John Moolenaar és Raja Krishnamoorthi amerikai republikánus és demokratikus törvényhozók azt akarják, hogy a Biden-kormány indítson vizsgálatot a kínai TP-Link és annak egyéb vállalatai ellen, mivel lehetséges nemzetbiztonsági kockázatnak látják – a széles körben használt Wi-Fi-routereiket ugyanis szerintük kínai kibertámadásokra lehetne használni az USA ellen.
Hirdetés
A kereskedelmi minisztériumtól már kérték a vizsgálatot, mindez pedig azért jelentős, mert az IDC elemzőcég szerint a nemzetközi piacon routereladásokban a TP-Link a legnagyobb gyártó.
A törvényhozók a firmware-ben lévő ismert sérülékenységeket említenek, valamint olyan eseteket, amikor ilyen márkájú routereket támadva vettek célba európai kormánytagokat.
A politikusok szerint ez egy elképesztően nagy, nemzetbiztonsági kérdés.
A minisztérium választ ígért, a kínai nagykövetség pedig a bizonyítékokban bízik az incidenskezeléskor, és reméli, nem lesznek alaptalan vádaskodások és spekulációk.
A TP-Linket 1996-ban alapította Kínában két testvér – a cég annyit közölt, hogy nem árulnak routereket az USA-ban, a routereikben pedig nincsenek sérülékenységek.
Az USA, a szövetségesei és a Microsoft tavaly fedték fel a Volt Typhoon hackkampányt, amelynek keretében a támadók magánrouterek fölött veszik át az irányítást, majd elrejtőzve célba veszik az amerikai kritikus infrastruktúrát. Az érintett routerek zöme Cisco és NetGear márkájú volt az amerikai igazságügyi minisztérium szerint. A CISA tavaly ugyanakkor azt mondta, a TP-Link routerekben sérülékenység van, ami távoli kódvégrehajtást tesz lehetővé. A Check Point kiberbiztonsági cég pedig arról beszélt, kiberbűnözők a TP-Linket célzó kártékony megoldásokon keresztül támadják az európai politikusokat.