Ausztrália kijelentette: az internetes platformokat az éves, globális árbevételük 5 százalékára is megbünteti majd, amennyiben nem gátolják meg a tévinformációk terjedését.
A kormány olyan vállalásokat kérne, amelyekben részletezik, hogyan állítják meg a veszélyes hazugságokat, mindezt pedig hatóságnak kell majd jóváhagyni. Vállalások hiányában ezeket a hatóság írná elő, majd bírságolna az együttműködés hiánya miatt.
A hamis tartalmakat a választásokra, a társadalomra tekintettel állítanák meg, gyakran vádolnak továbbá egyesek csoportokat, személyeket, de az infrastruktúra vagy a szolgáltatások is veszélybe kerülhetnek.
Ausztrália az utóbbi időben sorra hozza az intézkedéseket és tervezeteket, mert szerintük a külföldi tech platformok aláássák az ország szuverenitását. A kommunikációs miniszter szerint a tévinformációk nem csak a jóllétet és a biztonságot fenyegetik, de a demokráciát, a társadalmat és a gazdaságot is. Ezért nem engedhető meg, hogy ne tegyenek semmit. A tervezet korábbi verzióját azért kritizálták, mert így a hatóságnak túl nagy szava lenne annak eldöntésében, mi számít tévinformációnak, szándékos hazugságnak. Azóta változtattak, így konkrét tartalmat vagy fiókot nem vetethet le a hatóság, illetve a média, a művészek és a vallásos tartalmak is védettek. A miniszter szerint ugyanakkor a lakosság négyötöde azt akarja, hogy állítják meg a tévinformációkat.