Hirdetés

545 százalékos költség-nyereség aránnyal dolgozik a DeepSeek

Számolgatott a DeepSeek, amely a jelek szerint igen nyereségesen dolgozik – de a tényleges árbevétele mégsem lesz hatalmas.

A kínai DeepSeek a hétvégén tette közzé saját számításait a költségeire és bevételeire vonatkozóan. A sikert jelentő V3 és R1 modelleket vették alapul, és arra jutottak, hogy napi szinten a költség-nyereség arányuk 545 százalék. Arra is figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a tényleg árbevétel nem lesz olyan hatalmas.

A cég most először tett közzé bármit a haszonkulcsairól – ezek a kevésbé erőforrásigényes inference-feladatokhoz kötődnek, vagyis a betanított AI-modellek által végzett munkákhoz, feladatokhoz.

A mostani számadatok az elemzők szerint a nyugati piacokon még tovább borogatják a tőzsdét, amit januárban már így is eléggé felkavart a DeepSeek. Akkor az indított eladási hullámot, hogy állítólag 6 millió dollárnál is kevesebbe kerülő chipparkkal tréningezték a modellt, vagyis a nyugati riválisokhoz képest alig költöttek pénzt. Ráadásul az állítólag használt NVIDIA H800-asok sem olyan erősek, mint amit az amerikai cégek elérnek – így a befektetők azóta is megkérdőjelezik, miért költenek gigantikus összegeket AI-ra a cégek.

A DeepSeek egy GitHub-bejegyzésben közölte szombaton, hogy ha feltételezzük, hogy egy H800-as chip bérleti díja óránként 2 dollár, akkor a V3 és az R1 modellek teljes napi inference-költsége 87 072 dollár. Az elméleti árbevétel, amit ezek a modellek napi szinten generálnak, 562 027 dollár, így a költség-nyereség arány 545 százalék. Ez éves szinten bő 200 millió dolláros árbevételt hozna. A cég szerint ugyanakkora nem lesz ennyi, mivel a V3 költségei alacsonyabbak, és csak néhány szolgáltatást monetizáltak, a webes és appos elérés ingyenes maradt, a csúcsidőn kívül pedig csökkentették a fejlesztőknek szóló áraikat.

Azóta történt

Előzmények