A Meta megállapodást írt alá, és így a Sage Geosystemstől vásárol geotermikus energiát, hogy biztosítsa az amerikai adatközpontjainak működését.
Tart a verseny, hogy a tech cégek kiépítsék a megfelelő infrastruktúrát az igen energiaigényes AI-hoz és az ehhez köthető befektetéseikhez.
Hirdetés
A 150 megawattos projekt első szakasza 2027-ben lép működésbe. A pontos helyszínt még nem határozták meg, ahogy az üzleti pénzügyi részleteit sem hozták nyilvánosságra.
Az mindenesetre egyértelmű, hogy az AI és az adatközpontok növekvő energiaigényeit geotermikus energiával fedeznék sokan. A 150 megawatt a becslések szerint egyébként 38 ezer háztartás áramigényének kiszolgálására lenne elég.
A bejelentést az amerikai energiaügyi minisztérium egy geotermikus fejlesztésekről szóló rendezvényén tették meg, miközben a Biden-kormány azt szeretné, ha a tech cégek a nagy energiaigényeik megújulókba való befektetésekkel fedeznék.
Az AI hatalmas energiaigénye szakértők szerint felborít sok dekarbonizációs tervet és a klímaváltozás elleni küzdelmet is.
A Sage egyébként egy 4 éves startup, amely következő-generációs technológiát ígér a hagyományos helyett. A céget az olajra és gázra szakosodott Chesapeake Energy és Nabors Industries támogatják, valamint a Virya és a Helium-3 Ventures kockázati befektetők.
A Meta az utóbbi években nagy erőkkel építi ki az AI-infrastruktúráját, alakítja át az adatközpontokat – mindez sokba kerül, a cég 2024-es beruházási kiadásai 37-40 milliárd dollár között alakulhatnak saját közleményük szerint, a költségek jövőre pedig tovább növekednek.