Firefox: WebRender és natív Apple chip támogatással

Tegnap, december 22-én a Mozilla kiadta a Firefox 84-es verzió egy gyorsjavítását.

A WebRender támogatás szélesítése

Több mint két éve volt szó róla, hogy a WebRender lassan leszivárog a böngésző stabil változatába. Ez Windowson már nagyrészt megtörtént, ám a folyamat Linuxon még csak most indult el.

Az előző verzióban is voltak a WebRender platformtámogatással kapcsolatos bővülések. Bár beállításokkal eddig is el lehetett érni, hogy Linuxot futtató gépek esetén is be legyen kapcsolva a Webrender, de a mostani mérföldkő arról szól, hogy ez a Linux/GNOME/X11 környezetet használó felhasználók számára a frissítéssel elérhetővé válik. Mellettük a MacOS Big Sur, az Intel 6. generációs GPU-t használó Windowsfelhasználók és a Windows 7-et vagy 8-at futtató Intel laptoptulajdonosok örülhetnek a hozzájuk is elérkező WebRender támogatásnak.

A WebRender célja, hogy a raszterizálást és kompozitálást, azaz a leképzési folyamat utolsó két lépcsőjét teljesen új alapokra helyezze. Az elkészült alrendszer egy modern számítógépes játék megjelenítési technológiáit építi be a böngészők világába. Ezzel a terhelés nagy része a GPU-ra hárul majd, megteremtve annak a lehetőségét, hogy a böngésző a folyamatos megjelenítést biztosító 60 fps-t minden körülmények között tarthassa.

A CPU így már leginkább csak menedzselni fogja a kép rajzolását és kompozitálását. A weboldal alapján a CPU összeállítja a szükséges feladatkötegeket, amelyet a GPU fog elvégezni. A GPU ezután a CPU-nál sokkal gyorsabban előállítja a tartalom alapján böngészőben megjelenítendő képet. A nagyobb sebesség a GPU-ban lévő hatalmas párhuzamosításból, a nem látható és egymás fedő területek okos eltávolításából, illetve a rajzolási parancsok összevonásából és kötegelt átadásából származik.

Összefoglalva tehát a Firefox a pár évvel ezelőtti fő szálban történő leképzéstől:

Firefox 84
[+]

már eljutott oda, hogy a leképzés utolsó két fázisa már külön folyamatban van, és 2018-ra a WebRender lévén eljutott oda, hogy a rajzolás és kompozitálás nagy részben GPU-n fut:

Firefox
[+]

További újdonságok

 

Az Apple Silicon CPU-ra épülő gépek natív támogatása. A Firefox mostani verziója két és félszeres gyorsulást hoz az Aplle új chipeken az előző, nem natív verzióhoz képest. Ebben a cikkben van összefoglalva, hogy a Firefoxból kilépés mellett, hogyan ellenőrizhetjük, hogy a Firefox megfelelő módon fut az új chipeken.

A Firefox mostantól modernebb eljárásokat használ az osztott memória kezelésére Linuxon, ezzel növelve a futási teljesítményt és a kompatibilitást Docker konténerkörnyezetben futtatáshoz.

A Firefox 84 az utolsó verzió, amely támogatja az Adobe Flash-t, ennek támogatását az Adobe 2021 január 12-vel vezeti ki. Ez azt jelenti, hogy maga a bővítmény sem fogja lejátszani a tartalmakat. A Adobe a bővítmény eltávolítását javasolja (Windows és Mac, Linux esetén a flash csomag eltávolítása, például a „sudo apt purge adobe-flashplugin” paranccsal).

A Mobil Firefox újdonságai

Fejlesztői újdonságok

A fejlesztőknek szóló újdonságok a Mozilla Developer Network vonatkozó cikkében találhatóak.

Letöltés

A legújabb Firefox továbbra is Windows (AMD 64 bites, ARM 64 bites és 32 bites), Linux (64 és 32 bites)és OS X (Intel és Apple Silicon) operációs rendszerekre tölthető le, szokás szerint magyar nyelven is. A most kiadott verzió fejlesztéseiről a kiadási megjegyzésekben lehet olvasni, a közzétett biztonsági hirdetményeket pedig itt lehet elolvasni.

Frissült az androidos Firefox is, amelyről szintén közzétettek kiadási megjegyzéseket a fejlesztők. A Firefox ESR – hosszan támogatott – verziója letölthető innen. A böngészőplatformot érintő változások szintén részei az androidos kiadásnak. Az iPhone készülékekre elérhető verzióról információ pedig itt található. Teljes változáslista.

A Firefox 85-ös verziója várhatóan 2021. január 26-án jelenik majd meg.

Azóta történt

Előzmények