Új hozzászólás Aktív témák

  • twollah

    nagyúr

    India eleg tavol van ahhoz, hogy ne foglalkozak(zunk) vele.

    Eloszor talan lokalisan kene gondolkozni es utana globalisan.

  • finest

    őstag

    válasz twollah #1 üzenetére

    Medical Tribune 2009.05.17.: "A klímaváltozás a 21. század legfontosabb egészségügyi kérdése – állítják vezető brit akadémikusok, akik szerint sokkal komolyabban kell venni a fenyegető veszélyeket.

    A klímaváltozás kérdésének elhanyagolása morálisan legalább annyira elítélendő, mint a 18. századi rabszolga-kereskedelem – állítják a Lancet orvosi lap tanulmányát író szakemberek, akik egy terjedelmes jelentésben foglalták össze véleményüket a klímaváltozással kapcsolatban.

    A tanulmányban az olvasható: a növekvő globális hőmérséklet élelmiszerhiányhoz, aszályhoz, háborúkhoz és áradásokhoz vezethet az elkövetkező száz évben, és akár több milliárd ember fertőződhet meg valamilyen betegséggel vagy zuhanhat kilátástalan szegénységbe. Arra hívják fel az orvosok és az egészségügyi szakértők figyelmét, hogy vegyék komolyabban a klímaváltozás jelentette veszélyeket. „A klímaváltozás olyan egészségügyi kérdés, amely több milliárd embert érint. Ez nem csak a jegesmedvékről és az erdőirtásokról szól” – hangoztatják a szakértők.

    A tudósokból, ügyvédekből, orvosokból, közgazdászokból és mérnökökből álló szakértői csapat az ENSZ égisze alatt működő és Nobel-békedíjjal kitüntetett Éghajlat-változási Kormányközi Testület előrejelzéseit vette alapul, amelyek alapján az optimista becslések szerint két Celsius fokot, a „katasztrofális” forgatókönyv szerint pedig hat Celsius fokot emelkedik a globális hőmérséklet.

    A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a melegebb időjárás növeli az olyan rovarok és baktériumok által terjesztett betegségek kockázatát, mint a malária vagy a szalmonella. A legnagyobb egészségügyi hatás a világ legszegényebb részeit fogja érinteni – figyelmeztetnek a szakértők, akik szerint az aszályok és az áradások sokkal sebezhetőbbé teszik a fejlődő országok mezőgazdaságát és emelkedni fognak az élelmiszerárak a hiány miatt. Ez növeli a vízért és az élelmiszerért folyó háborúk kitörésének az esélyét, és akár több mint egymilliárd ember is arra kényszerülhet, hogy elhagyja otthonát – olvasható a jelentésben."

    Ladakh mint téma már vagy 15 éve terítéken van...amúgy. Szerintem pont arról szól a cikk, h most helyi szinten akarnak tenni valamit, valamint arról, h a globális felmelegedést nem lehet lokális problémaként kezelni, ti. a felmelegedést ott nem tudják megszüntetni, csak enyhíteni a hatásait.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • buherton

    őstag

    válasz finest #2 üzenetére

    Világos, de én hogyan hathatok rájuk? Én láthatatlan vagyok e tekintetben. Magyarország vízkészlete kétszer ekkora népességet is képes ellátni. Kárpátok-Alpok nem rossz "védő falak", magyar föld pedig igen csak jó minőségű. Klímaváltozás sokkal jobban érinti Hollandiát (elúszik), USA-t (hurrikán (Katrina), tornádó), Japánt (tájfun, és nem mellesleg élelmiszer behozatal nélkül éhínség fog pusztítani), Nagy-Britannia-t (spontán befagy) stb...

    Amúgy megsúgom semmi érdemlegeset nem fognak tenni azok akik megtehetnék!

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz buherton #3 üzenetére

    Na, még a végén kiderül, hogynekünk tök jó dolgunk lesz ezzel az egyik évben özönvíz, másik évben aszály cuccal. :)

  • Gonosz15

    aktív tag

    válasz Crystalheart #4 üzenetére

    Jobb mint usánkán állámokban, hogy egyik reggel a sziklás hegységben ébredsz, vagy esetleg a nevadai sivatag közepén találod magad, házastul mindenestül...

    "Az igazi érték az nem is a szépség, meg nem az intelligencia, nem a humorérzék, nem az hogy milyen a kocsid, vagy az hogy mi a neved, hanem ha te kerülsz szóba azt mondják egy korrekt gyerek."

  • finest

    őstag

    válasz buherton #3 üzenetére

    Magyarország szerintem irtó rossz helyzetben van a felszíni vizeit illetően. Fekvésénél fogva itt folyik össze a környező összes ország szennyezése amit a folyók áthoznak, bemosnak a talajba nálunk. Szerintem összefügg vele, h nálunk a környező országokhoz képest is rettentő magas a rákos megbetegedések száma. A legnyomasztóbb az, h a kémiai szennyezések már a mélyebb vízrétegekbe is leszivárogtak.
    Ismerem ezeket a magyar földet fényezős dumákat, de nem sokra tartom őket. Divat lett felértékelni az ország nyersanyagkészleteit, a magyar földet stb. Ez szerintem egyfajta kompenzáció a sok szívásért, kellett találni a jobb oldalnak valamit, ami alapja lehet a nemzeti összefogásnak. A legegyszerűbb megoldás a közös föld, élettér alapján kialakítani ezt a közösséget. Amit írsz, csak egy politikai lózung, semmi tudományos bizonyítékot nem látok mögötte. És éppen azt sugallja, h mi majd itt könnyű helyzetben leszünk, mert eltarthatjuk magunkat. Ez meg a legnagyobb szamárság. (Ugyan az a húzzuk le a rolót és éljünk májkrémen pár évig duma, amit Drábik szokott mondogatni, csak másik köntösben. De sajnos nem működik.) Mi lesz azokkal az emberekkel, akik majd a Mediterráneumból menekülnek ide az elsivatagosodás elől? Velük együtt is elég lesz a víz és a föld, vagy megvédjük magunkat tőlük? Ha igen, mivel és ki véd meg minket az erősebbektől? És itt csak a geológiai adottságokról beszéltünk, a geopolitikai elhelyezkedés még ennél is szánalmasabb helyzetbe hoz minket.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • buherton

    őstag

    válasz finest #6 üzenetére

    Igaz a tiszai cián szennyezés elég durva volt. De ennek ellenére is a felszíni vizek jó minőségűek, vízügyi hatóságok szerint. Rákról pedig nem tudok nyilatkozni nem vagyok orvos. Amit nálunk odaadnak az állatoknak gabonát azt az EU-ban még vígan bele teszik a kenyérbe. Hozzá teszem, hogy apám földműveléssel foglalkozik. Gondolom még nem ettél spanyol kukoricát, vagy német paradicsomot. Ha már a nyersanyagnál vagyunk. Bakonyban található Európa legnagyobb bauxit lelőhelye, és nagyon sok kiaknázatlan földgáz kamrák vannak alattunk. Ha így haladunk nem lesz kinek jönni a Mediterrán térségből :D . Elsivatagosodást le lehet lassítani, de nem is tesznek ellene semmit, akkor is soká lesz, amíg terméketlen lesz. Ez nem felértékelés, ezek tények. Nem tudom miért kell mindig abban a hitben lenni, hogy ami a miénk az csak és kizárólag rossz lehet.

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    Nagyobb geopolitikai léptékben nézve, esélytelen az ország védelme. A törökök is 150 évig kényelmesen elvoltak itt. Majd akkor jönnek az olaszok. ;]
    Amióta ember él a Földön, mindig is átalakította kisebb-nagyobb mértékben a környezetét. Ezek a folyamatok megállíthatatlanok, de a klíma hosszútávon beáll egy másik hőmérsékleten, közben meg az emberi populáció lecsökken.
    Volt már egy csomó szörnyű néppusztulás a történelem során. Persze most sokkal többen fognak meghalni. De ez engem miért zavarjon?! (Pláne, hogy magam is belehalok a jóléti életmód mellékhatásaiba.) Kell ám sokasodni, mint a nyulak Ausztráliában. Az ember csöppet sem értelmesebb az állatoknál, csak sokkal eredményesebb a környezete felszámolásában.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • finest

    őstag

    válasz buherton #7 üzenetére

    Itt nem az egyszeri szennyezésekről van szó, mint a cián stb., de nagyon is ki vagyunk szolgáltatva a környező országoknak és a folyamatos szennyezésnek, amit a mi környezetkárosító tevékenységeinkhez az övék rádob.
    Szerintem az EU-n belül a minőségbiztosítási előírások nem különböznek, nem hinném, h engedékenyebbek a magyarnál. Azt előbb elhiszem, h az EU-n kívülről importált élelmiszerek gyenge minőségűek stb. Azt sem hiszem, h a magyarok ne sumákolnának a permetszerek lejárati idejével, ha úgy adódik. ;) Próbálok figyelni arra, h mit eszek. Amúgy örülök, h a magyar termelőknek most át kell állnia a biológiai növényvédelemre egy csomó területen az EU miatt. Bár nekik ez nem lehet akkora öröm.

    A bányászatról jut eszembe...Sajnos egyre több cikk jelenik meg arról, h az ipari tevékenységek következtében már a tengerek vizei is annyira szennyezettek nehézfémekkel, h nem ajánlatos tengeri halakat enni, mert telítődnek vele és ezáltal az emberek is, akik eszik azokat. Ilyen szempontból a felszíni vizek tisztaságában sem hiszek annyira, mert a tengerekbe is a folyókon keresztül jut be a cucc. A nagy mennyiségben fogyasztott hormonkészítményekről, amik az emberek szervezetéből kikerülve a szennyvízhálózatba ürülnek, vagy a műanyagokból kioldódó káros anyagokról már nem is beszélve.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • buherton

    őstag

    válasz finest #9 üzenetére

    Lehet, hogy rosszul írtam, arra akartam utalni, hogy az EU-ban alacsonyabb minőségű gabonát termelnek, ami mivel alacsonyabb így rosszabb minőségű búza is bele kerül a kenyérbe.

    Környezet pusztításra visszatérve. Most akartak nem rég ránk sózni a mon-810-es génkezelt kukoricát, amit jó formán nem is teszteltek, hogy milyen befolyása van az emberre (akár állaton keresztül), vagy a természetre. Volt olyan kísérlet, ahol olyan génmanipulációt sikerült végre hajtanuk, hogy immúnis lett mindenféle vegyszerre. Ez szép és jó volt addig amíg ezt az immunitást át nem vették a környező gazok. Ezzel létrehoztak egy olyan gazt, ami ellenáll mindennek, ha elterjed, akkor kipusztíthatatlan. Első nép aki ott hagyta a kéz nyomát a földön, azok a sumérok voltak. Nekik köszönhetjük, hogy ma Irak sivatagos ország lett. Nem minden környezet romboló hatás az embernek köszönhető. Természetesen legtöbb ilyen hatást felgyorsított az ember pl. elsivatagosodás, tó kiszáradások, és talán még a globális felmelegedést is ide lehet sorolni.

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz twollah #1 üzenetére

    Szóval az nem számít, hogy tízezrek halnak éhen naponta?

    ***

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz finest #6 üzenetére

    "Szerintem összefügg vele, h nálunk a környező országokhoz képest is rettentő magas a rákos megbetegedések száma."

    Az okokat keresd inkább a dohányzásban, ugyanis itthon a legnagyobb egész Európában a dohányzó felnőttek (18+) aránya (kivéve Oroszországot, de ez csak részben Európa). Ez az arány egyébként több mint 50%. Ha kombináljuk azzal, hogy 10-ből 8 esetben a dohányzás felelős a tüdőrákért (férfiaknál 9 esetben, nőknél 7 esetben), akkor már érthetőbb a dolog. Ráadásul kizárólag passzív dohányzás miatt kétszer annyian halnak meg itthon évente, mint közlekedési balesetben. Megdöbbentő, ha belegondol az ember, és elkezdi firtatni a dohányosok felelősségét mások haláláért.

    ***

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz buherton #10 üzenetére

    "Volt olyan kísérlet, ahol olyan génmanipulációt sikerült végre hajtanuk, hogy immúnis lett mindenféle vegyszerre. Ez szép és jó volt addig amíg ezt az immunitást át nem vették a környező gazok."

    Ez elég nagy hülyeségnek hangzik, hol olvastad? A gének nem olyanok mint a népmondások, hogy szájról-szájra járnának...

    ***

  • talmida

    Közösségépítő

    válasz finest #6 üzenetére

    Lehet, hogy a global statisztika szerint global warming van, de a saját tapasztalatom szerint meg évek óta pont, hogy nincs, azaz, hogy inkább cooling van....legalábbis itt ..helyileg.

    [ Szerkesztve ]

    IN GOD WE TRUST!

  • buherton

    őstag

    válasz ollie #13 üzenetére

    Előadáson hallottam.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • finest

    őstag

    válasz talmida #14 üzenetére

    Ilyen irányú statisztikát nem ismerek. Szerintem szélsőségessé vált az időjárás, simán döntögettük a meleg rekordokat tavasszal, de a tél is elég hideg volt. Gyakoriak a nagy széllel társuló viharok, újabban a forgószelek is. Rá kellene keresni, h hogyan változott nálunk az évi átlaghőmérséklet. Meglehet, h igazad van. A Golf-áramlat csökkenésével, csökken az északi vizekbe érkező meleg víz, ez most a nyugati kontinenst hűti és kihat ránk is gondolom.

    ollie: Az életvitel is sokat számít, de nem becsülném alá a környezetszennyezésből adódó hatásokat, amik a földrajzi fekvés miatt nálunk akkumulálódnak.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz finest #16 üzenetére

    "Az életvitel is sokat számít, de nem becsülném alá a környezetszennyezésből adódó hatásokat, amik a földrajzi fekvés miatt nálunk akkumulálódnak."

    Na jó, de ezt te adatokkal alá is tudod támasztani, vagy csak úgy gondolod?

    Talmida amúgy a tengerentúlon él.

    [ Szerkesztve ]

    ***

  • varga911

    senior tag

    An Inconvenient Truth

    Ajánlom mindenkinek a figyelmébe ezt a filmet!

    A klímaváltozás visszafogásához minden technológia rendelkezésre áll, csak AKARNI és TENNI kellene!

  • Kantorpe

    tag

    Talan nemkene szaporodniuk annyira, kevesse ismert, de az indiai nepek mar tobben vannak, mint a kinaiak.
    Masreszt a legnagyobb szemettermelok, ami metan termelesben is elre viszi oket, ugye a metan erossebb uveghaz gaz mint a szendioxid.
    De sajnaltatni azt tudni kell magukat, mint a ciganygyerek aki ha kamerat lat akkor uvolt, mert azt kell csinalni.....

    Bevallalom, hogy az onzo emberek kicsinyessegevel vadoljanak, de hol nem szarom en le oket ?
    Sajat fajtajukat is kiuldoztek :( , aztan idejottek vesztunkre :U

    [ Szerkesztve ]

    Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

  • buherton

    őstag

    válasz finest #16 üzenetére

    Érdemes az 1900-as évek elejére visszatekinteni. Ugyan ilyen időjárási szélsőségek voltak. Amikor anya terhes volt velem akkor januárban süttette a hasát kint a tűző napon :D .

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • finest

    őstag

    válasz ollie #17 üzenetére

    Sajnos nem ismerek ilyen statisztikákat, de biztosan fogunk hallani erről, sokakat foglalkoztat. Nem az én gondolatom, de könnyű belátni, h lehet benne némi igazság.

    buherton: Itt van egy kevésbé optimista cikk az ország ivóvízkészleteit is illetően: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz Kantorpe #19 üzenetére

    "Bevallalom, hogy az onzo emberek kicsinyessegevel vadoljanak, de hol nem szarom en le oket ?"

    Nem csak önző, hanem bunkó is vagy.

    ***

  • buherton

    őstag

    válasz ollie #22 üzenetére

    Ha minden ember eddig a történelem során öregségben halt volna meg. Akkor többszöröse lenne ma a Föld lakossága ergo nagyobb szennyezés stb... Azzal hogy sok száz millió (a kommunizmus legóvatosabb becslés szerint is minimum 100 millió emberrel végzett, nem beszélve a középkori pestis járványokról, háborúkról) ember halt meg idő előtt ezzel drasztikusan lelassították a környezetszennyezés mértékének változását. Nem azt mondom, hogy öljünk le minden második embert, de egyes népeknél drasztikusan kellene szabályozni a gyerekek vállalás számát.

    finest: csökkenni fog ez világos, de más országoknál sokkal jobban fog. Hozzá teszem, hogy a mélyen lévő talajvíz, az a környező hegyekről áramlik le a medencébe. USA-ban már van olyan két állam ahol már most nincs elegendő ivóvíz a területén. Irán dettó.

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • finest

    őstag

    válasz buherton #23 üzenetére

    Ezeket komolyan is gondoljátok a legyilkolással, meg a sterilizálással? :DDD Mert addig nagyon fasza a dolog, amíg a világnak abba a 20%-ába tartozunk, akiket nem akarnak kinyírni, meg sterilizálni. (Megjegyzem, csak éppen hogy beletartozunk.) A gond csak az, h a másik felén a világ össznépességének a 80%-a áll és nem mind olyan fejletlen, mint ahogy azt elképzelitek a túlnépesedett Indiáról, Kínáról, akiket a Himalájában folyó változások érintenek és előfordulhat, h lesz egy-két szavuk az ilyen elképzelésekhez.

    Jellegzetes amúgy ez a projekció. Ők tehetnek róla, minek finganak annyi metánt! Az indiánokkal is így bántak a fehérek. Amikor elfogytak a bölények, előjöttek azok a dumák, h az indiánok is kiirtották volna őket. Egy kutató aztán megalkotta "Pleisztocén Túlvadászat Hipotézisét". Itt sokat írnak erről: [link] A lényeg, h mindenki más a hibás, sosem a fejlett, kizsákmányoló országok.

    A linkelt fordítás többi részét is érdemes elolvasni az elejétől: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • buherton

    őstag

    válasz finest #24 üzenetére

    Éhínség, illetve vízhiány(részben) a túl népesdéses miatt van. Eddigi történelem során most a legkisebb a raktáron lévő élelmiszer mennyisége. De az bizony igaz, hogy a szennyezésben USA (300 millió) világ első, még Kínát(1 milliárd körül) is megelőzi nem sokkal.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • jorden06

    senior tag

    válasz Kantorpe #19 üzenetére

    Ez így elég csőlátású mód :N India csak egy kis szelet a nagy tortából, ami a globális felmelegedést érinti. Persze hogy ők is részt vesznek a szennyezésben, mint sajnos minden ország. De lásd az #1 hsz-t, tengermélyen egyetértek vele
    De nem kéne a faji kérdéseket ide sorolni. Sajnos az ilyen gondolkodás miatt vagyunk itt

  • talmida

    Közösségépítő

    válasz buherton #25 üzenetére

    De az bizony igaz, hogy a szennyezésben USA (300 millió) világ első, még Kínát(1 milliárd körül) is megelőzi nem sokkal.

    Ezt az adatot honnan szedted? Nem vitatkozni akarok, csak tudni szereném. Nem ismerem az erre vonatkozó adatokat, de az érdekes tény, hogy az USA-ban egy nagyforgalmú több sávos úton is, ahol minden sávban zsúfolásig autók vannak, kisebb a légszennyezettség, mint pl Magyarországon. Egyszerű szaglás teszt. :D

    IN GOD WE TRUST!

  • #27483136

    törölt tag

    válasz talmida #27 üzenetére

    Azért a klímaváltozást és a környezet szennyezést nem kellene összekeverni:
    persze senki sem akar ciános vizet inni, de annak nem sok köze van a klímaváltozáshoz.

    Én elég szkeptikus vagyok e téren: klímaváltozás mindig is volt, van és lesz. Már év milliárdok óta. Mint ahogy időjárás is. 5 napra előre nem tudják az időjárást megmondani és erre jósolgatnak 100 évre? Egy ilyen kis klímaváltozásnak köszönhető - állítólag - az ipari forradalom: néhány évig olyan jó volt a mezőgazdaság Angliában, hogy sok munkaerő felszabadult és a jól lakott emberek ráértek gondolkodni (leegyszerűsítve).
    Magyarországot tenger borította, az Antarktiszon dínók mászkáltak az esőerdőben, gyalog át lehetett menni Amerikába, Angliába és ezer egyéb nyoma van a múltbéli klímaváltozásoknak, pedig ember (illetve ipar) még sehol sem volt. Most sem lenne semmi gond, csakhát most nem a kunyhót kell odébb vinni, hanem a new yorki felhőkarcolókat, nem 6 családnak kell elköltözni a Himalájában, hanem 60.000-nek. És ez már problémás.

    Másrészt szerintem az emberiség kicsit nagyképű: az emberiség összes széndioxid/kéndioxid/por kibocsátása elbújhat 1-1 komolyabb vulkánkitörés mellett. És évente van néhány száz kitörés, köztük olykor-olykor néhány komolyabb is. Vulkánoktól már színeződött el a naplemente az egész bolygón. Kipufogó gáztól?
    Van még észrevételem: üvegházhatás. Éreztétek már a bőrötökön? A széndioxidét nem igen hiszem, de egy borús téli estén mennyivel melegebb van, vagy nyári nappalon mennyivel hűvösebb van a felhőktől, a vízpárától? És a földfelszín 70 százalékán párolognak az óceánok. Vagyis?
    Vagy amikor ilyen képekkel ijesztgetik az embereket:
    Hű micsoda füstáradat!

    Pedig ez csak a hűtőtorony párája.
    Szóval ekkor számomra minden hitelét elveszti az, aki ilyennet mutogat.
    Szerintem sokan remekül megélnek ebből: pályázati pénzeket nyernek, állami pénzeket, filmeseknek is van téma, van megélhetés.
    Szerk:
    Szóval nem azt tagadom, hogy van változás - ha nem lenne, az lenne a természet ellenes- , hanem 99%-ban semmi közünk hozzá.
    Még egy gagyi szellőt sem tudunk befolyásolni!

    [ Szerkesztve ]

  • talmida

    Közösségépítő

    válasz #27483136 #28 üzenetére

    Teljesen egyetértek veled ebben, amit itt leírtál. Nekem is ugyanez a véleményem.A környezetszennyezést nem én kevertem ide, csak hozzászóltam...

    IN GOD WE TRUST!

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #28 üzenetére

    "Szóval nem azt tagadom, hogy van változás - ha nem lenne, az lenne a természet ellenes- , hanem 99%-ban semmi közünk hozzá."

    De te ezt miből gondolod ilyen biztosra?

    Persze h nem a vízgőzt kell mutogatni.
    Inkább ezt:

    Én meg azt bírom, amikor jön egy akárkicsoda. Max van egy diplomája, és két mondatban felülbírálja több száz esetleg ezer elismert tudós és éghajlatkutató több éves (évtizedes?) munkáját!

    Én inkább úgy fogalmaznám a dolgot, hogy klímaváltozásról nem csak az ember tehet, de nagyrészben járult hozzá.

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Dany007 #31 üzenetére

    szia
    Arról hallottál, hogy a széndioxid nem látható? Láthatatlan, stb. Semmi esetre sem fehér. Nézd csak meg a képeden a jobb oldali kéményt! A kémény torkolatánál a kijövő anyag még szinte láthatatlan, majd hirtelen látható gomolygás lesz belőle. Vagyis por sem lehet. (Azt egyébként is kötelező leválasztani.) Aztán ahogy kijut, lehül, hirtelen nagy gomolygó fehérség lesz belőle. Vagyis kicsapódott a vízpára. Erről beszélek. Az ilyen megtévesztő képekről.
    Mutatok egy kéményt, amin jön ki a széndioxid: Visontai erőmű működés közben (látható a hűtőtornyokból felszálló pára.)

    A baloldali magas kéményen pedig a széndioxid, és az égéstermékek jönnek ki. Mit látsz ott kijönni? Semmit. Pedig 800-900MW körül termel.
    A tudósok nagy százaléka szintén azt mondja amit én: csak azok sem a Blikk-ben, sem a tv-ben nem kapnak hangot, mert a semmi az nem hír. A pánikkeltés az hír. De a Spectrumon egy tudóscsoport szintén előadta azt, amit én írtam.

  • D.R.O.

    tag

    Furcsa ez az egész.

    Biztos, hogy meg kell mentenünk midenkit? Legyen jóság, és békesség? Szeressük felebarátainkat továbbra is, és törődjünk mindenkivel? Nem lehet, hogy ez a "Szeretkezz, ne háborúzz" taktika pusztítja el végül az emberi civilizációt?

    A Marsról jöttem, de már kúr*ára visszamennék!

  • ZCoyote

    őstag

    A legnagyobb csattanó úgyis a végén lesz. Mi kidöglünk mindannyian de a Föld ki fog heverni mindent és meggyógyítja magát. Vagy így vagy úgy ő marad utoljára.

    Romani ite domum.

  • D.R.O.

    tag

    válasz ZCoyote #34 üzenetére

    Nemúgyvanaz!!! Én tuti csinálnék egy világpusztító rakétát, nehogymá megússza az a ge*i föld (direkt írtam kisbetűvel). Miaz hogy nem bírja az emberiséget etetni-itatni?

    [ Szerkesztve ]

    A Marsról jöttem, de már kúr*ára visszamennék!

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #32 üzenetére

    Erőteljesen kétlem, hogy csak vízgőz lenne mindaz amit ezek kipöfögnek. A kohók, erőművek szén vagy gázosok biztos, hogy nem(csak) vízgőz eregetnek..
    Az ipcc-ben résztvevő tudósok is biztos mind csak pánikot akarnak kelteni. Attól függetlenül, hogy még mindig mindenki szarik az egészre...

    Számold csak ki pl., mennyi gázt bocsájtanak ki az autók... Ami ugye nem vízgőz.
    És mindaz, amit az a pár százmillió autó kibocsájt, az csak a 15%-a az ember által összesen kibocsájtott üvegház és egyéb gázoknak...
    Innen már egyszerűen következik az üvegházhatás, illetve ennek a felerősítése az ember által. Logikus ha nem tud eltávozni a Földre érkező hőmennyiség egy része, akkor az a légkört melegíti továbbra is.
    És itt most nem csak az elmúlt 100-150 évet kell nézni, mint ahogy azt mesélni szokták. Az csak azért van, mert kb azóta vannak pontos feljegyzett mérések.
    Viszont maga a szennyezés már az angol ipari forradalom óta tart úgy igazán.
    És ahogy írtad, bizony a vulkánkitörések is okozhatnak éghajlatváltozást, de csak az igazán nagyok. Szintén bizonyított, hogy a Szantorini kitörése egy átmeneti éghajlatváltozást okozott.

  • ZCoyote

    őstag

    válasz D.R.O. #35 üzenetére

    Már csinálod a pincében?
    Szantorinit én is tudom bizonyítani. Amikor kb. 5 éve ott voltam július tájékán tök meleg volt. Izzadtam mint állat :DDD

    Romani ite domum.

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Dany007 #36 üzenetére

    Leírok egy megtörtént esetet:
    előzmény:
    -az 1970-80-as években meteorbecsapódást találtak Yukatánnál
    -nem bizonyított, de feltételezhetően a dínók kihalását okozta
    -készült erről egy csomó film
    -1994-ben üstökös csapódott a Jupiterbe
    következtetés:
    -napjainkban is előfordulhat ilyen a Földdel is
    (-készült több mozifilm, és tudományos film)
    lépés:
    -meteor-megfigyelő hálózatot hoztak létre több millió dollár állami és alapítványi pénzekből
    eredmény:
    -tele a sajtó, ha egy meteor 1millió kilométerre elhalad a földtől
    -meg tudják mondani, hogy 100 év múlva az adott szikla becsapódik-e? - 50% biztonsággal, vagyis vagy igen, vagy nem.
    -legalább a becsapódás előtti napon értesülhetünk róla? - talán
    -tudunk ellene tenni? - nem
    -megél belőle sok csillagász? - igen
    -megél belőle sok filmes? - igen
    -megél belőle sok újságíró? - igen

    Ez a forgatókönyv nem ismerős? - igen: klímaváltozás

    Szerinted mi jön ki azon a kéményen? Nézd meg lécci a képet, amit betettem Visontáról. Látszik, hogy nem látszik a széndioxid.
    Az autók kipufogógázának is a fele víz. Szénhidrogént éget.

  • D.R.O.

    tag

    válasz ZCoyote #37 üzenetére

    Erre szoktam mondani, hogy még egy ilyen beszólás, és nekiállok megírni a Skynet-et, amivel úgy 15-20 év múlva végzek is, és vége lesz a világnak.

    ;]

    A Marsról jöttem, de már kúr*ára visszamennék!

  • ZCoyote

    őstag

    válasz D.R.O. #39 üzenetére

    De az nem pusztítja el a Földgolyót csak az élőlényeket. Én meg addigra megírom az antiskynet.exe-t és akkor majd mit sem érsz. (kár hogy nem tudok programozni) De ne offoljunk mert kapunk.

    Romani ite domum.

  • #27483136

    törölt tag

    Kedvenc jelenetem a Galaxis Utikalauz Stopposoknak-ból:
    A két birodalmi űrflotta egyesült, és a Föld ellen indultak. Elrettentő erejüket demonstrálva leszállnak a Földön. Egy arra járó kiskutya pedig felnyalja őket. Mert a dimenziókat elfelejtették egyeztetni.

    Szerintem itt is ez van.
    Átlagosan 1kW/m2-rel fűti a Nap a földet. Tegyél le minden négyzetméterre a lakásodban egy rezsót. Alig lehet tőlük közlekedni. Nézz ki az ablakon: tele a táj rezsókkal, tele a 93.000km2-es országunk rezsóval...Európa,... a teljes földfelszín: 510.072.000.000.000 db 1kW-os rezsónk van. Ehhez az emberiség 500.000.000 rezsót tesz hozzá.
    "Kisfiam, kapcsold ki a számítógépet, mert klímaváltozást okozol!" hihi

    Szélerőmű park:
    Fúj a lágy szél, a turbina megtermel 1MW-ot. Mögötte lévő sorban megint turbina...aztán így tovább. Még, a mögötte az 500. sorban lévő turbina sem veszi észre, hogy előtte már kivettél 499MW-ot.

    Ennyire nagy energiákról van szó.
    Mi csak szeretnénk bolha lenni az elefánton, de max légypiszok vagyunk. Akik túlbecsülik magukat és mindig kell találnunk egy bűnöst (South Park: Hódgát)

    Oké, itt üvegházhatás van: ezért írtam a felhőkkel a példát, és a Földet 71%-ban borító üvegházhatást kiváltó 360.000.000.000.000 m2-nyi vízfelszínről. Szinte kimondani sem lehet, olyan nagy számok ezek.

    Melegszik az Antarktisz: hatalmas darabok szakadnak le a nyugati felén róla. Keleten az utóbbi évtizedekben erős lehűlést mértek. Akkor most mi van?

    Az USA-nak 5-700 évre elegendő szénkészlete van. Le fog erről mondani egy bizonytalan elmélet miatt? Lehet, hogy mégsem minden tudós gondolkodik úgy a klímaváltozásról, mint ahogy manapság divatos?

    Megint más, de kapcsolódik, párhuzamos ügy: H1N1. Meghalt a Földön 80 ember influenzában. Ez mindig így van, az influenza ilyen. Még a csőd szélén lévő magyar kormány is nyomott pénzt egy kft-nek az ellenanyag kifejlesztésére. És még sok ország....Ha nem lett volna média-felhajtás így történt volna?
    DDT: okozott néhány tucat születési rendellenességet, viszont szinte eltűnt a malária. Betiltották. évente 1millió ember hal meg maláriában.
    Mangalica: betiltották, mert "mérgező" a húsa. Ma mi van?

  • buherton

    őstag

    válasz #27483136 #41 üzenetére

    (#29) talmida: valamelyik EU konferencián mondták ha jól emlékszem.

    Te véletlenül nem villenyes vagy? Marson nem volt ember mégis bekövetkezett a globális felmelegedés, a vulkánoknak köszönhetően.

    H1N1 érdekes téma, mert csak azt kell megnézni, hogy melyik tájakról szedegette össze a variánsait.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #38 üzenetére

    Azért ez a meteoros példa nem teljesen ugyan az.
    A klímát, és a klímaváltozást sokkal jobban meglehet figyelni, lemérni, mint egy 15km/s-mal száguldó iszonyat távolságban lévő aszteroidát.

    A Vénusz jó példa még az üvegházhatás prezentálására. A légkör Co2 tartalma miatt visszaveri a bolygó felszíne által kibocsátott nagy hullámhosszúságú infravörös sugárzást.
    Így a beérkező hő nem tud távozni. Ezért nagyjából 450-500 fokos a felszíne...

    Egy idézet:

    "Az üvegházhatás minden olyan bolygón fellépő jelenség, amelynek légkörében találhatók üvegházhatást okozó gázok. A mi Földünkön ezek a vízgőz és a szén-dioxid. A természetes üvegházhatás felelős azért, hogy egy bolygó felszíne melegebb annál, mintha nem lenne légköre. Bizonyos esetekben, mint a Vénusz, az jelenség ,,megszaladhat'', azaz nagyon jelentőssé válhat. Ez akkor következik be, amikor a hőmérséklet emelkedése folytán a víz forráspontja közelébe ér. Ekkor ugyanis az óceánok elkezdenek igen gyorsan párologni, majd forrni. Ezáltal még több ,,üvegházgáz'' kerül a légkörbe, amik még tovább növelik az üvegházhatást, még tovább nő a hőmérséklet, a folyamat megszalad. "

    Végül is a Vénusz a legjobb példa, hogy mit is okozhat az üvegházhatás illetve, hogy igen is létező jelenségről van szó. Mielőtt belekötnél, semmiképpen se hasonlítom a Földet a Vénuszhoz, itt azért messze nem ilyen dolgokra kell számítani, viszont maga az alapfolyamat, az üvegházhatás ugyan az, csak ott egy jóval erőteljesebb és sokkal előrehaladottabb.

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Dany007 #43 üzenetére

    Hali!
    A meteoritot én a (társadalmi) jelenség bemutatására szántam. Meg a H1N1-et is.
    Azt senki nem vitatja, amit írsz az üvegházhatásról. Belemenni a részletekbe meg nem is tudunk, túl bonyolult. (Mert a kibocsátott kéndioxit pl csökkenti a CO2 hatását, a növényeknek lombtrágya a CO2, rengeteg bonyolult összefüggés, hatás-ellenhatás van.)
    Mutatok egy ábrát. X-tengely az évek, Y-tengely a CO2 ppm-ben.

    Szépen látszik az emberi tevékenység hatása.
    Hú, most látom, hogy ez a tőzsde-index. Valaki meg tudta volna jósolni a 2009-es esést? Vagy akár egy napra előre ki tudja megmondani hogyan alakul az index? Pedig milliószor kevésbé összetett, mint a klíma, pontos adatok vannak visszamenőleg, Nobel-díjas matematikusok sora kutatja. Tisztán emberi tevékenység.

    [ Szerkesztve ]

  • finest

    őstag

    válasz #27483136 #28 üzenetére

    Ez jó, persze a Föld a hibás. Tipikus projekció és tagadás, ti. szerinted a felgyorsult klímaváltozás,amúgy is megtörténne. GOTO: 21, "Pleisztocén Túlvadászat Hipotézis" -ugyan ezt mondod pepitában.
    Nagyon pontos időjárás előrejelzések is vannak ám, a korábban mért adatok alapján nagyon jól meg lehet jósolni az év adott napjaira az időjárást. De itt nem a tévés, kilógócicis időjárás jelentésre kell gondolni. Áh...mindegy.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #44 üzenetére

    Értem értem. Tehát könnyen lehet pánikot kelteni a semmiből magyarul... : ) Oks.

    A 2009-es érték szerintem azért olyan alacsony, mivel még csak 5 hónap telt el az évből, és ahogy nézem azok inkább évi összesített adatok.
    Azért nem értem mért gond a Co2 kibocsájtási dolog, mivel az mérhető.
    Tény, hogy ne menjünk bele a részletekbe, mert én se értek hozzá, és megfelelő adatok sincsenek a kezemben, és nem szeretem a 'szerintem' kezdetű érvelést... (amit néha én is elkövetek).
    Viszont az tény, hogy mérhető adat. Ballonokkal esetleg műholdakkal(?) stb le tudják mérni a Co2 kibocsájtást, és a légkörben lévő tartalmat is. És hát csak nem hamisítják meg az adatokat annak érdekében, hogy pánikot keltsenek :)
    Persze van némi rés, + - az ismeretlen tényezők miatt amit te is leírtál.
    De a grafikonból ami látszik, az az, hogy a 80'-as évek végén és a 90'-es évek elején a Co2 szint nem ment 5000ppm fölé. Sőt, ha átlagot nézünk, akkor az csak 2500 környékére tehető.
    Aztán látható egy emelkedés, illetve egy emelkedő szakasz.
    Az ezredforduló utáni átlag nagyjából, sacc per kb, 20.000-re tehető. Ergo 20 év alatt majd 20x-ra növekedett ez a szint!
    Ami igazán érdekes lenne, az egy hasonló grafikon 1500-2009-ig.

    Ha már a tőzsdénél tartunk, a kiugrások (süllyedések) nem számítanak.
    Ha ez most mondjuk az EUR-USD árbája lenne, akkor húznának egy vonalat fent, egyet lent ( also ill. felső max-minimumokat összekötve) és azt mondanák, hogy emelkedő trend van érvényben. Meg esetleg egy mozgó átlagot középre, ami szintén erősödést jelezne.
    Szal azért mert a növekedés nem nyíl egyenes, attól még az létezik.

    Másrészt, képzeld el, amikor akkor a smog, hogy le kell állítani a forgalmat...
    Ugye írtad, hogy bolhák se vagyunk az elefánton, és ez így igaz.
    Kb baktériumok vagyunk az elefánton. Viszont van belőle 5milliárd. Ebből 6-700 millió autó. Plusz repülő stb... És akkor még a gyárak sehol sincsenek...
    Tehát amikor egy egész városban leállítják a forgalmat, mert egyszerűen akkora a szmog... Akkor képzeld el, hogy mennyi az, ami a levegőbe kijut évente!
    Anno ugye Angliában több napra szüneteltettek minden közlekedést és gyárat, mivel több ember is meghalt a szmogban...
    Szal azt kell elképzelni, hogy ez a szmogriadós dolog csak 1-1 nap. Amikor nincs csapadék, vagy szélcsend van és nincs ami elvigye a szmogot...
    De attól még az a mennyiség minden egyes nap kiszabadul a levegőbe...
    És itt még mindig csak autókról volt szó. A repülők gyárak még ehhez hozzájönnek...

  • #27483136

    törölt tag

    válasz finest #45 üzenetére

    Nincs itt hibás, 10.000 évvel ezelőtt véget ért egy jégkorszak. Azóta terem búza Európában. Az igen, az klímaváltozás volt. Meg a Szahara kialakulása. Az is igazi klímaváltozás. Meg az antarktisz eljegesedése. Az is. Sőt a világegyetem is tágul. A nap 25%-kal több energiát sugároz, mint 100millió éve.
    Miért várjuk, hogy megjelenik az ember és leállnak ezek a folyamatok, leáll az evolúció, meg minden? Miért keresünk rögtön hibást? Honnan tudod, hogy a jégkorszak végének záróeseményeként nem természetes a gleccserek visszahúzódása? Hiszen az egész északi féltekén több kilométer vastag jégréteg tűnt el! A tengerszint vagy 100m-t emelkedett. A F.közi-tenger bezúdult a Fekete-tengerbe.
    Ember még szinte nem is volt!!!
    Kicsit nem értékeljük túl magunkat?

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #47 üzenetére

    De egy kicsit igen. Ebben egyetértünk. Meg a pánikkeltés képességében is.
    Persze lehet nem olyan mértékben mint ahogy leírod, de van benne valami.

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Dany007 #46 üzenetére

    Jaj vaz, nem akartalak kellemetlenbe hozni, de az tényleg egy tőzsdeindex. Itt a linkje:
    [link]

    Emberi léptékkel amit írsz, nagy számok. De egy bolygó léptékében eltörpülnek. Nem mondom, hogy az összes hidrogénbombánk egyszerre felrobbantva nem jelentene világkatasztrófát.
    Vagy, ha az összes szemetünket egyszerre a tengerbe zúdítanánk.
    De mondok egy példát: Paks. 4x440MW-ot termel. Hatásfok 20%. Ebből hulladékhő: 7040MW. Óriási szám. Nagyrészt a környezetet, és a nem túl nagy vízhozamú Dunát fűti.
    Olvastál-e valahol arról, hogy Pakson akár 1C-fokkal is melegebb van, vagy a Duna vize melegebb Paks után? Környezetvédők biztos ráugranának.

    Engem számokkal lehet meggyőzni

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz #27483136 #49 üzenetére

    LoL : ) Nem számít, hogy tőzsdeindex-e. A lényeg amúgysem azon volt.

    Az tény, hogy csak emberi mértékkel hatalmasak azok a számok...
    Viszont a bolygó szintjén sem teljesen elhanyagolható.
    Ehhez hozzájön az is, hogy a Földi 11-14 fokos átlag igen kényes egyensúlyon áll vagy bukik. Nagyon nagyon jó helyen vagyunk, és jól 'összerakott' bolygó ez ahhoz, hogy pont ez az ideális átlaghőm. meglegyen. Az gondolom ismeretes, hogy csak 4-6 fokos átlaghő változás esetén is milyen messzemenő éghajlatbeli változások történnének.
    Ugye vegyük csak a legközelebb esőt, a Holdon nappal több, mint 100°C, éjjel pedig -150°C is lehet. A Marson szintén elég nagy a hőingás nappal és éjszaka között.
    Tehát ezekhez képest örülhetünk az állandó 11-14foknak. De ahhoz, hogy ez így megmaradjon kismillió tényezőnek kell úgymond a helyén lennie.
    Tehát most leegyszerűsítve a dolgot, lehetséges az, hogy az a 'kis' mennyiség, amit mi ártunk a károsanyag kibocsájtással, elegendő ahhoz, hogy beindítson egyfajta változást. Vagy erősítse az amúgyis végbemenő klímaváltozást.
    És így megint visszakanyarodok arra a következtetésemre, hogy nem feltétlen az emberi tényezőtől függ, de bizonyos szinten biztos, hogy befolyásolja.

Új hozzászólás Aktív témák