Hivatalos: februárban jön a Windows 8 béta és a Windows Store

A Microsoft tegnap San Franciscóban bemutatta az operációs rendszere következő kiadásában megjelenő alkalmazásboltját. Azt a szoftvervállalat már korábban bejelentette, hogy az okostelefonokon vagy a Macen elérhető store-okhoz hasonló piactéren lehet majd hozzájutni a Windows 8-hoz írt, Metro-stílusú appokhoz, most a Windows Store működésével kapcsolatos részleteket ismertette.

Hirdetés

Antoine Leblond webszolgáltatásokért felelős vezető a bemutató során úgy beszélt a bolt jellemzőiről, mintha azokkal a spanyolviaszt találta volna fel a Microsoft, noha kevés kivételtől eltekintve a riválisok már működő alkalmazásboltjaiban és a Windows Phone Marketplace-en bevált funkciókat alkalmazzák csupán. A Windows Store nyitóoldalán a Metro dizájnnyelvre jellemző színes „csempékkel” szimbolizált, kiemelt appok fogadják majd a látogatót, miközben a szöveges információk a háttérbe húzódnak. A kiemelt alkalmazások különféle kategóriákban (legfrissebb, legnépszerűbb, divatos) böngészhetők majd, és a főoldalon megjelennek személyre szabottan, valamint a szerkesztők által ajánlott appok is.

A kínálatban segíti az eligazodást – akárcsak az Apple App Store vagy az Android Market esetében –, hogy a keresők indexelik az egyes alkalmazásokat. Ha Windows 8-ból kattint a találatra a felhasználó, közvetlenül a boltba jut majd, ha más operációs rendszerből, akkor egy tájékoztató oldalra. A fejlesztőknek lehetősége lesz arra, hogy az Internet Explorer 10-ben egy telepítési gombot jelenítsenek meg a terméküket promotáló oldalaikon.

Az alkalmazások1, 49 dollártól egészen 999 dollárig lesznek beárazhatók. A Microsoft alapértelmezés szerint 70 százalékot ad a forgalomból a fejlesztőknek, a 25 ezer dollárnál nagyobb bevételt elérő programok esetében pedig 80-at. A Windows Store-ba egyéni fejlesztők 49, cégek 99 dollárért regisztrálhatnak.

A platform lehetőséget ad ingyenes próbaverziók közzétételére – illetve arra, hogy azokat a programon belül lehessen a teljes kiadásra upgrade-elni –, valamint hirdetések megjelenítésére és fizetésre az alkalmazásokon belül. A fejlesztő akár a Microsoft által alapértelmezetten kínálttól eltérő hirdetéskiszolgáló vagy fizetési rendszert is használhat – mondta el Leblond. Az üzletágvezető hangsúlyozta azt is, hogy a Windows Store irányelvei, illetve az alkalmazások befogadása teljesen átlátható lesz, Az appok benyújtása után a fejlesztők nyomon tudják majd követni, hogy a validációs folyamat hol és várhatóan még mennyi ideig tart.

A Windows Store annyi nyelvi változatban lesz elérhető, mint a Windows, azaz több mint 100 lokalizált felületre lehet számítani. A bolt világszerte 231 piacon indul el, az alkalmazásokért 58 különböző pénznemben lehet majd fizetni.

A store bétáját 2012 februárjának végén nyitják meg a felhasználók előtt, akkor, amikor a Windows 8 bétáját is kiadják. Ezzel Leblond hivatalosan megerősítette, hogy a vállalat a tél végén tervezi kiadni az új operációsrendszer-kiadás nyilvános bétáját. A tesztidőszakban a boltban csak ingyenes appok lesznek elérhetők – tette hozzá.

A vállalat egyben bejelentette, hogy versenyt hirdet Windows 8-as Metro-alkalmazások fejlesztésére, erre január 8-ig lehet jelentkezni.

Azóta történt

Előzmények