Bemutató: a Photoshop CS6 újdonságai

Videó, filterek, színkorrekció

3D és videó

Eredetileg is a Photoshop Extendedben jelent meg a két különleges réteg: a 3D és a videó – ezek közül a videórétegek már a standard változatban is elérhetők lesznek. Bekerül ezen felül az alkalmazásba egy teljes videolejátszó, a támogatott formátumokat hely hiányában nem is sorolnám fel: gyakorlatilag minden ismert videoformátumot megemészt. Ennek ellenpólusaként exportálni is tudjuk a videókat jó néhány formátumban, bár itt már nem annyira bőséges a lista. A Timeline (idővonal) panel is megújult, kényelmesebben és egyszerűbben szerkeszthetjük a videókat, sőt a kép mellett a hangsávot is megtaláljuk itt. A Video Group mint új típusú rétegcsoport lehetővé teszi, hogy a videó mellett képi, szöveges vagy vektorréteget is az idővonalra tegyünk.

A 3D-s funkciók terén a legfontosabb újdonság a gyorsítás a GPU használatával. Emellett rengeteg újítás és egyszerűsítés is bekerült a programba, mint az eszközök egységesítése (már nincs külön 3D-eszköz), az objektumok 3D-panelen kijelölt tulajdonságai az összevont Properties panelen, Flash 3D Export (a még béta-fázisban lévő Flash Player 11-gyel), rajzos megjelenítés (Cartoon Rendering), több nézet egyszerre és még sorolhatnánk...

Hirdetés

Filterek és hatások

A filterek között újdonságként jelent meg az olajfestmény (Oil Paint) lehetősége, ahol számtalan különböző beállítással állíthatunk elő fotóinkból festményt.

A cseppfolyósítás (Liquify) szűrőt is átalakították, első ránézésre is sokat egyszerűsítve rajta. Kivettek néhány ritkán használt eszközt, mint az örvény vagy tükröző, és a visszaállítás különböző módozatai is eltűntek. Cserébe gyorsabb és stabilabb működést kapunk, köszönhetően a GPU-s feldolgozásnak.

Az Adaptive Wide Angle filterrel halszemoptikával készült képeket „egyenesíthetünk ki”. A kiegyenesítő eszközzel meghúzhatjuk az eredetileg egyenes kontúrokat a képen – azt a Photoshop automatikusan kiegyenesíti.

Egy teljesen új eszköztárat kapunk az elmosásokhoz Blur Gallery néven, amely alapvetően három elmosástípust tartalmaz: Field, Iris, Tilt-Shift. Az első veheti át a jó öreg Gaussian Blur szerepét, mint általános életlenítés, a második egy adott (ellipszis vagy téglalap alakú) területen kívül dolgozik, míg a harmadik egyszerű (lineáris) mélységélességet nyújt. Az elmosás mellett az életlen részek becsillanásait is megadhatjuk és szabályozhatjuk.

Az egyre erősödő 3D-s hatásoknak köszönhetően a Megvilágítások (Lightning Effects) szűrőt teljesen újraírták, bár a használata nem korlátozódik a 3D-s rétegekre.

Automatikus színkorrekció

Automatikus színkorrekcióra eddig is több lehetőségünk volt, most egy újabbal bővült a lista: Enhance Brightness & Contrast (Fényerő- és kontrasztkiemelés). Ezt a Szintek (Levels) és a Gradációs görbe (Curves) ablakban is megtaláljuk, sőt mostantól az Image menü Auto Tone parancsa is ezt a funkciót valósítja meg. Emellett megjelent a Brightness/Contrast (Fényerő/Kontraszt) ablakban is egy Auto gomb, ennek a hatása az Image menü Auto Contrast parancsának felel meg, azaz a kontraszt növelésének az esetleges színeltolódás javítása nélkül.

Teljesítmény és egyéb finomságok

A kevésbé szembeötlő, de annál fontosabb újdonságok között a legfontosabb a gyorsítás. Számos funkciót optimalizáltak és újraírtak, ennek köszönhetően egyes részek gyorsabbak lettek, mint a CS5-ben. Ahol lehetett, bevetették a GPU-gyorsítást – ennek persze feltétele, hogy megfelelő videokártya álljon rendelkezésünkre. Windows XP alatt így sem működik az ilyen szolgáltatások jelentős része (mint például a 3D-szolgáltatások teljes tárháza).

Az apróbb újdonságok a teljesség igénye nélkül:.

  • Megújult a vágó (Crop) eszköz, illetve a perspektivikus vágás mostantól önálló eszközként jelenik meg. A leglátványosabb különbség a vágókeret forgatásánál van: mostantól nem a keret fordul el, hanem a tartalom.
  • Ugyan csak apróság, de nagy fájloknál sokat segíthet a háttérben mentés – azaz dolgozhatunk tovább, miközben a Photoshop ment – és az automatikus háttérmentés, ami 10 percenként „biztonságba helyezi” a munkánkat, akkor is, ha elfeledkeznénk a gyakori mentésről. Akinek szállt már el munkája, az igazán értékelni fogja ezt a szolgáltatást.
  • A különböző transzformációk adatai immáron megjelennek a kurzor mellett, nem kell az info palettát nézni munka közben.
  • A rétegstílusok között a színátmenet-kitöltés már árnyalható (dither), csakúgy, mint a pixeles színátmenetek, ami jobb minőséget jelent a hosszabb átmenetek esetében.
  • Egy egészen apró, de hasznos újdonság: festőeszközök, illetve rétegek esetében a számbillentyűk lenyomásával eddig is tudtunk átlátszóságot állítani, mostantól a 0 kétszer lenyomva 0% átlátszóságot jelent.
  • A Layer via Copy (Ctrl + J) parancs most már bármilyen rétegből másolatot készít, nem csak a pixelesekből.
  • A szövegkezelés terén jelentős újdonság a bekezdés- és karakterszintű stílusok alkalmazása, akárcsak az InDesignban. Emellett megjelent a vakszöveggel kitöltés is (Paste Lorem Ipsum). Bár ezeknél a funkcióknál kissé az a benyomásom, hogy ágyúval lőttek verébre.
  • Az Illustrator és az InDesign után itt is megjelent a Paste in Place, így az eredetivel azonos koordinátákra tudjuk beilleszteni az új részleteket.
  • A maszkolásnál sokat segít az arcfelismerő rendszer: a Color Range (színtartomány) parancson belül megjelent a Skin Tones (bőrszín) beállítás és ezt választva aktívvá válik a Detect Faces (arcfelismerés) kapcsoló, ami többé-kevésbé az arcokra korlátozza a kijelölést.
  • Az automatizálásnál egy régi-új ismerőst üdvözölhetünk: visszahozták a Photoshopba a Contact Sheet és – ami még fontosabb – a PDF Presentation bővítményt, így végre a Bridge nélkül is használhatjuk ezeket. Más kérdés, hogy annak idején miért kellett kivenni...
  • A kitöltés (Fill) parancsnál a mintával kitöltés esetén választhatjuk a Scripted Patterns (programozott minták) pontot. Ennek köszönhetően a kitöltést egyedi JavaScript határozza meg, azaz az egyszerű csempézéshez képest sokkal izgalmasabb kitöltéseket is kreálhatunk, főleg, ha az alap szkriptkészlet mellé sajátokat is tudunk írni.
  • A beállításokat (Presets) a program automatikusan áthozza a korábbi (CS4/CS5) változatokból – feltéve persze, hogy olyan gépre telepítjük, ahol van korábbi változat –, ezen felül importálhatjuk/exportálhatjuk a beállításokat egyben. Valószínűleg a béta-változat számlájára írható, de nálam az automatikus átvitel nem állt a helyzet magaslatán.

Jakab Zsolt
A HAUG egyik alapítója, előadó

  • Kapcsolódó cégek:
  • Adobe

Azóta történt

Előzmények