Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz turbokappa #9365 üzenetére

    Az előbbi válaszban voltak linkelve adatmentő programok, ha ingyenes kell Windowsra, akkor pl. a Recuva jöhet szóba. De általában nem véletlenül ingyenes, vagy éppen fizetős egy ilyen szoftver és ha igazán hatékony kell, akkor inkább az utóbbiak a nyerők. Illetve ha csak sima (lomtár + kiürítés, shift + delete) törlés történt, akkor elvileg akár egy undelete program is opció lehet.

    Viszont arról nem írtál semmit, hogy mi történt a törlés után. Ha csak szimplán letörölte a HDD-ről a fájlokat, majd utána nem használta, nem másolt (írt) rá semmit, akkor jó esély lehet a visszanyerésükre. Ellenben ha másolt a helyükre új fájlokat, vagyis írt a lemezre, pláne nagyobb mennyiségben, akkor már kevésbé... Ugyanis ez esetben a korábbi tartalom, vagy legalábbis annak egy része már felül lett írva az új fájlokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz turbokappa #9369 üzenetére

    Hát mondjuk nem feltétlen teljesen mindegy, hogy csak törölte a fájlokat, vagy formázta az egész partíciót, de jellemzően mindig utólag derülnek ki az újabb és újabb részletek... :D Ez a "visszaírt mindent" egyébként remélem nem azt jelenti, hogy az eredeti HDD-re közvetlenül, amiről a mentés történt, mert az szép... :N Ilyenkor alap, hogy a mentendő lemezre nem írunk, nem közvetlenül arra állítjuk vissza a fájlokat, hanem másik fizikai meghajtóra. Majd azon leellenőrizzük a lementett tartalmat és ha oké, akkor utána az eredetire visszamásoljuk. Már ha az a cél és olyan a lemez állapota, mert ellenkező esetben nyilván nem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz turbokappa #9371 üzenetére

    Itt most az okosítást inkább hagyjuk... :) Az írásnál arra céloztam, hogy a mentésnél fizikailag nem másik célmeghajtóra, hanem az eredetire, a forrásmeghajtóra másolta vissza a fájlokat. Ha az utóbbi történt, akkor az eredmény eleve kérdéses... Az viszont már oké, mint ahogy magad is csináltad, hogy első körben az SSD-re mentettél, miután lefutott a keresés. Az a 10 óra nem derült ki, hogy most az összes művelet-e, de ha a keresés + a mentés együtt, akkor reális lehet. Ha csak az előbbi, akkor egy 2,5"-os 500 GB-os HDD-nél az azért sok, normál esetben hamarabb megvan, ha oké a lemez állapota és jól olvasható a felülete.

  • King Unique

    titán

    válasz encoder #9373 üzenetére

    Itt azon volt a hangsúly, hogyan és milyen külső programmal lehet megoldani a partíció közvetlen visszaállítását. Az, hogy fizetős / ingyenes, már részletkérdés, mindenki mérlegeli és megoldja maga... Ennyi erővel pl. a GetDataBack is fizetős adatmentő program, mégis sokszor ajánlott itt a topikban. Egyébként a korábbi verzióknál a MiniTool ingyenes kiadása is támogatta a partíciók közvetlen visszaállítását, de az újnál már változtattak ezen, hogy + 1 ok legyen a fizetős használatára.

    A TestDisk támogat GPT partíciós séma szerinti lemezeket is, amit a screenshoton lévő EFI GPT opció is szemléltet. Viszont az előző válaszban már le volt írva, hogy lehetnek a partíció közvetlen visszaállításának buktatói, szóval ennek tudatában tessék belevágni! Jó esetben ugyan működhet és gyorsabb, mint a másik módszer, de ugyanakkor az utóbbi biztonságosabb az adatok épségét tekintve. Egyébként azt hittem már rég sikerült megoldani, sőt ennyi idő alatt már az adatmentéses módszer is meglett volna.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Richie0116 #9382 üzenetére

    Attól is függ, hogy pontosan milyen formázás történt. Ha lassú formázás, akkor az szívás... De ha csak gyorsformázás, akkor igen, lehet rá esély. Egy másik válaszban nemrég volt szó a lehetőségekről, ahol elsődlegesen az adatmentéses módszer javasolt, az a biztonságosabb az adatokra nézve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Richie0116 #9384 üzenetére

    Nem írtad pontosan melyik verziójával próbálkoztál a GetDataBack programnak. Vannak a régebbiek, külön FAT és NTFS fájlrendszerhez, meg van az újabb (Simple), ami eleve többféle fájlrendszert kezel. Valamint ahhoz, hogy minden fájlt megtaláljon a program, teljes keresés (depp scan) kell, ami pl. a Simple esetében a level 4.

  • King Unique

    titán

    válasz p_arnold #9396 üzenetére

    Most ez a megállt filmnézés közben lehetne akár USB-n csatlakozási, plusz a 2,5"-os meghajtóknál tápellátási probléma miatt is. Aztán ha olyan szinten megállt, hogy fel sem pörög benne a merevlemez, akkor a letapadt olvasófej miatt (példa). De ha felpörög rendesen, akkor nem az utóbbi a gond. Viszont ha kifagy tőle az Windows, akkor azt okozhatja csatlakozási probléma mellett az eszköz hibája (pl. szektorhibás merevlemez) is. Az a linuxos hibaüzenet meg eleve nem világos, mert az újabb rendszerek általában alapértelmezetten kezelik az NTFS fájlrendszert. Max. akkor dobnak a felcsatoláskor hibaüzenetet, ha sérült a kötet, vagy eszközhiba van. Vagy az újabb Windowsoknál akkor, ha bekapcsolt gyorsindítás (Fast Startup) mellett van leállítva a rendszer. Olyankor ugyanis a rendszermag hibernálásra kerül, hogy az indítás gyorsabb legyen, viszont a háttértárolók emiatt inkonzisztens állapotban maradhatnak. A Linux ilyenkor általában nem engedi csatolni a kötetet, vagy max. csak read-only módban. De ha W7-et használsz, akkor azt ez eleve nem érinti, annál nincsen ilyen funkció (sem).

    "Milyen ötletetek van arra, hogy visszakapjam az adataimat?"

    Ha Windowson / Linuxon jelenleg nem működik megfelelően az eszköz, nem lehet hozzáférni a partíció tartalmához, Windowson adatmentő program sem tud vele mit kezdeni, akkor eleve adatmentéses céghez kellene elvinni. Már ha megérnek annyit a rajta lévő adatok. Legközelebb meg lehetőleg majd több helyre kellene menteni a fontos adatokat, nem kizárólag csak 1 db tárolóra! ;)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz liksoft #9407 üzenetére

    "Tárolásra sem USB-n használva"

    Ahhoz képest egy ideje (évek óta) elég sok gyártó használ ilyen (ST2000LM007) belső merevlemezt a gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezeknél. Nekem is van ilyen és évek óta jól működik. Sőt, már a WD-nek és a Toshibának is van 2,5"-os SMR-es, legalábbis a nagyobb adatsűrűség és az 1 TB / platter arra enged következtetni. Azokat pedig szintén használják a maguk gyártotta külső tárolóknál is.

    (#9404) hipernick:
    Mondjuk az sem mindegy, hogy hol nézed. Ha jellemzően csak a fájlkezelőben, az eleve másodlagos, inkább a lemezkezelő a lényeg. Viszont ha kifagynak tőle a programok, illetve maga a Windows, akkor az eleve abnormális. Ha nem csatlakozási probléma az oka, akkor jellemzően a HDD hibája, viszont annak állapotáról (HDS) nem közöltél információt.
    Amúgy meg ja, otthon más egyebet úgysem tehetsz, minthogy próbálkozol, aztán hátha. Mármint hátha megjelenik a partíció és annak tartalma a fájlkezelőben, majd sikerül lementeni az adatokat. Vagy ha nem, akkor másik opcióként adatmentő programmal, feltéve, hogy a Windowsban megjelenik maga a fiziai lemez valós kapacitással és az állapota is megfelelő, nem éppen a végét járja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hipernick #9408 üzenetére

    "Hogy milyen usb-s csatolót használok számít? Vagy asztali gépbe rakjam be?"

    Egy 2,5"-os merevlemeznél számít, ha USB-n használod. Ahhoz, hogy stabil legyen a tápellátása USB-n, eleve USB 3.X port használata a javasolt. Valamint megfelelő külső ház / dokkoló / adapter, illetve USB-kábel, hogy ne legyenek adatkapcsolati hibák.

    Viszont, ha van lehetőség asztali PC-be tenni és SATA-n csatlakoztatni, akkor elsődlegesen azt kellene megpróbálni, meg ha eredetileg is SATA-n volt használva. A laptopokba utólag beépített HDD caddy-k nem feltétlen mindig a legjobbak, némelyik produkálhat érdekes problémákat, akár adatkapcsolati hibákat is. Sőt, ha jelen esetben a laptopnál nem volt teljesen oké a caddy, akkor akár az is közrejátszhatott a mostani problémánál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hipernick #9412 üzenetére

    Az már le volt írva az egyik előző válaszban, hogy egyrészt ha Windows alól piszkálod, akkor ránézhetnél az állapotára a HDS programmal, már ha felismeri. Ha tele van szektorhibával a HDD, akkor annyira nem meglepő, ha kiakasztja a programokat, sőt akár magát a rendszert. Másrészt miért nem a PC-be téve, SATA-n álltál neki menteni, ha már volt rá lehetőség? Lehet ugyan akár USB-n is, de akkor stabil adatkapcsolat és tápellátás mellett.

    Ha ennyire nyögvenyelősen megy és közben esetleg a merevlemez állapota is egyre vészesebb lesz, akkor lehet nem ártana megfontolni azt, hogy érdemes-e otthon tovább nyúzni, vagy nem-e lenne jobb inkább szakemberre bízni a mentést. Már ha valóban pótolhatatlan adatok vannak rajta és megérnek annyit.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz liksoft #9415 üzenetére

    Elhiszem és nyilván van realitás abban, amit írsz. :R
    Viszont itt egyrészt nem tudom ennél (ST2000LM007) már tapasztál-e ilyet, mert az említett (7200-10) sorozat egy másik. Valamint egy-egy sorozat modelljeinél lehetnek eltérések gyártási idő, revízió, firmware tekintetében is. Másrészt az előző válaszban csak arra akartam utalni, hogy nem feltétlen alkalmatlanok ezek USB-s használatra, adattárolásra. Legalábbis manapság elég sok 2,5"-os külső merevlemezbe raknak ilyen belső HDD-ket, illetve pl. nekem + innen a fórumról másoknak is van ilyen és használjuk évek óta. Az viszont igaz, hogy a(z) (egyes) gyártók sok esetben valóban sumákolnak arról, hogy PMR / SMR eljárást használ-e a HDD-jük. Valószínűleg ezért sem tüntetik fel egyértelműen a címkén, sőt akár a részletes specifikációban sem... Egy korábbi hírnél pont a Seagate 2,5"-os BarraCuda sorozatánál volt ez téma. Példa: [link], [link].

    Egyébként engem inkább a korábbi, még Samsung gyártotta Spinpoint M9T sorozat ST2000LM003-as modelljének sípolása aggaszt. Hasonló, mint ami a videóban van, de csak ritkán csinálja, nem ilyen gyakran. Állítólag ilyenkor elveszíti az olvasófej a pozíciót és nem tudja hol van a lemez felett, majd erre a merevlemez egy vészkihúzást végez és a nulláról újból beáll a legutóbbi helyére. Aztán, hogy ez ezeknél valami típushiba, vagy csak egyes félresikerült példányokat érint, azt nem tudom, de többnél is tapasztaltam már. Plusz a SMART-ban néhány attribútum értéke is megnőtt. De mondjuk a screenshot még korábbi, azóta már tovább nőttek ezen értékek és a SMART is cifrább lett, mivel megjelent pár hibaérték a Raw Read Error és Write Error Rate attribútumoknál is... :D A HDS szerint viszont egyelőre 100/100-as, hibás szektorok nincsenek, öntesztek lefutnak gond nélkül, működik a merevlemez rendesen, csak az előbbiek a probléma.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz admi99 #9417 üzenetére

    Nem derült ki, hogy pontosan mit csináltál akkor, mi lehetett a pontos oka a mappa állítólagos eltűnésének. De vannak ilyen problémánál különféle, a Windows érintő megoldási javaslatok.

    Viszont adatmentéses oldalról nézve elkövetted azt a hibát, hogy a probléma észlelése után tovább használtad a rendszert, a mentendő meghajtóra (C) telepítetted az adatmentő programot (Recuva) is és ezáltal azzal is + még ki tudja mivel írtál rá (tilos), meg bizonyára maga a Windows is. Akkor kellett volna (azonnal) felfüggeszteni a használatot, majd másik OS alól read-only módban ránézni a lemezre és onnan megpróbálni az adatmentést. Ha nem így tettél, sőt azóta és éppen most is erről a lemezről fut a Windows, akkor az szép, még tovább csökkent a fájlok visszaállításának esélye, már ha lehetséges ezek után... Otthon ezek után mást nem nagyon tudsz tenni, minthogy pl. másik Windows alól ráengedsz egy adatmentő programot (példák) teljes kereséssel (deep scan) a lemezre. Aztán hogy most ugyanazon a gépen, vagy kiveszed a HDD / SSD (?) meghajtót és másik gépbe rakod, az már a te dolgod. Viszont, ha be van kapcsolva a gyorsindítás (Fast Startup), akkor azt előtte kapcsold ki emiatt, vagy nyomjál restartot! Vagy másik opció az adatmentéses cég, szakember, ha már a pénzjutalmat említed, vagyis hajlandó lennél fizetni az adatok visszaszerzéséért.

    Legközelebb meg elég lesz 1 topikban feltenni 1 kérdést, nem kell ugyanazzal egyszerre 3 topikot telespammelni alig pár perces eltéréssel...[link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Imy #9442 üzenetére

    Ebbe a topikba akkor szokás írni, ha gond van és adatot kell menteni törölt, formázott, hibás stb. meghajtóról. Ellenben nálad szerencsére nincsen ilyen, hanem a megelőzés lenne a cél. Végül is akár az is elfér itt, még ha nem is szokványos a kérdés.

    Viszont az nem teljesen tiszta, hogy most magáról az SSD-ről 1:1-ben akarsz mentést készíteni az operációs rendszerrel és az adatokkal együtt, vagy csak az utóbbiakról. Illetve azt sem írtad, hogy milyen OS-ről van szó, de gondolom Windowsról.

    Ha csak az adatokról, akkor felesleges bonyolítani. Fogsz egy másik fizikai meghajtót (pl. belső / külső HDD) és arra a fájlkezelőben átmásolod az adatokat. Ha automatizálni akarod a mentést és később frissíteni a megújult tartalommal, akkor fájlszinkronizáló programokat (példák) is be lehet vetni, illetve van ehhez beépített szolgáltatás pl. a Windows 10-ben is.

    Ha az operációs rendszert (Windows) és az adatokat is a C-ről / külön partícióról, akkor meg ott van pl. a Macrium Reflect, plusz számos egyéb, erre alkalmas szoftver. Az előbbi használatához egy másik topik hozzászólásában össze vannak gyűjtve leírások és videók, de találni hasonlókat a többihez is. Egy ilyen programmal kompletten le lehet menteni egy lemezképfájlba a Windowst + az egyéb, pl. adatokat tartalmazó partíciókat is lehetőleg egy másik fizikai meghajtóra. Ha tönkremegy az SSD, akkor pedig 1:1-ben vissza lehet állítani a mentésből mindent, nem kell újratelepíteni a Windowst, újramásolni az adatokat ide-oda stb. Továbbá a Macrium Reflect esetében a lementett lemezképfájl, illetve a benne lévő partíciók felcsatolhatók, vagyis szükség esetén visszaállítás nélkül is hozzá lehet férni a tartalmához pl. a fájlkezelőben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz King Unique #9443 üzenetére

    Plusz a 2 megoldást akár kombinálni is lehet, külön lementeni a fontos adatokat az előbbi módon, míg az operációs rendszert az utóbbi szerint. Az OS-t lementeni egyébként nem mindenki szokta, de szvsz roppant hasznos tud lenni, illetve ha valaki nem akarja a 0-ról újratelepíteni, pláne egy már belakott rendszert. De akármelyiket is választod a lényeg az, hogy mindenképpen legyen valamilyen mentés és értelemszerűen másik fizikai meghajtón. Az utóbbi azért fontos, hogy ne történjen adatvesztés, ha az eredeti esetleg tönkremegy.

  • King Unique

    titán

    válasz prtvlogan #9446 üzenetére

    Azt nem írtad, hogy milyen adatmentő programmal próbálkoztál és mi volt a keresés eredménye. De ha az nem jelenítette meg az eredeti mappaszerkezetet és fájlneveket, akkor egy másik sem feltétlen fogja, bár egy próbát megérhet. Az meg egy dolog, hogy sok fájlt talált a program a keresés során, de ezeknél rendszerint ki lehet választani, hogy melyikeket akarjuk menteni. Meg egyes programoknál még olyan lehetőség is van, hogy közvetlenül kilistázzák a nemrég törölt fájlokat és mappákat (példa). Viszont a komolyabb adatmentő szoftverek általában mind fizetősek, ingyen max. 1-2 GB-ot enged menteni némelyik.

  • King Unique

    titán

    válasz prtvlogan #9450 üzenetére

    Itt már egyrészt ott el lett cseszve, hogy ha annyira fontosak azok a dokumentumok, akkor miért nem volt róluk biztonsági másolat. Plusz ha már ki lettek mentve a HDD-re, akkor ott is meg kellett volna hagyni őket pont emiatt, nem visszahelyezni és csak a C-n tárolni. Aztán amikor először volt bootolási probléma, már akkor le kellett volna menteni a fontos adatokat pl. egy pendrive-ról futtatott WinPE / Live Linux rendszer alól. Vagy kivenni és betenni a HDD-t egy másik windowsos gépbe, aztán ott. Az újratelepítés eleve destruktív, viszont ha a célpartíción van már egy telepített Windows, akkor arra rátelepítve bekerül a korábbi rendszer a Windows.old mappába. Amikor ez megtörtént és megvoltak még a fájlok, akkor szintén menteni kellett volna, legalább a helyi dokumentumok mappába átmásolni azokat. A Windows.old mappa nem szokott egy havi frissítés után csak úgy törlődni, viszont X nap után a lemezkarbantartó törölheti automatikusan. Pont azért kellett volna menteni a tartalmát...

    Az meg a másik, hogy adatmentésnél a mentendő lemezre nem írunk, ha rendszermeghajtó, akkor addig nem használjuk, nem futtatjuk róla az OS-t! Sőt, erre a legtöbb adatmentő program is felhívja a figyelmet már a telepítésnél, illetve hogy ne a mentendő lemezre telepítsük. Ilyenkor másik fizikai meghajtóról futtatott OS alól célszerű elvégezni a mentést. Ellenben ha te azóta is használod az eredetit, arra telepítetted az adatmentő és még más szoftvert is, másoltál rá egyéb fájlokat stb., akkor azzal gyakorlatilag felülírtad a korábbi tartalom egy részét és jelentősen csökkentetted a sikeres mentés esélyét... Valamint lehet emiatt sem volt meg a korábbi mappaszerkezet és a fájlnevek. De mondjuk az sem derült ki, hogy milyen keresést végeztél. Az EaseUS esetében is nyilván mélykeresés (deep scan) szükséges ahhoz, hogy minden fájlt megtaláljon. Ha a C-re van ráeresztve, akkor annak az aktuális mappaszerkezetét pedig eleve mutatnia kellene.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz robi191 #9459 üzenetére

    Azért, mert az teljes fizikai másolatot csinál a meghajtóról, mintha klónozná. Ilyenkor pedig a célmeghajtó általában újraparticionálásra, illetve a tartalma törlésre kerül. Ha a másik topikba is beírt hozzászólásod alapján azt a 6 TB-os HDD-t nem tudod átmenetileg szabaddá tenni, akkor az előbbi módszer nem igazán opció, mivel az destruktív. Ha máshova nem tudsz menteni, akkor marad a lemezképfájl készítése, amit egyébként a GetDataBack is tud, illetve az új Simple verzió is.

  • King Unique

    titán

    válasz robi191 #9461 üzenetére

    A GDB .img kiterjesztésű lemezképfájlba ment, ami azért elég elterjedt formátum. A Macrium Reflect .mrimg formátumot használ, az egyedi. De egyébként nem értem mi a problémád, a lementett .img kiterjesztésű lemezképfájlt be lehet olvastatni a GDB-vel, majd utána folytatni a mentést, abból menteni. Ha korábban megvásároltad a programot és van hozzá licenced, akkor pedig az sem világos, hogy miért kellene másikkal menteni, amikor a GDB amúgy is az egyik legjobb adatmentő szoftver.

    Az meg a másik, hogy nem ismert az eredeti HDD állapota. Bár célszerű mentést készíteni ez eredeti lemezről és abból dolgozni, ha különösen akkor indokolt, ha pl. gond van a HDD állapotával. Ha nincsen, akkor viszont akár közvetlenül is lehetne arról menteni. Viszont ha fizikai másolatot / lemezképfájlt készítesz az eredeti HDD-ről, akkor normál esetben + 2 db másik HDD is kell. Vagyis amire az előbbiek elkészülnek, majd amire azokból a tényleges mentés. Ha 6 TB-oson van / lesz elég szabad tárhely, akkor viszont akár 1-gyel is meg lehet oldani a lemezképfájlnál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz robi191 #9463 üzenetére

    A .img elég elterjedt formátum. Ha másik adatmentő programban van képfájl beolvasása opció és támogatja azt a formátumot, akkor működnie kell. De amúgy megint nem világos, hogy miért kellene X másik program, amikor ott van a GDB, ami tudja kezelni. Sőt, lehetne mondani akár azt is, hogy ha a GDB nem boldogul a közvetlen / lemezképfájlból történő mentéssel, akkor jó eséllyel másik otthoni használatra szánt szoftver sem fog.

    Nem mondanám, hogy annyira lassú lenne a GDB. Egyrészt a lemezképfájlt más program sem csinálja meg gyorsabban, illetve attól is függ, hogy milyen gyors a HDD, menyire jól olvasható a felülete stb. Másrészt ahogyan a GDB, úgy a többi program esetében is általában teljes keresés (deep scan) kell ahhoz, hogy minden fájlt megtaláljanak. Ami megint eltart egy ideig + utána a tényleges mentés, ami kb. hasonló idő az ilyen programoknál, + a háttértárak sebességétől is függ.

    A TestDisk, vagy inkább egy külső particionáló program (példa) az NTFS partíció közvetlen visszaállításához lehet opció. Vagy egy másik a RAW "javításához" (példa). De ezekkel direktben játszadozni max. akkor szabad, ha már van mentés az eredeti lemezről! Ellenkező esetben viszont nem, mert akár balul is elsülhet és nem véletlenül az adatmentés javasolt inkább, az a biztonságosabb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz robi191 #9466 üzenetére

    Azért egy 3 TB-os HDD-nél normál esetben nyilván nem tart 3 napig a teljes keresés + a mentés. Max. akkor, ha pl. szektorhibás a lemez és nehezen olvasható a felülete. De ilyenkor a GDB-hez hasonló más programok is ugyanúgy elszöszölnek vele a szokásosnál hosszabb ideig.

    Azért a MiniTool egy elég neves szoftvergyártó, illetve a particionáló- és az adatmentő programjuk is, használom mindkettőt. A törölt, formázott, sérült (RAW) partíció közvetlen visszaállítását pedig próbáltam már vele és nálam működött. Meg ha már a szoftver gyártója leírja ezt egy lehetőségként a weboldalán, akkor nyilván nem mindenféle alap nélkül. De pl. itt a fórumon a külső merevlemezes topikokban, vagy éppen privátban is beszámoltak erről többen, amikor épp nem volt másik szabad belső / külső HDD-jük a mentéshez és nem akartak hosszasan elidőzni a mentéssel + a visszamásolással. A másik módszernél azt én is vágom, hogy RAW esetén a Windowsnál nem használható a CHKDSK, legalábbis normál esetben nem. Viszont arra is volt több működő példa pl. ezen a fórumon is, ahol a linkelt külső program "javítása" végül eredményes volt és újra NTFS lett a kötet, a rajta lévő fájlok is megmaradtak. A javaslat ugyan általánosan az adatmentés volt külső programmal minden esetben, de az előbbi okok miatt ez nem mindenkinek volt opció és ezért próbálkoztak saját felelősségre a közvetlen visszaállítással, ami többeknél sikeres volt. A magam részéről biztos és biztonságos módszerként továbbra is elsődlegesen az adatmentő program használatát preferálom és javaslom, de akár a linkelt egyéb módszerek is működőképesek lehetnek. Viszont az utóbbiak is inkább akkor, ha van mentés az eredeti lemezről. Ha nincsen, akkor inkább az előbbit javasolt megpróbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gerimurr #9490 üzenetére

    Ha az átméretezés a partíción lévő adatok átmozgatásával járt, ami a művelet közben megszakadt, akkor az szívás... Nálam korábban egy ilyen után a partíció eleve RAW lett, majd úgy kellett róla adatmentő programmal (példák) lementeni a fájlokat. De látszólag hiába volt sikeres a mentés, mivel a fájlok egy része hibás lett és nem lehetett megnyitni őket... Még szerencse, hogy a nagyjáról volt máshol biztonsági másolat. Egy próbát megérhet a mentés, de ha esetedben is hasonló lesz az eredmény a megszakított átmozgatás miatt és nem volt mentés máshol a fájlokról, akkor kb. cseszheted... Vagy el lehet vinni akár adatmentéses céghez is, már ha egy ilyen után tudnak vele mit kezdeni és megér számodra annyit.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gerimurr #9492 üzenetére

    Itt egyrészt az sem derült ki, hogy pontosan mi történt annál az átméretezésnél, milyen programmal, hogyan, melyik partíciót melyikkel stb. Másrészt visszaállítani akkor szokás pl. a TestDisk, vagy más hasonló programmal, ha mondjuk törölve, vagy formázva lett a partíció. De azt sem feltétlen minden esetben, meg egy rendszermeghajtó amúgy is kényesebb lehet az ilyenre, lásd egy korábbi példánál. Továbbá az átméretezési művelet előtt célszerű lett volna mentést készíteni az adatokról, vagy akár egyben a C és a D partícióról pl. a Macrium Reflect programmal egy lemezképfájlba. Aztán akkor utána nyugodtabban lehetett volna játszadozni az átméretezéssel, mivel ha esetleg nem jön össze, akkor ilyenkor a mentésből 1:1-ben vissza lehet állítani a korábbi állapotot.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gerimurr #9494 üzenetére

    Akkor azt külső particionáló programmal csinálhattad, mivel ilyenkor a Windows lemezkezelőjével nem tudod megoldani a C közvetlen kiterjesztését a D törlése nélkül, vagy max. csak dinamikus lemezként. De mondjuk a rendszerpartíció utólagos átméretezéséhez ilyenkor a külső programoknál is gyakran PreOS mód kell, vagyis újraindítás után csinálják meg. Ami normál esetben lefut gond nélkül, de lehet példa az ellenkezőjére is. Ha a futó Windowson történik, akkor pedig fontos, hogy közben lehetőleg ne nagyon fusson sok program, meg a lemezt használó egyéb folyamat, nehogy fagyás, vagy egyéb gond legyen. Sőt, éppen ezért van amikor célszerűbb pl. egy pendrive-ról bootolt WinPE környezetben elvégezni egy ilyen utólagos átméretezést. Vagy eleve már a telepítésnél jól megválasztani a rendszerpartíció méretét. Az az 50 GB, pláne egy bruttó 500 GB-os lemezen nem igazán volt jó választás... :N

    Ez esetben utólag marad az adatmentés külső programmal, meg a képek információnak visszanyeréséhez az, amit a másik válaszban ajánlottak. Legközelebb pedig egy ilyen átméretezési művelet előtt célszerű lenne majd menteni. Meg amúgy is, nem árt ha van legalább a rendszerről, vagy akár vele együtt az adatpartícióról is egy biztonsági másolat. A már említett Macrium Reflect ideális ilyen célra, de akár a Windowsban is van lehetőség lemezképet készíteni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Jhonny06 #9498 üzenetére

    Hát ez az, hogy vélhetően nem szimplán csak a fájlrendszerrel volt gond, hanem maga a pendrive kezdett el "gyengélkedni". Nekem is van pár ilyen vackom, amiket csatlakoztatás után hirtelen javítani akart a Windows, de már előtte is mappák, fájlok tűntek el róluk, később írásvédettek lettek stb., a szokásos tünetek... Ráadásul ha egy ilyenre ráküldtem a javítást (CHKDSK), akkor az megint képes volt lenullázni a fájlok egy részét. Az ADATA gyári recovery eszköze pedig valószínűleg destruktív lehet és többek között újraparticionálta, újraformázta a pendrive-ot. A recovery ugyan értelemszerűen helyreállításra vonatkozik, de ez esetben nem az adatokéra, nem az adatmentésre, hanem az eszköz (pendrive) rendbetételére.

    Ha a szokásos (pl. GetDataBack, Easesus Data Recovery) adatmentő programok teljes kereséssel (deep scan) sem boldogulnak vele, akkor ezzel otthon nem nagyon fogsz tudni mit kezdeni. Max. egy adatmentés cég lehet opció, már ha tudnak vele mit kezdeni, meg számodra megér annyit. De mondjuk fontos adatokat csak ezen a pendrive-on tárolni úgy, hogy azokról máshol nem volt biztonsági másolat, eleve nem volt jó ötlet... Sok pendrive - tisztelet a kivételnek - egyszerűen nem elég megbízható ilyen célra, általában SMART sincsen, hogy nyomon lehessen követni az állapotukat, egyik pillanatról a másikra adják be a kulcsot, nem bírják a sok írást sem, vackok...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hurenzon #9502 üzenetére

    Nem írtad, hogy milyen OS-ról van szó, milyen formázás történt, milyen fájlrendszer volt a külső merevlemezen stb.

    Ha valamilyen (?) Windows és csak gyorsformázás történt, valamint azóta nem lett újból particionálva, formázva a külső HDD és nem történt rá további írás, akkor lehet esély az adatok visszanyerésére. Ilyenkor egy adatmentő programot (példák) kell ráereszteni a lemezre teljes kereséssel (deep scan), ami kezeli az adott fájlrendszert. Majd utána a megtalált fájlokat lementeni vele egy másik fizikai lemezre. Aztán visszaellenőrizni a lementett tartalmat, ami ha oké, akkor utána az eredeti lemezt újraparticionálni és visszamásolni rá a fájlokat.

    Ha lassú formázás, akkor viszont nem éppen, mivel az Vista óta felülírást is végez és teleírja 0-val a lemezt. Ilyenkor a GetDataBack és egyéb hasonló programok sem szoktak semmit találni, max. a formázás során létrehozott üres partíciót listázzák ki, ellenben a korábbi fájlokat már nem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ViFe #9504 üzenetére

    Akkor lehet azt mondani, hogy "nem látható", ha semmilyen formában nem jelenik meg a Windowsban az eszköz, azaz sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben, sem a fájlkezelőben. Ha megjelenik az eszközkezelőben és nincsen hibaüzenet, megfelelően működik, akkor viszont nem teljesen helytálló ez az állítás... Vagyis kapásból adja magát az a kérdés, hogy mi a helyzet a lemezkezelőben? A fájlkezelő eleve nem teljesen mérvadó, mivel ott csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek jelennek meg.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ViFe #9506 üzenetére

    Mármint a rajta lévő partíciót nem ismeri fel, ha nem lefoglalt (unallocated), ellenben magát a fizikai lemezt nyilván igen. Egyébként biztos, hogy 1 TB-os az a Maxtor M3 Portable, csak mert létezik többek között 2 TB-os változata is? Ha biztosan 1 TB-os és ennek ellenére mutat 2 TB-os kapacitást a lemezkezelő, akkor az elég érdekes...

    Amúgy meg otthon mást úgysem tudsz vele kezdeni, mint hogy ráeresztesz egy adatmentő programot, aztán megnézed talál-e valamit. Ha USB-n nem megy, akkor pedig célszerű szétszerelni és kivenni a HDD-t a külső házból, majd a gépbe téve SATA-n csatlakoztatni, úgy megpróbálni. Ami ugyan garanciavesztéssel járhat, pláne ha marad külsérelmi nyoma. De egyrészt gondolom fontosabb lenne az adatmentés, meg a garanciális cserébe az eleve nem tartozik bele. Másrészt ha otthon nem boldogulsz vele és elviszed adatmentéses céghez, ott is vsz szétkapják, vagyis megint hasonló lesz a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ktmg #9526 üzenetére

    Most adatot akarsz menteni, vagy HDD-t formázni? :F
    Ha az utóbbi, akkor eleve nem éppen ebben a topikban kellett volna érdeklődni...

    Egyébként eleve abnormális az egész, mivel egy gyorsformázás pár másodperc alatt lefut, a lassú formázás meg órákig eltarthat egy 2 TB-os (külső) merevlemeznél. Vagyis adja magát a kérdés, hogy jó a dokkoló, USB-n a fizikai csatlakozás (port, kábel) rendben van, maga a HDD állapota (HDS) oké? Továbbá ha grafikus felületen nem megy, akkor parancssorban (DiskPart) is célszerű megpróbálni újraparticionálni a lemezt. De ha a gyorsformázás állítólag fél óráig tartott, akkor ott eleve nem stimmelhet valami.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lalo_Titi #9535 üzenetére

    Egyrészt nem derült ki, pontosan hogyan is történt az a visszahozás. Ilyenkor lehetőleg mélykeresést (deep scan) célszerű futtatni, utána másik fizikai lemezre menteni, mentés után visszaellenőrizni a lementett tartalmat stb. Ha nem így történt, akkor annyira nem meglepő, hogy az előbbiek / egyéb ok miatt eredménytelen volt a mentés.

    Másrészt az sem ismert, hogy azóta mi történt a HDD-vel. Újra lett-e formázva, lettek-e rá új fájlok másolva stb. Ha igen, akkor ezzel egy esetleges újabb mentés esélye is jelentősen csökkent... Ha nem, akkor az előbb említett módon újra meg lehetne próbálni (akár másik programmal is) a mentést, hátha. Vagy másik opció az adatmentéses cég, ha otthon nem megy és megérnek annyit azok a képek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lalo_Titi #9537 üzenetére

    Itt az a gond, hogy a particionálással, formázással írtál a lemezre, ami ilyenkor tilos. Ráadásul ha még aktívan használva is volt azóta, új fájlok lettek másolva rá, vagyis (részlegesen) felülírva a korábbi tartalom, akkor még tovább csökkent a mentés esélye... Ez esetben kérdéses, hogy lehet-e még egyáltalán kezdeni vele valamit.

    Ha másik program kell, akkor ott van pl. a GetDataBack. Ha a profi adatmentés is opció, akkor meg pl. az ITT leírtak is szóba jöhetnek.

  • King Unique

    titán

    válasz DeFranco #9542 üzenetére

    Ezt a kérdést eleve inkább a Milyen merevlemezt vegyek? topikban kellett volna feltenni. Aminek ha egyébként megnézed az összefoglalóját, akkor láthatod, hogy a Z5K1 sorozat, illetve annak az 1 TB-os modellje is szerepel az ajánlóban.

  • King Unique

    titán

    válasz zeus_2k14 #9562 üzenetére

    Ha esetleg elkerülte volna a figyelmedet, akkor pont nemrég volt arról szó, hogy a milyen merevlemezt vegyek kérdéseket kéretik az azzal foglalkozó topikban feltenni. Ahol egyébként már meg is történt ez, ahogy látszik.

    De ha már érdeklődtél itt is, akkor ajánlanám figyelmedbe az 1. hozzászólást. Vagyis akármilyen HDD-t veszel is, a lényeg az, hogy ne kizárólag csak azon legyenek tárolva a fontok adatok, hanem eleve több offline és / vagy online tárolón!

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9566 üzenetére

    Attól is függ, hogy ingyenes, vagy fizetős adatmentő program kell-e. Ha az előbbi, akkor a Recuva szóba jöhet, ha az utóbbi, akkor a GetDataBack (Simple), EaseUS Data Recovery stb., a linkelt hozzászólásban vannak példák. De azért általában nem véletlenül ingyenes / fizetős egy ilyen program, ami adott esetben a hatékonyságán is meglátszódhat. Meg nyilván olyan kell, ami az adott fájlrendszert kezeli. Ha NTFS, akkor az előbb felsoroltak mind megfelelnek ilyen szempontból. Otthon pedig mást úgysem tudsz vele kezdeni azon kívül, hogy ráeresztesz egy adatmentő programot és reménykedsz, hogy teljes keresés (deep scan) után megtalálja és le tudja menteni a fájlokat. De mivel tele van a lemez gyenge szektorokkal, az sem biztos, hogy sikerül egyáltalán rendesen, hiba nélkül végigolvasni a felületét, meg hogy közben nem romlik tovább az állapota. Ezért előtte az eredeti meghajtótól a fizikai másolat / lemezképfájl készítése is felmerülhet, de akkor + 1 tároló kell, amire az megtörténik, majd 1 másik, amire a tényleges mentés.

    Ha másik külső merevlemezt veszel, akkor érdemes majd megfontolni, hogy újra Green, avagy arról Blue-ra átcímkézett belső HDD-vel szereltet, vagy inkább valami tartósabb típust érdemesebb-e (példa). Bár az általad említett is megfelelhet a célra, de egy külső ház + az átlagosnál tartósabb belső HDD kombónak is megvannak az előnyei. De mondjuk akármelyiket is választod, a lényeg az, hogy a fontos adatok eleve több helyen, több fizikai tárolóra legyenek mentve és akkor nincsen gond 1 tároló meghibásodásakor. Sőt, ha már előzőleg is így tettél volna , akkor most nem kellene futni a plusz köröket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9568 üzenetére

    Ha már nem lehet hozzáférni normál módon a külső HDD tartalmához pl. a fájlkezelőben, akkor értelemszerűen adatmentő programmal kell próbálkozni. Amivel nyilván nem az eredeti meghajtóra, hanem másik fizikai meghajtóra kell lementeni az adatokat. Vagyis igen, kell legalább +1 megfelelő tárolókapacitású belső / külső HDD, amire a mentés történik. De ez eddig is egyértelmű volt... Az pedig az előző válaszban le van írva, hogy az általad nézett modell is megfelelhet a célra, de a külső házas megoldás adott esetben előnyösebb lehet pl. az átlagosnál tartósabb belső HDD kiválasztási lehetősége miatt (is).

    A tévéknél jellemzően pl. a megfelelő tápellátás lehet kérdéses USB-n, de egy 3,5"-os, saját tápegységgel rendelkező külső merevlemeznél ez nyilván nem téma. Viszont attól még javasolt odafigyelni a megfelelő szoftveres leválasztásra, vagy ha nincs olyan opció a menüben, akkor legalább ne akkor legyen kihúzva, amikor aktív lemezművelet van rajta és villog az állapotjelző LED. Meg ha nincsen használatban az eszköz, akkor felesleges 0-24-ben a tévén "lógatni" bekapcsolt állapotban, feleslegesen szaporítva ezzel az indulások / leállások és a fejparkolások számát.

    Az árra meg csak annyit mondanék, hogy még mindig olcsóbb venni pár db belső / külső HDD-t és nagyobb biztonságban tudni az adatokat, mint adatmentéses cégekhez futkosni és kifizetni ennek simán a többszörösét. Vagy rossz esetben elveszíteni a felhasználó számára adott esetben felbecsülhetetlen értékű adatokat. De te tudod, te dolgod.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9570 üzenetére

    Ez egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, ami nem feltétlen arra való, hogy tetszés szerint szétszereljék és cseréljék benne a HDD-t akármilyenre. Technikailag jó esetben ugyan működhet, de erre nincsen 100%-os garancia és biztosan leginkább a tényleges kipróbálás után derülhetne ki. Vagy nem vacakolni vele, hanem venni inkább egy standard külső házat, ami pont ilyen célra való. Meg olyat ami alumínium és USB 3.0-s, nem műanyag és csak USB 2.0-s, mint a régi Elements Desktop. Magát a belső HDD-t illetően pedig inkább ajánlott ilyen célra pl. a WD Red / Purple sorozata, mint a Green / átcímkézett Blue (Green).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9573 üzenetére

    Mármint a teljes vizsgálat nem ment gondolom USB-n / SATA-n (?), mivel a korábbi hozzászólásod alapján a HDD tele van gyenge szektorokkal, meg azóta lehet még tovább romlott (?) az állapota. Ráadásul mivel ismeretlennek mutatja a lemezkezelő partíció nélkül, ezért a szokásos módon közvetlenül hozzáférni sem lehet a tartalmához.

    Egyébként meg említve volt már itt is és máshol is, hogy ez esetben célszerű lenne megpróbálni lemezképet / fizikai másolatot készíteni az eredeti meghajtótól egy másikra és inkább az utóbbit nyúzni tovább. Vagy esetleg egy gyorskeresést lefuttatni, hátha az is kilistázza a fájlok egy részét. Vagy elvinni adatmentéses céghez, ha otthon nem megy. Ha mégsem annyira fontosak azok az adatok, nem érnek meg számodra X összeget, akkor meg hagyni az egészet a francba, aztán kész... Legközelebb pedig majd lehetőleg több helyre kellene menteni a fontosabb, nehezen pótolható fájlokat, hogy ne legyen még egyszer ilyen!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bela30 #9572 üzenetére

    Ha rossz a SATA adatkábel, akkor az megjelenhet a SMART-ban adatátviteli hibák, valamint az OS-ben a merevlemezhez történő hozzáférési problémák formájában. Ha ilyeneket nem tapasztaltál és a HDD-n lévő fájlok megvannak, megnyithatók rendesen, akkor nem világos, hogy mi itt a kérdés adatmentéses oldalról. Ha sérült a kábel, akkor pedig nyilván célszerű kicserélni, meg amúgy sem egy akkora összeg egy ilyen.

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9576 üzenetére

    Hát pl. a GDB Simple esetében nyilván nem a Level 3-4, ahogyan a Recuva beállításainál sem a mélyvizsgálat (deep scan). Viszont így a fájlok megtalálásának esélye is csökkenhet, de ugyanakkor nem tart annyi ideig, nem szkenneli végig a lemezt.

  • King Unique

    titán

    válasz Hardstyler01 #9579 üzenetére

    Ha full (deep) scan fut és a szektorhibák miatt nehezen, vagy egyáltalán nem olvasható végig a lemez felülete, akkor nem meglepő, ha csak küszködnek vele a programok. Egy quick scan esetében viszont átugorható ez a rész, viszont az eredmény kérdéses lehet. Az előbbi válaszban linkelt screensotokon szemléltetve van, hogyan lehetne az utóbbit beállítani mindkét programban. A GDB Simple esetében is van a menüben beállítási lehetőség, ahol a keresési szint (initial level) mellett más is testreszabható.

  • King Unique

    titán

    válasz bela30 #9578 üzenetére

    Hát mondjuk ahhoz először fel kellene telepíteni pl. egy HDS-t és megnézni, hogy mit ír a lemez állapotára. Ha adatátviteli hibák vannak az meg szokott jelenni nemcsak a SMART-ban (Ultra ATA CRC Error Count), hanem a szöveges értékelésnél is. Példák: [link], [link]. A gyakorlati tünet pedig lehet a fájlok/mappák, vagy a teljes meghajtó eltűnése, elérhetetlenné válása, kifagyás stb., ami a linkelt példákban is van.

    Itt most inkább az a kérdés, hogy a kábelen lévő felületi sérülésből adódóan van-e tényleges problémád, sérültek a HDD-n lévő fájlok (pl. random megnyitva néhányat), vagy elérhetetlenné vált és nem lehet hozzáférni a tartalmához pl. a fájlkezelőben, vagy csak az elmélkedés megy, mi lenne ha alapon? Ha nincsen tényleges gond, akkor nem feltétlen kellene itt ezt tovább ragozni, max. szükség esetén kicserélni a kábelt, aztán ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zaied #9582 üzenetére

    Itt egy példa, hogy hova lehetne fordulni adatmentéses ügyben.

    A külső HDD pontos típusa egyébként nem derült ki, de ilyenkor az előbbi lehetőség igénybevétele előtt érdemes lehet ellenőrizni a kábelt és 2,5"-os modelleknél USB-n a tápellátást is, mert amiatt is kattoghat. Valamint ha megoldható (garancia lejárt, nincsen hardveres titkosítás, nem integrált USB-s), akkor akár kiszerelni a belső HDD-t a külső házból és SATA-n csatlakoztatva is kipróbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zaied #9585 üzenetére

    Az igen, olyan, vagyis a szétszerelés és a SATA-s csatlakoztatás kilőve. Plusz a My Passport sorozatnál még ráadásul hardveres titkosítás is van.
    Bár nem lehetetlen, de megfelelő ismeretek és eszközök nélkül inkább jobb nem piszkálni.

    Ha a kábel és USB-n a tápellátás biztosan rendben van, vagyis a kábel nem tört meg, nem túl hosszú és USB 3.X / asztali PC-knél hátlapon lévő USB 2.0 porthoz van csatlakoztatva a külső merevlemez, de ennek ellenére kattog és leáll, akkor ebből adatmentéses cég lesz. Legalábbis ha kellenek a rajta lévő adatok és megérnek annyit.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz A_ScHuLcZ #9588 üzenetére

    A W10 1809-es verziójánál jelent meg a lemezkarbantartónál a letöltések mappa törlésének lehetősége is, de az alapértelmezetten nem szokott bejelölve lenni, sőt a kijelölésnél is figyelmeztet a magyarázó szövegben, valamint a futtatás (törlés) előtt eleve megerősítést kér.

    Az helyes lépés volt, hogy a probléma észlelése után azonnal leállítottad a Windowst és nem használtad tovább. Ahogyan az EaseUS Data Revovery és a GetDataBack is jó választás, mint adatmentő szoftver. Viszont ha ezek nem voltak eredményesek teljes kereséssel (deep scan) sem, akkor otthon vsz nem nagyon lehet vele egyebek kezdeni, max. esetleg adatmentő céghez elvinni. Viszont egyrészt, ha nem volt kikapcsolva a gyorsindítás és úgy / bekapcsolt állapotban shift nélkül lett leállítva a rendszer, majd átrakva az SSD a külső házba és másik gépen használva, akkor akár az is okozhat problémát. Másrészt itt az SSD-nél maga a törlés is gond lehet, mivel ha a törölt cellákon, adatterületen végigfutott a TRIM, akkor utána az adatokat már nem feltétlen lehet érdemben helyreállítani.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Rolly #9605 üzenetére

    Ha a fájlkezelőben még közvetlenül hozzá lehet férni a külső HDD tartalmához, vagy adatmentő szoftver gyorskeresése kilistázza a kívánt fájlokat, akkor célszerű lett volna egyből a legfontosabb fájlok manuális mentésével kezdeni. Ugyanis ha ennyire a végét járja a HDD, ennyi rajta a hibás szektor, akkor szép és jó, hogy készítsünk lemezképet róla, csak épp végigmenni nem fog rendesen a folyamat, vagy max. irreális időtartam alatt... Továbbá ott van a másik megoldás is, vagyis ha ennyire nem megy otthon, ellenben pótolhatatlanok azok a fájlok és megérnének annyit, akkor el kell vinni adatmentéses céghez, aztán ott talán nagyobb eséllyel tudnak vele mit kezdeni.

    Legközelebb pedig lehetőleg több helyre kellene menteni a fontos adatokat, lásd a topik 1. hozzászólását! Kizárólag 1 db fizikai tárolón tárolni őket másodpéldányok nélkül eleve rizikós. Meg ugye esetedben, ha az a külső HDD már min. 4-5 éves, akkor már nem mai darab, garancia sincsen rá stb. Vagyis normál esetben már rég venni kellett volna helyette / mellé egy másikat, meg manapság amúgy sem különösebben drága egy 2 TB-os sem. Aztán a SMART-ot is lehetőleg folyamatosan csekkolni kellett volna, nem csak akkor, amikor már ekkora a baj. De mindegy, meg utólag persze könnyű okoskodni, az is igaz. :D De azért a leírtakat 1x talán érdemes lehet megfontolni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Rolly #9607 üzenetére

    Értem, az más. :)

    Viszont a lényeg végül is ettől függetlenül is ugyanaz. Meg ha már te - nagyon helyesen - odafigyelsz arra, hogy legyen backup, akkor akár az ő figyelmét is fel lehet erre hívni. Vagy alkalmanként akár elkészíteni helyette a mentést, ha esetleg nem akar vele foglalkozni.

  • King Unique

    titán

    válasz Gnor27 #9627 üzenetére

    "A winyó 2,5-ös kicsi így egy usb-s külső tokba rakva nem akart elindulni csak csipogott."

    Akkor szokott kattogni, vagy csipogni, ha elégtelen USB-n a tápellátás. Ha csak USB 2.0 porthoz volt csatlakoztatva, akkor nem meglepő ez, pláne ha 7200-as a HDD. USB 2.0 portnál Y-kábel, azaz 2 db port használata javasolt, vagy asztali PC-n hátlapi portja, ott jó esetben akár 1 port is elég lehet. Vagy eleve USB 3.X port használata és akkor nem kellene tápellátási gondnak lennie. Viszont ha túl hosszú az USB-kábel, akkor akár az utóbbinál is lehet gond, ezért lehetőleg rövid kábelt célszerű használni.

    "Most kellett volna róla valami így egy külső tápos keretbe tettem bele de sokáig megint csak csipogott, de a gyors ki-bekapcsolás segített és felpörgött"

    Mármint ha 3,5"-os típusba, aminek saját tápegysége van, akkor annál elvileg nem lehet gond a tápellátás, simán meg kell hajtania egy 2,5"-os HDD-t gyors ki- és bekapcsolás nélkül is. Vagyis érdekes, ha esetedben nem ment elsőre...

    "Fix mbr vagy akármilyen más helyreállítással érdemes lenne próbálkozni vagy csináljam egyből adatvisszaállító programmal? Mit javasoltok?"

    Ha adatot akarsz menteni és már el is kezdted az EaseUS szoftverével, akkor nyilván azt kellene végigcsinálni. Meg ha tartósan RAW lett mindhárom NTFS partíció, akkor az amúgy is problémás és elsődlegesen az adatmentés javasolt. Ha az megvan, ráérsz utána kísérletezni. Bár egy rendszermeghajtónál nem feltétlen javasolt a direkt visszaállítással, mivel akár a rendszerindítást is elcseszheti (példa). Ha nem cél róla a későbbiekben a bootolás, akkor inkább lehet, de adatpartícióknál sem minden esetben eredményes a direkt javítás, visszaállítás. Ha fontos adatok vannak rajtuk, akkor elsődlegesen adatmentés javasolt, az a biztosabb és egyben biztonságosabb megoldás.

    "A maradékokat látja és rohadt lassan de olvasni is tudja. Pl az egyikről másoltam 4-5 gigát és legalább 20 percig tartott miközben a sebesség a nulla és a 2-3 m per másodperc között ingadozott. "

    Kérdés, hogy a leírt malőr miatt, vagy már előzőleg sérült-e a HDD, milyen jelenleg az állapota, azaz mit mutat pl. a HDS. Ha gond vele, tele van szektorhibával, akkor nem meglepő, ha irreális mértékben belassul. Ha kritikus az állapota, akkor viszont meg kell fontolni, hogy érdemes-e otthon tovább nyúzni, vagy nem-e kellene inkább szakemberre bízni a mentést, ha nagyon fontosak a rajta lévő adatok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz dethroner #9642 üzenetére

    Meg ugye mint utólag kiderült a HDD-vel és az adatkapcsolattal sem stimmel minden. Ez esetben az utóbbit is jó lenne rendezni, ha tényleg gond van vele. Aztán vagy otthon próbálsz a HDD-vel valamit kezdeni (adatmentés erre való programmal), vagy elviszed adatmentéses céghez, már ha megérnek annyit az adatok.

  • King Unique

    titán

    válasz dethroner #9644 üzenetére

    Ideális esetben nyilván nincsenek nyilván se adatkapcsolati, se gyenge / hibás szektorokra utaló problémák és 100/100-as a HDD. Viszont esetedben a HDS alapján ez nem teljesül és a szöveges értékelésben világosan leírja, hogy mi a gond, mi okozhat adatkapcsolati problémát, stb.

    A Recuva az ingyenes kategóriában javasolt Windowsra, de amúgy egy basic szintű adatmentő program, legalábbis az ingyenes verziója. Viszont ha annál is legörgetsz a meghajtólistában, valamint a meghajtóbeállításoknál bejelölöd a megfelelő opciókat, akkor elvileg annak is mutatnia kellene a merevlemezt. A komolyabb adatmentő programok (pl. GetDataBack Pro) viszont rendszerint fizetősek és az ingyenes, illetve demó verzióik rendszerint csak keresni engednek, ellenben menteni nem, vagy max. csak 1-2 GB-ot. Az adatok úgy jönnek vissza, ahogyan a másik topikban le van írva. Ha végez az adatmentő program, akkor a megtalált fájlok és mappák közül kiválasztod melyek kellenek, vagy akár mindet bejelölöd és másik fizikai lemezre mented át a programmal, nem az eredetire állítod vissza. Ha ez megvolt, akkor ellenőrzöd a lementett tartalmat, ami ha oké, akkor mehet az eredeti HDD újraparticionálása, majd utána arra (is) az adatok visszamásolása. Mármint normál esetben, ellenben nálad mivel nem teljesen oké a HDD, azért az utóbbi lépést lehet mégsem kellene erőltetni. Vagy max. csak egy írásteszt után, meg ha nem romlik tovább a merevlemez állapota. Vagy nem sz@rozni vele és inkább venni, tenni a helyére egy másikat, meg ráadásul amúgy sem éppen mai darab.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz dethroner #9646 üzenetére

    Hát de nem is normális, hogy a HDS szerint ilyen az állapota, meg hogy oda lett verve a földhöz. Sőt, azt írod, hogy az utóbbi után jöttek a gondok.

    A mellékelt screenshoton ez csak a varázsló, ahol a helyi könyvtárak és a meghajtóbetűjellel rendelkező lemezek jelennek meg. De ez akár szkippelhető is, meg én erre az ablakra és az ott lévő legördülő meghajtólistára, valamint a meghajtók megjelenítésének beállítására céloztam.

  • King Unique

    titán

    válasz dethroner #9648 üzenetére

    Miért a Windows helyreállítási partíciójáról akarsz menteni? :D
    A megfelelő lemezt kellene kiválasztani, már ha kilistázza egyáltalán a Recuva az UUID / GUID alapján. Az azonosítót pedig többféleképpen is meg lehet nézni Windowson, egyik módszer pl. parancssorban. Bár ha esetedben inicializálatlan, akkor az más, úgy lehet a Recuva ki sem listázza, vagyis más programot kell keresni.

    Egyébként mi van a másik programmal? Azt írtad nemrég a MiniTool szoftvere talált a merevlemezen adatokat és azzal elkezdted a szkennelést. A Recuva csak azért volt említve, mert full ingyenes, nem azért, mert a legjobb és leghatékonyabb ilyen célra. Plusz esetedben az világosan látszik, hogy nem teljesem zombi a HDD, ha ezen és ezen hsz-ed alapján megjelenik és kezeli a HDS, valamint a Windows lemezkezelője, megvan a valós tárolókapacitása, + állítólag a MiniTool adatmentő szoftvere tudta szkennelni is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák