Android Smartbox és -stick – akár jó is lehet(ne)
Az Android olyannyira jól szerepel mint mobilos operációs rendszer, hogy sokan univerzális sikert jósolnak számára: bekerül ma tévékbe, laptopokba, fényképezőgépekbe és médialejátszókba is. Hogy a vége mi lesz, azt most hadd ne próbáljuk megjósolni, de annyi bizonyos, hogy a legkedveltebb rendszer az alsóközép-kategóriás tévéokosító boxok és stickek világában is. Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy az okostelefonokon megszokott túláradó alkalmazáskínálatot egy ilyen kütyü megvásárlásával egy az egyben kihasználhatjuk a nappaliban, nagy képernyőn is. Sok minden menni fog, de a kezeléssel rengeteg probléma akadhat, hiszen a tévéről hiányzik a telefonon alaptartozéknak számító érintésérzékeny réteg, valamint a dőlés, gyorsulás érzékelése – ráadásul egy 55 hüvelykes képernyőt már nem csak furcsa és körülményes, de egyenesen balesetveszélyes lenne billegtetni. Csakhogy az alkalmazások, főleg a játékok túlnyomó része kihasználja ezeket az érzékelőket, így tévén nem igazán használhatók.
Hirdetés
Pontosan ez a hiány üt vissza az alsó árkategóriában. Az Egreat H5 például egy olcsó, Flash-kompatibilis böngészővel felszerelt smart stick, elfogadható teljesítményt nyújt és nem sokkal nagyobb, mint egy USB pendrive, van benne wifi, adja az Android smartstick termékektől elvárható alapfunkciókat. A tévé valamelyik hátsó HDMI portjába szúrva nem foglal sok helyet, áramot alig fogyaszt, ugyanakkor nem tudja kivédeni az „érzékszervek” hiányát, távirányítója alapszintű, csak és kizárólag a gombnyomásokat érzékeli. Plusz beviteli eszközként egy vezeték nélküli billentyűzet/egér szett jöhet még szóba – ez kiválóan megfelel a böngészéshez, a YouTube használatához, de a legtöbb játékhoz nem.
Az elégséges teljesítmény időnként bosszantóan kevés, ha médialejátszásról vagy akár összetettebb oldalak böngészéséről van szó. Akik nem ragaszkodnak ahhoz, hogy a tévé hátába állítva üzemeltessék a lejátszót választhatnak egy nagyobb teljesítményű (magasabb órajel, több CPU-mag, jobb 3D-s gyorsítás) és boxjellegű androidos készüléket is, ilyen az Evolveo Smart TV Box Q4. A készülék négymagos, 2 GB RAM-mal, így akár gyengébb irodai PC-nek is beállhatna, grafikailag és videolejátszásban is gyors. Sajnos azonban a távirányító nem sikerült jól, a tesztek szerint a mozgásérzékelő távirányító befuccsolt, a gesztusokkal és a gombnyomásokkal is küszködik, marad az egér-billentyűzet páros.
Ha már annyit visszaköszön az egér és a klaviatúra, hát miért ne adjanak egy testhezálló darabot az okosítóhoz, gondolhatták a Sencor Element Dongle tervezői. Az igen jó áron kapható stickhez tapipaddal egybeépített QWERTY billentyűzet jár, ami karosszékben ülve, kézből masszírozható, mellesleg PC-vel is működik. (Íme, így valósult meg az évtizedekig emlegetett százdolláros PC!) Nem egy erőmű, de jó példa arra, hogy olykor a hagyományos megközelítés összességében célravezetőbb lehet – az egeres QWERTY távirányító YouTube-hoz teljesen megfelel, a játékok persze ezzel sem mennek.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!