Beperelték a saját részvényesei az Intelt, a vád szerint ugyanis csaló módon titkolták el azokat a problémákat, amik gyenge üzleti eredményekhez, súlyos leépítésekhez és az osztalékfizetés felfüggesztéséhez vezetett – mindennek hatására pedig egyetlen nap alatt több mint 32 milliárd dollárral csökkent a cég piaci értéke.
A pert San Franciscóban indították el az Intel, annak vezérigazgatója és pénzügyi igazgatója ellen.
Hirdetés
Az Intel elég kedvezőtlen jelentést tett közzé augusztus 1-jén, és a bérgyártó részlege még saját megfogalmazásuk szerint is bukdácsol, csökkenő árbevétel mellett is dollármilliárdos többletköltséget jelentett.
A vád szerint az Intel hamis vagy félrevezető kijelentései az üzletről és a gyártásról felfújták, tévesen magasan tartották az árfolyamot január és augusztus között (az elmúlt hetekben látott jelentések alapján ezzel egyébként tucatnyi céget lehetne vádolni).
Az Intel múlt csütörtökön döntötte el, hogy több mint 15 százalékát elküldi a dolgozóinak, ami több mint 15 ezer embert jelent. Ezzel párhuzamosan felfüggesztik az osztalékfizetést is, az átszervezések keretében pedig jövőre 10 milliárd dollárt spórolnának (persze nem a gyártóeszközökön, az ASML vagyonokba kerülő High NA eszközéből már kettőt vettek). Az 1 százalékos visszaesés mellett 12,83 milliárd dolláros árbevétel mellé 1,61 milliárd dolláros veszteség társult.
Míg az Intel árfolyama 2-án 26 százalékot zuhant (a bejelentés óta 34,6 százalékot), addig elmondható, hogy a tech szektorban elég vegyes a kép. Általánosságban az amerikai recessziós félelmek és globális lassulás miatt, a túlhype-oltság, valamint egyéb okokból a tech cégek árfolyama (is) erősen bezuhant az utóbbi időben, de nem mindenki szenved ettől egyformán, ahogy üzleti jelentésből is volt igen kedvező a napokban, nem is egy. Ezek kapcsán elemzések tömegei jelennek meg minden nap.
Az Intel mindenesetre nem tudott igazán versenyre kerülni a rivális chipgyártókkal, és az AI-őrületet sem tud eléggé kiaknázni. Azzal is külön elemzések foglalkoznak, hogyan csúszott le az OpenAI-ról és az AI-vonatról az Intel, ugyanis volt lehetősége bekerülni a cégbe, de nem látott benne megtérülést. Eddig senki nem tudott róla, hogy az Intel korán beszállhatott volna a 80 milliárd dollárt OpenAI-ba, de szándékosan elkerülte azt.
Az Intel még mindig nem hozott igazán jó AI-ajánlatot, eközben több mint 30 év után először 100 milliárd dollár alá esett a piaci értéke. Így az Intel alapvetően most törpének számít a visszaesések után is 2,6 billió dolláros NVIDIA mellett (és még az AMD is 218 milliárd dolláron áll), bármilyen elképesztő is ez a megfogalmazás.