Óriási botrányt okozott, hogy Franciaország letartóztatta Pavel Durovot, a Telegram vezérigazgatóját. Régóta nem titok, hogy a titkosított üzenetküldőket bűnözők, csalók, drogkereskedők, embercsempészek, pedofilok, terroristák, egyéb rosszakarók is használják – ahogyan az sem, hogy a titkosítással és adatvédelemmel kampányoló szolgáltatók nem tudnak vagy nem akarnak kiskapukat nyitni a hatóságoknak. Miközben egyik oldalról a tech cégeket védik a törvények, és a múltban nem voltak felelősek a platformjaikon terjedő tartalmak, tevékenykedők miatt, addig az utóbbi időkben sorra veszik elő a vállalatokat, erre ezernyi példát lehetne sorolni (a TikTokot épp újra perelik az USA-ban egy 10 éves lány halála miatt, mert bár a bírók szerint a törvények megvédik a céget a tartalmaktól, de az algoritmikus ajánlás már egy másik dolog – ez az ügy pedig csak csepp a tengerben).
Hirdetés
A legtöbb, helyzetet távolabbról és függetlenül szemlélő ember úgy érzi, jobb lett volna megállni a DVD-k, a Blu-ray, a PDA-telefonok korában – azonban a világ és az internet már nem változik vissza, sőt, az AI-őrület és a deepfake-áradat egészen új lehetőségeket ad a csalók, rosszakarók, embereket befolyásolni kívánók kezébe.
Józan ész és a technológiától, túlzott használattól, sőt, internettől való távolságtartás nélkül bármilyen óvintézkedés mellett már lehetetlen biztonságban maradni, mindez pedig a szexuális tartalmakra is kiterjed.
Dél-Koreában már országos botrány, hogy minden dugig van szexuális deepfake tartalmakkal – az átlagemberek és a politikusok is fel vannak háborodva. A helyi kormány ezért a közösségi cégeket és a Telegramot is felszólította, dolgozzon velük az ilyen tartalmak törlésén és blokkolásán. Médiajelentések szerint dél-koreai nők deepfake szexképeivel és -videóival vannak tele a Telegram chatszobák (de az X-et, a Metát és a Google-t is bevonják), és egy 24 órás telefonvonal is indul az áldozatok számára. Hatósági osztály monitorozza majd a szexbűnözést, a rendőrség 7 hónapos akciót indít az online szexbűnözés letörésére. A célpontok közé gyakran fiatal, iskolás lányok kerülnek.
Külön testület kommunikál majd a közösségi cégekkel a tartalmak törléséről és blokkolásáról, a külföldi cégeket is bevonják. Úgy látják, hogy a deepfake szextartalmak gyártása, birtoklása és terjesztése súlyos bűncselekmény, amely elpusztítja a személyi méltóságot és személyiségi jogokat.
A Telegram itt is hangsúlyozta, aktívan moderálják a káros tartalmakat, proaktív szűréssel és AI-eszközökkel, felhasználói jelentésekkel napi több millió ilyen tartalmat törölnek. Hasonló válasszal védekezik általában a többi platform is.
Arról megoszlóak és hiányosak az információk, hogy mely országokban mely cégek hogyan reagálnak a hatósági kérésekre, de vannak olyan dél-koreai rendőrségi adatok, amelyek szerint a Telegram egyikre sem reagált – szakértők szerint nem véletlen, hogy a dél-koreai fellépés egy időben zajlik a franciaországi letartóztatással és nyomozással. Utóbbinak nem csak a tech szektorra, de a diplomáciára, a politikára és számos másra is olyan mértékű hatásai vannak, amelyeket cikkek százai taglalnak, pro és kontra.