A Meta megszüntette az amerikai tényellenőrző programját, valamint többé nem lép fel olyan szigorúan az olyan témák kapcsán, mint a migráció vagy a genderkérdés. Az elemzők szerint lényegében eleget tesz a konzervatív kéréseknek, most, hogy Donald Trump lesz az elnök.
Ez a Meta valaha volt legnagyobb változtatása az irányelvek és a politikai tartalmak kezelése kapcsán, Mark Zuckerberg pedig jelezte, hogy nem kíván dulakodni az új kormánnyal.
A változtatások a naponta több mint 3 milliárd embert kiszolgáló Facebook, Instagram, Threads platformokat is érintik. A napokban pedig a republikánus Joel Kaplant is kinevezték a globális ügyekért felelős vezetőnek.
Mark Zuckerberg azt mondja: olyan pontot értünk el, ahol már túl sok a hiba és túl sok a cenzúra. Ideje visszatérni a gyökerekhez, ami a szólásszabadságot illeti. Elismerte a választásokra gyakorolt hatását a cégének, és jelezte, ismét a szólásszabadságot részesítik előnyben.
Bár korábban Zuckerberg bebörtönzése is felmerült a Meta vezére és a Donald Trump közötti vitában, amikor egy sajtótájékoztatón a most történtekről kérdezték Trumpot; azt mondta: Hosszú utat tettek meg – a Meta. A férfi (Zuckerberg) nagyon lenyűgöző. Elismerte, hogy szerinte valószínűleg a fenyegetésekre reagálva hozott ilyen döntéseket Zuckerberg.
A tényellenőrzés helyett Zuckerberg közösségi jegyzeteket vezet be, vagyis Elon Musktól és az X-től másolják le az ott alkalmazott megoldást. Többé nem kutatnak proaktív módon a gyűlöletbeszéd és egyéb szabálysértés ellen sem, csak a felhasználói jelentéseket nézik át. Az automatizált rendszerek csak a súlyos sértéseket szűrik majd, mint terrorizmus, gyermekek kihasználása, átverések, csalások, drogok. Az irányelvekért felelős csapat Kaliforniából Texasba és más helyekre költözik. A dolgozókat az áttelepítésekről nem értesítették, részleteket nem közöltek.
A változtatásokon egy ideje már dolgoznak, mondta el egy jól értesült forrás.
Miközben a változtatás sokakat meglepett, Zuckerberg az utóbbi hónapokban már jelezte, hogy egyes moderálási döntéseket megbánt (mint a COVID-19 kapcsán) – és 1 millió dollárt adományoztak Trump beiktatása alapjába is, rendhagyó módon.
Az ágazat szerint a döntés inkább politikai, és visszalépés a moderálás terén, miközben mindennél gyorsabban fejlődik a tévinformációk és káros tartalmak világa.
A döntés egyelőre viszont az USA-ra érvényes, az EU-ban például nem fejezik be ezt a tényellenőrző programot. Az EU például már vizsgálja Musk és az X szűrési rendszerét. Jelezték, figyelik a Meta változtatásait és azt, hogy megfelelnek-e az EU-s szabályozásoknak.
A Meta ezzel párhuzamosan három új embert nevezett ki az igazgatótanácsába. Az egyik a UFC vezérigazgatója, Dana White, aki Donald Trump barátja.