Titok, hogy milyen szoftverrel figyelik meg józsefvárosiakat

Világszínvonalú, de meg nem nevezhető arcfelismerő szoftvert fognak használni a józsefvárosiak megfigyelésére, az önkormányzat a kamerák telepítését a közbiztonsággal, közrenddel, sőt a nemzetbiztonsággal indokolja: az önkormányzat csak a kamerákat veszi meg, a rendszert a nemzetbiztonsági szakszolgálat üzemelteti majd. Ezért a felhasznált technológia titok, nem közérdekű adat – írja meg az atlatszo.hu, hogy milyen választ kaptak az adatigénylésünkre.

Hirdetés

A VIII. kerület márciusban jelentette be, hogy 250 millió forintból 70 arcfelismerő kamerát telepítenek Józsefvárosban. A bejelentést felhívással együtt tették közzé, a kiírás még él, április 30-ig lehet javaslatot tenni arra, hol szeretnék az ott lakók megfigyeltetni magukat.

A Józsefvárosi Önkormányzat a válaszában a következőképpen érvel:

A nemzetbiztonsági feladatellátáshoz kapcsolódó rendszerek technikai adatai nem nyilvános közérdekű adatok, ezért azok nyilvánosságra hozása nem lehetséges és felelős eljárás esetén nem is célszerű. Ezzel kapcsolatban indokolt arra is kitérni, hogy az Önkormányzat mindössze a komplex rendszer kameráit vásárolja meg speciális beszerzés keretében. A rendszer többi része nem ezen beszerzés keretében kerül kiépítésre és nem lesz önkormányzati vagyon.

Az atlatszo.hu felhívja a figyelmet arra, hogy már az önkormányzatnak a közbiztonságra hivatkozó indoklása is sántít, ugyanis az általuk hivatkozott, a Wikipediáról merítet adatokkal szemben a londoni rendőrség saját beszámolója szerint a bűnesetek alig három százalékát sikerült a kamerák segítségével felderíteni.

A portál emellett problematikusnak tartja az önkormányzat vezető jogtanácsosának szakmai indoklását is, mely szerint: „A technológia megbízhatósága tekintetében utalni szeretnénk arra, hogy az arcfelismerő szoftverek mindenütt jelen vannak, ideértve az okostelefonokat vagy a Facebook közösségi oldalt. Ezeket aggály nélkül használják százmilliók a világ minden részén, így hazánkban is.”

Előzmények

  • Így már hagyná, hogy megfigyeljék?

    Egy távolságérzékelő, egy webkamera, illetve a szoftver, ami észleli merre mozog a fejünk, merre fordulunk. Hangutasítás sosem volt ennyire egyszerű és mégis diszkrét.

  • Nem tudni, mióta voltak védtelenek a parkolási fotók

    A Józsefvárosi Parkolás-üzemeltetési Szolgálat fényképeihez férhetett hozzá bárki, aki csak egy kicsit is akart. Gyorsan reagáltak, de maguktól nem vették észre a súlyos hibát.

  • Le kellett volna takarni a webkamerát

    1,8 millió Yahoo felhasználót figyelt meg a brit titkosszolgálat. Ötpercenként készítettek képet, hat hónapon át, jelentős a szexuális tartalmúak aránya.