A japán város lakói nem akarnak maguk mellé adatközpontot

Tokió lakói tiltakoznak, nem akarnak maguk mellé egy hatalmas adatközpontot – több aggályuk is van.

Tokió lakóinak egy csoportja el akarja érni, hogy blokkolják az építését egy hatalmas adatközpontnak (amely logisztikai központ is lenne), amit a szingapúri GLP fejlesztene.

Miközben a Japánban terjeszkedő cégeket ez nagyon aggasztja, addig a petíció, amit Akishima városának 220 lakója indított el, könnyen sikeres lehet. Decemberben ugyanis pont ugyanez történt Nagareyama városban, ahol végül a lakók kérésének adtak igazat.

Hirdetés

A lakókat aggasztja, hogy az adatközpont veszélybe sodorja az élővilágot, szennyezést okoz, hatalmas az áramigénye és jelentősen megcsapolja a vízkészleteket, ami kizárólag talajvízből áll.

A GLP szerint a 3,63 millió megawattos adatközpont évi 1,8 millió tonna szén-dioxidot bocsájt majd ki, de a lakók auditot kérnek a várostervezésre. Attól tartanak, hogy egyetlen cég tönkreteszi majd a várost, és ezt még fejlődésnek is nevezik.

A nagy tech cégek sorra ontják magukból az adatközpontokat, csak Spanyolországba eurótízmilliárdokért visznek ilyeneket – de Japánban is épít többek között a Microsoft, az Amazon és az Oracle is.

Akishima lakói szerint a beruházáshoz rögtön ki kellene vágni úgy 4800 fát, ami több helyi madár élőhelyét is fenyegetné. A tervet elképesztően gondatlannak tartják. A beruházás februárban indulna és 2029-ben fejeződne be. A GLP nem beszél a lakók aggályairól.

Az adatközpontok piaca Japánban várhatóan 10,8 és 7,6 százalékkal nő majd 2027-ben és 2028-ban, a digitális átállás és a felhő (na és az AI) miatt, mondja a Jones Lang Lasalle cég.

A lakók a jelentések szerint Kashiwában is egyre jobban ellenzik az adatközpontok építését.

Azóta történt

Előzmények