A fából készült műhold a jövő, a SpaceX-nek is ajánlanák

Az űrbe küldték a világ első fából készült, japán műholdját.

Japán kutatók építették meg a Kiotói Egyetemen a Sumitomo Forestry segítségével a LignoSat nevű műholdat, amely a világ első fából készült műholdja. Kedden pedig már az űrbe is felküldték, hogy kiderítsék, hogyan tudják a fát használni a Holdon és a Marson.

Hirdetés

Egy SpaceX-küldetés keretében a Nemzetközi Űrállomásra viszik a műholdat, később pedig bolygó körüli pályára állítják 400 kilométeres magasságban.

A tenyér méretű LignoSat célja, hogy a megújuló alapanyag űrben való használatának lehetőségeit demonstrálja. Az egyetem szakértői és Takao Doi űrhajós azt remélik, hogy házakat építhetnek majd belőle, és dolgozhatnak, élhetnek az űrben így az emberek.

Idővel a Holdon és a Marson is építenének faházakat, elsőnek azonban egy NASA által hitelesített fa műholddal bizonyítanák, hogy a fa az űrbe való (és hozzátették, hogy az 1900-as évek elején a repülők is fából készültek).

A fa az űrben ellenállóbb, ugyanis víz és oxigén hiányában sem ég és nem rothad. A környezeti hatás is minimális a termék életciklusának a végén, a leszerelt műholdak ugyanis visszatérnek az atmoszférába, hogy ne legyen belőlük űrszemét. A sima fém műholdak alumínium-oxidot hoznak létre visszatéréskor, a fa műholdak sokkal kisebb szennyezéssel égnek el. Doi szerint a fém műholdakat a jövőben be kellene tiltani, és ha az ötletük működik, a SpaceX-nek is ajánlják.

A kutatók szerint egyébként a japán nagylevelű magnólia (honoki) a legjobb az űrbe, erre 10 hónap kísérletezés után jöttek rá. A LignoSat is ebből készült, csavarok és ragasztók nélkül. 6 hónapig marad pályán, addig megmérik, hogyan bírják az extrém hőmérsékletet az anyagok (45 percenként változik a hőmérséklet -100 és 100 Celsius-fok között). Reményeik szerint a félvezetőkre gyakorolt sugárzást is csökkenti a fa, így akár adatközpontok építésénél is előnyös lehet.

Azóta történt

Előzmények