FOSDEM 2009: Linux, Mozilla, MySQL és sok más

Február 7-én és 8-án a szabad és nyílt forrású szoftverek több mint ötezer fejlesztője gyűlik össze az Université Libre de Bruxelles területén Solbosch egyetemvárosában, a kilencedik éve megrendezésre kerülő FOSDEM konferencián.

Hirdetés

A vitaindító előadók ebben az évben olyan szakemberek, mint Mark Surman (a Mozilla alapítvány ügyvezető igazgatója), Bdale Garbee (a Debian projekt titkára) és Leslie Hawthorn (Google Summer of Code).

A szervezők kiváló főprogramot állítottak össze. A 20 előadó között olyan nevek szerepelnek, mint Theodore Ts’o (Linux kernel, ext4 fájlrendszer), Max Spevack (Fedora projekt) és Rob Savoye (Gnash, a szabad Flash-lejátszó). Rob Savoye büszkén a konferencia kapcsán büszkén számolt be eddigi eredményeikről: „A szabad szoftver használata mára elfogadottá, üzletileg racionálissá vált, és nem csupán őrültek gyülekezetének mániája. Sok évvel ezelőtt arra, aki szabad szoftver fejlesztésén dolgozott, naplopóként tekintettek. Manapság azt vehetjük észre, hogy sokan sokféle célra használnak szabad szoftvereket, és jó látni, hogy pozitív hatással voltunk a világra az elmúlt 20 évben.”

Fosdem 2009

A főprogramokkal párhuzamosan 30 villámelőadásra is sor kerül: ezek 15 percesek lesznek, olyan változatos témákról, mint a MuseScore kottaszerkesztő, a GnuTLS biztonsági függvénytár, a TikiWiki wiki, a Bazaar verziókövető rendszer és még sok más.

A FOSDEM-et többek között a fejlesztői szobák teszik egyedivé. Ezekben a szobákban a kiválasztott projektek maguk ütemezhetik a programot: prezentációkkal, ötleteléssel és kódolással tölthetik idejüket. A FOSDEM egyik fő célja a projektek összehozása, ezért vasárnap a KDE, a Gnome és XFCE projektek egy fejlesztői szobán osztoznak. A többi fejlesztői szoba többek közt a Fedora + CentOS, beágyazott rendszerek, Drupal, X.org és Ruby on Rails témáknak ad helyet.

A fő előadások, a fejlesztői szobák és villámelőadások közötti szünetekben a látogatók számos érdekességet találhatnak az előcsarnokban felállított standok között, hiszen lesz itt nyolc Linux- és BSD-disztribúció, kedvezményes O’Reilly könyvesbolt, FSF Europe, Mozilla, OpenOffice.org és még sokan mások. Megtartva jó szokását, a FOSDEM idén is ingyenes.

A részvételhez díjfizetés vagy regisztráció nem szükséges. További információkat a konferencia honlapján találhatunk.

Azóta történt

Előzmények