A Google gondja egy 20 milliárd dolláros veszély az Apple-nek

Egyértelművé vált, hogy veszélyben az Apple jövedelmező megállapodása, miután illegális monopóliumnak minősítették a Google keresőbirodalmát.

Amint arról beszámoltunk, egy amerikai bíró úgy döntött, hogy illegális monopóliumnak számít a Google keresője. A folytatásban akár fel is darabolhatják a céget, az Alphabet számára nagy érvágás lenne, ha a keresőágazatot leválasztanák. Sorra születnek az elemzések, és a legtöbben úgy vélik, az Apple-nek is nagy gondot okozhatnak a változások.

Hirdetés

Veszélybe került ugyanis az Apple és a Google jövedelmező megállapodása, mivel ennek felszámolása segíthet a Google számára, hogy elkerüljön bizonyos trösztellenes intézkedéseket. A Google ugyanis nagyjából évi 20 milliárd dollárt, vagyis a Safari böngészőn átmenő keresési bevétel úgy 36 százalékát fizeti ki az Apple-nek, hogy az övék legyen az alapértelmezett kereső az almás böngészőben.

Amennyiben a megállapodásnak vége, akkor az Apple nyeresége 4-6 százalékkal csökkenhet az elemzők szerint. Az együttműködés egyébként 2026. szeptemberig volt lefixálva, de az Apple további két évre egyoldalúan hosszabbíthat, állították az amerikai igazságügyi minisztérium által beadott dokumentumokra hivatkozó médiajelentések korábban.

Elemzők szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a Google-nek nem lesz szabad fizetnie az alapértelmezett helyért vagy pedig a cégek kötelesek lesznek válaszhatóvá tenni a keresőt, nem pedig alapértelmezést megadni. Azt is mondják, hogy a történtek azt üzenik: a domináns szereplők jobb, ha nem kötnek exkluzív megállapodásokat, az egyezségekre pedig legyen ingyenes, alternatív válaszuk is.

A fellebbezések miatt a Google ügye várhatóan 2026-ra húzódik, addig az Apple eldöntheti, hogy Bingre, SearchGPT-re, saját megoldásra vált vagy választást ajánl. Az elemzők szerint az Apple AI-alapú keresők irányába mozdul majd el, a Siri is AI-val frissül.

Az Apple számára jogi szakértők szerint egyébként segítség lehet a Google ügye, mivel az almás cég is trösztellenes pert vív az USA-val.

Azóta történt

Előzmények