Az idei Kutatók Éjszakáján a drónbicaj lesz a sláger

Az Európai Bizottság a kutató tudósok társadalmi ismertségének növelése és a kutatói pálya vonzóvá tétele érdekében szervezi meg évről évre a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatot.

Az Európai Kutatási Tanács (European Research Council – ERC) 7 év alatt 13 milliárd eurót fordít a kutatók és kutatói teamek támogatására, ennek részeként pedig a Marie Skłodowska-Curie Akció (MSCA) keretében 6,1 milliárd euróval támogatja a kutatók képzését és előmenetelét pályájuk bármely szakaszában. Ebből finanszírozzák 25 ezer új PhD-hallgató képzését és járulnak hozzá az egyes nemzeti doktori programokhoz. Az MSCA egyik fontos akciója az Európai Kutatók Éjszakája, amelyet Európa-szerte szeptember utolsó péntekjén tartanak.

Kutatók Éjszakája - 2016
[+]

A legutóbbi pályázat keretében 2016-2017-re egy konzorcium nyerte el az MSCA támogatását az esemény megrendezéséhez, amelynek tagjai a Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont (RCISD), a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., a HÉTFA Kutatóintézet és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT). Rajtuk kívül az Ericsson Magyarország a rendezvény kiemelt partnere, a Kutatók Éjszakája eseményeinek hagyományos résztvevője.

Idén minden eddiginél több helyszín és több program várja az érdeklődőket. A konzorcium felhívására 48 településen 93 intézmény 161 helyszíne jelentkezett (helyszínek és a rendezvények száma folyamatosan növekszik). Van olyan intézmény, amely csak egyet, de a nagyobb egyetemek és kutató intézetek több tucat programot kínálnak. A délután és az este folyamán összesen több mint 2000 ingyenes bemutatót és előadást tartanak. A programok egy része a termek szűk befogadó képessége miatt csak előzetes regisztrációval látogatható, a legnépszerűbb programokra a regisztráció megnyitása után néhány órával már minden hely elkelt.

Hirdetés

Programok

A rendezvény központi honlapján regisztrált programokon túlmenően számos más intézmény önkéntes alapon önállóan is szervez a kezdeményezéshez kapcsolódó programokat.

Idén szeptember 28-án szervez az Európai Bizottság Brüsszelben központi rendezvényt, amelynek fő témája az élelmezéssel és az élelmiszerekkel kapcsolatos kutatások. A rendezvényen a Bizottság meghívására magyar kutatók is tartanak előadást.

Az idei programsorozat kiemelt magyar fejlesztése a Bay Zoltán Nonprofit Kft. gondozásában a ByeGravity Zrt. által létrehozott Flike drónbicikli. Kerülő Balázs, a ByeGravity Zrt. vezérigazgatója szerint a Flike a világon az első olyan drón, amely súlyosabb csomagok szállítása mellett embermértékű terhet is képes mozgatni – vagyis a háromágú, hatrotoros repülőeszköz olyan repülőmotor, mint amit a Csillagok Háborújában is láthattunk, és amelynek segítségével akár a nem túl távoli jövőben könnyebben juthatunk el pl. otthonról a munkahelyünkre.

Az Ericsson K+F központjában, a Petőfi híd budai hídfőjénél található Science Parkban ebben az évben is több tucat program lesz látogatható. A cég látványos show-val is készül a Kutatók Éjszakájára, amire több kategóriában várta az okos hordható eszközök nevezését. Ez az Ericsson SzerCODE Challenge. A verseny felhívására hétköznapi emberek, gyerekek, tanulók és hallgatók egyaránt neveztek saját tervezésű, egyedi okos ruhákkal, kiegészítőkkel, így bizonyítva, hogy némi kreatív gondolkodással a mérnöki pálya bárki számára nyitott lehet.

A Kutatók Éjszakáján mutatkozik be először Magyarországon a Piero, az Ericsson sportgrafikai virtuális valóság szoftvere, mellyel a sportesemények legizgalmasabb pillanatai, és azok elemzései 3D-ben vetíthetők a stúdió padlójára. A budapesti Ericsson Garázs első kooperatív fejlesztését a SmartActive Squash okos fallabdapályát is itt láthatja először a közönség. Az Ericssonban tartanak bemutatót többek között az idei Ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató verseny győztesei, a céggel együttműködésben létrejött egyetemi laborok, a Mensa HungarIQa és az Ericsson-díjban részesült fizikatanárok is.

Az Ericsson Magyarország, a BME Villamosmérnöki Kar, az ELTE Informatikai Kar és az EIT Digital Budapest közösen vállalkoztak arra, hogy bevezessék a jövő mérnökeit a technológiai világ jelenlegi egyik legnagyobb jelentőségű fejlesztési területének, az IoT-nek a rejtelmeibe a Kutatók Éjszakáján. A Játsszunk egy IoT-t! verseny az Infopark négy helyszínén felállított állomásain, Magyarország két vezető egyetemének kutatói, a világ egyik legnagyobb hálózatfejlesztő vállalata K+F központjának informatikusai, valamint az Európai Unió innovációs programjának innovátorai kalauzolják végig az érdeklődőket. Öt állomás meglátogatása után garantált nyeremény jár, tíz állomás teljesítésével pedig az értékes fődíjakra is nevezni lehet.

Részletes információ a következő weblapokon:

A Kutatók Éjszakája honlapja

A rendezvény bejelentett programjai városonként

RCISD – Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont

Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.

HÉTFA Kutatóintézet

Tudományos Ismeretterjesztő Társulat

Ericsson Magyarország

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Marie Skłodowska-Curie Actions

Azóta történt