A magyar online vásárlók a gyorsaság helyett a biztonságot díjazzák

A Vatera tapasztalatai szerint míg külföldön jellemzően a lehető legrövidebb szállítási határidőt igénylik a felhasználók, a hazai vásárlók inkább várnak egy-két napot, ha így megbízhatóan, és ez által sokszor kedvezőbb áron juthatnak hozzá a kívánt termékhez.

„A Vaterán vásárlók nem az egynapos határidőt tartják a legfontosabbnak, sokkal inkább a zökkenőmentes kiszállítást, a határidő pontos betartását és a megbízhatóságot emelik ki, valamint az eladó és a fizetési mód kiválasztásában is fontos szerepe van a korábbi szállítások értékelésének” – foglalta össze egy korábbi felmérés eredményét (fókuszcsoportos felmérés a vaterázók körében 2013 őszén) Szanitter Áron, az Allegro Group HU Kft. piacterek ügyvezető igazgatója. A Vatera felmérése szerint a rugalmas és változatos szállítási módok közötti választás lehetősége és a pontos határidőre történő szállítás kiemelten fontos a vaterázók számára, és a gyorsaság önmagában nem elegendő a vásárlói elégedettséghez.

Hirdetés

A Vaterán a levélküldemény és a személyes átvétel a legnépszerűbb

A Vatera legfrissebb adatai szerint eladói közel 3 és fél millió cikknél kínálnak levélküldeményként történő szállítást, és a felhasználók a vásárlások 53 százalékában élnek is ezzel a lehetőséggel. A személyes – és tulajdonképpen így a legbiztonságosabb – átvétel is népszerű: több mint 3 millió terméklapon jelölték meg ezt a kézbesítési módot, és a vásárlók 27,5 százaléka vette át így a megrendelt cikket. Ezeket követi a Vaterafutár – melynek kihasználtsága 2012 júliusa óta több mint hétszeresére nőtt –, majd a postacsomagok, illetve utánvétes csomagok. A piactér adatai alapján a felhasználók többsége a fix áras termékekért (61,13%) előre utalással fizet, ami azt mutatja, hogy az online vásárlók egyre jobban bíznak az eladókban, és többnyire pozitív tapasztalatokkal rendelkeznek. Az előre utalás az e-kereskedelmi piachoz képest is igen magas aránya kifejezetten vaterás sajátosság, mivel az eladói értékeléseknek köszönhetően minden vásárló előre látja, mennyire bízhat meg az eladóban. A vásárlók mindössze 27,54%-a fizet személyes átvételkor, és csupán 2,62%-uk egyenlíti a számlát utánvéttel.

A PostaPontokra történő kiszállítás nemzetközi viszonylatban nem jellemző, itthon mégis fokozatosan nő a népszerűsége, melynek egyik oka az online vásárlók árérzékenysége. Egy 2013-as, webáruházak körében végzett kutatás szerint már az eladók 21,43 százaléka kínálta lehetőségként az átvevőpontokon történő átvételt.

Külföldön kicsit másképp…

A hazai tapasztalatokkal ellentétben az amerikai kontinensen jellemzően a gyorsaság a legfontosabb, és az e-kereskedelmi cégek mindent megtesznek a minél rövidebb szállítási határidők elérése érdekében. Az amerikai webáruházaknál bevett gyakorlat, hogy a korábbi rendelések alapján megpróbálják előre jelezni, hogy mely terméket melyik földrajzi területen vásárolják meg a közeljövőben, és mielőtt bárki megrendelné azt, a terméket már elküldik a helyi központba, ezzel radikálisan lecsökken a szállítási idő. Az egyre népszerűbb mobil applikációkkal már azt is megnézhetjük, hogy az adott termék a vásárló tartózkodási helyének közelében melyik üzletben érhető el, így a megrendelt terméket akár 1-2 órán belül házhoz is tudják szállítani.

A jelenlegi lehetőségektől pedig már nem áll messze a hazánkban is hamarosan megjelenő átvételi automaták konstrukciója. (Magyarországon 2016-ra egy új szolgáltatás kiépítését is tervezik. Lényege, hogy az ország 80 pontján automatákat állítanak fel, ahol tetszőleges időpontban át lehet venni a választott terméket. Utánvétel fizetés esetében azonban csak bankkártyát fogad majd el – Webox)

Webox

 

Azóta történt

  • Egyre többen vásárolnak mobilról

    Az UNAS Shop webáruházkészítő és az Olcsóbbat.hu 2014-es e-kereskedelmi felmérése szerint folyamatos a fejlődés Magyarországon.

  • Egyetlen karakteres jelszó is elég egy weboldalra

    Egy érintett cég felméréséből kiderül, hogy a legnépszerűbb weboldalakon igen hanyagul kezelik azt, hogy a felhasználók milyen jelszavakat választanak.

Előzmények