Donald Trump amerikai elnök aláírta azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében valóban létrehoznak egy stratégiai bitcoin-tartalékot. Mindezt azelőtt tette Trump, hogy ma a Fehér Házban találkozik a kriptoipar vezetőivel.
A tartalékalapba olyan bitcoin kerül, amit a szövetségi kormány bűnügyek vagy civil folyamatok során foglalt le, közölte a kriptoügyekért felelős David Sacks az X-en.
A mai eseményen formálisan is bemutathatja Trump a terveit, a héten pedig már elárulta, hogy a tartalékalapba bitcoin, ether, XRP, solana és cardano kerül. Az akkori bejelentések hatására az árfolyamok meglódultak, később visszazuhantak.
Azt nem tudni, hogyan működik majd az alap, és miben segít az adófizetőknek. Sacks szerint a kormány stratégiája a tartalék értékének maximalizálása. Hozzátette, hogy nem adnak el ide helyezett bitcoint, értéktárolásra használják, olyan lesz az egész, mint egy digitális Fort Knox, ha már gyakran digitális aranyként emlegetik a kriptopénzt.
Trumpot a választások során nagy összegekkel támogatta a kriptoipar, így a történéseket sokan kritizálják azzal a váddal, hogy ezek a lépések az egyébként is gazdagokat segítik, a kriptoiparban pedig felszámolnák a törvényeket. A másik oldal szerint a tartalékalap segítené az adófizetőket, ha nő a kripto árfolyama.
A kriptoiparban többen mély csalódottságukat és kiábrándultságukat fejezték ki, mivel nem lesz aktív vásárlás, a szóban forgó kriptopénzek lényegében eddig is a kormány tulajdonában voltak, csak nevet váltanak.
Az elnöki rendelet szerint költségsemleges stratégiával kell további bitcoint szerezni, úgy, hogy az ne jelentsen plusz költséget az adófizetőknek.
Eközben sokan érdekütközést emlegetnek, mivel Trumpék kripto-mémcoinokat indítottak, továbbá Trump a World Liberty Financial kriptoplatform egyik tulajdonosa is.