Napi szinten is hírek tucatjai jelentek meg az utóbbi időkben arról, hogy mely tech cégek milyen nagy támogatásokat kapnak az USA-ban vagy az EU-ban, általában chipgyárak építésére – de az AI és a felhő is elképesztő befektetéseket hoz, gyakori nagy támogatásokkal. Persze a dollármilliárdokat Kínában, Indiában, a Közel-Keleten is öntik ezekbe a szektorokba. Meglepő – vagy pont, hogy várt – módon rengeteg cég folytatja vagy fokozza azonban a leépítéseket, a magát nagy reményekkel újraszervező Intel is elküld a legutóbbi intézkedésével több mint 15 ezer embert.
Hirdetés
Rick Scott amerikai szenátornak nem tetszik, hogy miközben közel 20 milliárd dollárnyi támogatást és kedvezményt kap a cég, hogy fokozza a chipgyártást és több álláshelyet teremtsen, addig pont emberek tömegeit küldi el.
A helyzet több oldalról is összetett, számos cégnél megjelenik, nem csak az USA-ban (legyen szó költségcsökkentésekről, inflációról, gazdaságról, fogyasztói igényekről és lehetőségekről, trösztellenes intézkedésekről, hirdetőkről, AI-befektetésekről, a befektetői nyomásról, a tőzsdei hatásokról, a politikáról – a szektorok, cégek és piacok között már végeláthatatlan átfedések és hatások vannak).
Most viszont Scott szenátor beéri annyival is, hogy nyomást gyakorol az Intel vezérigazgatójára a leépítések miatt – megkérdőjelezi, hogy a kereskedelmi minisztérium tervezett juttatásai valódi számokra építettek-e, ahogyan azt is, hogy az adófizetői pénzek olyan cégekhez kerülnek-e, amelyek valóban képesek teljesíteni az amerikai gyártás és munkahelyteremtés magas követelményeit. A kereskedelmi minisztérium májusban az Intel számára 8,5 milliárd dollárnyi kedvezményt, 11 milliárd dollárnyi kedvezményes hitelt és 25 százalékos adókedvezményt hirdetett, valamint több mint 10 ezer gyártási, további 20 ezer építőipari álláshelyet várt.
Az Intel eközben jövőre 10 milliárd dollárral csökkentené a költségeit, 15 százaléknál is többel a dolgozói létszámát. Gelsinger szerint azonban a dolgozói létszám így is 10 százalékkal magasabb, mint 2020-ban, és az árbevétel magasabb. A központokban pedig kevesebb ember kell – viszont több az ügyféltámogatás kapcsán.
Scott tudni akarja, mennyi amerikai dolgozó veszíti el az inteles állását, és mi lesz a tervezett gyártási befektetésekkel. Azt is, hogy a több milliárd dollár miért nem elég hatékony támogatás, hogy elkerüljék a kirúgásokat.