Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #978 üzenetére

    Hát ez nagyon jó. :F Megvettem már mindent hozzá, 150db 330 ohmos ellenállást is, akkor most fölöslegesen?! :O zka67 segített, ő mondta, hogy hova mit, mekkorát kell kötni. Itt, és itt is olvasható, meg errefelé több helyen.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #980 üzenetére

    330 ohm-os előtét ellenállások mennek a led-ekre, majd több led párhuzamosan lesz összekötve (pl. a HÚSZ szónál 4db, a HARMINC szónál 7db), és ezek mennek mátrixba, de nem a led-ek lesznek a mátrix elemei, hanem a szavak. Tehát 1 szó megy egy pin-re, ha úgy vesszük. Ezért írtam ide, hogy hogy lehet megoldani, hogy ne a 20mA jusson (legrosszabb esetben pl. HARMINC, vagy NEGYVEN) 7 led-re, hanem mindegyikre elegendő, ezért javasolta zka67, hogy BC337, és BC327 tranzisztorokat használjak 4K7, 2K2, és 1K-s ellenállásokkal együtt, úgy, ahogy a rajzon van (akár az enyémen, akár a fönt linkelt rendes kapcsolási rajzon). Ha mégsem jó így (esetleg zka67 tévedett, vagy valamit nem számolt bele), segítenétek, hogy hogy lenne jó?

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #982 üzenetére

    Háááát, ez egy jó kérdés így hirtelen. :DDD Ezt megcsináltam, működött tök jól, gondoltam így fog menni az 5x6-os mátrixom is. Amit tudok, hogy soronként villogtatja föl az adott sorokban kijelölt led-eket, de 1ms-onként váltogatja a sorokat, így nem látni szabad szemmel a villogást. Adott sorra HIGH értéket ad, és azon belül a kívánt elem oszlopát pedig LOW-ra állítja, így világít az adott elem.
    Külön IC-t nem használok egyébként a led-ekhez (ezt már írtam, hogy tudom, hogy egyszerűbb lett volna, csak nekem valahogy barátságosabb így, és még pont elég a pin, ami van az Arduino-n, nagyobb mátrix-szal már külön IC-vel csináltam volna, mert nem fértek volna el).

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Na emberek, örülök, hogy értem fáradtok, de nekem ez a szaturációs feszültség, meg ilyenek elég kínaiak. :B Én amondó vagyok, hogy (gondolom már otthon vannak a led-ek, legalábbis remélem, hogy megjöttek) hétvégén összeállítom úgy, ahogy eredetileg kinézett volna zka67 szerint, és kiderül, hogy mi a helyzet. Vagy tönkre is tehetek így valamit? Azt mondjátok, hogy sokkal kevesebb áram folyik elvileg majd a led-eken, tehát igazából tönkre nem tudnék tenni túl sok mindent kevesebb árammal, nem?
    Összeállítva meg majd amit kell, azt kimérem, hogy hol mekkora áram folyik, mekkora feszültség esik, és majd arra mondtok valamit, hogy mit kéne változtatni, szerintem így a legegyszerűbb. :)

    (#986) gyapo11: hát igen, az még nekem is megvan, hogy a 3mA ledenként, az nem valami sok. :(

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #989 üzenetére

    A rajzon annyival másabb a helyzet, hogy mivel a valóságban egy sorban nem a mátrixnak megfelelően 5 elem van, hanem valahol 2, valahol 3, így a rajzon nem pont a sorok végére jöttek ki a pin-ek.
    Amúgy mekkora árammal lehet max terhelni a led-et, hogy ne menjen tönkre? Ebay-en ezt írták a megvásárolt led-ekhez:

    Max Continuous Forward Current : 24mA
    Max Peak Forward Current : 75mA

    Tehát 75mA a max, amit nem huzamos ideig bír? Akkor mennyire érdemes (a szememtől eltekintve) terhelni? Úgy 60-65mA?

    (#990) tvamos: így fog kinézni a tábla. Fönt ahogy a mátrixban vannak elhelyezve a szavak (ahány betű, annyi led), alul pedig ahogy a valóságban lesznek elrendezve a szavak. Bocs, most látom, hogy alul bent maradt a kék színnel kitöltött cellák, azokat ne vegyétek figyelembe, az tervezéskor került oda. :)

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #993 üzenetére

    Nagyjából úgy gondoltam, hogy 10 óra alvással számolva 10 órát lenne gyengébb fényerőn, 14 órát pedig max-on. Persze előfordul, hogy nappal filmet nézek, leengedem a redőnyt, így akkor is leveszi a fényerőt, de ezt ne számoljuk bele, maradjon a 10-14 min.-max. arány.

    (#992) tvamos: köszi. :B Persze, mindenképp rakok föl ide képet (persze ha 5 éven belül elkészül :DDD), hogy mit szóltok hozzá, milyen lett. :) Múlt hétvégén (hétköznap koleszban vagyok, tanulgatok) már az alap mdf-lapot kimartam, mert kifurkáltam a led-ek helyét, most már csak várom, hogy megjöjjenek a led-ek, az óramodul, meg az lm2596.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #995 üzenetére

    Mármint ezt a mátrixra érted, hogy 1ms-ig fölvillan, és mivel 6 soros a mátrix, 5ms-ig kialszik, a következő ciklusban 1ms-ra megint fölvillan, 5ms-ra megint kialszik, és így tovább?

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz bacus #997 üzenetére

    Linket már küldtem, hogy nagyjából milyen lesz. Ettől annyi különbséggel, hogy nem fognak látszani a betűk, mert a plexi előlapra tükörfólia lesz ráhúzva, tehát csak a világító szavak fognak látszódni. Nem ennyi ledből fog állni, itt 256db-ot használt az illető, nekem 128-ból lesz, de 50x50-es lesz ugyanúgy az egész. Följebb megtalálod a betűk elrendezését Excel táblázatban G. Drive-omon, ide pedig akkor fölteszem, hogy egyelőre hogy állok a kerettel. :)

    A lyukacsos táblába lesznek a led-ek, tranzisztorok, ellenállások. A másik 18mm-es mdf-lapon ugyanígy ki lesznek fúrva a lyukak, de az első felén (ahogy az eredeti linken is csinálta a csávó) ki lesznek tágítva, hogy minden led jól szórja a fényt, hogy az egész betűt bevilágítsa. Ugyanezen a táblán a keretbe lesznek besüllyesztve az egyéb dolgok (Arduino, DS3231, infra vevő, fényérzékelő szenzor, táp csatlakozója, vezetékek). De ez még nincs kész teljesen, még sokat kell marnom bele.
    Egy 4 gombos távirányítóval fogom állítani az órát, az időt, meg az átváltást a hőmérséklet-kijelzésre (erre a DS3231-es modult használom, nem vettem külön, elvileg nagyon pontos, de +-3°C-ot eltérhet, majd ezt korrigálom programmal, vagy lehet, hogy bele se teszem, ha nagyon eltér, ez csak mellékes). Nagyjából ennyi, amit tudni kell róla. :) Ja, és ilyen az előlapon a matrica, a betűk helye van ugye kivágva, azokat fogja hátulról megvilágítani minden led, de a fekete keret nem fog látszani, az csak azért kellett, hogy ne világítson át rajta egy led sem.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz bacus #999 üzenetére

    Kösz. :DD Haveromnak se tetszik (szobatársam), ő is azt mondja, hogy sokáig tart leolvasni az időt. Nem baj, magamnak csinálom, nekem meg tetszik. :) Amúgy én a digitálisat előbb leolvasom, mint az analógot, valahogy jobban megszoktam (több digitális van otthon, mint analóg). A karórám is ilyen vegyes, de többet nézem a digitális részét, de ez már nagyon off. :)

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Elvagytok, jól van. :DDD

    (#1001) bacus: köszi, NYÁK tervezés-nyomtatás-készítés nem megy, sosem csináltam, de majd lehet, hogy valamikor fogok, úgyhogy emlékezni fogok a hsz-edre.

    (#1002) tvamos: köszi, örülök, hogy tetszik, már ketten vagyunk. :D (Meg a több (száz, vagy akárhány) ember, aki még csinált ilyen angolul :) Magyarul meg nem is láttam még ilyet, szóval én leszek az első. :Y )

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1008 üzenetére

    Értem, mindegy, a 75mA szerintem amúgy is ár elég durva fényerő lenne. Amúgy ugye írtam, hogy kipróbálom úgy, ahogy eredetileg lett volna, 330 ohm-mal, és majd kiderül milyen, de akkor marha sok ellenállást kéne ki-, majd a megfelelőeket beforrasztanom. :O Úgyhogy szerintem kipróbálom csak 1 sorral a mátrixból (persze azzal, amelyik a legenergiaigényesebb, vagyis a 4. sorral: NEGYVENKÉT). Így is ugyanazt az eredményt kapom áramfelvételre, igaz? Mivel a mátrix-ban is egyszerre csak 1 sor világít. Természetesen a tranzisztorokat is bekötöm, meg mindent, csak nem 6x5-ös mátrixom lesz, hanem 1x5-ös. Remélem, hogy már megjöttek a led-ek, meg minden, mert ennyi egyformám nincs otthon, akkor viszont csak jövő hétvége maradna. :((

    (#1011) gyapo11: igen, láttam is több helyen, hogy külön ic-kkel csinálják az ilyet, de annyira időm sem volt belemenni mostanában az ilyen dolgokba (mert eléggé kezdő vagyok még, lássuk be :DDD), viszont amit eddig tudok az Arduino-val csinálni, azt szerettem volna valami látványosba beletenni. :) A következő projektem már biztosan valami hasonló megoldással lesz, mint amit Te javasoltál.

    (#1012) bacus: egyik jó barátom is tanulta még középsuliban, hogy hogy kell NYÁK-ot csinálni, csak hiába tudom, ismerőseim közül senkiről nem tudom, hogy le tudná gyártani, ezért nem nagyon foglalkoztam vele, de előbb-utóbb nem árt. :)

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Kösz mindhármótoknak, később lehet, hogy megtanulom. A videót otthon megnézem, elég kevés a mobilnetem.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1018 üzenetére

    Nem jöttek meg a kék led-ek. :( :W Fehér led-jeim vannak itthon, viszont egy egész sort muszáj összeraknom? Csak mert az 21 led, annyit meg nem hiszem, hogy el tudok használni, meg csak kipróbálni.... :F Nem elég csak azt összerakni a mátrix egyik sorából, amelyik a legtöbb led-ből áll? Vagy muszáj az egész sorát a mátrixnak? :F

    Viszont megjött az LM2596 (pedig az volt írva a terméknél, hogy nem szállít Mo.-ra, de ezt csak később vettem észre, de mégis megjött. :)), kipróbáltam tökéletesen működik. Egy 9V-os adaptert be is állítottam 4,95V-ra (egyébként a 9V helyett 13,6 körül volt terheletlenül, de mindegy, az lm2596 úgyis viszi), rákötöttem a kimenetre egy fehér ledet a 330 ohmos előtét ellenállással sorba kötve, és egész jó fényereje volt. Persze, mivel párhuzamosan lesz majd kötve 7 led, gondolom, hogy nem fog ugyanígy világítani.
    Viszont kíváncsiságból meg akartam mérni, hogy mekkora áram folyik a led-en, de nem sikerült. :U Mértem már áramot, tudom hogy kell (sora kell kötni a multimétert a led egyik lábával, úgy tudom, hogy mindegy melyikkel), de akárhova állítottam a multiméter mérési határát, sehol nem mutatott semmit (csak egy 1-es a sor elején, ezt akkor szokta, amikor nagyobb, mint amit ki tud jelezni, tehát határt kell váltani, de mondom, sehol nem volt jó...bekrepálhatott a multi talán, vagy nem tudom. :F)

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #1043 üzenetére

    Köszi, de már mindegy, már összeraktam annyi ledet, ami a legrosszabb eset, tehát egy sorban a legtöbb, ami világít. Följebb az Excel fájlban, ha gondolod megnézheted, az utolsó sorban a KILENC, és az ÓRA PERC ledjeit kötöttem össze, persze tranzisztorokkal, ellenállásokkal (4K7, 2K2, 1K), ahogy eredetileg lett volna. Kis program, és mindjárt kiderül.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz dave0825 #1044 üzenetére

    Nos, kipróbáltam, hát lehetne erősebb a fényereje (mondjuk így videón annyira nem jön át), világít jól, de ennél erősebb, ha egy az egyben rákötök egy fehér ledet ugyanígy 330 ohm-on keresztül a VCC és GND-re. Tehát elvileg a 330 ohm-nál kellene kisebb ellenállás? Vagy mérjem meg, hogy így mekkora áram folyik valahol, és úgy könnyebb számolni? Hol mérjem?

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Hogy kapcsolom be statikusan? :B

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1049 üzenetére

    Tudom, hogy nem ugyanaz a kék és fehér led, de utánanéztem, kb. 0,4V eltérés van a kettő között, persze ez led-enként valamivel gondolom eltérhet.

    Azt hittem, hogy attól függetlenül, hogy külön-külön 330 ohmos ellenállást kapnak a párhuzamosan kötött led-ek, attól még halványabban világít, de akkor köszi, most már tudom.

    Na, átírtam úgy a programot, hogy a 6 sor helyett csak 1-et kapcsoljon be, így az folyamatosan világít (még 2s-os késleltetéssel is, tehát így folyamatosan bekapcsolva vannak a tranzisztorok), viszont sokkal erősebben világítanak így a led-ek, mintha az összes sort fölismerné, és úgy menne soronként a mátrixban. :F
    Mindegy, mondom megmérem, mekkora áram folyik a led-eken, tehát a multit az egyik tranzisztor (amelyik a KILENC szó led-jeit vezérli) és az ellenállás-csomópont közé tettem. Ugyanaz van, mint tegnap: egy 1-est ír a multi, akárhova kapcsolom, viszont a méréshatár-váltással változik a led-ek fényereje, tehát gondolom oda kellene kapcsolni, ahol ugyanolyan erősen világít, mint az ÓRA és a PERC szavak led-jei.

    Én csinálok valamit rosszul, vagy nem jó a multi? :F Máskor is mértem áramot, és akkor jó volt.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1054 üzenetére

    Bármelyikbe teszem, ugyanazt írja ki, már próbáltam, meg már írtam is. :F A 20 és a 200mA-nél ugyanígy 1es van, viszont 20-nál gyengébbek, 200-nál még gyengébbek a led-ek, 20A-nál pedig 0-át ír a multi, és a led-ek nem is világítanak. Próbáltam a másik porton, a 20A-esen, ott is bárhova kapcsolom, semmi. :W
    Egyébként jó helyen mérem egyáltalán?

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1056 üzenetére

    Feszültséget mér, tegnap azzal állítottam be a buck kimenő feszültségét.

    Ellenállásokon mindegyiken 1,15-1,39V (egyiken ennyi, másikon annyi, nem sorban növekszik), a led-eken pedig 2,95-3,04V (az utolsó 2 led-en esik 3,04, a többin a 2,95). Együttesen az ellenállás-led sorbakötésen pedig 4,10-4,30 (gondolom itt a tranzisztorok 0,7V-ja megy el).

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1059 üzenetére

    Igen, annyi áram folyik, kiszámoltam én is. Megmértem kíváncsiságból a tranzisztorokon eső feszültségeket: BC: 0,66V, BE: 0,7V PNP-knél, BC: 0,7V, BE: 0,75V NPN-eknél. A CE mind a kétféle tranzisztornál 0,03, tehát kb. 0V.

    A teljes borítást nem tudom ráilleszteni, mert csak próbapanelen rakosgattam össze, a nagyobb gond viszont az, hogy még nincs meg a tükörfólia, ami majd a plexire megy rá. Egyelőre csak a betűmatrica van meg. A fólia és a matrica után még lesz egy valamilyen papírréteg, ami áttetsző lesz, tehát a led egyenes fénye helyett kicsit szétterjedtebb kör alak lesz. Ezt egyelőre tudom helyettesíteni a matrica hátulján található papírral, amire gyárilag ugye rá van ragasztva, tegnap azon néztem (mikor gyengébben világított, amikor rendesen mátrixban volt írva a program), de elég gyenge volt, tehát annál lehetne erősebb. Nagyjából éjszakai fénynek felel meg az a fényerő. A jelenlegi erősebb fényerőnél egy kicsivel nagyobb, az már lehetne a nappali.
    Szóval akkor vegyek kisebb ellenállásokat?

    (#1060) tvamos: megelőztelek. :) Csak sokáig tartott a válasz, de mikor megmértem, még nem írtál. :)

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #1062 üzenetére

    4,95-re állítottam pedig be az lm2596-ot, annyin van most is, megmértem.

    Minden led lábán 330 ohmos ellenállás. 7 led párhuzamosan kötve, majd 6 szintén. Az összes led negatívja összekötve, ez megy az NPN kollektorára, ennek az emittere a GND-re, a bázis pedig egy 1K-s ellenálláson keresztül a 6-os pin-re, ugyaninnen egy 2K2-n keresztül a +5V-ra. A 7 led pozitívjai (persze ellenállások után) összekötve, ezek mennek az egyik PNP kollektorára, ennek az emittere a +5V-ra, a bázisa pedig egy 4K7 ellenálláson keresztül a 11-es pin-re. A 6 led pozitívjai ugyanígy: ellenállások után összekötve, ezek a másik PNP kollektorára, ennek az emittere szintén a +5V-ra, a bázisa pedig egy 4K7-en keresztül a 9-es pin-re.
    Így mondta még annak idején zka67. Mi nem jó, hogy nem jönnek ki a várt fesz. értékek? :F

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #1064 üzenetére

    Így néz ki a kapcsolás (az X jelöli a 6-os pin-t, vagyis a sort, a LO és a HI pedig a 11-es és 9-es pin-t, a 2 oszlopot /rendes kimenetet nem találtam a programban, 2 éve használtam utoljára :), ahogy led-et sem találtam/ )

    Az ellenállások bal illetve jobb oldalára rakva a multiméter 2 tűjét mutat 1,15 és 1,39V közötti értéket. A led-ek bal illetve jobb lábához érintve pedig 2,95-3,05V közötti értéket. A 3. mérésem pedig az ellenállások bal oldalához érintve a multiméter egyik tűjét, a led jobb oldali lábához pedig a másik tűjét, így mutatott 4,10 és 4,30V közötti értéket. A zárójeles részt azért írtam, mert azt hittem, hogy a 0,7-0,9V, ami hiányzik, az a tranzisztor lesz, de akkor tévedtem.

    (#1066) gyapo11: okés, akkor megvárom, míg megjönnek a led-ek. Az ellenállásokon kívül akkor mást biztosan nem kell változtatni? Pl. másik tranzisztor, vagy a többi ellenálláson kívül más értékűt venni?

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1068 üzenetére

    Elhiszem. :D

    Akkor (remélhetőleg jövő hét végén, de lehet, hogy csak utána héten érek rá) ha megjönnek, összerakom ugyanígy a kapcsolást, és nagyjából elé rakok mindent, ami elé fog kerülni, és megnézem sötétben, világosban, hogy hogy jó.

    Amúgy megmértem simán a VCC és GND között ugyanaz a fesz. van, amit a buck-ról kap, és a GND és D09 között is ugyanaz van, viszont a D06-GND és D11-GND között semmi. Ez nem tudom normális-e, vagy számít-e valamit, csak már kínomba már mindent lemérek. :))

    Más: tuti, hogy nem jó a multiméter, legalábbis áramot biztosan nem tud mérni: megnéztem, hogy a 13,11V-ot leadó 550mA-es tápra ha rárakok egy 330 ohmos ellenállást (akkor azon ~40mA kell, hogy folyjon), semmit nem jelzett ugyanúgy a multi, pedig ezt a kapcsolást tényleg nem tudom elrontani (még én sem :DDD). Ez apámé, este méricskélek egyet a sajátommal, hátha azzal sikerül.

    (#1069) gyapo11: ja igen, bocs. :B

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz bacus #1077 üzenetére

    A tápfesz dolgot már megbeszéltük a többiekkel, hogy így a legegyszerűbb/legjobb, hogy 8-9V fölötti tápot az lm2596-ra kötni, hogy arról kapjon az Arduino fix 5V-ot.

    Nem is annyira az összeg (bár most így +5-600,- lesz az amúgy sem olcsó összesség), hanem nem egyszerű eljutnom a boltba, de megoldom majd.

    Rajta lógnak majd a led-ek lábán, igen. Zsugorcsövezni is fogok. Nem kis munka, de szeretem csinálni, és nyák-nak meg nincs ehhez kedvem/időm nekiállni. A következő valamihez már lehet, hogy csináltatok valakivel, csak macerás keresni valakit, még így fórumon is, de az még odébb van.

    gyapo11 és tvamos: na, meg tudtam mérni a saját multiméteremmel, ezzel lehet mérni. :) A 6 db párhuzamosan kötött ledeken 24mA áram folyik, a másik 7 led-en pedig 20mA. Ezzel már lehet kezdeni valamit? Feszültségeket nem mértem, vagy megmérjem azokat is? Vagy maradjunk abban, hogy majd ha megjönnek a kék led-ek, és ezzel már ne foglalkozzunk?

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Én már mindenféle cserére fölkészültem. :D Akkor hétvégén (ha megjönnek a led-ek) újra jelentkezem. :R

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zoli03 #1099 üzenetére

    Én (tudjátok :D) nem értek hozzá, de ilyennel nem lehetne megcsinálni? Jobban nézne ki szerintem, mint ilyen 7 szegmensesekkel. Vagy találtam színeset.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Ja igen, utána rájöttem, hogy elég kevés a pixel, úgyhogy nehéz lenne a több érték leolvasása. Aztán néztem touch screent, de már látom, megelőztek. :B

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz artiny #1123 üzenetére

    A képen Nano van, de amúgy rá is van írva, csak lehet, hogy picibe.
    Összehasonlítást találsz itt, nekem van pro mini is, és nano is, de használtam Uno-t is, amire nekem kellett, arra mindegyik jó volt, persze vannak különbségek, de ehhez nem sokat tudok hozzászólni. Én ilyet rendeltem, megjött, tökéletesen megy, semmi gond nincs vele.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    tvamos, gyapo11: mától van időm foglalkozni a korábbi dologgal (remélem még emlékeztek, a tükrös óra :) ), így kipróbáltam, hogy milyenek a led-ek. 330 ohmos ellenállással próbáltam ugye a leghosszabb sort a mátrixban, és a ledek nagyon gyengék, ezért vettem ma próbaképpen 15db 200 ohmosat, ezekkel valamivel erősebb, de még mindig lehetne jobb egy kicsivel. Ennyire le kell menni vele, vagy valami más gond van? Megmérjem valahol a fesz-t, vagy ilyesmi, hogy lehessen számolni (mondjuk másfélszeres fényerővel)?

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zka67 #1128 üzenetére

    Korábban írtam a többieknek, hogy hogy raktam össze: úgy van, hogy egy próbapanelen a 13 db led-et (ez a legrosszabb eset a mátrixban, amikor a legtöbb led világít egy sorban egyszerre) összekötöttem ugyanúgy, ahogy majd lesz a végleges, azokkal a tranzisztorokkal, ellenállásokkal, amiket Te ajánlottál. Természetesen minden led-hez tettem 1-1 ellenállást, ahogy kell.
    Azon már túl vagyok, hogy 5V-ra 1db led-et kössek 1 ellenállással: tök jó fényerővel világít, ami jó is lenne. Megmértem a rajta átfolyó áramot, és durván 10mA-t írt a műszer, ha egy 200 ohmos ellenállást kötök a led lábára.
    Most olyan programot töltöttem rá, ami csak ezt az 1 sort működteti, így könnyebb áramot mérni (ezt mondták a többiek is), és 4,3 - 4,6mA folyik 1 led-en. Még ez a fényerő is tökéletes lenne. Csak ugye az a baj, hogy ha a többi sort is beírom a programba, akkor már nem ugyanez a fényerő van.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zka67 #1130 üzenetére

    Értem mit akarsz, persze, csináltam már szoftverből fényerő állítást, mármint kipróbáltam, hogy hogy lehet, és ezt is úgy szeretném (este ugye gyengébb is elég). Akkor lehet, hogy lejjebb megyek még az ellenállásokkal, próbálgatom, hogy melyikkel milyen. Köszi szépen a segítséget.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #1132 üzenetére

    Ezt hogy érted?

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Ha a kitöltési tényező alatt azt kell érteni, hogy mennyi ideig világít, illetve meddig nem, akkor 16,7%. 6 sor van, és 1ms a frissítés a sorok között, tehát eddig villan föl 1-1 sor, így 100/6=16,7%.
    Majd kicsit számolgattam: 4mA-es árammal tökéletes lenne a fényereje, tehát belövöm azt. Így kiszámoltam, hogy ha 6sor vezérléssel 4mA-t szeretnék, az 1 sorral (16,7%-kal számolva) ~24mA (egyébként ezzel még elvileg ha mondjuk elmenne a villany itthon, és nem menne az arduino, akkor sem lenne túl nagy baja a ledeknek). Megmértem a fesz-t az ellenállásokon, 0,9V esik rajtuk (természetesen 1 soros vezérléssel, úgyhogy a kitöltési tényezőt itt nem kell belevenni), tehát 37,5 ohmos ellenállások kellenek ledenként. Jól számoltam, ugye? :) Ha meg sok lenne ez a fényerő, akkor szoftverből lejjebb veszem.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1136 üzenetére

    Köszi. Akkor veszek 15 db 30-40 ohm közöttit (nem tudom, hogy épp mi e kettő között a szabvány), megnézem azokkal milyen ez a 13 led, amit összekötöttem, és meglátom. :R

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz #96292352 #1147 üzenetére

    Más téma: egyik haverom vett ebay-ről egy Uno klónt, és most néztem neki, hogy 12000 van ráírva az órajel-generátorára, viszont a hirdetésben Atmega16U2 van, ami (én úgy tudom, meg leírást is úgy találtam) 16MHz-es lenne, nem? A képen a hirdetésben tényleg 12000 van ráírva, viszont a neve sem ugyanaz a panelnak, mint a képen, csak UNO van ráírva, semmi más "márka". Szerintetek kezdő arduinózónak mennyit számít, ha ennyivel kevesebb az órajele? Szervomotorok vezérléséhez, ledek villogtatásához, meg ilyen alapabb dolgokhoz elég a 12MHz?

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz dave0825 #1148 üzenetére

    Először is bocs, nem válasz akart lenni. :B

    Még egy érdekesség, ami elég nagy mosolyt csalt az arcunkra. :)) Haverom laptopján egy alap infra olvasó programot futtatva arduino-n, majd egy távirányítót nyomkodva ugye hexa értékeket kell kiírnia soros porton keresztül. Ezzel nincs is gond, viszont folyamatosan irkál mindenfélét, mintha össze-vissza nyomkodnám a távirányítót, azonban ha kihúzzuk a laptop tápját, akkor abbahagyja. :Y Az én gépemen ugyanazzal a táppal szintén csinálja, az én tápommal nem. Az ő gépén sem az én tápommal. Na ez mi? :D
    Egyébként az infra nem sima 3 lábú hanem 2 lábú, és egy panelen van rajt, amin még egy kondi, smd ellenállások, és valami ic is van. Egy régi kazettás videomagnóból való a kis panel. Lehet, hogy a táp frekvenciája zavarja az ic-t, vagy a kondit? :F

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Ennek a DS3231-nek mindegy, hogy melyik VCC-GND-SCL-SDA lábait kötöm az Arduino-ra? Csak mert van mindkét oldalán, az egyiken ráforrasztott pöckök is, azt kényelmesebb lenne használnom, ha azt is lehet. :B

    Bocs, hülye vagyok, fél perc alatt rákerestem Google-ben. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Nagyobb probléma hogy ezt írja ki az Arduino a program feltöltésekor:
    avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0xc0

    Utánanéztem, és olvastam, hogy ha a 0-ás pin-re kötök valamit, akkor is kiírhatja, és nekem oda van kötve a mátrix 1. sora. Átforrasszam máshova? :F Próbáltam többször is feltölteni, mindig ezt írja, meg hogy Feltöltés kész, viszont ez nem igaz, mert soros porton nem írja a DS3231-ről beolvasott időt.

    Hülye, talán RX-TX, TX-RX-et kéne kötnöm... :W Ma nem vagyok formában. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Tudnátok vetni egy pillantást erre a programra? Ez lenne az alapja a mátrixomnak, viszont valahogy nem azok a led-ek világítanak, amiknek kéne, pedig mindent átnéztem a kapcsolásban, hogy jó helyre forrasztottam-e a dolgokat, és semmi hibát nem találtam. Valahogy ha az 1. sor utolsó elemét akarnám bekapcsolni, akkor a 2. sor utolsó eleme világít. Ha meg pl. az 1. sor 3. elemét, akkor világít a 2. sor 3. eleme, meg a 6. sor 3. eleme. Még írhatok párat, hátha találtok valami összefüggést, én nem találtam. :F Nem lehet, hogy a bináris számoknál lesz valami gáz? Korábban már linkeltem, hogy ez alapján csinálom majd meg a 6x5-ös mátrixot, kibővítettem a programot 6x5-ösre, meg átírtam amit kellett, de valami nem jó. :O

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zka67 #1179 üzenetére

    Köszi, amúgy közben meglett a hiba, amit Te is írtál, hogy 5 elemű a col tömb, de azért írtam annyit, mert 5 oszlop van csak a mátrixban. Viszont beírtam egy 6.-at, és hogy 6 elemű (alatta van egy olyan sor is, hogy "int columns = 5) ), így működik tök jól, világít minden, ahogy kell. Annyi hiba még előkerült, hogy valószínűleg (még nem néztem meg, majd holnap) összecseréltem a 0. és az 1. pin-t, mert pont fordítva megy az a 2 sor, mint ahogy kéne.
    Amúgy most átírtam a programot 2 helyen, hogy 6. elemet ne állítson kimenetre, a másik helyen meg hogy ne kapcsolja HIGH-ra.

    Úgy kötöttem mindent, ahogy megbeszéltük: az NPN-ek mentek a sorokra, a PNP-k az oszlopokra.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zka67 #1181 üzenetére

    33 ohmosak lettek, 35 körülit akartam, ahhoz legközelebbi 36-os volt, az meg nem volt a boltban, úgyhogy maradt a 33. :) Próbaképpen rátettem azokat, amik majd előtte lesznek ha kész lesz, és este elég nagy fényereje volt, de azt úgyis lejjebb veszem majd, csak nappal kell erősebb, ahhoz meg szerintem pont jó lesz.

    Most egy kis kínlódás van az óra értékeivel kapcsolatban, mert ugye úgy gondoltam, hogy majd megcsinálom, hogy mondjuk if (minute == 23), akkor a mátrixban a megadott elemek világítsanak, viszont itt előjött egy hiba (egyelőre másodperccel teszteltem, nem akarok perceket várni :) ), mégpedig az, hogy ha mondjuk 23. másodperc van, akkor ugyanazok az elemek is világítanak, amik a 2., illetve a 3. másodperckor. Próbáltam " jelek közé tenni az értéket, '-vel is, == helyett =-vel, de sehogy nem jó. Szerinted/szerintetek hogy lehetne ezt kiküszöbölni?

    (#1184) gyapo11: ez a dolog engem is érdekel, kíváncsian várom, hogy mi lesz a folytatás, beszélgessetek csak. :) Én késleltetéssel csináltam meg párszor, de az nem túl elegáns gondolom. Találtam már Arduino oldalán megoldást, de az nekem bonyolult volt kicsit. :B
    "a Serial.println, ez lassítani fogja a pörgést"
    Ezt úgy kell érteni, hogy ha nem íratok ki semmit a soros portra, akkor gyorsabban fut a program? Ezt nem tudtam. Akkor lehet, hogy én is kiveszem a Serial.print/println parancsokat az órás programomból, úgysem fontos, max csak most programozáskor jó tudni, hogy mennyinél tart az óra, de használat közben a falon már nem sok szerepe van.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1187 üzenetére

    Köszi, ezt majd átrágom, fölfogom, kipróbálom, meg egyebek, mert majd távirányítóval szeretném állítani az órát, meg Mode-ot váltani vele (pl. hogy időállítás/hőmérséklet kijelzés/meg még valamit majd kitalálok :D ), meg ilyenek, szóval ahhoz majd kell a gombnyomáshoz, hogy ne 50-nek vegye, ha egyszer hosszabban megnyomom. :)

    A másik problémámra nem tudsz valami megoldást? Följebb írtam, hogy próbáltam többféleképpen is, hogy if (minutes == 14), akkor ne világítsanak azok a led-ek is, amik ugyanígy az 1-re, illetve a 4-re vannak beállítva, de nem sikerült sehogy eddig.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz zka67 #1199 üzenetére

    Megszakítást nem tudom, hogy kell használni, vagy az egyáltalán mi. :( Én is szívesen látnék egy egyszerű példát, már ha egyszerű a megvalósítása annak, amit leírtál, meg az ilyen megszakításoknak egyáltalán. :)

    A programom még eléggé gyerek cipőben jár, csak beillesztgettem a helyükre a 6x5-ös mátrixhoz, meg a DS3231 beolvasásához szükséges dolgokat. Aztán elkezdtem a loop-ban if-eket csinálni, hogy ha == valamivel, akkor melyik led világítson, ehhez meg az a 6 soros binárisan megadott data tömböket írtam, meg majd így is terveztem csinálni. Tudom, hogy elég sok sor lesz így, de nekem így a legegyszerűbb a mostani tudásomat nézve.
    Az infrával kapcsolatban például még semmit nem raktam a programba.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Szerintetek ezen, miért nagyobb a 16MHz-es frekvenciagenerátor, ehhez képest? Vagy attól még a kompaktabb panel is működhet ugyanúgy, és csak fejlődött a korral? :) Ott amúgy external resonator-t írnak, annyit megfigyeltem. Nekem a nagyobbik van, csak most valami nem stimmel vele, elkezdte a napokban, hogy ha rádugom laptop-ra (amin eddig is használtam, driver-t sem frissítettem), akkor kékhalál fogad, vagy ha rádugni sikerült is, rátölteni már nem tudom a programot, mert akkor jön elő a hiba. Úgy sikerül, ha előbb csak az usb-t dugom be, majd úgy kötöm rá a 4 vezetéket a pro mini-re, így működik. Vagy lehet, hogy a sok led-et nem szereti az usb (programozáshoz nem használom a külső tápot, amit majd ha kész lesz, fogok). :F
    Szóval ezért vennék egy másikat, meg ezt be is építem ugye az órámba, úgyhogy legyen azért még egy. :)

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz tvamos #1215 üzenetére

    Gondoltam erre én is de mondom hátha csak rosszul. :B Köszi, akkor veszek egy ilyet.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Az Arduino oldalán található Debounce és ButtonStateChange sketch-et vegyítettem, így hoztam létre a saját prellmentesített gombnyomásszámláló programomat, amit át szeretnék írni úgy, hogy ezzel az alap programmal tudjam számoltatni a távirányítón lenyomott gombnyomásokat (4 gomb van, megvannak a hexa kódjai is), de nem tudom, hogy hogy induljak el. Tudnátok segíteni kicsit? :B

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    válasz gyapo11 #1187 üzenetére

    Kipróbáltam ezt a példát, amit írtál, de itt is néha 2 lenyomást számol, amikor csak 1x nyomom le a gombot. Hogy lehetne kiegészíteni úgy, hogy 1 nyomásra mindenképp csak 1-et számoljon?

    if (gombjelzo==1 && results.value == 0x7A6E10BA)
    {
    buttonPushCounter++;
    }

    else if (gombjelzo==1 && results.value != 0x7A6E10BA)
    {
    gombjelzo=0;
    }

    if (gombjelzo==0 && results.value != 0x7A6E10BA)
    {
    }
    else if (gombjelzo==0 && results.value == 0x7A6E10BA)
    {
    gombjelzo=1;
    }
    Serial.println(buttonPushCounter, DEC);

    Meg ha másik gombot nyomok, majd újra azt, amelyiket számoltatom (tehát a legutolsó else if fut le), akkor 1 nyomást nem számol, mert ugye akkor áll be a gombjelzo 1-re, és csak a következőt adja hozzá a számlálóhoz. Amit eggyel följebb írtam, arra a programra nem tudsz valami megoldást mondani? Hogy nem rendes fizikai gombbal csinálnám ugyanezt, hanem egy hexa kóddal, tehát ha az a kód érkezik, akkor HIGH, ha nem, akkor LOW-nak feleljen meg, vagy ilyesmi.

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    A 0x-et mindenképp elé kell írni, és utána megy a hexa kód, így ismeri föl a program. Először kínlódtam vele, mert tettem " "-be, aztán ' '-be, mindegyik nélkül is próbáltam, sehogy sem ment, aztán megnéztem a videót, ami alapján jött az ötlet a távirányítóhoz, és 0x-et ír elé.
    Az utána lévő 8 jegyű kód meg az, amit a távirányító valamelyik gombjának megnyomása után kapok.

    Amúgy itt látszik is (4 gombot nyomtam meg), hogy az 1. gomb 1x-i megnyomásakor 2-t érzékelt, ezt kéne kiküszöbölnöm valahogy. :F

    Itt egy próbaprogram is, hogy lásd, hogy 0x és utána a kóddal megy szépen. :)

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Köszönöm mindkettőtöknek, megpróbálom mindkét megoldást, hátha alakul valami. :)

    Amúgy 1-2 hónapja kezdtem el aktívabban kérdezgetni itt, mert (röviden) egy ilyesmit szeretnék csinálni, csak magyarul, és úgy, hogy nem látszanak a betűk, hanem csak egy tükör lesz, és az éppen szükséges szavak világítanak át rajt. Ehhez szeretnék távirányítót, amivel 2-3-4 (még nem tudom pontosan) módot változtatnák, amelyekben az időt tudom beállítani (szintén távirányítóval), illetve egy másik módban a hőmérsékletet jelezné ki, a 3.-ban pedig újra az időt, meg még ami eszembe jut. :) Találtam itthon egy régi 4 gombos távirányítót, azt szeretném használni, infrám is van, úgyhogy megvan minden, már csak a program kéne.

    Egyelőre így néz ki a dolog (a tükrös fólia is fönt van már a plexin, csak közben fölbuborékosodott, mert állítólag plexit nem lehet fóliázni, mert mindenképp előbb-utóbb ilyen lesz, úgyhogy majd szerzek rendes üveget, amit újrafóliázok) a vágatott szavas fólia hátlapján keresztül (még csak tesztelés alatt van a program is). Meg a ledek egyelőre eléggé 1 pontba világítanak, rakok majd rá egy fóliát, amivel szépen szétterül nagyobb körré, így egyformán világítja majd be a betűk mindegyik részét. A fönt linkelt oldalon is a csávó rakott rá egy fóliát.

    Itt pedig egy videó, a perceket átírtam a programban másodpercekre, így jobban látszik, hogy hogy fog működni majd. :)

    (#1224) zoli03: szerintem lehet, igen, de a másik Arduino-ra ne csak a jelet kösd, hanem a földet is húzd át oda.

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

  • dave0825

    őstag

    Megőrülök ezzel az egésszel............Rátöltöttem a fönti képen látható infrás programot, a 11-es pin-re kötöttem az infrát, az még szabad volt, erre valahogy, halván lila f*ngom nincs hogy, de a led-mátrix utolsó oszlopa világít, ami a 10-esre van kötve...Gondoltam, a forrasztásnál valahogy összeérhetett, esetleg a forrasztóvíz miatt áthúz, vagy nem tudom, így átforrasztottam a 13-asra, ami elég messze van tőle. Rátöltöm újra a programot, megint világítanak ugyanazok. :W Ráadásul hiába nyomkodom a távirányítót, soros porton semmit sem ír ki a program, pedig a hexa kódokat kéne.
    Semmi köze nincs a programnak a mátrixhoz, semmit nem módosítottam rajta, egyedül a 11-es pin-t kéne használnia, mitől világít mégis az utolsó oszlop? :F Átkötöttem az infrát egy másik Arduino-ra, azon meg tökéletesen megy. :W Soros porton írja is a megnyomott gombok kódjait, tehát nem az infrával van baj.
    Átnéztem mindent, sehol semmi zárlat, vagy bármi. Meghalhatott az pro mini-m? Rátölteni sem mindig akarja a programot, megnyomom a reset gombot, amikor kell, és csak villan rajt 1 led pirosan, de nem tölti rá (kéken szokott villogni az usb-n 2 led is, most azok sem). Kihúzom a TxD, RxD, GND vezetékeket, visszadugom, semmi. Kb. 10-ből 1x sikerül rátölteni. :F
    Ha nem is tudtok így látatlanba segíteni, legalább kiadtam magamból, mert már: :O :W

    Amúgy (#1226) tvamos: köszi. :B

    [ Szerkesztve ]

    Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

Új hozzászólás Aktív témák