Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tuomas

    addikt

    válasz vicze #14 üzenetére

    Te pedig nem hiszed hogy így lesz, szóval ugyan úgy hitről beszélünk. :D
    A különbség kettőtök közt csak annyi, hogy ő kicsit közelebb áll a tűzhöz, te meg a fotelből modnod meg.

    We were here

  • Gargouille

    őstag

    válasz vicze #14 üzenetére

    "Azt az apróságot lehagytad, hogy ráaggatnak 20tonna NASA szabadalmas kerámia a hőpajzsot... Mivel azok a terve, hogy majd az acél szolgál hőpajzsként a szertefoszlottak, így gyakorlatilag semmi jelentősége, hogy miből van. De az acél valamivel tényleg olcsóbb."

    Most ezt úgy mondod, mintha a hőpajzs lenne az egyetlen - vagy leglényegesebb - tényező az árat illetően. Hőpajzsot minden visszatérő űrjárműre "ráaggattak" eddig is (volt az űrsiklókon meg az összes űrkapszulán), tehát ez nem plusz költség a korábbi technológiákhoz képest és amúgy sem attól lesz olcsó vagy drága.

    Mind a két eszközt (starship és booster) acélból építik, aminek 3$ körül van a kilónkénti ára, szemben a hagyományos rakéták szén kompozit anyagával, aminek 200$ körül. És elég sok kell belőle. Itt van a nagy különbség, no és abban, hogy nem csak sokkal olcsóbb anyagból építik, de teljes egészben újrahasználható is, nem semmisül meg minden indítás után. A hajtóműveket is tömegesen gyártják és olcsón. Mindezek összessége miatt lesz várhatóan nagyságrendekkel olcsóbb megoldás.

    "Volt már a 70-es években is több ilyen elképzelés. Maga az űripar azért nem ment ilyen irányba mert gyakorlatban nincs rá igény, hogy egy ilyen rendszernek a kifejlesztése megtérüljön."

    Bocs nem tudom megállni, de ez olyan érvelés mint amikor a sörhasú apuka nézi a tévében az olimpiai tornászt és közli, hogy á ezt ő is simán meg tudná csinálni csak most nincs kedve. :DDD Viccet félretéve volt már akkoriban sokféle elképzelés, az atombombákkal gyorsított űrhajótól kezdve az isten tudja milyen fantáziákig. A különbség, hogy a Spacex meg is építette, eddig amit elképzelt.

    "Azaz egy piacgazdaságban nem gazdaságos."

    Nyilván "piaci alapon" sokkal jobban megéri méregdrágán egyesével építeni a rakétákat és minden indítás után kidobni, hiszen ki is akarna olcsóbban eszközöket juttatni az űrbe?! Na ugye. Logikus.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák