válasz Ádyka #7008 üzenetére

    Van egy pár fotós ismerősöm, akik normális töltővel használják az akkukat, holnap körbekérdezek, érdekel a véleményük. Én most amúgy Tronic lázban égek. :D A töltő sajnos tönkrement, a blokkom meg nincs meg, úgyh azon a fronton nem vagyok elégedett, de az akku elég jó. Ám, szted mi a különbség a mostani LSD-nek mondott nagy kapacitású, és a régi nagyobb kapacitású, pl. Sanyo 2500-s akkuk között?

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TeeJay #7000 üzenetére

    Ezekben a fényképezőgépekben a tápfeszültséget növelni kell egy DC/DC átalakítóval, hogy a processzor, motor működni tudjon. Vagyis ez gyakorlatilag egy miniatűr kapcsolóüzemű tápegység (DC -> AC -> DC), amit az alacsony tápfeszültség miatt nem egyszerű úgy megtervezni, hogy energiatakarékos is legyen, amellett a kellő teljesítményt is át tudja vinni. Ez a félvezetők fizikai sajátosságaiból adódik.

    Tovább gond, hogy mivel a teljesítmény az áram és feszültség szorzata, betápoldalon a kisebb feszültség nagyobb áramigénnyel jár együtt. Ha duplájára növeljük a feszültséget, tápoldalon dupla áram szükséges, azonos teljesítmény biztosításához, plusz még átalakítási veszteségek is vannak. Holott az áram egyébként kimenőoldalon sem kevés, amit igényel maga a gép.

    Ebben a kiélezett helyzetben egy DC/DC átalakító optimális tervezésénél még a tápforrás belső ellenállásával is kalkulálni kell. Létezik vagy létezett például állítólag olyan vaku, amit a gyártó előírása szerint nem szabad Ni-CD akkuval használni, mert az inverter gondolom a Ni-MH akkuk nagyobb belső ellenállásához van méretezve. Gyakorlatilag be van számítva a körben kialakuló áram korlátozásába a cella belső ellenállása is.

    Egy Ni-CD akku, kisebb belső ellenállás mellett, durvább indulóáramokat képes leadni, hiszen nem ok nélkül használatos szerszámgépekben a mai napig. (Aztán lehet kísérletezni, hogy helyettesítem Ni-MH akkuval, ami mondjuk már meg sem bírja mozdítani a csavarhúzómat, vagy csak vánszorog vele.) Így gondolom előfordulhat az is, hogy vakutöltés közben esetleg agyonvágja a Ni-MH akkuhoz méretezett DC/DC átalakítót.

    gondolom ahol lehet állítani ott a gép alacsonyabb feszültség esetén kapcsol csak ki.

    Ennek nem volna értelme, mert a szárazelem bármeddig meríthető, nem kell kímélni, úgyis eldobásra kerül. Valószínűleg DC-átalakító optimális üzemét állítja át, a nagyobb táp, nagyobb belsőellenállás vagy kisebb táp, kisebb belsőellenállás között.

    mondjuk nem értem miért nem tudják megcsinálni a masinákat úgy hogy 2V-ig működjön és ne a bekapcsoláskor mérje ezt amikor jó nagyot ránt az akkun hanem mondjuk 1perc üresjárat után...

    Technikailag nem gond egy ilyen tápegység lágyindítása, tehát ezzel bizonyára élnek is a konstruktőrök, de ehhez egyébként korántsem szükséges 1 perc. Nagyon gyorsan és kíméletesen fel lehet tolni az áramot, de ha egyszerűen már nem bírja a terhelést az akku, akkor nincs mit tenni. Hogy egyik gép jobb, másik rosszabb ilyen szempontból, az már a tervezésen, illetve a felhasznált alkatrészek minőségén múlik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • regula38

    csendes tag

    válasz peti_s #7009 üzenetére

    Szia. Ha kell egy blokk kölcsönadom az enyémet, lemásolod és viszed a boltba, az eredeti meg a könyvelőnél van, mondod nekik.

  • regula38

    csendes tag

    válasz peti_s #7012 üzenetére

    Még válogatsz is ? :C TLG 1000 A1. De ismervén a felkészültségüket az üzletben, megoldják.

  • jozsi252

    veterán

    Igaz ez már nem ide tartozik viszont akksival kapcsolatos ezért megkérdezem.

    Sima multiméterrel mérem egy akku feszültségét akkor az mennyire pontos értéket ad? Mindenképp fontos egy akksi feszültségét terhelés alatt megmérni? Tehát jó ha van mérés közben 30-40-50mA terhelés az akkun, és így pontosabb adat jön le hogy mégis mennyi az akkuba levő feszültség?

    iPhone 13 Pro Max

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz jozsi252 #7014 üzenetére

    250-350mA terhelés alatt mérném a második perc után

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • Kernel

    nagyúr

    válasz jozsi252 #7014 üzenetére

    ...és így pontosabb adat jön le hogy mégis mennyi az akkuba levő feszültség?

    Én inkább úgy mondanám, hogy az akku által biztosított feszültség, aminek egyébként mindig az a pontos értéke, amit éppen mérsz. De szerintem téged inkább az akkuban lévő energiamennyiség érdekel, amiről némi tájékoztatást tud nyújtani a kapocsfeszültség is. Pontosat soha.

    Az igaz, hogy amikor akkuk állapotát szeretnénk összehasonlítani, célszerűbb és szakszerűbb valamilyen ellenállással megterhelni, azonban a gyakorlatban én is szoktam egyszerűsíteni, mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy egy akku üresjárási feszültségén is egész jól látszik, hogy az frissen lett töltve, vagy már lemerülőben van, vagy a kettő között, valahol.

    Tehát gyakorlatilag, van egy halom szárazelem, vagy akku, egyszerűen csak ráméregetek multiméterrel, az már elég sokat elárul az állapotáról. Némi rutin után rá lehet jönni, hogy milyen értékek szoktak lenni, amiből már lehet következtetni. De lényeges, hogy ez inkább csak egyszerű következtetésre, illetve összehasonlításokra ad lehetőséget, utóbbit is főként azonos típusoknál.

    Előfordul ugyan például szárazelemnél is, hogy látszólag tűrhető feszültséget mutat, de azt nem sokáig tartja még egy távszabályzóban sem, de azért általában, ami gyenge, az meglátszik az üresjárási feszültségen is. Vagy például, amikor 1,65 V-ot mérek egy szárazelemen, ez szinte biztosan a vadonatúj elem jellemzője. Akkunál is ki lehet tapasztalni a különböző értékeket.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • And

    veterán

    válasz jozsi252 #7014 üzenetére

    Visszakérdezek: mennyire van értelme, hogy pontosan ismerd az "akkuban lévő" feszültséget? Mi az az információ, amit ebből ki lehet következtetni, ha az akku feszültsége a cella névleges értéke körül alakul akár terhelve, akár terheletlenül? A két utóbbi értékből (üresjárási és terhelés alatt mérhető akkufeszültség) egyedül a belső ellenállás számítható ki, de ehhez sem elegendő önmagában a terheléskor mérhető feszültség, a terhelőáramot is ismerni kell hozzá, ami ráadásul nem is lehet túlságosan alacsony, mivel úgy nagyon kicsi lesz a mért feszültségesés (mondjuk 50 mΩ belső ellenállás annyit jelent, hogy 1A-es terhelés /vagy terhelés növekedés/ hatására a cella feszültsége 50 mV-ot csökken).
    A következő jellemzőket ellenben nem fogod megtudni a cellafeszültség egyszerű mérésével: töltöttségi állapot (kivéve 1V alatt, amikor tudjuk, hogy teljesen le van merülve a Ni-xx akku), kapacitás, általános állapot (esetleg kialakult memóriahatás, megélt ciklusok száma), önkisülés sebessége, belső ellenállás (az előbbiek értelmében ehhez ismert terhelőáram mellett bekövetkező feszültségcsökkenést kell mérni).
    Tehát az, hogy a cella feszültsége pillanatnyilag például 1,226 V, ebben a formában nagyon kevés hasznos információt hordoz az akkuról.

  • jozsi252

    veterán

    válasz Kernel #7016 üzenetére

    Kernel & And

    Azmiatt kell csak hogy lássam mégis hogy áll az akksi töltöttsége. Tudom hogy pontos információt nem fogok tudni hogy áll az akksi. De azért úgy gondolom hogy egy nagyjábóli értéket meglehet tudni ha rámérek multiméterrel.

    18650-es Li-Ion-os akkuim is szoktam méregetni hogy mekkora fesz van benne. Mert így nagyjából megtudom határozni hogy meddig tudom még használni. Tudom hogyha 3.2-3.3V környékén van akkor már kell neki a töltés. Sajnos 18650-es cellához nem találtam még emberi áron olyan töltőt mint az IPC-1L töltő az AA-AAA akkukhoz van.

    Kapacitást nem is szeretnék megtudni, mivel egy sima kis mezei teszterrel ez amúgyis lehetetlen, meg más teszterrel is. A feszméréssel inkább próbálok arra rájönni hogy mégis az adott akksi hogy áll. Illetve tudom hogyha egy AA akksi 1V környékén van, akkor annak már kell a töltés.

    And

    "Tehát az, hogy a cella feszültsége pillanatnyilag például 1,226 V, ebben a formában nagyon kevés hasznos információt hordoz az akkuról."

    Én nem szeretnék semmi már dolgot megtudni a celláról, csak látni hogy mennyire van már szüksége a töltésre. Csupán ezért szoktam mérni a Li-Ion-os akkuim is. Szóval a kérdésem csak annyi lett volna amit mérek multiméterrel az reális érték-e valamennyire ahhoz hogy megtudjam a cella mennyire van lemerülve?

    [ Szerkesztve ]

    iPhone 13 Pro Max

  • And

    veterán

    válasz jozsi252 #7018 üzenetére

    De hát épp az a probléma, hogy egy jó állapotban lévő és alacsony belső ellenállású akkunál ebből nem fogod tudni, hogy szüksége van-e töltésre (inkább kisütés + újratöltésre), vagy nem. Megnézed például az eneloop adatlapját, és C/5 (400 mA-es) áramnál azt látod, hogy a kapacitásának a 95%-át már leadta, és még mindig 1,2V felett van a kapocsfeszültsége. Akkor mihez kezdesz ezzel a >1,2V-os adattal?
    A Li-ion cellák más lapra tartoznak, azoknál a feszültségcsökkenésből (ismert kisütőáramnál) sokkal jobban lehet következtetni a töltöttségi állapotra: 4,2V-ról indulunk (kis áramnál, nagyobbnál a terhelés megkezdése után nem sokkal már eleve alacsonyabb szintről), és 0,5..0,6 V-tal alacsonyabb kapocsfeszültségnél tudjuk, hogy már nem sok töltés maradt vissza a cellában. Vagyis a Li-ion kisütési karakterisztikája messze nem olyan 'lapos', mint egy jobb LSD NiMH-típusé.
    Mod: Ahogy Kernel kolléga is említette, ha az azonos típusú cellákat állandóan pakkban és ugyanabban a készülékben használod, akkor esetleg (sok mérés és megfigyelés után) kialakulhat egy összkép, amely alapján tudod majd az akkuk állapotát. De az így felvett 'karakterisztika' teljesen egyedi, csak az adott típusra és terhelésre / terhelőáramra vonatkozóan lesz releváns, más cellákra és körülményekre nem. Ráadásul az idő múlásával ez is változhat, ahogy az akkuk öregszenek. A pakkon belül az egyes cellák összehasonlításán túl ez a módszer a gyakorlatban nem igazán járható, ennél egy töltésmennyiség közelítő mérésére és egyéb finomságokra is képes töltő beszerzése sokkal járhatóbb útnak tűnik.

    [ Szerkesztve ]

  • Ádyka

    őstag

    válasz jozsi252 #7018 üzenetére

    Ezeket szerintem kár így méregetni. Terhelés nélkül 1,1 V-ra merült LSD-vel úgy sem fogsz találkozni a multiméteren.

    Megveszed, 1-2 teljes felöltés és fotózás után úgyis kitapasztalod, hogy a gépeid fogyasztási igényével mennyi expóra vagy időre elég a fullra töltött akku. Ennyit azért meg lehet jegyezni, hogy mondjuk kb már 200-at lőttél vele, akkor még van benne pl 150 lövés akár több hónap után is.
    Ha tudod, hogy a következő alkalomra elég ez a maradék akkor elindulhatsz. Ha nem akkor rátöltessz.
    Pofáraesés nem lesz LSD-vel, hogy bakker csak 10 képre volt elég. :K

    [ Szerkesztve ]

    Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

  • jozsi252

    veterán

    válasz And #7019 üzenetére

    Így már akkor tiszta. Fölösleges így méregetnem a ceruza akksikat. Egyedül valamennyi értelme a Li-Ion-os akkuimnál van, azoknál kaphatok egy nagyjábóli képet hogy mégis mennyire vannak azok az akkuk kimerülve. Így akkor hagyom inkább, és amikor már az adott szerkezet halványan világít, vagy a lámpa kicsit világít ami olyan, akkor töltöm és kész.

    Viszont a több aksis műszaki dolgokat van értelme mérni olyan szempontból hogy az akkuk egyszerre merülnek-e? Tehát ha pl belerakok 3 akkut az időjárás állomásomba, és már látom hogy gyenge a fénye, vagy a számok már nem teljesen jól látszanak, akkor van értelme rámérni az akksikra hogy a kis állomás egyszerre meríti-e az akkukat?

    Tehát nem szeretnék úgy járni hogy 2 akksi 1V-nál megáll viszont a 3.ik akksi .0.5 V-ig lemerül. Nem szeretném egyik új akksim se hogy mélykisütésbe menjenek át.

    iPhone 13 Pro Max

  • And

    veterán

    válasz jozsi252 #7021 üzenetére

    A mélykisülés és átpolarizálódás veszélye sajnos teljesen valós olyan terheléseknél, amelyek még nagyon alacsony telepfeszültségnél is működőképesek. Szárazelemek esetén ez ugye inkább előny, mint hátrány, de akkuk esetén pont ellenkezőleg. Nekem van ilyen készülékem, nem is egy, és tudom, hogy oda kell erre figyelni. De feszültségméréssel nem szoktam játszani, mert nem sok értelmét látom: azonos korú, kapacitású és típusú cellák vannak bennük, amelyek minden alkalommal nulláról (kisütést követően) töltődnek, ezért a valós kapacitásuk közötti különbség minimális. Természetesen tökéletesen egyformák ezek sem lehetnek, de nagyon keskeny lenne az a töltöttségi tartomány, amelyben fel lehetne fedezni feszültségméréssel, hogy az egyik akku már lemerültnek tekinthető, a többi pedig még nem. Úgyhogy csak a merülést követő minél gyorsabb újratöltéssel tudok ez ellen védekezni, ill. az egyik (ledes lámpa) esetén nagyjából tudom, hogy mekkora az a fényerő, amelynél már illik kicserélni vagy újratölteni benne az akkukat.

  • jozsi252

    veterán

    válasz And #7022 üzenetére

    Ha belerakom a már lemerült akkukat az IPC-be, és kisütés - töltés módba feltöltöm őket, akkor az IPC ugye kisütéssel indít. Na most az IPC kisütés - töltés módba kijelzi hogy mennyit tudott kisütni az adott akksiból?

    Mert ha kibírja írni akkor ugye szerencsém van, mert ha egyik akksi pl egyből töltésre áll át, akkor szívás mert 0.9V alatt van az akku, így túlmeríti a készülék. Ha viszont még kitud sütni pár száz mAh akkor ugye az jó mert látom hogy nem merítette túl egyik akkut se a készülék. Vagy csak az az 1 megoldás van ennek a megfigyelésére hogy amikor berakom az akkut akkor kiírja a jelenlegi V-ot, bár azzal se megyek sokra mert előző hsz-eidbe épp ezt ecsetelted hogy túl sok adatot nem mond nekem az adott akkura vonatkozó fesz.

    Vagy csak a teszt módba van arra lehetőség hogy kiírja az IPC hogy mennyit sütött ki az akksiból? Bár azzal sem megyek sokra, mert ugye előtte feltölti teljesen, aztán süti csak ki.

    Gondolom az akkuk nem nagyon szeretik a mélykisütést, tönkre gondolom nem mennek, de a felvehető kapacitásmennyiség hónapok évek alatt nagyon lecsökken, mintha 1V-ig merülnének csak az akkuk.

    [ Szerkesztve ]

    iPhone 13 Pro Max

  • And

    veterán

    válasz jozsi252 #7023 üzenetére

    "Na most az IPC kisütés - töltés módba kijelzi hogy mennyit tudott kisütni az adott akksiból?"
    Kiírja, de nagy hátrány, hogy csak addig számítja a kisütött töltésmennyiséget, ameddig maga a kisütés tart. Ahogy átvált töltésre 0,9V-nál, a töltésszámláló nullázódik, és ezután már a bevitt töltést mutatja. Ettől függetlenül érdemes odafigyelni erre, mert azonos cellák esetén nem szabad nagy különbségnek lennie a maradó kapacitásértékek között, tehát már a töltéskor bevitt töltésmennyiségek különbsége is árulkodó lehet, ha azonos a töltőáram az egyes rekeszekre (mivel ha egyszerre váltanak töltésre, az azonos árammal bevitt töltések is egyformák). A kisütés kezdő időpontjának megjegyzésével is kiszámolható utólag az eredetileg maradt töltés mennyisége (ha még a töltés nem ért véget, a bevitt töltés és a töltőáram hányadosaként visszakapható a ténylegesen töltési idő, amiből a kezdőpont ismeretében visszaszámolható a kisütési időtartam és ezzel a kisütött kapacitás is :U), de ez már eléggé macerás módszer.
    Mod: "Gondolom az akkuk nem nagyon szeretik a mélykisütést, tönkre gondolom nem mennek [..]"
    De, tönkre is mehetnek! Viszont tudomásom szerint a végleges károsodás mértéke nagyban függ a kisütés 'mélységétől', vagyis hogy konkrétan mekkora végfeszültségig lett kisütve az akku, átpolarizálódott-e (ez utóbbi a sokkal rosszabb eset), illetve attól is, hogy mennyi időn keresztül hagyjuk az akkut ebben az egészségtelen állapotában.

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz jozsi252 #7021 üzenetére

    Tapasztalatszerzés céljából megfigyelheted, csak ezt a készülékben ajánlott mérni, terhelés alatt, és nem mindig egyszerű hozzáférni a cellák végeihez. Ha kiveszed, máris elkezdhet felfelé kúszni a feszültség, így nem tudod meg, hogy mi volt bent.

    Alkalmas mérőtűt lehet barkácsolni hozzá, vagy drótdarab / akármit.

    Na most az IPC kisütés - töltés módba kijelzi hogy mennyit tudott kisütni az adott akksiból?

    A betöltött mennyiséget látod.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • kugyu21

    senior tag

    válasz Kernel #7025 üzenetére

    "A betöltött mennyiséget látod."
    (ezt kijelentést szerettem volna pontosítani, de az üzenet nagyobb része Józsi252-nek szól)

    A kisütési szakasz alatt a kisütött mennyiséget mutatja, csak a töltésre váltáskor ezt törli és akkor már a bevitt mennyiség lesz látható és ezért ha a kisütöttre vagy kíváncsi akkor folyamatosan lesned kell a kijelzőt.
    Ezért And-hez hasonlóan, én is inkább az eltelt időt nézem, mert az is az aktuális módban eltöltött perceket jelöli. Töltéskor a töltési eltelt időt. a kisütéskor amit azzal töltött.
    Ha az IPC-be helyezés után egy órával ránézek és az egyik 10 percet és töltési ciklust mutat, akkor abból látom, hogy 10 perce tölt és elötte 50 percet az adott kisütő árammal kisütött, tehát annyi delej volt még benne. Ha 60 percet látok, abból azt tudom, hogy már nem talált benne kisütnivaló töltést, ezért azonnal töltésre váltott. Ha pedig a behelyezéskor NULL a kijelző akkor az már mélykisütésben volt.
    Szerintem ilyen mélységben érdemes az akkumulátorok állapotáról tudni egy normál, és már gondosnak nevezhető felhasználónak, és ezzel már jól párosíthatók, négyesíthetők (ez elég hülye szó) az nagyjából azonos kondiciókban lévő akkumulátorok.

    [ Szerkesztve ]

  • jozsi252

    veterán

    (#7025) Kernel

    Igen erre gondoltam én is hogy egy hosszú drótot barkácsolok hozzá, így rá tudok mérni könnyedén

    (#7026) kugyu21

    Igen úgy tudom én is hogy nullázza az értéket, így a továbbiakban charge alatt már a bevitt töltésmennyiséget jelzi ki nekem.

    Nem volt még 1-2 dolog tiszta számomra de And segített a mA- mAh kapcsolatos dolgokban. De most már okés hogyha 500mA-re rakom a töltést pl akkor óránként 500mAh töltést viszek be a cellákba. :P Elsőnek kicsit nehéz volt kiigazodni de most már okés a dolog.

    Annyi lenne még a kérdésem hogy a fekete/ezüst eneloop akkuk mennyiben különböznek a fehértől? Esetleg más széria, más tulajdonságaik vannak?

    iPhone 13 Pro Max

  • Janoo_07

    aktív tag

    Helot! Tudom hogy rossz topikhoz írok, de szerintem csak itt kaphatok megfelelő választ , legalábbis nagyon remélem. Kamionos ismerősömnek tönkrement a szivargyújtős töltője a hordozható dvd lejátszójának(ez egy Hauser PDVD 969-es). Namost azt szeretném kérdezni hogy milyen lehet a töltő csatlakozója? (Univerzálisak nagyon drágák és neki csak ehez kellene töltő) Igazából a megnevezésre lennék kíváncsi. Ilyen a vége. Balról a 3. 13mm hosszú és 4mm széles sárga.

    Remélem érthetően fogalmaztam :B . Előre köszönöm a segítséget! :R

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Janoo_07 #7028 üzenetére

    DC csatlakozó, tápcsatlakozó néven szokott futni. Csak egy példa: [link]

    Legtöbb elektronikai alkatrészüzletben kapható, de figyelni kell a belső átmérőt is, mert többféle tűvastagságban létezik a másik fele is. (Szándékosan kerülöm az "aljzat" szót, mert itt elvileg lengőaljzatról beszélünk, de ez talán mellékes is).

    Azt is meg lehet tenni, hogy beviszed valamelyik üzletbe (akár a készüléket is), hogy pontosan be lehessen próbálni. Az eladók nem lesznek meglepődve, mert ismerik a témát, nem ritka eset.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Janoo_07

    aktív tag

    válasz Kernel #7029 üzenetére

    Értem, köszi! Igazából az a baj hogy ő ezt használja és nem lesz nálam a boltban. Egy rosz mozdulatnak köszönhetően kicsit kilett rántva a dvd lejátszóból és leszakadt ez a vége, most "összevan rakva" úgyahogy , működik, de jövőhéten nagyon kell egy másik.

    De akkor pontos méretekkel esetleg képpel megyek akkor nem lehet gond, max visszaviszem :K

  • TeeJay

    félisten

    találtam az egyik fiókban kettő darab AAA méretű 800mAh-s NiMH akkut
    sima nem LSD fajta és mikor beraktam IPC-be 0,5V körül mutatott de szerintem már 1éve ott lehetett hagyva
    létezik az hogy ettől az állástól tönkrement?
    hiába nyomok neki refresh-t pillanatok alatt kisüti 0,9V-ra mindkettőt és utána órákig tölti már a névleges kapacitás többszörösével de még mindig nem éri el az 1,5x V-ot ahol átváltson fullra

    most megpróbálom egy 100/200 refresh hátha segít mert 100mA kisütésnél legalább nem esik rögtön 0,9 alá így lassabban is tölti fel

    lehet még az ilyen akkuval kezdeni valamit vagy már kuka lesz mert nem fogja bírni a terhelést?
    vagy csináljak még pár frissítést kisebb esetleg 350/700-mA-on?

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • And

    veterán

    válasz TeeJay #7031 üzenetére

    "létezik az hogy ettől az állástól tönkrement?"
    Ha tönkre nem is ment, de hogy mélyen kisült, az egész biztos, ami nem is csoda egy hagyományos NiMH esetén.
    "hiába nyomok neki refresh-t pillanatok alatt kisüti 0,9V-ra mindkettőt"
    Amilyen állapotban voltak, annál jobban már nem lehet kisütni azokat..
    "és utána órákig tölti már a névleges kapacitás többszörösével"
    Ezt hogy? 800 mA-nél nagyobb árammal tolod (ha nem IPC-1L-ed van)? Vagy a kapacitásához képest többszörös töltésmennyiség 'ment bele'?
    "de még mindig nem éri el az 1,5x V-ot ahol átváltson fullra"
    Az IPC töltéskor nem 1,5V felett fog FULL-ra váltani, mivel nincs fix töltési feszültség limitérték. Én mostanában nem szoktam a kijelzőn >=1,5V-ot látni, igaz, manapság kizárólag LSD-típusokat töltök vele. Régebben, alacsony kapacitású NiMH- vagy NiCd AAA-méretű akkukkal nálam is előfordult már, hogy nem állt le a töltés, mert az IPC nem detektálta megfelelően a folyamat végét, de (200 mA-es töltésnél) nem lett bajuk a celláknak.
    "vagy csináljak még pár frissítést kisebb esetleg 350/700-mA-on?"
    A hagyományos AAA NiMH-akkukat nem szokás közel 1*C árammal kínozni, főleg nem olyan példányokat, amelyek gyengélkednek, és előzőleg egy évig fiókban pihentek. A lehető legkisebb árammal végezd a frissítést.

    [ Szerkesztve ]

  • TeeJay

    félisten

    válasz And #7032 üzenetére

    kösz meglátjuk mi lesz
    igen a névleges kapacitáshoz képest két-háromszoros mennyiséget nyom bele és még mindig nincs FULL felirat...
    sajnos vélhetően kampó lesz ezeknek de még pár frissítést megnézek hátha
    előbb utóbb muszáj leszek a két hordozható vezetékes telefonba venni valami LSD akkut mert 2napig nem bírják a gyári Panasonic akkuval ami nem LSD :U

    ezen felül meg van még két csuklós vérnyomásmérőnk is, abba is AAA akkut szoktam használni szóval nem árt ha van pár működőképes

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • regula38

    csendes tag

    válasz TeeJay #7033 üzenetére

    Itt a soha vissza nem térő alkalom, hogy vehessél Tronik töltőt és akksikat, amennyit csak akarsz. Lidl-be holnaptól.

  • jozsi252

    veterán

    válasz regula38 #7034 üzenetére

    Nemhinném hogy az IPC-t leszeretné cserélni. :U

    [ Szerkesztve ]

    iPhone 13 Pro Max

  • peti_s

    addikt

    válasz regula38 #7034 üzenetére

    De, most újra 2500-s akkuk lesznek AA-ban. [link] A töltő meg olyan mint az enyém, TLG500 B1.

  • jozsi252

    veterán

    válasz regula38 #7036 üzenetére

    Szóval akkor azt mondod hogy jobban jár egy olyan készülékkel ami nem tudja kijelezni az akksinak a tulajdonságait? Nem elfogult, én is épp tegnap vettem IPC-1L töltőt. Töltöttem is vele éjszaka. És azt kell mondani hogy minden egyes ft-ot megért ez a töltő.

    Ismerősnek van egy noname töltője, és panaszkodik hogy az akksik nem sokàig bírják. Hétvégén nyomok neki rá 1 refresht hogy helyrehozzam neki. Na a Tronic-al ilyet nem tudsz. Illetve amiket kijelez az akksiról elég fontos dolgok úgyvélem. De persze mindenkinek a saját döntése hogy mennyit szán erre a dologra, csak szimplán az IPC-t nem éri meg lecserélni az álltalad említett Tronic-ra.

    iPhone 13 Pro Max

  • TeeJay

    félisten

    válasz regula38 #7034 üzenetére

    aztán mit tud ez a 900mAh-s AAA akku? gondolom nem LSD fajta
    ha tudnám hogy mennyit lehet belőle kiszedni kb. és legalább több mint 700-at akkor vennék 8 darabot is mert vezetékes hordozható telefonba kell 2x2 meg két vérnyomásmérőbe szintén 2x2
    amik meg most vannak tartalékba maradnának

    akinek van ilyen árulja el IPC-vel mennyit tud belőle kiszedni és máris veszek ha úgy van

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • And

    veterán

    válasz TeeJay #7039 üzenetére

    Igaz, nem AAA, de Tronic, erről már többen is írtunk, én pl. az #5109-ben.
    Cordless telefonba meg szinte mindegy, melyiket teszed, mert a használat és a töltés módja (viszonylag rövid időtartamú kisütések és állandó készenléti töltés) abszolút nem NiMH-akkuknak való, előbb-utóbb mindegyik memóriahatástól fog szenvedni, és a töltőfészekből kivéve nem fogja sokáig bírni. Úgyhogy pont nem számít, hogy az IPC mennyi töltést tud belőlük kiszedni, mivel ezt a cellák egy ilyen állandó készenlétben lévő DECT-telefonban sosem fogják biztosítani. (Úgy tapasztaltam, hogy hosszabb távon még a memóriaeffektusra elvileg érzéketlen Li-ion akkuk sem szeretik ezt a fajta bánásmódot, legfeljebb a hatás nem lesz annyira hamar észrevehető, mint Ni-xx cellák esetén).

  • TeeJay

    félisten

    válasz And #7040 üzenetére

    nem nem mi nem így használjuk
    pont ezért kell új akku mert mi rárakjuk a bölcsőre majd ha kész van mindig ott van a telefon ahol épp vagyunk mert 3 szintes irgalmatlan nagy házunk van.
    tehát pont az a gáz hogy feltölti a mostani elvileg 550-es gyári Panasonic akkukat és 2nap múlva megint lehet a bölcsőre rakni akkor is ha nem telefonáltunk mert készenlétben lemerül.
    nyomtam frissítést mind a 4 darab ilyen Panasonic akkura (mert 2 hordozható telefon is van)
    és 550 helyett 480mAh körül volt a legjobban is
    valamiért 2nap készenlét alatt lemerül annyira hogy már egy huzamosabb beszélgetést nem biztos hogy kibír akkumerülés pittyegés nélkül.

    ezért kell valami olyan akku ami legalább 750-800mAh-t tudna és akkor ha 3-4 netán 5 napot elmegy készenlétben már örülnék.
    vérnyomásmérőben is általában addig van használva amíg már nem pittyeg hogy lemerült
    szóval memóriaeffektustól nem félek
    a mostani 4xx mAh-t tudó akkuktól már csak jobb lehet

    na bepróbálom a héten mert nem drága ;)

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • Kolty

    aktív tag

    Sziasztok. Lidl már a harmadik féle tronic töltőt fogja árulni. Nincs véletlenül tapasztalata valamelyikteknek ezzel? http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-45C81876-E4ACB933/lsp/hs.xsl/product.html?id=15072186&rdeLocaleAttr=hu&title=Univerz%C3%A1lis%20akkut%C3%B6lt%C5%91

    Vagy a leírás alapján milyen lehet?
    Tudom IPC az igazi,de annyit nem adnék érte.

  • M_o_g_y_i

    őstag

    válasz Kolty #7042 üzenetére

    A helyes linkelést egy fórumon kb. alapszabályba kellene rögzíteni, mert rengetegen lesz..ják vagy nem képesek megtanulni... :o
    A töltő maga szerintem u.olyan jó lehet, mint az eddigiek, ennyiért meg különösen jó vétel szerintem. :K

    4db szép állapotú 4x100 6.5x15 ET35 acélfelni eladó!!! - Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó!

  • TeeJay

    félisten

    válasz Kolty #7042 üzenetére

    egyszer kell 9ezret kiadni és többször sem lesz gondod az akkutöltéssel
    lehet az ilyen ócsó alap cuccok kevésbé kíméletesek majd az akkuval és sok olyan funkciót nem is tudnak ami alap dolognak kellene lennie benne.

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • M_o_g_y_i

    őstag

    válasz TeeJay #7044 üzenetére

    Igen, ezek amolyan "brute force" töltők. :K :DD
    Kisüt, feltölt és pont. De ezt jól csinálják. ;)
    3x nem ér többet az IPC. :N
    Mondom ezt úgy, hogy van ALDI-s, MAHA MH-C9000 és Nitecore i4 töltőm is.
    A MAHA töltőből különösen hiányolom az automata kisütés módot, annyi pénzért ez alap lenne. :((

    4db szép állapotú 4x100 6.5x15 ET35 acélfelni eladó!!! - Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó!

  • PHM

    addikt

    válasz TeeJay #7044 üzenetére

    Őszintén szólva, bár van IPC 1L-em is, én azon a véleményen vagyok,
    hogy nem feltétlen kell egy csomó olyan adatot tudnia a felhasználónak,
    ami esetleg nem is érdekli.
    Értem ez alatt azt, hogy ha a töltő tudja ezeket a funkciókat:
    - kisütés korrekt állapot érzékeléssel
    - töltés szintén korrekt feltöltöttség érzékeléssel
    - túlmelegedés védelem
    - állapot jelzés (Hogy épp tölt-e, vagy kisüt.)
    - mindezt cellánként
    - megbízható
    akkor az már egy jól használható berendezés.
    Az egységsugarú júzert nem biztos, hogy érdekli, hogy 1950, vagy 2000
    mAh a kapacitása egy adott akkunak.
    A durva eltérések persze nyilván igen, de azt kis odafigyeléssel ki lehet
    használat közben szűrni.
    Viszont az is igaz, hogy nem könnyű olyan töltőt találni, ami az összes
    elvárást teljesíti és e mellett sokkal olcsóbb az IPC 1L-nél.
    A Tronic töltőkkel személy szerint az a bajom, hogy némely akkukhoz
    sok a töltőárama. Egy korábbi példány kis híján felforralta az akkuimat.

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz PHM #7046 üzenetére

    ezért mondtam, hogy a legtöbb embernek bőven elég egy Soshine SC-D3 a dx-en 3500Ft

    ilyen használat közben

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • kaliber

    aktív tag

    válasz Dluinet #7047 üzenetére

    Tökéletesen egyetértek, kb:1 éve használok egy Soshine-t teljes megelégedéssel amit PHM írt azt tökéletesen tudja és harmadannyiba kerül mint egy IPC 1L.
    Mondjuk én kicsit elfogult is vagyok mert az IPC kistestvére (BC-500) volt nálam használatban (7000ft volt az is) és bő másfél év után tönkrement és kukába kellett dobnom, akkor berágtam a Voltcraft termékekre.

    Miért jársz futni? Mert az élet rövid, a futástól kicsit hosszabbnak tűnik :)

  • TeeJay

    félisten

    válasz PHM #7046 üzenetére

    pont az IPC-vel kerülheted el a sok bosszúságot

    láttam már elég sok 2500-as Energizert ahol az egyik 2,x Ah volt míg a másikban jó ha 1500mAh ami a kettő közt már durva eltérés. a kedves user meg csak annyit lát hogy a fránya töltő feltölti mindkettőt mégis 10kép után vége mindennek vagy lemerül a lámpa stb...
    a user csak annyit lát hogy van két egyforma külsejű akku de fingja nincs miért nem jó a rendszer
    veszi az újabb és újabb akkukat...

    IPC-vel megelőzöd mert pici figyelemmel mindent a legoptimálisabb helyzetben használhatsz
    ha van 8 akkud nyomatsz mindre frissítést én rá szoktam írni a külsejére alkoholos filccel melyikből mennyit lehet kisütni és úgy pároztatom őket.

    volt előtte nekem is noname páronként töltő akkutöltő meg volt egy Ansmann Powerline 5 mobil töltőm is de adtam is el mert nyírta ki az akkukat...
    villogó ledekből sosem tudtam melyikkel mi a helyzet

    meguntam hogy folyton szívok, megvettem az IPC-t azóta legalább tudom az összes akkumról mire számítsak
    reggel húzok a Lidl-be és kitekerem a nyakukat ha elfogyott az akciós akku :D

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

Új hozzászólás Aktív témák