Még a 4.0 is csak cél, de már az Ipar 5.0 a téma

A Universal Robots szakértői szerint elkezdődött az emberi érintés forradalma, melyben a legfontosabb a személyre szabás lehetősége és az együttműködés lesz.

A Universal Robots friss közleményében („egyelőre csak játékosan”) bevezeti az „Ipar 5.0” fogalmát, vagyis megpróbálják felvázolni, hogy a digitális, automatizált ipari gyártás következő változása mely alapkoncepcióra alapul majd.

A 4.0-t a következőképp definiálják: „Már régen elkezdődött az a folyamat, amely az okos, automatizált gyártóállomások, és azok digitális kommunikációjának létrehozását célozta meg, melyet a szakmabeliek Ipar 4.0 néven foglaltak össze.” A robotika következő nagy fázisáról viszont úgy gondolkodnak, hogy „amíg az Ipar 4.0 égisze alatt végzett telepítések főleg a minőség és a termelési folyamatok állandósítását, valamint az adatgyűjtést célozzák meg a kevésbé képzett munkások által elvégzett ismétlődő és megterhelő munkák kiváltásával, addig az Ipar 5.0 a magasan képzett dolgozók és a robotok közös munkáját jelenti annak érdekében, hogy egyedi termékeket, szolgáltatásokat és élményeket hozzanak létre.”

Mindezt azzal indokolják, hogy fontos visszahozni az emberi kreativitást az olyan munkafolyamatokba, ahol képzett dolgozók és a robotok dolgoznak együtt, mivel a piaci követelmények és a fogyasztói elvárások egyre jobban távolodnak a tömeggyártástól, és a végfelhasználók is sokkal inkább az egyedi igényeknek megfelelő termékekben gondolkodnak. A vásárlók olyan termékeket, szolgáltatásokat és élményeket szeretnének, amikben megvan az az extra „emberi érintés”, ami segíthet nekik abban, hogy kifejezzék magukat. A vásárlók tehát nem csak tömeges testre szabást, hanem tömeges személyre szabást is várnak - írják.

A dán robotipari vállalat látja, hogy ez, és az ehhez hasonló trendek, amelyek személyre szabott termékekre vagy szolgáltatásokra fókuszálnak, egyre csak növekednek, és abban hisznek, hogy a jövő arról fog szólni, hogy még több emberi érintés kerül vissza a termékekbe.

Mint részletezik, a robotok kiválóan képesek a szabványos termékek gyártására, szabványos rendszerek használatával, amelyek nagy sebességet és teljesítményt biztosítanak. Viszont ahhoz segítségre és irányításra van szükségük, hogy a termékek meg tudják kapni azt a pluszt, amitől egyedivé válhatnak. Ezért van szükség arra, hogy az emberi érintés újra részese legyen a gyártó, előkészítő és befejező folyamatok széles körének.

Vagyis, összegeznek: az Ipar 5.0 lényegében a robotok képességeinek és az emberek szakértelmének ötvözete. Egy olyan folyamat, ahol egy kézműves, vagy más képzett emberi dolgozó egyedi, kognitív adottsága összekapcsolódik a robotok súlyemelő, állandó minőséget biztosító, valamint éjjel-nappal hibátlanul működőképes funkcióival. Az Ipar 5.0 magába foglalja a modern gyártási folyamatokat érintő változásokat, valamint egyéb – kereskedelmi és nem kereskedelmi célú – folyamatok széles körét is, mind azzal a célkitűzéssel, hogy az ember és a robot egymással közösen, együttműködésben dolgozhasson – együttműködő robotokat (kobotokat) használva.

Előzmények